Jak vybrat minerální vatu?

Díky správnému zateplení domu můžete zabránit zbytečným tepelným ztrátám a ušetřit tak poměrně velké množství peněz. Na zateplení domu můžete použít více různých materiálů, nejčastěji se používá minerální vata, polystyren a polyuretanová pěna.

Minerální vata je materiál s mnoha výhodnými vlastnostmi. Skelná vata například poskytuje skvělé akustické tlumení. Má rovněž výborné paropropustné vlastnosti a použít ji můžete i v silnějších vrstvách, aniž byste se museli obávat, že pára nebude odcházet a dům bude náchylný ke kondenzaci vody a vzniku plísní. Minerální vata je také odolná vůči chemikáliím, mikroorganismům i hmyzu. Vyznačuje se i vysokou mechanickou odolností, vata bude stále držet svůj tvar, rozměr nebude vám praskat a ani se nebude lámat. Mezi další její přednosti patří ohnivzdornost, při požáru dosahuje teplota cca 600°C, skelná vata taje při teplotě vyšší než 700°C a kamenná vata dokonce ustojí žár více než 1 000°C. Skelná vata je tak velmi žádaná i díky své bezpečnosti.

Prohlédnout vaty

Typy

Minerální vaty se děli na dva hlavní typy. Při zateplování domů můžete používat skelnou nebo kamennou minerální vatu. Každý typ vaty se vyrábí z jiných materiálů odlišným postupem, což se odráží na jeho výsledných vlastnostech.

  • Skelná vata – je známějším a používanějším typem. Skelná vata je vyrobena ze složek drceného recyklovaného skla a křemíku. Výhodou skelné vaty je vysoká ohnivzdornost, skelná vata je navíc velmi snadno tvarovatelná i paropropustná. Vlákna skelné vaty jsou ve srovnání s vlákny kamenné vaty elastičtější a mnohem delší. Tato elasticita vám umožní vatu stlačit na minimální objem.
  • Kamenná vata – součástí kamenné vaty není křemík, ale čedič. Výhodou této vaty je tvarová stálost a nízká tepelná roztažnost. Ve srovnání se skelnou vatou nabízí lepší zvukovou izolaci. Kamenná minerální vata je vodoodpudivá, což znamená, že nepohlcuje vlhkost. Také tato vata má však výborné ohnivzdorné vlastnosti. Nevýhodou je v jejím případě menší objemová hmotnost. Kamenná vata je známá i pod označením kamenná vlna.

Složení

Minerální vata je složená z minerálních vláken. Vyrábí se tavením křemene a čediče a kromě těchto složek obsahuje i další pojivo. Díky své jedinečné struktuře je vata velice odolná a je charakteristická svojí dlouhou životností. Vata je anorganická a nehrozí jí napadání houbami nebo plísněmi.

Kvalita

Minerální vaty se liší základními vlastnostmi a tím i svojí kvalitou. Kvalitu vaty určuje součinitel tepelné vodivosti lambda, což je veličina udávaná v W/mK. Čím je hodnota této veličiny vyšší, tím lepší má minerální vata vodivost. Teplotní vodivost se běžně pohybuje v rozmezí 0,036 – 0,041 W/mk. Obecně kvalitnější jsou pak vaty s vyšší pevností.

Pokud to bude možné, měli byste si před nákupem vyzkoušet, zda je možné vatu tvarovat a prohýbat. Pevnější vata, jejíž tvarování je náročnější obsahuje větší množství plniva a má tudíž lepší izolační vlastnosti. S pevnější vatou vám navíc půjde práce lépe od ruky.

Objemovou hmotnost minerální vaty ovlivňuje struktura izolace. Objemová hmotnost se značena písmenem p a měří se v jednotkách kg/m3.

  • Kamenná vata – objemová hmotnost p je od 30 – 100 kg/m2.
  • Skelná vata – objemová hmotnost p je od 15 – 35 kg/m3.

Protipožární vlastnosti

Fasádní materiál výrazným způsobem ovlivňuje bezpečnost budov. Hořlavost je parametr, který ovlivňuje rychlost šíření požáru. Zejména při zateplování interiérů je vhodné používat nehořlavé materiály. Minerální vata spadá do třídy A1 nebo A2. Na její výrobu se používá kámen a sklo, díky čemuž je vata přirozeně nehořlavá. Z tohoto důvodu se vata velmi často používá při zateplování komerčních budov, nemocnic, školek, škol či domovů pro seniory.

Prodyšnost

Prodyšnost minerální vaty je klíčový ukazatel, který značí, jak dobře je vata schopna propouštět vodní páru. Prodyšnost se vyjadřuje faktorem difuzního odporu a je značena řeckým písmenem mí – μ, přičemž platí, čím je hodnota tohoto odporu nižší, tím lépe bude izolant dýchat. Minerální vata mívá obvykle hodnotu faktoru μ = 1. Má tedy mnohem lepší prodyšnost než polystyren. V jeho případech je hodnota faktoru μ = 20 – 40.

Značka

Minerální vatu koupíte ve stavebninách i velkých hobby marketech. Objednat jí můžete i z internetového obchodu. Na našem trhu lze koupit vatu značky Isover, Knauf, Rockwool, Baumit, DEK, Ursa, Likov a dalších. Každý z výrobců prodává vatu v několika rozměrech i tloušťkách.

Cena

Při výběru minerální vaty si ověřte, zda výrobce udává cenu za 1 balení vaty nebo pouze za 1 m2 vaty. Běžně se využívají obě možnosti. Cena se odvíjí z velké částí od tloušťky i dalších vlastností vaty. Nejlevněji pořídíte vatu s tloušťkou do 30mm, nejvíce bude stát vata s tloušťkou okolo 200 mm. Zásadní vliv na cenu má i celková kvalita a pevnost vaty. Pokud chcete, aby vám byla vata schopna poskytnout veškeré své výjimečné vlastnosti, neměli byste při jejím nákupu zbytečně šetřit.

Prohlédnout vaty

Otázky a odpovědi

Jaké jsou nevýhody minerální vaty?

Minerální vata má tak jako každý materiál své výhody i nevýhody. Nevýhodou je její větší citlivost na vlhkost a obecně vodu. Proto ji není možné používat tak, kde hrozí pronikání vody. V případě, kdy se vata přece jenom dostane do kontaktu s vodou, ztratí svoje izolační schopnosti. Proto není vhodná při zateplování vlhkých staveb. Tak, kde není možné minerální vatu použít, ji budete muset nahradit polystyrenem. Polystyren je dalším oblíbeným izolačním materiálem. V tomto případě se však jedná o hořlavý materiál, který se vyznačuje výrazně horší prodyšností. Další nevýhodou je vysoká objemová hmotnost minerální vaty.

Jak poznat skelnou vatu od vaty kamenné?

Rozdíly jsou patrné ne první pohled. Skelná vata je balena v rolích a tvoří ji měkké rohože. Kamenná vata je dodávána v podobě větších pevných desek. Z hlediska přepravy a skladnosti si vede lépe skelná vaty. Skelná vata se nejčastěji používá při zateplování šikmých střech nebo různých dutin. Skelnou vatu můžete poměrně snadno tvarově upravovat. Kamennou deskovou vatu můžete použít při zateplování stropů, podlah, venkovní fasády nebo příček.

Přináší práce s minerální vatou nějaká zdravotní rizika?

Minerální vata patřila do nedávna mezi zdraví nezávadné materiály. Poslední výzkumy však ukazují, že tomu tak není. Při práci s vatou se však uvolňují drobné částečky čediče i skla, což není nijak příjemné, velmi brzy zjistíte, že se vám hůře dýchá. Proto je víc než vhodné při práci používat respirátor. V případě, kdy budete tyto uvolňující se částečky vdechovat, vystavujete se velmi závažným zdravotním komplikacím.

Dle výzkumů může časté vdechování částeček způsobit rakovinu nebo jiná chronická onemocnění plic. Zdravotní komplikace způsobují fenolformaldehydové pryskyřice, které se do vaty přidávají jako pojivo. Fotmaldehyd patří mezi karcinogenní látky. Částečky, které se při manipulaci s vatou uvolňují, mohou způsobovat různé alergické reakce, ale i zánět či podráždění spojivek. Proto byste si měli chránit oči ochrannými pracovními brýlemi a na ruce nasadit pracovní rukavice. Profesionálové, kteří s vatou pracují pravidelně, ocení i jednorázový pracovní oblek, který je speciálně vyroben právě pro práci s vatou.

Závěr

Minerální vata je velmi populární izolant, bez kterého se stavba domu často neobejde. Díky svým výjimečným vlastnostem je minerální vaty výborná tepelný, zvukový i protipožární izolant. Výběr kvalitní minerální vaty byste neměli nijak podceňovat. Naopak vybírat byste měli produkty zkušených a prověřených značek.

Kvalitní minerální vata bude výborný tepelný i akustický izolant. Aplikovat ji můžete do jakékoliv výšky, přičemž práce s vatou je poměrně jednoduchá. Při práci s vatou byste však měli dbát na své zdraví a používat ochranné pomůcky, díky kterým nepřijdete do kontaktu s částečky, které se z ní budou uvolňovat.


Zdroje: www.wikipedia.org, www.buildex.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (115 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo