Jak zabránit rosení oken?

Rosení oken je nepříjemný problém, který řeší mnoho domácností. Možná i vám kazí výhled orosená okna, se kterými si nevíte rady. Proč se okna vlastně rosí a jak můžete tomuto problému zabránit?

Proč se okna rosí?

Mnoho lidí si orosená okna automaticky spojuje s tím, že jsou nekvalitní a zralá na výměnu. Nic z toho nemusí být ale tak úplně pravda. Rosa vyskytující se na oknech je běžným fyzikálním jevem vznikajícím nadměrnou kondenzací vodních pár. Nejčastěji se nám okna rosí v koupelně nebo v kuchyni, ale objevit se mohou i v jiných místnostech u vás doma.

Představte si situaci, kdy vytáhnete pivo z lednice. Co se v tu chvíli stane? Jasně, láhev se orosí. Důvodem je fakt, že vzduch v místnosti dokáže přijmout jen určité množství vlhkosti. Ve chvíli, kdy přítomná vlhkost tuto hranici neboli rosný bod přesáhne, na nejchladnějších plochách se vlhkost vysráží a vznikne rosa – čili kapičky vody.

Platí zde také jednoduché měřítko, že čím vyšší vlhkost je v místnosti, tím více se okna rosí. Orosená okna jsou zkrátka jen povrchovou kondenzací vodních pár mísících se se vzduchem v místnosti. Čím vyšší je tedy vlhkost vzduchu v interiéru, tím vyšší je bohužel pravděpodobnost, že se vám budou okna rosit – zejména pak na podzim a v zimě, kdy teplý vzduch absorbuje více vlhkosti nežli studený.

Jak zabránit rosení oken?

Těch možností je hned několik. Pokud tedy i u vás doma řešíte orosená okna, můžete na tento problém zkusit vyzrát s některým z našich následujících tipů – neváhejte jich klidně vyzkoušet několik.

Větrání

Větrání bychom v tomto případě mohli označit jako alfu a omegu celého problému. Pokud totiž doma špatně nebo dokonce vůbec nevětráte, odhalili jste právě hlavní příčinu, pro kterou se vám rosí okna. Větrat byste měli otevřeným oknem dokořán po dobu asi 4 až 10 minut několikrát za den. Toto pravidlo platí po celý rok, i když je pravda, že v létě jsme zvyklí nechávat okna otevřená po celý den.

Vlhkoměr

Pořízení vlhkoměru rozhodně není špatný nápad. S jeho pomocí můžete zavčasu odhalit, že je vzduch v místnosti příliš vlhký a je tedy potřeba důkladně vyvětrat. Ačkoli se názory na optimální procento vlhkosti vzduchu v místnosti liší, za nás můžeme doporučit, aby se vlhkost u vás doma pohybovala v rozmezí 45 až 60 %.
Větrání na „ventilačku“

Mnoho lidí je toho mylného názoru, že naprosto stačí, pokud pro výměnu vzduchu v místnosti jen vyklopí okno – tedy vyvětrají pouze tzv. na ventilačku. Je to hodně rozšířený mýtus, který neplatí především v zimě, protože větrání skrze mikrovventilaci v tomto období rozhodně není dostačující. Nejenže se vzduch v místnosti nestihne vyměnit tak dobře, ale zároveň dochází k ochlazování stěn u okna, což může mít za následek vznik plísní.

Pozor na květiny nebo sušení prádla

Květiny umístěné na parapetu, sušení prádla doma nebo také nepoužívání digestoře během vaření – to všechno jsou důvody, pro které je u vás doma vyšší vlhkost vzduchu. A čím vyšší je vlhkost vzduchu, tím vyšší je také pravděpodobnost, že se vám okna budou rosit. Není tedy nic jednoduššího, nežli tomuto problému předcházet alespoň tím, že budete při vaření používat digestoř, prádlo začnete sušit na balkoně a omezíte počet květin umístěných na parapetu.

Vytápění

V rámci tohoto článku a našich tipů, jak zabránit rosení oken, by měla zaznít také informace týkající se vytápění. V případě nedostatečného vytápění je vzduch v místnosti příliš studený na to, aby dokázal pohlcovat vlhkost. Následně se vlhkost objevuje na oknech v podobě kapiček vody.

V tomto případě tedy pomůže, pokud budete svou domácnost vytápět rovnoměrně a vynasnažíte se během nočních hodin udržet teplotní rozdíl na úrovni 5 °C.

Závěr

Rosení oken je sice nepříjemný problém, který nás dokáže potrápit, nicméně nejedná se o nic neřešitelného. Nejlepší možností, jak proti rosení oken bojovat, je myslet na prevenci – nesušit prádlo doma, při vaření používat digestoř, pravidelně větrat omezit počet květin na parapetu. S orosenými okny může pomoci také správné vytápění a udržování optimální vlhkosti v místnosti.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (115 hodnocení)
​​

Nikol Kolomazníková

Nikol Kolomazníková

Jsem tak trochu snílek, kterého dělá šťastným psaní, četba a rodina. K psaní mě to táhlo už od dětství. První knihu jsem napsala ve třetí třídě a doposud stále odpočívá v šuplíku mého psacího stolu. Chvíli neposedím s rukama v klíně, proto když mi zrovna prsty netančí po klávesnici, věnuji se kreativní tvorbě, čtení nebo vaření. Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo