Produkování odpadu je běžnou součástí fungování každé domácnosti. Odpadkový koš proto nechybí v žádné domácnosti. V dnešní době se stále více upozorňuje na ekologii a ochranu životního prostředí. Proto se velmi často klasické koše nahrazují koši na tříděný odpad.
Koše na tříděný odpad mají několik vnitřních prostor v podobě oddělených kbelíků nebo boxů. Každý box by mělo být možné podle potřeby vytahovat a každý prostor by měl být barevně odlišen, aby bylo na první pohled zřejmé, jaký odpad do daného boxu patří. Druhou možností je nákup více jednotlivých nádob, které budete při třídění využívat. Tato varianta se využívá především v menších kuchyních, kde se velký koš na tříděný odpad jednoduše nevejde.
Při výběru koše na tříděný odpad byste měli zvážit několik parametrů. Předně je důležité vědět, jaký typ a velikost koše budete potřebovat. Zvolit si můžete také způsob otevírání a výrobní materiál.
Typy
V základu se koše na tříděný odpad rozdělují do dvou hlavních skupin. První větší skupinu tvoří samostatně stojící koše. Druhou, v tomto případě méně častou jsou koše vestavné.
- Volně stojící – ty to koše můžete umístit kamkoliv do prostoru. Při výběru budete limitování velikostí kuchyně. Koše na tříděný odpad mohou mít nádoby umístěny vedle sebe i nad sebou. Vhodnou variantu vyberete podle vlastích potřeb.
- Vestavný – koše lze integrovat do kuchyňské linky, v kuchyni vám tak nebudou překážet. Vestavné koše lze zpravidla ovládat ručně nebo se koše mohou samy otevírat při otevření dvířek kuchyně. Vestavné koše lze koupit v několika velikostech i provedeních. Nevýhodou může být málo prostoru na umístění koše do linky. Počítat musíte rovněž se složitější instalací. Na umístění koše do linky je nutné myslet již při plánování nové kuchyně.
Způsob otevírání
Koše na tříděný odpad můžete stejně jako klasické koše na odpad otevírat různými způsoby. Nejjednodušší, avšak ne příliš hygienické jsou koše otevřené. Klasikou jsou koše s ručním otevíráním, dále jsou k dispozici koše pedálové a nejmodernější jsou koše s bezdotykovým otevíráním.
- Otevřené koše – vám poslouží při třídění papíru, plastu a skla. Z hygienického hlediska nejsou tyto koše příliš vhodné na používání v kuchyni. Postavit je můžete do garáže, chodby, ale i pod venkovní přístřešek. Otevřené koše mohou být vyrobeny z plastu, ale i textilu.
- Ruční otevírání – do kuchyně je již možné umístit koš se základním ručním otevíráním. Koše mohou být tvořeny několika nádobami, oblíbené jsou i koše stohovatelné. Koše s ručním otevíráním patří k levnějším, nejsou však příliš praktické ani hygienické.
- Pedálové koše – tyto koše budete moci otevřít nohou. Pedálové koše jsou velmi praktické, cenově dostupné a těší se velké oblibě. Nevýhodou levnějších košů však může být nižší životnost pedálového mechanismu.
- Bezdotykové koše – k otevření víka koše využívají pohybový senzor. Jakmile senzor zaznamená pohyb, dojde k automatickému otevření víka. Z hygienického hlediska se jedná o nejlepší variantu, avšak nevýhodou je, že koš se může otevírat pokaždé, když někdo projde okolo. V případě těchto košů se navíc budete muset pravidelně starat o výměnu nebo nabíjení baterie.
Velikost
Pakliže budete vědět, jak by měl koš na tříděný odpad vypadat, budete muset zvolit jeho správnou velikost. Velikost koše by se měla vždy odvíjet od počtu členů domácnosti. Do větší rodiny lze pořídit koš s objemem 30 a více litrů. Největší koše mohou nabídnout objem až 60 litrů. V menší domácnosti se dvěma členy postačí i koš s objemem do 10 litrů.
Materiál
Koše na tříděný odpad se vyrábí z několika materiálů. Nejčastěji se setkáte s koši plastovými, ale koupit můžete i koš kovový nebo textilní.
- Plast – největší výběr budete mít v případě plastových košů. Jejich výhodou je poměrně dobrá odolnost. Při běžném používání bude i plastový koš sloužit spolehlivě velmi dlouhou dobu. Předností plastu je i snadná údržba, nízká hmotnost a poměrně dobrá cenová dostupnost.
- Kov – na výrobu odpadkových košů i košů na tříděný odpad se velmi často používá nerez. Výhodou nerezových košů je elegantní design a vysoká odolnost. Nerezové koše jsou z tohoto důvodu k vidění nejen v domácnostech ale i na mnoha veřejných místech, protože ustojí i velmi časté používání. Nerez je navíc materiál, který není nijak náročný na údržbu. Za nevýhou lze považovat jeho vyšší hmotnost a počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou.
- Polypropylen – z tohoto materiálu se vyrábí tašky na tříděný odpad. Tašky jsou snadno přenosné a umístit je můžete na různá místa. Velmi často se využívají nejen v domácnostech, ale i na chatách či chalupách.
Barevné rozlišení
Koše na tříděný odpad jsou většinou tvořeny 3 – 4 částmi. V základním provedením najdete nádobu na sklo, papír a plast. Koupit můžete i koš, který navíc umožňuje třídění kovu či bioodpadu z kuchyně.
- Sklo – sklo budete házet do zeleně popřípadě bíle označeného koše. Mezi sklo patří nevratné obaly a skleněné nádoby a lahve. Dále pak střepy a tabulové sklo. Do koše byste neměli vhazovat porcelán, keramiku, žárovky, atd.
- Papír – letáky, noviny, obaly, papírové tašky, kartony či staré sešity můžete házet do modře označeného koše. Mezi tříděný papír nepatří použité hygienické potřeby, znečištěný, mokrý nebo mastný papír.
- Plast – plastu je vyhrazen žlutý odpadkový koš. Mezi plasty patří PET lahve, obaly od potravin, kosmetiky, plastové sáčky a tašky. Naopak třídit nebudete plasty znečištěné barvami, olejem, chemikáliemi či zeminou.
- Kov – konzervy a plechovky je možné házet do červeně označeného koše. Třídit dále můžete alobal, drobné kovové součástky, dráty i staré kovové nádobí. Do koše nepatří znečištěné kovové obaly od barev a chemikálií.
- Biodpad – koše na tříděný odpad mohou mít prostor i na třídění biodpadu. Část na biodpad bývá většinou označená černou barvou.
Značka
Koše na tříděný odpad jsou na trhu zastoupeny celou řadou výrobků. Vybrat tak můžete koš, který vám bude vyhovovat nejen svými prostorovými možnostmi, ale i vzhledem. Z hlediska barevného provedení jsou oblíbené koše v černé nebo šedé barvě. V moderních rodinách najdou své pevné místo koše nerezové. Jednotlivé modely se liší svým tvarem a najít tak můžete koš, který bude možné sladit se stylem vaší kuchyně. Koupit můžete koš značky Lamart, Prosperplast, InnovaGoods, Orion, Rotho, SONGMICS, ArtPlast a mnoha jiných.
Cena
Cena koše souvisí s provedením, velikostí a výrobním materiálem. Nejméně zaplatíte za koše s podobou textilních tašek. I tyto varianty jsou k dostání v několika podobách a jejich cena bývá v rozmezí 200 – 300 Kč. Poměrně cenově dostupné jsou koše plastové. Koupit je můžete za cenu od 400 – 1 000 Kč a na výběr máte celou řadu variant. Nejdražší jsou koše z kovu nebo nerezu. Zde se cena standardně pohybuje okolo 2 000 Kč, ale narazit můžete i na levnější nebo naopak dražší variantu.
Otázky a odpovědi
Jakým způsobem jsou koše na tříděný odpad barevně rozlišeny?
Možností barevného rozlišení může být hned několik. V některých případech mohou být barevně odlišeny celé nádoby. To je časté v případě velkého samostatně stojícího koše, jehož vnitřní část tvoří několik samostatných nádob. Pakliže koupíte koš s podobou více nádob, bývají barevně odlišené většinou pedály. Na trhu však můžete narazit i na jiné možnosti, důležité však, aby bylo barevné rozlišení nějakým způsobem vyřešeno.
Proč je vhodné třídit odpad?
Díky tomu, že budete v domácnosti třídit odpad, umožníte recyklaci použitých materiálů. To má velmi pozitivní vliv na ekologii, protože dojde ke snížení celkového množství odpadu. Třídění odpadu tak představuje ten nejjednodušší způsob, jak pomoci ochránit životní prostředí. Třídit odpad může opravdu každý, bez ohledu na to, zda má k tomuto účelu v kuchyni postavený speciální koš.
Kde všude je možné koše na tříděný odpad vidět?
V dnešní době již můžete na tyto koše narazit prakticky kdekoliv. Velmi často jsou k vidění na různých veřejných místech, děti mohou odpad třídit v dětských hernách, speciálních parcích i zoologických zahradách. Narazit na ně můžete na hřišti, v kempu, ale i ve veřejných budovách, na nádražích nebo ve školách. Třídění odpadu se dnes již pro mnohé stalo běžnou součástí života a fungování vůbec.
Závěr
Třídění odpadu je schůdná cesta, která vede k ochraně životního prostředí. Díky třídění umožníte efektivní recyklaci již použitých materiálů, snížíte množství odpadu, které by jinak skončilo na skládce, snížíte emise skleníkových plynů a pomůžete zabraňovat znečišťování vody a vzduchu. S tříděním odpadu vám může pomoci volně stojící nebo vestavný koš na tříděný odpad. Svoji domácnost, ale i venkovní prostor můžete vybavit plastovým, nerezovým nebo textilním košem. Všechny varianty jsou dostupné v mnoha podobách a velikostech.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?