Mluvení ze spaní

Mluvení ze spaní, jinak také somnilogie, byla dříve považována za poruchu spánku, ale v dnešní době se většina odborníků domnívá, že je to určitý druh chování či zvláštnost po dobu spánku. Dotyčná osoba, u které se tento problém objeví, si to ve skutečnosti vůbec neuvědomuje, protože druhý den si to nepamatuje.

Jediný, kdo jej na něco takového může upozornit je partner či partnerka, které něco takového bude samozřejmě rušit ze spánku. Když někdo mluví ze spánku, většinou je to v různých podobách, přičemž se může jednat o jednotlivá slova, či dokonce věty, kterým je velmi dobře rozumět.

Klidně to může být směs zcela nesrozumitelných a mnohdy nepochopitelných výrazů, které nikomu nic neřeknou. Často se stává, že dotyčný hovoří odlišným hlasem či rovnou jiným jazykem, což se zcela liší od běžného projevu, když je vzhůru.

Dá se říci, že ten kdo mluví ze spánku je v podstatě neškodný, ale občas může být taková osoba značně vulgární. Mluvení trvá chvilku, ale bylo prokázáno, že někteří lidé vydrží mluvit klidně i celou noc, navíc jsou schopni do hovoru zapojit osoby, které se vyskytují ve snu, ale i ty ležící v posteli vedle nich.

Jaké jsou nejčastější příčin, proč lidé mluví ze spaní?

Příčin nebo také spouštěčů, může být hned několik. Tyto noční hovory se sice mohou objevit jen tak, bez jakéhokoliv důvodu, ale ve většině případů to tak není. Co může být příčinou?

  • Stres
  • Horečka
  • Nemoc/zdravotní problémy
  • Konzumace alkoholu
  • Duševní nemoci, včetně úzkosti či deprese
  • Některé léky
  • Skřípání zuby
  • Noční můry
  • Náměsíčnost
  • Obstrukční spánkové apnoe (OSA)
  • Emoční stavy
  • Užívání drog
  • Nedostatek spánku/nepravidelný spánek
  • Konzumace kofeinu v pozdních hodinách

Jak se zbavit mluvení ze spaní?

Mluvení ze spaní sice nemívá vliv na kvalitu spánku osoby, která tímto problémem trpí, ale může značně rušit jeho okolí, zejména partnera či jiné osoby, které s ním sdílí společný pokoj, například sourozence či spolubydlícího. Jak mluvení co nejvíce omezit nebo se jej dokonce zbavit?

  • Pravidelný spánkový režim – když jde člověk spát a vstává ve stejnou dobu, tělo si na to snadno zvykne a snáze se tak daří udržovat optimální cyklus spánku.
  • Minimální nebo žádný stres – vyvarovat se stresu či se mu úplně vyhnout je nejlepší, i když to samozřejmě ve většině případů není možné. Ovšem snažte se jej co nejvíce omezit. Dobré je, když zkusíte i takové vychytávky, jako je jóga, hluboké dýchání, ale také například pomáhá meditace.
  • Vhodné prostředí pro spánek – ložnice by měla být tichá, vlahá, mělo by v ní být pokud možno chladněji a také tma. Jakékoliv světlo, i kdyby jen malá lampička je rušivým elementem pro pohodlný spánek. Důležitá je i vhodná a pohodlná matrace, stejně jako kvalitní polštář.
  • Jídlo a alkohol – rozhodně je potřeba se vyhýbat těžkým pokrmům před spaním. Zároveň s tím nepijte alkohol, protože obojí je významným narušitelem klidného spánku.
  • Pozor na stimulanty – pokuste se co nejvíce omezit kofein, ale také nikotin. Mohou nejen narušovat spánek, ale zvyšují pravděpodobnost, že budete mluvit ze spaní. To je důvod, proč se jim vyhýbat zejména později odpoledne i večer.
  • Uvolnění před spaním – zkuste cokoliv, co u vás funguje jako uklidňující prostředek. Může to být poslech oblíbené hudby, koupel s bylinkami, čtení a podobně.
  • Denní světlo – nezapomeňte chodit pravidelně ven a trávit dostatek času právě na denním světle.
  • Pohyb – sezení, ležení a nic nedělání je nejen škodlivé kvůli přibírání, ale má negativní vliv také na mluvení ze spaní. Proto mějte na paměti, že se musíte každý den hýbat, i kdyby to byla jen obyčejná procházka, protože chůze je také prospěšná a pomáhá při spoustě problémů.

Kdy během spánku mluvíme?

Dá se to v podstatě definovat na základě fáze spánku či závažnosti spánkové mluvy. Fáze 1 a 2 představuje ve většině případů lehčí spánek, takže mluva je skoro vždy srozumitelná a trvá déle. Oproti tomu fáze 3 a 4 jsou již hlubším spánkem, což znamená, že je řeči rozumět daleko hůř či spíš vůbec. Někteří dokonce k mluvení ještě i sténají či nesmyslně blábolí.

Pokud jde o závažnost, tam jsou tři skupiny. Tou první je mírná závažnost, kdy se mluvení ze spaní vyskytuje opravdu minimálně, většinou tak jednou za měsíc, někdy i méně. Střední závažnost už je četnější a mluvení ze spánku tak přichází zhruba jednou za týden, ovšem s tím, že nedochází k přílišnému narušení spánku dalších osob, které se vyskytují ve společné místnosti.

Těžká závažnost už znamená značný problém, protože mluvení ze spaní se dostavuje vlastně každou noc a může velmi nepříjemně rušit ostatní, kteří se tak nevyspí, neboť je budete neustále budit.

Kdo mluví ze spánku nejčastěji?

Různé výzkumy potvrdily, že s mluvením ze spánku má zkušenost kolem 70 % lidí. Může se to objevit v podstatě u kohokoliv a kdykoliv. Nejvíce postižené jsou děti, ale také muži. U žen se tento problém vyskytuje daleko méně. V některých obdobích života se dokonce mluvení ze spaní objevuje mnohem častěji, zatímco v pozdějších letech může úplně vymizet, případně nebude tak časté.

Co je to spánková hygiena?

Kromě předchozích rad, jak zamezit výskytu mluvení ze spaní, je tu také spánková hygiena, což představuje hned několik zásadních faktorů. Tím prvním je zdraví prospěšný životní styl, pravidelný spánek, ale i pestrý jídelníček, který bude obsahovat vše, co tělo každý den potřebuje.

V praxi to znamená jíst zdravěji a dodávat tělu vitaminy, minerály a další potřebné živiny. Samozřejmostí je dostatek pohybu a pevně stanovený čas kdy chodit spát a v kolik hodin vstávat.

Jak řešit, když partner či spolubydlící mluví ze spaní?

Doporučovány jsou zejména špunty do uší, ale také třeba šumítko. To je tzv. generátor bílého šumu schopný přehlušit jakékoliv nežádoucí zvuky. Pokud je to aspoň trochu možné, nabízí se jako řešení také spaní v jiné místnosti, případně vyrazit za odborníkem, který s problémy spánku rovněž může významně pomoci.

Je rozumné budit člověka, který mluví ze spaní?

Vzbudit někoho, kdo ze spánku hovoří, sice není životu nebezpečné, přesto to pro něj nemusí být zrovna příjemné. Jakmile ho totiž v takovém stavu vzbudíte, musíte počítat s tím, že může být značně dezorientovaný, zmatený, někdo dokonce i agresivní. V neposlední řadě mu tím značně narušíte jeho pravidelný rytmus spaní. Ve finále bude nevyspalý on i vy, takže si moc nepomůžete.

Můžete ve spánku vyzradit tajemství?

Podle odborníků nedává ve většině případů to, co říkáme ve spánku žádný smysl. Často jsou to naprosté slátaniny, které nemají, jak se říká, hlavu ani patu. Pokud tedy hodláte někoho v tomto stavu tzv. vyslýchat, aby vám prozradil něco závažného nebo tajného, je to ve většině případů naprostá ztráta času.

Kdy začíná být mluvení ze spaní problém?

Většinou není nutná žádná léčba, protože je to jednoduše stav či porucha spánku, kdy prostě mluvíte, ale samo to za čas odezní. Samozřejmě, že pokud to činí problém vašemu okolí, není na škodu navštívit lékaře, ale to by mělo nastat až ve chvíli, kdy je tato porucha opravdu extrémní a nenechá vyspat nikoho ve vašem okolí, případně dělá problémy i vám a pořádně se nevyspíte.

Existují i vzácné situace, kdy může mluvení ze spaní, značit opravdu nějaký zdravotní problém, což bývá většinou nějaká psychická porucha. V takovém případě už je potřeba vše řešit s odborníkem a nenechávat nic náhodě.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (120 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo