Zátěžové barvy na beton

Betonové povrchy jsou populární nejen v průmyslových halách, ale i v domácnostech. Z betonu bývají vyrobeny stěny, podlahy i různé dekorativní prvky. Barva dodá betonovému povrchu estetičtější a novější vzhled, zvýší jeho životnost, ale i odolnost proti poškození. Zátěžovou barvu můžete používat při nátěru venkovních i vnitřních podlah. Betonový povrch, který není nátěrem ošetřený, se může po čase poškodit i znečistit.

Zátěžové barvy na beton se používají v interiéru i exteriéru při nátěru betonových podlah. Zátěžové barvy obsahují složku tvrdidla, která ji činí vysoce odolnou vůči oděru. Barva je tak schopná odolávat silnému opotřebování i nárazům.

Barva na beton je dostupná v několika různých odstínech a liší se i svojí krycí schopností nebo odolností. Před výběrem barvy musíte přesně vědět, k jakému účelu budete barvu potřebovat. Zároveň je nutné vhodné popřemýšlet o efektu, který má barva betonovému povrchu dodat. Barvu můžete vybírat i s ohledem na šetrnost k životnímu prostředí. Šetrnější jsou vodou ředitelné barvy, lepší výsledky však zajistí rozpouštědly ředitelné barvy.

Prohlédnout barvy

Typy barev

V základu se barvy na beton dělí na vodou ředitelné a rozpouštědly ředitelné.

  • Rozpouštědly ředitelé barvy – nevýhodou je menší šetrnost barvy k životnímu prostředí. Tyto barvy mohou být rovněž zdravotně závadné. Pro rozpouštědly ředitelné barvy je typický zápach a delší čas, který potřebují ke svému schnutí. Největší výhodou je velmi dobrá chemická i mechanická odolnost. Spolehnout se můžete i na dobrou přídržnost k podkladu.
  • Vodou ředitelné barvy – jsou šetrnější a ekologičtější. Po aplikaci nebude barva zapáchat a výhodou je jejich rychlé schnutí. Z hlediska odolnosti ať už chemické nebo mechanické si však vedou hůře než barvy rozpouštědly ředitelné barvy.

Druhy barev

Zátěžová barvy na beton se dále dělí do několika skupin podle typu pojiva. Jedná se o základní spojovací látku, kterou barva obsahuje. Nejznámější jsou barvy polyuretanové, akrylové a epoxidové, ale narazit můžete i na další typy. Mimořádnou pevností se například vyznačují barvy dvousložkové. Z hlediska odolnosti se na nátěr betonových podlah nejvíce hodí dvousložková epoxidová barva.

  • Akrylové barvy – jsou cenově dostupné, ale použít je můžete spíše na méně zátěžových površích. Aplikovat je můžete především na balkon, terasu, sklep nebo jiná místa, která nepřijdou do kontaktu s koly vozů. Akrylátové barvy jsou voděodolné a vhodné jsou pro domácí i venkovní používání.
  • Epoxidové barvy – tyto nátěry jsou velmi odolné vůči oděru, ale i skvrnám, chemikáliím. Z tohoto důvodu se používají při ošetřování podlah v průmyslových halách či vysoce frekventovaných prostorách. Využít jí můžete i při ošetření podlahy v dílně nebo garáži. Epoxidové barvy jsou dostupné v mnoha různých odstínech a postarají se o dokonalý vzhled podlahy. Epoxidové barvy se však nesmí používat v exteriéru, protože nejsou odolné vůči UV záření. Vlivem záření u nich běžně dochází ke sprašování.
  • Polyuretanové barvy – i tyto barvy jsou velmi odolné vůči oděru a skvrnám. Polyuretanovou barvu rovněž využijete při nátěru komerčních, průmyslových nebo veřejných prostorů. Polyuretanové barvy jsou odolné i vůči UV záření a používat je můžete i v exteriérech.

Značka

Kvalitní zátěžová barva na beton musí nabídnout vysokou krycí schopnost, opravdu velkou odolnost, dlouhou životnost a snadnou omyvatelnost. Kvalita barvy souvisí se samotným složením. Každá barva je složena z vody, barviva a pojiva. Kvalitnější barvy obsahují méně vody a více pojiva a barviva. Kvalitu barvy ovlivňuje z velké části výrobce. Na našem trhu koupíte zátěžové barvy značky Dulux, Izoban, Eternal, HET nebo Epoxyban.

Cena

Cenu barvy ovlivňuje především velikost balení a složení barvy. Za malé balení zaplatíte okolo 200 Kč. 5 kg balení barvy lze koupit za cca 800 Kč, 10 kg balení vyjde na cca 1 500 Kč. K dostání jsou i 20 kg balení. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 8 – 10 000 Kč.

Prohlédnout barvy

Údržba

Aby barva na povrchu dlouho vydržela, budete o ni muset správně pečovat. Základem je povrch pravidelně čistit. Tuto činnost byste měli provádět alespoň 1x ročně. Za účelem čištění je nutné použít speciální čističe určené výhradně k údržbě betonu. Obarvený beton můžete ochránit pomocí základního nátěru nebo ochranného laku. Zbytečně odkládat byste neměli opravu prasklin. Díky včasné opravě zabráníte jejich zvětšování i zhoršování konečného vzhledu podlahy.

Otázky a odpovědi

Na co myslet při výběru interiérové barvy na beton?

U interiérových barev si všímejte množství těkavých látek, které jsou v barvě obsaženy. Tyto látky mohou být při uvolňování škodlivé a v uzavřených prostorech by se používat neměly. I interiérové barvy by se měly vyznačovat vysokou přilnavostí a odolností vůči oděru.

Na co myslet při výběru exteriérové zátěžové barvy na beton?

Všechny venkovní barvy by měly být odolné vůči povětrnostním vlivům. Při výběru zátěžové barvy je samozřejmostí odolnost vůči poškození a oděru. Venkovní dlažbu můžete natírat pomocí silikonové, polyuretanové nebo polymerové barvy.

Jak beton před nátěrem připravit?

Před tím než začnete barvu aplikovat, musíte povrch pořádně připravit. Barvu můžete aplikovat na čistý povrch, který je zbaven prachu, různých nečistot i mastnoty. K hloubkovému čištění můžete použít vysokotlaký čistič. V případě potřeby opravte veškeré nerovnosti případně praskliny. Díky tomu bude barva aplikována rovnoměrně. Z hlediska větší přilnavosti se doporučuje aplikovat základní penetrační nátěr.

Závěr

Betonové podlahy můžete natírat akrylátovými, epoxidovými nebo polyuretanovými barvami. Akrylátové barvy lze aplikovat na méně zatěžované povrchy, v domácnosti můžete používat i barvy epoxidové, které se vyznačují vysokou odolnost, avšak nejsou vhodné pro venkovní používání, protože nejsou schopny odolávat povětrnostním vlivům. Příjezdovou cestu a jiný vysoce zatěžované plochy budete moci natřít polyuretanovou barvou.

Při výběru správné zátěžové barvy na beton myslete i na to, že podmínkou pro opravdu kvalitní výsledek je její správná aplikace. Barvy byste měli vždy nanášet na dokonale vyzrálý, suchý a čistý beton. Barvu můžete nanášet pomocí malířského válečku, štětce a na větší plochy můžete použít stříkací pistoli. S její pomocí budete moci nátěr aplikovat rovnoměrně. Ve většině případů se aplikují dvě vrstvy, přičemž budete muset zachovat výrobcem doporučenou dobu schnutí. Při aplikaci nátěru nezapomeňte dodržovat správný postup a techniku. Vyhnete se ta nepravidelnostem i vzniku bublin.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (152 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo