Umyvadlové baterie

Umyvadlové baterie jsou vůbec nejpoužívanějším typem vodovodních baterií. Na tuto baterie narazíte nejen v koupelně, ale i v kuchyni. Do kontaktu s baterií přijde každý člen domácnosti do styku několikrát denně, proto je důležité pořídit do bytu kvalitní baterie, které budou schopny sloužit správně celou řadu let. Nabídka vodovodních baterií je v dnešní době skutečně pestrá a výběr té správné nemusí být úplně jednoduchý.

Pokud nechcete při výběru umyvadlové baterie šlápnout vedle, měli byste přesně vědět, kde bude baterie umístěna. Umyvadlové baterie se zpravidla vybírají podle vzhledu, který z velké části udává styl koupelny nebo kuchyně. Baterie se však liší i vnitřním vybavením, konkrétně materiálem kartuše. Dále musíte zvážit způsob ovládání baterie i to, zda využijete nadstandardní funkce, které mohou baterie nabízet.

Prohlédnout baterie

Typy

Jako první musíte vědět, o jaký typ vodovodní baterie máte vlastně zájem. V základu se umyvadlové baterie dělí na kuchyňské, nebo též dřezové a koupelnové. Větší výběr nabízí koupelnové baterie, které se dále dělí na umyvadlové, vanové, bidetové a sprchové.

  • Umyvadlové baterie – lze je koupit ve stojánkovém i nástěnném provedení.
  • Dřezová baterie – jsou nejčastěji stojánkové, avšak do malých kuchyní budete moci instalovat baterii nástěnnou. U dřezových baterií je oblíbená funkce sprchy i integrované sprchové hadice.
  • Vanová baterie – vanu můžete doplnit o stojánkovou, nástěnnou i podlahovou vodovodní baterii.
  • Bidetová baterie – je nejčastěji k dostání ve stojánkové podobě. Většina bidetových baterií nabízí funkci integrované sprchy.
  • Sprchová baterie – do sprchy lze umístit celý nástěnný set, jehož součástí je hlavová sprcha. Levnější je nákup klasické ruční baterie.

Umístění

Za druhé je nutné vědět, kde bude umyvadlová baterie umístěna. Způsob umístění souvisí s druhem baterie.

  • Stojánkové baterie – umísťují se přímo na umyvadlo nebo dřez. Právě tento způsob umístění je v současnosti tím nejoblíbenějším.
  • Nástěnné baterie – baterii můžete upevnit na stěnu. Důležité je znát velikost rozteče. Jedná se o vzájemnou vzdálenost vodovodních trubek ve stěně. Nejběžnější je rozteč 10 cm, ale zahraniční výrobci mohou nabízet i vodovodní baterie s roztečí 15 cm. Obecně jsou nástěnné baterie dražší a tím i méně používaný.
  • Podomítkové baterie – vodovodní baterie může být skrytá i pod omítkou. Největší výhodou je design tohoto umístění. Podomítkové batere jsou nejméně náročné na prostor a k vidění jsou především ve sprchových koutech. Velkou nevýhodou tohoto umístění je náročnější servis a vyšší pořizovací cena.
  • Volně stojící baterie – v moderních koupelnách najdete i volně stojící baterii, která je součástí samostatně stojící vany, V tomto případě je nutné vést rozvod vody pod podlahou.

Ovládání

Vodovodní baterie budete moci ovládat několika různými způsoby.

  • Páková baterie – nejjednodušší variantou je páková baterie, kterou lze velmi snadno ovládat. Páková baterie umožní snadno a rychle nastavit požadovanou teplotu vodu a je tedy velmi úsporná.
  • Kohoutková baterie – milovníci retro stylu nedají dopustit na kohoutkové baterie. Jejich ovládání je o něco složitější a počítat musíte i s delším časem, který budete potřebovat pro nastavení požadované teploty vody. Kohoutkové baterie lze tedy považovat za méně úsporné.
  • Bezdotykové baterie – jsou běžné spíše v komerčním prostředí. Součástí baterie je pohybový senzor, který vodu spustí po přiložení ruky na konkrétní oblast pod nebo nad baterií.

Materiál

Vodovodní baterie se vyrábí v kombinaci několika materiálů. V těle baterie je umístěna kartuš, ve které se mísí studená a teplá voda. U levnějších baterií je kartuš vyrobená z plastu, dražší a kvalitnější baterie mají kartuš keramickou. Plastové kartuše jsou po čase náchylnější k prokapávání vody, z tohoto důvodu se vyplatí připlatit si za kvalitnější keramickou baterii.

Tělo baterie musí být odolné vůči vlhkosti i změnám teploty. Vodovodní baterie jsou nejčastěji vyrobené z nerezové oceli nebo chromu. Oba materiály jsou velmi kvalitní a samotné baterie budou i dobře vypadat. K dostání jsou však i baterie vyrobené z bronzu, mosazi či keramiky. I tyto materiály jsou velmi kvalitní, ale za netradiční materiál si budete muset připlatit. Naopak nejlevnější baterie mohou být vyrobeny z plastu. Nevýhodou plastu je nižší odolnost, proto je lepší plastovou baterii raději nekupovat.

Design

U vodovodních baterií hraje velmi důležitou roli také design. Ten souvisí s vaším vkusem i stylem koupelny. Vodovodní baterii můžete koupit samostatně, ale vybírat můžete i kolekce baterií, které vám umožní sladit celý interiér koupelny. Základem je vybrat tu správnou povrchovou úpravu. Kromě nerezových a chromových baterií lze koupit černé, bílé i další provedení.

Umyvadlová baterie může být statická nebo otočná. Statické baterie mívají delší životnost, ale obecně jsou vhodnější pro menší umyvadla. Otočné baterie vám může usnadnit údržbu umyvadla.

Funkce

Vodovodní baterie nabízí celou řadu různých funkcí. Moderní funkce mohou používání vodovodní baterie zjednodušit i zefektivnit.

  • Perlátor – součást baterie, která provzdušňuje proud vody.
  • Integrovaná sprchovací hadice – u dřezových vodovodních baterií je oblíbená funkce integrované sprchovací hadice, která zjednoduší umývání nádobí.
  • Ohýbací rameno – díky ohýbacímu ramenu budete moci s vysokou baterií dle potřeby manipulovat.
  • Filtr, chlazení a CO2 – vodovodní baterii můžete opatřit filtrací vody a baterie vám dokonce může napustit i vychlazenou vodu s bublinkami.
  • Termostat – umožní vám nastavit konstantní teplotu vodu.
  • Okamžitý ohřev vody – funkce, která dokáže vodu velmi rychle ohřívat.
  • Senzor pro automatické spuštění – funkce, která se vám bude hodit, když budete mít špinavé nebo plné ruce.

Značka

O kvalitě umyvadlové baterie toho hodně napoví i záruční doba. Kvalitní výrobci zpravidla nabízí 5 letou záruční dobu a potíž není koupit ani náhradní díly případně domluvit opravu baterie přímo v místě vašeho bydliště. Za vysoce kvalitní i funkční jsou například považovány vodovodní baterie značky GROHE, Novaservis, Ideal, Kludi, RAVAK, Blanco, Franke, Sapho či MEXEN. Nabídka na trhu je však mnohem vyšší.

Cena

Umyvadlová baterie musí být stylová, ale velmi důležité je, aby byla plně funkční. Cena baterií může být v řádu stokorun, ale i tisícikorun. Zde se vám vyplatí jít minimálně zlatou střední cestou a koupit baterii, která nabídne dlouhou životnost a dokáže efektivně šetřit vodu. Umyvadlovou baterii byste měli jednoduše vybírat s ohledem na vaše potřeby a představy.

Prohlédnout baterie

Otázky a odpovědi

Na co myslet při výměně staré baterie za novou?

Pokud rekonstruujete koupelnu nebo jiný již existující prostor, jste limitováni rozvody vody, které určují kam a jak baterii umístit. V tomto případě jste při výběru limitování, což neplatí v případě novostavby nebo rozsáhlejší rekonstrukce. V druhém případě je výběr skutečně velký.

Co jsou termostatické baterie?

Na termostatické vodovodní baterii budete moci nastavit požadovanou teplotu. Tu pak dokáže baterie udržet po celou dobu průtoku. Termostatická baterie je rovněž schopná reagovat na rozdílný tlak v potrubí. Termostatické hlavice jsou tedy pohodlné a přináší větší úsporu vody. Součástí baterie by měla být bezpečnostní pojistka, která zabrání nastavit teplou vody vyšší než 38°C.

Jak o umyvadlovou baterii pečovat?

Při čistění baterie se řiďte doporučením výrobců. Ti obecně radí používat šetrné čističe, které jsou bezpečné a nezpůsobují poškození či poškrábání povrchu.

Závěr

Umyvadlová baterie v současné době neplní pouze funkční vlastnosti, zásadním parametrem je i její vzhled. Výrobci nabízí celou řadu designových baterií, které doladí každý styl koupelny i kuchyně. Umyvadlové baterie se v základu rozdělují právě na koupelnové a kuchyňské, přičemž obě místa můžete vybavit baterií stojánkovou nebo nástěnnou. Umyvadlové baterie se liší také výrobním materiálem.

S ohledem na materiál se doporučuje upřednostnit kvalitu před cenou a koupit baterii s keramickou kartuší, u které máte větší jistotu, že nezačne po čase prokapávat. Dalším rozdílem je povrchová úprava, nejoblíbenější jsou nerezové baterie, ale koupit můžete i černou, bílou, mosaznou nebo jinou variantu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sanitino.cz, www.koupelny-cz.cz, www.senesi.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (96 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo