Bouldering je oblíbená a stále se rozšiřující lezecká disciplína. Bouldering je lezení bez lana po menších skalách, balvanech nebo umělých stěnách. Při boulderingu můžete zkoušet posunovat soje lezecké hranice aniž by vás limitovat strach z výšky. Vše co budete k tomuto sportu potřebovat je kvalitní lezecká obuv a bouldermatka.
Bouldermatka není nic jiného než měkká, silnější podložka, jejíž úkolem je ochránit vás v případě pádu před možným úrazem. Tyto podložky nejsou příliš skladné, ale pomocí ramenních popruhů je můžete nosit na zádech nebo přes rameno. V přírodě ji pak můžete využít jako podložku na spaní nebo při sezení.
Při výběru bouldermatky byste měli především vědět, jakým způsobem a kde jí budete chtít používat. Tyto speciální žíněnky jsou poměrně velká a neskladné. Vědět tak musíte, jakým způsobem ji budete chtít přemísťovat. Další parametr, který byste měli vzít do úvahy je její tvrdost. Měkká bouldermatka vás nemusí ochránit spolehlivě, dopad na tvrdou však také příliš příjemný nebude. O kvalitě a životnosti rozhoduje především výrobce a hodně toho napoví i pořizovací cena.
Materiál
Bouldarmatku si můžete představit jako silnější měkkou žíněnku. Bouldermatka je vyrobena z několika tužších vrstev PU pěny vyšší hustoty. Tento materiál je schopen poskytnout v případě pádu dostatečné odpružení. Molitan je obalen velice odolnou tkaninou. V mnoha případech se jedná o odolný nylon, oblíbeným materiálem je Cordura®. Výhodou je, pokud je povrch žíněnky voděodolný a snadno čistitelný.
Systém nošení
Pozornost můžete věnovat i systému rozkládání a nošení. Levnější bouldermatky bývají vybaveny ramenními popruhy, ty dražší umožní navíc využívat bederní pás. Bederní pás oceníte zejména v případě, kdy budete vybavení přenášet na delší vzdálenost.
Systém skládání
Bouldermatky mohou být složeny ze dvou nebo 3 částí. Způsob skládání může souviset s konečnou velikostí, ale ovlivnit může pouze způsob přepravy. 3 dílné žíněnky tak budou skladnější než žíněnky 2 dílné. Takovou to výbavu budete snadněji převážet, přenášet i uskladňovat. Při výběru si tak zkontrolujte velikost v rozloženém i složeném stavu.
Tvrdost
Dalším parametrem, který stojí za zvážení je tvrdost bouldermatek. K dostání jsou žíněnky s různou tvrdostí, přičemž se nejvíce vyplatí zvolit si zlatou střední cestu a zvolit si středně tuhou variantu. Měkká žíněnka vás nemusí v případě pádu adekvátně ochránit, dopad na tvrdý podklad pak nebude nijak příjemný a může dokonce bolet. Nejkvalitnější žíněnky kombinují několik tvrdostí. Okraje jsou tvrdé a žíněnka tak bude držet svůj tvar. Dopadová plocha je pak měkčí, a poskytne vám potřebnou ochranu a zároveň i nějaký komfort.
Možnosti
Bouldermatky mohou mít i několik vlastností, které vám usnadní jejich používání i přenášení. Pomocí suchých zipů můžete spojit dvě bouldermatky dohromady. K přenášení můžete kromě ramenních popruhů využít odolná držadla. K dispozici můžete mít plochu, kterou využijete k čištění lezaček.
Značka
Bouldermatky podléhají módním trendům a na trhu je tak můžete najít v mnoha barevných kombinacích a vzorech. Kvalitu bouldermatky však výsledný vzhled neurčuje. Proto při výběru více než vzhled upřednostněte značkového výrobce. Nabídka na trhu je poměrně velká, koupit můžete například modely značky Singing Rock, La Sportiva, Petzl, BEAL, KONG, OCÚN, Rafiki a jiných.
Cena
Bouldermatky nejsou úplně levnou záležitostí. Přesto byste ve svém vlastním zájmu měli investovat do kvalitního a značkového modelu. Ten vám bude správně sloužit mnoho let, ale především dokáže spolehlivě chránit vaše zdraví. Bouldermatky jsou k dostání za cenu od 1 500 – 6 000 Kč, ale narazit můžete i na dražší varianty. S cenou stoupá šířka žíněnky a tím se i zvyšuje ochrana, kterou vám může konkrétní model nabídnout.
Otázky a odpovědi
Komu se bude bouldermatka hodit?
Bouldermatku využije každý, kdo provozuje lezení po balvanech nebo menších skalních nebo umělých stěnách. Všechny tyto nadšence měkká bouldermatka ochrání před možným úrazem způsobeným pádem. Bouldermatka by měla pokrývat celou dopadovou plochu, v případě vyšších stěn se skládá několik žíněnek a sebe.
Jaké další vybavení se může hodit?
Základem je vlastnit speciální kvalitní obuv, která ochrání vaše nohy a zároveň vám umožní stát na malých stupech a tím zajistí přilnavost na skále. Potřebovat budete také magnezium, kterým budete ošetřovat svoje dlaně. A v přírodě oceníte i odolný turistický batoh. Jinou výbavu k tomuto sportu potřebovat nebudete.
Jakým způsobem lze bouldermatku využít?
Bouldermatka je velmi universální výrobek a využívat ho můžete v mnoha situacích. Dostatečně velká žíněnka se může proměnit v poměrně pohodlné lůžko, které využijete při kempování, zahradní párty a mnoha jiných příležitostech. Rozložená žíněnka může sloužit jako sedací či hrací plocha.
Závěr
Padání k boulderingu prostě patří, proto by vám neměla chybět kvalitní bouldermatka. Tato speciální pěnová matrace dokáže spolehlivě tlumit případné pády i odskoky. Tím zabrání případnému zranění zad a kotníků. Bouldermatky jsou poměrně lehké a pomocí zádových a bederních popruhů je můžete snadno přenášet z místa na místo. Kvalita způsob čištění souvisí s výrobním materiálem. Pořizovací cena pak ovlivní, zda vám bude žíněnka moci nabídnout i nějaké prvky navíc.
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?