Prádlo ze sušičky nevoní

Sušička prádla má dnes své místo v mnoha domácnostech a spousta lidí si jí nemůže dostatečně vynachválit, protože jim ušetří spoustu práce i času.

Odpadá totiž neustále věšení prádla na sušák na prádlo, ale také se ve většině případů nemusí prádlo žehlit.Výhodou je i to, že je krásně nadýchané a zbavené všech nežádoucích chloupků a podobně. Jediným problémem, který se u sušiček často vyskytuje je fakt, že prádlo nevoní. Není to však konec světa, naopak si s tím můžete jednoduše poradit, jen stačí vědět, jak na to.

Sušička a aviváž nejsou kamarádi

Bez aviváže si praní prádla nedokážeme vůbec představit, protože dokáže provonět každý jednotlivý kousek a dodat mu potřebnou svěžest, navíc je prádlo krásně měkké, vyhlazené a dlouho voňavé. Jenže ve chvíli, kdy se rozhodnete používat sušičku prádla, je dobré na aviváž úplně zapomenout.

Vysoké teploty, kterých je během sušení dosaženo, totiž způsobí, že aviváž z prádla vyprchá a není vůbec cítit. Vedle toho aviváž obalí vlákna prádla, čímž se zvyšuje vlhkost vlákna a dochází ke snížení efektivity sušení. Díky tomu se prádlo suší mnohem déle a zbytečně se tak zvyšuje spotřeba elektrické energie.

Na co nesmíme zapomenout je i fakt, že zbytky aviváže mohou zanášet zásadní součásti sušičky, jako jsou filtry či senzory. Tím se také zvyšuje riziko, že by mohlo dojít nejen k nežádoucí poruše sušičky, prádla, ale také k jejímu poškození. Pro sušičku prádla jsou nežádoucí také víceúčelové prací prostředky, tedy prací gely tzv. 2v1, kdy je u pracího gelu také aviváž.

Co je příčinou, že prádlo ze sušičky nevoní?

Příčin může být hned několik a vždy je potřeba ji zjistit co nejdříve, aby bylo možné tento problém napravit a mít prádlo krásně voňavé a svěží. Co může být příčinou?

  • Sušička je nová
  • Používání odloženého startu
  • Sušička prádla není pravidelně čištěna
  • Zůstávají zavřená dvířka a sušička neodvětrává
  • Zanesené filtry
  • V nádržce zůstává voda
  • Přeplňování sušičky

Sušička je nová

Když si koupíte novou sušičku prádla, musíte počítat s tím, že během prvních několika cyklů bude cítit tzv. novotou a věřte, že mnohdy to není zrovna moc příjemné aroma.

Na začátku je proto doporučováno sušit takové prádlo, u kterého nebude zápach novoty takovým problémem, například starší oblečení, ručníky, nebo třeba povlečení. Rozhodně se nedoporučuje sušit lepší kousky, v kterých například chodíte do práce.

Používání odloženého startu

Odložený start je sice skvělá funkce, pokud potřebujete nastavit sušení třeba na dobu, kdy spíte nebo jste v práci, ovšem může mít i svá negativa.

Znáte to jistě všichni, když pračka najednou dopere, než jdete spát, ale sušička by vás nenechala usnout, tak nastavíte odložený start, aby sušení začalo, až ve chvíli, kdy spíte, případně to necháte na ráno, než půjdete do práce. Mokré prádlo je tak v uzavřeném bubnu třeba i celou noc, takže by snadno mohlo dojít k zápachu.

Sušička prádla není pravidelně čištěna

U moderních sušiček prádla je běžné, že ji jen zapojíte a vše funguje tak, jak by mělo, ovšem ani tak to nejde bez pravidelné údržba. Ideální je, když vše po každém cyklu uvedete na správnou míru.

To znamená, že budete pravidelně vylévat nádobku na kondenzát a čistit filtry, které jsou v sušičce používány. V těch se totiž usazuje prach, textilní vlákna, ale také zbytky pracích prostředků, jednoduše vše, co se běžně může nacházet na prádle, které se v sušičce suší.

Zůstávají zavřená dvířka a sušička neodvětrává

Bohužel, to je věc, kterou si většinou nikdo neuvědomuje, že přivře či dokonce úplně zavře dvířka u sušičky, podobně jako u pračky.

Jenže díky tomu nemá sušička šanci uvnitř pořádně vyschnout nebo spíš se pořádně odvětrat a uvnitř se může tvořit nežádoucí zápach. Po každém použití sušičky prádla proto nechte dvířka pootevřená aspoň do půlky, i když nejlépe zcela dokořán, ať má sušičky možnost vysychat.

Zanesené filtry

Pokud jde o textilní filtr, ten výrobci doporučují čistit pravidelně po každém sušení, ale málokdy se něco takového děje. Jenže z dlouhodobějšího hlediska může nečištěný textilní filtr obsahovat velké množství vláken, v nichž se bude držet vlhkost a bude se tak tvořit zápach.

Čištění je přitom velmi rychlé a jednoduché, jen odstraníte veškeré chuchvalce vláken a důkladně filtr propláchnete pod tekoucí vodou. Poté jej nechte trochu vyschnout a můžete jej vrátit zpět.

Podobně to je potřeba udělat i s filtrem kondenzátoru, i když ten není nutné čistit tak často. Výhodou jsou tzv. samočisticí kondenzátory s oplachem, což mají například značky LG, Bosch nebo také Haier. Vedle filtrů je potřeba občas vyčistit také kondenzátor, který se nachází ve spodní části sušičky za mřížkou.

Zde se mohou usazovat drobnější vlákna, která se sem dostanou navzdory filtrům. Na jeho čištění se prodávají speciální kartáče, ovšem pokud jej nemáte, vystačí mám i nějaký starší zubní kartáček nebo něco podobného, co nebude nijak ostré. Díky pravidelnému čištění se významně zkrátí doba sušení, ale také se tím snižuje spotřeba elektrické energie.

V nádržce zůstává voda

Voda v odpadní nádobce může svým způsobem zapáchat po nějaké době také, ale to se většinou stává u těch sušiček, které se používají třeba dvakrát do měsíce. Kapacita těchto nádob je dostatečná, aby se do ní vešla voda pro zhruba 4–6 cyklů, záleží vždy na tom, kolik obsahuje prádlo ve skutečnosti vody a jaké množství tak bude muset nádobka po jednom cyklu pojmout.

Dá se říci, že když zůstane voda v nádobce dlouho a nebude pravidelně vylévána, může tzv. zasmrádnout a bude se tvořit zápach, ovšem nemělo by to ve skutečnosti mít vliv na vůni prádla, ovšem výjimky se stávají a je proto lepší předvídat a vodu pravidelně vylévat.

Přeplňování sušičky

V podstatě je to stejné jako u pračky, když je moc naplněná, prádlo nemá takový prostor, který potřebuje a nebude tak dokonale vyprané, jako když bude objem vloženého prádla menší.

To samé se bude stávat u sušičky prádla, protože jakmile je přeplněná, prádlo nemá místo a vzduch v bubnu nebude cirkulovat tak, jak je potřeba. Možná vás to překvapí, ale i díky tomu může prádlo velmi nepříjemně zapáchat, i když to někomu přijde jako naprostá maličkost.

Jak provonět prádlo v sušičce prádla?

Mnozí se domnívají, že bez aviváže se prádlo provonět jednoduše nedá, ale není to tak. Existují jiné vhodné alternativy, s kterými sušička nemá sebemenší problém a prádlo tak bude vonět čistotou a svěžestí, bez jakéhokoliv zápachu.

Vonné ubrousky do sušičky

To je v současnosti nejoblíbenější a nejpoužívanější varianta pro provonění prádla. Jsou to speciálně vyrobené vonné ubrousky, které pořídíte v balení o několika kusech. Jednoduše otevřete dané balení, vyjmete jeden ubrousek, vložíte do bubnu a potí spustíte proces sušení. Ubrousky jsou jednorázové, tedy dají se použít jen jednou. Použití je ovšem snadné a cenově jsou dostupné pro každého.

Speciální vůně do sušičky

Na trhu můžete narazit na produkty značky Miele, která vyvinula parfémované vůně vhodné do sušičky. Díky nim prádlo krásně voní, je jemné, hebké a na dotyk vláčné. Každé balení takové vůně by mělo vystačit zhruba na 50 sušících cyklů. V současné době je na výběr 5 různých vůní, ovšem je nutné počítat s tím, že se tyto vůně dají použít pouze s novějšími modely sušiček Miele.

Vhodné prostředky do sušičky prádla nabízí také společnost Dedra, která vytvořila tzv. Parfumage. Jde o speciálně vyrobený přípravek, který je špičkovou náhradou za aviváž a je přímo určen právě pro sušičky prádla. Dávkování je jednoduché podle návodu uvedeného na obalu.

Vonné přípravky na hadřík

To je novinka na provonění prádla v pračce i sušičce prádla. Ve většině případů je to tekutina s dávkovačem/rozprašovačem, kterou aplikujeme na kus bavlněného hadříku.

Vždy stačí tak 2–3 stříknutí, ovšem můžete stříknout i více, pokud chcete o něco intenzivnější vůni. Takto postříkaný hadřík vložíte s prádlem do bubnu a můžete sušit. Výhodou je, že se dá tato varianta používat s každou sušičkou prádla.

Vajíčka/míčky/kuličky do sušičky

Narazit můžete také na různé vonné osvěžovače, které mají buď tvar vajíčka, míčku, koule, nebo třeba kapsle. Jsou určeny pro použití do sušičky prádla, přičemž některé z nich mají čistě chemický způsob parfemace, zatímco u jiných se hovoří o ekologickém způsobu parfemace, kdy dochází k uvolňování přírodního aroma.

Éterické oleje

Éterické nebo také esenciální oleje jsou další z možných variant pro použití v sušičce prádla. Ideální je, když využijete vlnění míčky do sušičky, na které aplikujete několik kapek vybraného éterického oleje a vložíte do bubnu sušičky. Balení může mít objem 10 ml, 15 ml, ale také 30 ml. Ceny se liší podle značky, kvality i typu oleje.

Co dalšího se dá ještě použít na provonění prádla?

  • Tuhé vůně do sušičky (pouze u vybraných modelů).
  • Vonné sáčky (jedná se o sáčky do skříně, které je možno teoreticky využít i takto).

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (117 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo