Krásný trávník vyžaduje vaši pozornost a pravidelnou péči. Aby byl trávník okolo domu skutečně dokonalý, musíte se o něho starat po celé vegetační období a poskytovat mu pravidelný přísun živin. Trávníkové hnojivo budete potřebovat při zakládání i obnově travních ploch, ale pravidelný přísun živin potřebuje i starší trávní. Hnojit se doporučuje na jaře i na podzim. Díky hnojivu bude trávník odolnější vůči zátěži, stresům i různých chorobám.
Při hnojení trávníku můžete používat organická, případně průmyslová hnojiva. Každé hnojivo by mělo obsahovat základní výživové prvky, kterými jsou dusík, fosfor a draslík. Dále pak hnojiva obsahují různý počet doplňkových prvků.
K hnojení trávníku můžete použít organická i chemický hnojiva. V obou případech je můžete koupit ve formě roztoku nebo granulátu. Trávník můžete hnojit na jaře nebo na podzim. Hnojiva se dále dělí podle toho, jak dlouho budou schopné živiny poskytovat.
Typy
K hnojení trávníků můžete používat chemická i organická hnojiva. Největší výhodou organických hnojiv je šetrnost k životnímu prostředí, chemická hnojiva zase působí rychleji, avšak životní prostředí mohou negativně zatěžovat.
- Organická hnojiva – hnojiva jsou vyrobena z přírodních složek, nebudou tedy nijak zatěžovat životní prostředí. Účinnost organických hnojiv je stejná jako účinnost hnojiv chemických. Organická hnojiva však na rozdíl od hnojiv chemických zlepšují fyzikální vlastnosti půdy. Organická hnojiva uvolňují živiny pomaleji, což znamená, že je není nutné používat tak často, jako hnojiva chemická.
- Chemická hnojiva – jsou méně vhodná, protože mohou znečišťovat podzemní vodu. Škodlivost chemických hnojiv byla dokonce potvrzena vědeckými studiemi. Voda, kterou mohou hnojiva kontaminovat, se dostane do podzemní vody, která následně teče do potoků a odtud do řek. Ve vodních tocích je díky tomu zvýšená forma fosforečných nebo dusíkatých látek. Chemická hnojiva je navíc nutné aplikovat mnohem častěji v menších dávkách.
Forma hnojiva na trávník
Organická i chemická hnojiva můžete koupit ve formě granulátu nebo v tekuté formě. Každá forma nabízí trochu něco jiného.
Granulovaná hnojiva
Tato hnojiva je možné aplikovat velmi jednoduchým způsobem, jejich výhodou je i skutečnost, že působí dlouhodobě, protože se do půdy uvolňují postupně. Tato hnojiva tak mohou působit po dobu několika týdnů či měsíců.
Tekutá hnojiva
Tekuté hnojivo dodá trávě okamžitou vzpruhu, kterou tráva přijímá prostřednictvím kořenů i listů. Nevýhodou tekutých hnojiv je o něco náročnější aplikace, kterou budete muset aplikovat pomocí postřikovače.
Další dělení
Hnojiva na trávník mají několik podob, obecně se rozdělují podle ročního období, ve kterém je můžete používat. V obchodech narazíte na jarní nebo podzimní hnojiva.
- Jarní hnojiva – úkolem jarních hnojiv je podpořit nastartování trávníku po období zimního klidu. Použít je můžete i v případě, kdy připravujete půdu, která má být oseta trávou. Tato hnojiva je možné aplikovat od března do května. S jarním hnojením trávy byste neměli zbytečně pospíchat, doporučuje se začít ve chvíli, kdy se tráva zbarví svěží zelení. Tráva potřebuje čas, aby se po zimě dokázala vzpamatovat, veškerou svoji energii tak nejprve vkládá do kořínků. Proto je vhodné počkat s prvním hnojením raději do května.
- Podzimní hnojiva – tato hnojiva zajistí výživu trávy v zimním období, posílí kořínky trav a zároveň zvýší odolnost trávy proti vymrznutí. Tato hnojiva můžete aplikovat od října do září. Podzimní hnojiva posilují kořeny a hnojivo zároveň pomůže s nastartováním jarního růstu trávy.
Výživové prvky
Mezi základní výživové prvky patří dusík, fosfor a draslík. Hnojiva na trávník pak mohou dále obsahovat vápník, železo nebo hořčík.
- Dusík N – je důležitý pro podporu růstu i rychlost odnoží trav a ovlivní i barvu trávy. Pokud je draslíku nedostatek, může se růst trávy zpomalit a poznáte to i podle nezdravého zbarvení trávy. Draslík je základní prvek, který by měl být dávkován především na jaře.
Draslík K – zvýší odolnost proti chorobám, chrání trávník před nedostatkem vody i zimními mrazy. Draslík posiluje buněčnou stěnu a reguluje zásobení vodou, čímž pomáhá k celkovému růstu. Při nedostatku draslíku nebude tráva schopna správně reagovat na vysoké teploty a sucho. Avšak nadbytek draslíku zpomalí růst trávy a může dokonce způsobit její odumírání. - Fosfor P – podporuje růst kořenů a ovlivňuje růst kořenů. Tento prvek je velmi důležitý zejména v období zimy. Důležité je správné dávkování, protože nedostatek fosforu může způsobovat lámavost trávy. Nadbytek fosforu pak vede k poruše růstu a blokuje zásobování dalších látek.
Mezi doplňkové prvky patří:
- Hořčík Mg – tato složka je důležitá pro správnou tvorbu barviva, dále zajistí optimální průběh fotosyntézy. Pokud je hořčíku nedostatek, bude tráva žloutnout a blednout.
- Železo Fe – důležitá složka pro listovou zeleň a tvorbu organické hmoty
- Vápník Ca – základní stavební prvek rostlinných buněk. Vápník podpoří posilu buněčných stěn, díky tomu může tráva lépe odolávat chorobám.
- Síra – i tato složka je pro výživu rostlin důležitá. Síra podpoří příjem dusíku.
Mezi stopové prvky patří:
- Bor – který pomáhá příjmu živin.
- Železo – zajistí vyšší odolnost vůči chorobám a trávník celkově posílí.
- Měď – zajišťuje látkovou výměnu.
Doba působení
Hnojiva na trávník se liší i dobou působení. Celková doba působení souvisí z velké části s cenou hnojiva.
- Třídenní – levnější hnojiva mohou působit pouze několik týdnů. Používat byste je měli častěji v menších dávkách. Krátkodobá hnojiva jsou vhodná pro rychlou obnovu kořenového systému, čímž nastartuje růst trávníku.
- Tříměsíční – spadají mezi dražší hnojiva. Tato hnojiva postačí použít 3 x za celou sezónu. Přesto je hnojivo schopno zajistit rovnoměrný růst travního porostu.
- Celoroční – je hnojivo, které postačí používat pouze 1x za rok. Tato hnojiva mívají universální složení a použita mohou být od jara do podzimu. Hnojiva s dlouhodobým účinkem mohou rovněž zabraňovat růstu plevele či mechu.
Množství hnojiva
To v jaké míře hnojivo dávkovat, zjistíte vizuálním posouzením, pakliže vyžadujete opravdu bezchybný vzhled trávníku, můžete provádět rozbor půdy. Zdravý trávník navíc poznáte podle světle zeleného odstínu. Má-li trávník tmavě zelenou barvu, znamená to, že je přehnojen a obsahuje velké množství dusíku. Ten může následně vnikat do okolí trávy i podzemní vody. Často se tak doporučuje používat spíše nižší dávku hnojiva a v případě potřeby trávník hnojit častěji.
Hnojivo by mělo být aplikováno pokud možno rovnoměrně. Velkým a častým problémem domácího hnojení je právě nerovnoměrná aplikace hnojiva. Při aplikaci granulovaného hnojiva vám mohou velmi pomoci rozmetadlo. Jednodušší a levnější je rozmetadlo mechanické, méně práce budete mít s rozmetadlem akumulátorovým.
Značka
Kvalitní trávníková hnojiva nabízí společnost Agros-osiva. Od tohoto výrobce můžete koupit komplexní výživu pro každá trávník, kterou můžete používat v průběhu celého vegetačního období. Velký výběr hnojiv nabízí i značka Forestina, Floria, Biopron, Bopon či Nohel Garden.
Cena
Cena souvisí s velikostí balení, složením, formou i dobou působení. K dostání jsou minerální i dusíkatá hnojiva. Dusíkatá hnojiva patří mezi jednosložková, hnojiva universální jsou vícesložková. Za malá balení zaplatíte okolo 100 Kč, velké balení může stát i více než 1 500 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaká hnojiva použít k vyhubení mechu?
K vyhubení mechu v trávníku budete muset použít speciální hnojiva, která obsahují herbicidy. Tato hnojiva obsahují menší podíl živin, avšak i toto menší množství může popohnat růst trávy. Herbicid se pak postará o vyhubení samotného mechu.
Jak dále lze trávu hnojit?
Trávník můžete hnojit i pomocí mulčování, tento způsob je tím vůbec nejpřirozenějším. Proces mulčování je navíc velmi jednoduchý, stačí trávu nasekat na jemno pomocí sekačky na trávu a nechat ležet na trávníku. Mulčovat trávník se však nedoporučuje při prvním jarním sekání.
Jak pomoci hnědnoucímu trávníku?
Hnědnutí trávy je častý jev, který začíná s nástupem letních veder. Hnědnutí nemusí hned znamenat usychání trávy, tento stav je označován jako dormance a značí, že trávní zůstává v klidovém stavu. Dormance jednoduše zastavuje růst trávy a potřebnou vodu přesune ke kořínkům, čímž je před uschnutím ochráním. Trávník se během tohoto procesu hnojit nedoporučuje, protože hnojivo ho probudit nedokáže. V klidovém stavu může trávník vydržet po dobu několika týdnů. Hnědnoucímu trávníku však můžete pomoci hloubkovou zálivkou.
Závěr
Při výběru trávníkového hnojiva je nejdůležitější zaměřit se na jeho složení. Hnojivo na trávník, které budete moci použít na jaře, má jednoduše jiné složení než hnojivo podzimní. V jarních hnojivech je ve větším množství zastoupen dusík, díky kterému bude tráva rychleji růst. Podzimní hnojiva zase obsahují více fosforu, který trávu lépe ochrání před nízkými teplotami. Samotné složení však trávníku nepostačí, důležité je umět hnojivo vhodně dávkovat.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.svet-travniku.cz, www.pasti.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?