Jak vybrat protištěkací obojek?

Pes je nejlepším přítelem člověka a zároveň patří mezi nejoblíbenějšího domácího mazlíčka. Psi jsou oblíbení i díky své inteligenci, což výrobci využili i při výrobě protištěkacích obojků. Tyto speciální obojky zabraňují nežádoucímu štěkání, ale i vytí psa. Díky obojku můžete zlepšit vtahy s rodinnými příslušníky i sousedy, které může časté štěkání psa rušit.

Protištěkací obojky je nutné vybírat s ohledem na velikost psa. K dostání jsou obojky pro malá, středně velká i velká plemena. V případě, kdy vyberete nesprávný typ, nemusí být obojek pro vašeho psa bezpečný. Na trhu najdete hned několik typů protištěkacích obojků, každý typ pracuje na jiném principu a každý má své výhody a nevýhody. Zohlednit můžete i způsob, kterým jsou obojky napájeny a přihlédnout můžete i k různým funkcím. Z hlediska bezpečnosti byste měli preferovat obojky předních výrobců, zajímat vás bude pochopitelně i pořizovací cena.

Prohlédnout obojky

Typy

Protištěkací obojky mají několik podob. Každý obojek funguje na trochu jiném principu.

  • Elektrostatické obojky – jsou považovány za nejvíce efektivní typ. Ve chvíli, kdy pes zaštěká, dojde k výboji, který je směřován do citlivého krku. Intenzitu výboje by mělo být možné dle potřeby nastavit. Právě používání tohoto typu obojku je velmi diskutované a mnozí jeho používání odsuzují.
  • Sprejové obojky – vyzkoušet můžete obojek, který po zaštěkání stříkne psovi sprej do čumáku. Sprej psovi nepůsobí žádnou bolest, je však nepříjemný a po čase tak psa od štěkání odradí. Sprejové obojky jsou nejvíce účinné u citlivějších psů. Při používání sprejových obojků se nevyhnete pravidelnému dokupování sprejové náplně.
  • Ulrazvukové obojky – tyto obojky vysílají při zaštěkání ultrazvuk, který je psovi nepříjemný. Tyto obojky však patří k těm nejméně efektivním.
  • Vibrační obojky – fungují na principu vibrací. Tyto obojky jsou efektivní především u menších psích plemen. Vyzkoušet je můžete i u citlivějších psů.
  • Zvukové obojky – při štěkání vyluzují pro psy nepříjemné zvuky. Pakliže nebude pes na zvukové upozornění reagovat, bude obojek vyluzovat ještě intenzivnější zvuk.

Velikost psa

Při výběru protištěkacího obojku je nutné řídit se striktně velikostí i hmotností svého psa. Přihlédnout byste však měli i k psímu temperamentu a citlivosti. V případě, kdy menšímu psovi pořídíte obojek určený pro velké psy, nemusí být úplně bezpečný. Toto pravidlo platí i naopak, obojek vhodný pro menší psy umístěný na krku velkého psa nebude nijak účinný. Pro snadnější výběr mají výrobci rozděleny právě podle velikosti psa. Vybírat tak můžete mezi obojky pro malá, středně velká, velká i obří plemena.

Odolnost

U protištěkacích obojků je důležitá odolnost proti vodě. I základní obojek by měl mít alespoň základní ochranu vůči vodě. Ta ho ochrání při ranním brouzdání rosou. U psů pobývajících většinu dne na zahradě, je vhodné koupit vodotěsný obojek. Nejkvalitnější obojky vydrží i kratší ponor ve vodě. S takovým to obojkem se bude moci pes i koupat.

Způsob napájení

Protištěkací obojky mohou být napájeny dvěma různými způsoby.

  • Baterie – první možností jsou obojky napájeny pomocí baterií. U těchto obojků oceníte vysokou výdrž, jediné, co musíte dělat, je baterie pravidelně měnit.
  • Akumulátor – druhou možností jsou obojky s nabíjecím akumulátor. Takovéto obojky lze nabíjet prostřednictvím USB portu. Tyto obojky mají menší výdrž a je nutné je pravidelně nabíjet.

Možnosti

Protištěkací obojky mohou nabízet i několik praktických funkcí. Důležitá je zejména možnost nastavit citlivost snímání. Díky tomu můžete svému psovi nastavit snesitelnou hranici. Nastavit můžete i sílu a úroveň impulsu.

U obojků využívající kombinované snímání zvuku je většinou možné impulsy vypnout. Nejsnazší použití nabízí automatické protištěkací obojky, které jsou schopné veškeré informace vyhodnotit a na základě toho svůj chod upraví.

K obojkům budete moci dokoupit i potřebné příslušenství. K dostání jsou náhradní řemínky, baterie, kabely pro napájení akumulátorových obojků i náhradní náplně do sprejových obojků. Typ příslušenství se může v závislosti na výrobci lišit, proto se na tuto možnost zaměřte ještě před nákupem konkrétního výrobku.

Značka

Protištěkací obojky nabízí více různých výrobců. Pří výběru byste se měli zaměřit na značkové modely, které budou fungovat spolehlivě. Avšak i u těchto obojků se mohou objevit nějaké potíže, které se na jejich funkčnosti a spolehlivosti projeví. Nejčastěji se jedná o falešnou aktivaci. Levnější obojky koupíte od Patpet, PetTrainer nebo Pet at school. Kvalitní obojky nabízí PetSafe, Dogtra, SportDog, Garmin nebo Goodlife.

Cena

Obojky proti štěkání jsou dražší než klasické obojky, na druhou stranu však nepatří mezi nedostupné zboží. Za levnější lze povařovat obojky s cenou do 1 000 Kč. I tyto varianty jsou dostatečně účinné, jsou však vyrobeny z méně kvalitních materiálů a vyznačují se nižší odolností. Ukáznit tak mohou psa, který je zvyklý trávit většinu času v bytě. Vyšší odolnost lze očekávat od robustnějších obojků s cenou vyšší než 1 000 Kč, za kombinované obojky můžete zaplatit více než 2 000 Kč.

Prohlédnout obojky

Otázky a odpovědi

Je používání protištěkacích obojků bezpečné?

Používání protištěkacích obojků má své příznivce i odpůrce. Někteří dokonce považují jejich používání za jednu z forem týrání. Dle znalců jsou však tyto obojky naprosto bezpečné, samotné obojky musí splňovat mnohá bezpečnostní kritéria. Nejdůležitější je obojek používat správně. Nejdůležitějším parametrem je dodržovat výrobcem doporučené váhové rozpětí.

Kdy je vhodné protištěkací obojek používat?

Štěkání je způsob komunikace, který ke psovi jednoduše patří. Jsou situace, které se bez psího štěkotu neobejdou. Na druhou stranu jsou psy, kteří mohou štěkat či výt bez zjevného důvodu. Právě v tomto případě můžete přemýšlet, jakým způsobem svého hlučného psa usměrnit. Protištěkací obojky se doporučuje používat od věku 6 měsíců.

Jakým způsobem obojky štěkot snímají?

Protištěkací obojky mohou záznam snímat pomocí vibrací hlasivek. Aby byl obojek schopen vibrace zaznamenat, je nutné, aby byl utažen dostatečně pevně. Druhou možností jsou obojky, které záznam snímají prostřednictvím zvuku. Součástí těchto obojků je zabudovaný mikrofon, který na štěkot spolehlivě reaguje. Obojky mohou využívat také kombinaci zvuku a vibrací. Takovéto obojky jsou nejlepší volbou u psů, kteří často štěkají a vyjí.

Závěr

Protištěkací obojky pomohou se zvládnutím hlučného psa. Ve chvíli, kde se pes rozštěká, bude na tuto skutečnost obojkem nějakou bezpečnou, avšak ne úplně příjemnou formou upozorněn. Takovým to způsobem nahradí obojek vaše napomenutí. Protištěkací obojek by měl být vybírán podle velikosti vašeho psa. Zohlednit byste měli i povahu psa. Štěkot velmi dobře regulují vibrační obojky, na vití budou dobře reagovat obojky se zvukovou detekcí.

Vědět byste měli i to, kde bude pes obojek nosit. Pro venkovní použití jsou vhodné voděodolné obojky, při plavání budete moci použít obojky ponořitelné. Pokud obojek umožňuje nastavit citlivost, můžete určit, na jak hlasité štěkání bude obojek schopný reagovat. Dle druhu korekce se obojky rozdělují mezi vibrační, ultrazvukové nebo sprejové.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.reedog.cz, www.elektronickeobojkypropsy.cz, www.dogtrace.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (140 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo