Cukru je všude dost, proto pokud budete nějaký pokrm doslazovat, raději volte alternativu, která bude vašemu zdraví více prospívat. Přírodní sladidla obsahují mnoho prospěšných látek navíc, mezi které řadíme vitaminy, minerály či antioxidanty. V některých případech dokonce neobsahují kalorie a mají nízký glykemický index, což je výhodné zejména pro diabetiky. Variant existuje několik, mezi kterými z nich budete vybírat a co při nákupu zohlednit?
Typy
Přírodních sladidel existuje hned několik. Nějaké z nich jsou dobře známé a používané, jiné pro vás budou novinkou, kterou seženete jen ve specializovaných obchodech. Zkontrolujte si před nákupem, jak na daný typ reaguje tělo a jestli je ve skutečnosti vhodnější než klasický cukr.
Med
Kdo by si někdy neosladil čaj medem? Kromě toho, že poskytuje sladkou chuť s různými příchutěmi v závislosti na druhu květin, má i další výhody, jako například snížení krevního tlaku, hojení poraněné sliznice, usnadňování vykašlávání, léčba poruchy krevního oběhu či zažívacího ústrojí. Nevýhodou je, že jej nemohou jíst vegani.
- Použití: Do jogurtů, na pečivo, lívance či palačinky, do čaje. Nevhodný na vaření, jelikož při vysoké teplotě dochází k jeho znehodnocení.
Stévie
Další velmi sladká alternativa cukru je stévie, bíle kvetoucí světlomilná tropická rostlina pocházející z Brazílie, jejíž listy neobsahují kalorie, což je velkou výhodou. Má pozitivní vliv na vysoký krevní tlak, působí protizánětlivě, zlepšuje trávení, snižuje únavu, je také vhodná pro diabetiky (v minulosti se používala ke zvýšení inzulínové citlivosti). Zakoupíte ji ve formě kapek nebo prášku.
- Použití: Do nápojů, pečiva, dezertů.
Kokosový cukr
Chcete-li vyzkoušet lehce karamelovou chuť, sáhněte po kokosovém cukru. Má nízký glykemický index (35), obsahuje spoustu vitaminů a minerálů, a to hlavně železo, zinek, vápník, fosfor a vitaminy skupiny B. Pomáhá také udržovat stálost vnitřního prostředí, podporuje imunitní systém a celkově má na organismus dobrý vliv. Na druhou stranu, myslete na to, že obsahuje celkem vysoké množství kalorií.
- Použití: Do teplých i studených nápojů, dezertů, pečiva.
Javorový sirup
Klasikou amerického jídelníčku je javorový sirup, který můžete nejčastěji zahlédnout ve spojitosti s lívanci. Má bohatou ořechovo – medovou či karamelovou chuť, obsahuje některé minerály jako mangan, vápník, hořčík, draslík, železo a zinek, malé množství sacharózy, kyselinu listovou, vitamíny A, D a B. Má výrazné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, doporučuje se dokonce při onemocnění cukrovkou či rakovinou.
- Použití: Na palačinky, v rámci pečení, do čaje či kávy, ovesné kaše.
Datle
Skvělým zdrojem draslíku, mědi, vápníku a železa jsou právě datle, které pozitivně ovlivní stav vašich vlasů i nehtů, sníží krevní tlak a dodají tělu energii. Díky kyselině pantotenové podpoří soustředění, dodá tělu vitalitu a postará se o vaši psychickou i fyzickou stránku. Jejich chuť je karamelová, jsou poměrně kalorické, ale na druhou stranu poskytují mnoho výživných látek. Prodávají se ve formě čerstvých i sušených plodů (s peckami i bez nich), jako sirup či pastu.
- Použití: pečení, na palačinky, jogurt, do smoothie.
Ovocný džem
U džemu je důležité, aby byl vyroben z opravdu kvalitních surovin, v takovém případě je totiž bohatý na vlákninu, vitamíny i minerální látky. Ve složení by se neměl nacházet žádný cukr, pouze ovoce či přírodní sladidla (např. jablečný koncentrát).
Pokud je to možné, vybírejte džemy v bio kvalitě, které neobsahují pesticidy a umělé přísady, popřípadě si je připravte sami doma, budete tak mít o ingrediencích největší přehled. Počítejte však s tím, že domácí džem se by se po otevření měl spotřebovat do jednoho týdne.
- Použití: na pečivo, palačinky a lívance, do jogurtu, ovesných kaší, náplň do dortů či rolád.
Xylitol
Podobnou sladkost jako cukr má xylitol, který má velmi nízký glykemický index (7), a tak má minimální vliv na hladinu cukru v krvi, tudíž je vhodný pro diabetiky. Nachází se v malinách, švestkách, jahodách a dalším bobulovém ovoci jako součást rostlinné hemicelulózy. Obsahuje asi o 40 % méně kalorií než běžný cukr.
Může pomoci při prevenci zubního kazu a zubního plaku tím, že inhibuje růst bakterií v ústech – často se používá ve žvýkačkách, zubních pastách a ústních vodách. Stejně tak podporuje růst zdravé střevní mikroflóry. Je ale třeba to s ním nepřehánět, ve vysokém množství může mít projímavé účinky.
- Použití: do kávy a čaje, smoothie, při pečení.
Erythritol
Stejně jako xylitol se přirozeně vyskytuje v ovoci, na rozdíl od něj se ale ani ve větším množství nedostavují projímavé účinky. Chuť je sladká, velmi podobná běžnému cukru, ale s mírně chladivým pocitem v ústech. Glykemický index se rovná nule, tudíž nemá vliv na hladinu cukru v krvi. Díky tomu, že nemá žádné kalorie, respektive se v organismu nevstřebává, skvěle zapadá do zdravého životního stylu. Stejně jako xylitol nepodporuje růst bakterií způsobujících zubní kaz a plak.
- Použití: pečení, do kávy a čaje, celkově má podobnou sladkost jako kuchyňský cukr, tudíž se dá použít stejně.
Třtinová melasa
Velmi bohaté a lehce hořké chuti se dočkáte u melasy, která je extraktem z cukrové třtiny, jež vzniká při výrobě cukru. Najdete v ní vápník, fosfor, draslík, měď, inositol, nikotinamid, kyselinu pantotenovou, kyselinu linolovou a další prospěšné látky. Pokud ji budete používat dlouhodobě, dokáže pročistit lymfatické uzliny a regenerovat krvetvorbu. Disponuje pouze polovinou kalorií, které se nacházejí v klasickém bílém cukru a obsahuje cca 20% glukózy a fruktózy. Nevýhodou ovšem je, že nemá příliš dobrou chuť, proto se doporučuje ji používat tam, kde se ztratí.
- Použití: do jogurtu, ovesných kaší, nápojů, na pečení.
Banánové pyré
Přírodním sladidlem, které si můžete vyrobit i doma, je banánové pyré. Stačí rozmačkat banán, popřípadě přidat trochu mléka. Čím zralejší banány vyberete, tím sladší pyré bude. Pokud si jej připravovat nechcete, prodává se v drogeriích. Pomáhá udržet hladinu krevního cukru v rovnováze, má pozitivní vliv na psychický stav a zklidňuje žaludek. Navíc dokáže snížit riziko infarktu až o 40 %.
- Použití: pečení, do smoothies, pudinků, jogurtů nebo ovesných kaší, jako první jídlo pro kojence.
Yacon sirup
Ne tak známým sirupem je Yacon, který obsahuje cenné aminokyseliny, vitamíny i minerály. Obsahuje o 50 % méně kalorií než med a má nízký glykemický index díky vysokému obsahu fruktooligosacharidů. Získává se z kořene yaconu, rostliny pěstované v Andách v Jižní Americe. Dejte si ale pozor, při nadměrné konzumaci může způsobit nadýmání, plynatost nebo průjem.
- Použití: do čaje, kávy, smoothies, na pečení i vaření (odolný vůči tepelnému zpracování), do jogurtů, pudinků, ovesných kaší.
Sušené ovoce
Jestliže chcete využít klasické ovoce jako zdroj sladkosti, vyzkoušejte to sušené. Vyjde vás sice dráž, ale máte na výběr z mnoha druhů, které máte pravděpodobně i ozkoušené. Nevýhodou je však vyšší kalorický obsah než u čerstvého ovoce, jelikož obsahuje méně vody a koncentrované cukry. Na druhou stranu v něm najdete vysoké množství vitamínů, minerálů a antioxidantů. Například sušené meruňky jsou bohaté na vitamín A, železo a vlákninu. Kvůli vysokému glykemickému indexu je nevhodné pro diabetiky.
- Použití: do jogurtů, ovesných kaší, na posypání dezertů, ideální na snídani, jelikož železo tělo nejlépe stráví ráno.
Rýžový sirup
Také známý jako hnědý rýžový sirup, se vyrábí hydrolýzou rýžového škrobu a obsahuje vitaminy skupiny B, draslík, hořčík, mangan a zinek. Velkou výhodou je, že neobsahuje vůbec žádné množství fruktózy, díky které se bude energie uvolňovat postupně, na rozdíl od klasického cukru. Ale! Má stejné množství kalorií, proto to s ním nepřehánějte. Chuť je jemně sladká, s lehce ořechovým a karamelovým nádechem, není ale tak výrazná jako u ostatních sladidel. Kvůli vysokému glykemickému indexu není vhodný pro pacienty s diabetes.
- Použití: na pečení, do jogurtu, ovesných kaší nebo müsli.
Kvalitní čokoláda
Za kvalitní čokoládu můžeme označit takovou, která obsahuje alespoň 70 % kakaa. Ačkoliv můžete najít i mléčnou s takovým obsahem, většinou jde o hořkou. Hořká čokoláda disponuje množstvím antioxidantů, působí protizánětlivě a je zdrojem vlákniny. Flavonoidy mohou pomoci snižovat krevní tlak a zlepšovat zdraví srdce. Obsahuje také minerály, jako je železo, hořčík, měď a mangan. Hodilo by se také zmínit, že zlepšuje náladu díky látce jménem phenylethylamin, jež uvolňuje endorfiny v mozku.
- Použití: samostatně, do ovesných kaší, jogurtu, na dezerty, jako poleva.
Kukuřičný sirup
Jako poslední přírodní sladidlo si uvedeme kukuřičný sirup, který je tekutou směsí glukózy a fruktózy, tudíž není tak zdravou alternativou a jeho složení se podobá klasickému cukru. Má stejný obsah kalorií, proto si dejte pozor a zacházejte s ním stejně jako s cukrem.
- Použití: na pečení, výrobu karamelu, falešného marcipánu nebo lízátek (zabraňuje krystalizaci cukru a dodává měkkou texturu), do nápojů.
NEpřírodní sladidla
I když nemají v názvu cukr, neznamená to, že by nemohla být stejně škodlivá. Určité sirupy si získali své příznivce, ale ve skutečnosti byste se jim měli spíše vyhnout, jestliže chcete žít zdravěji.
Sirup z agáve
Kvůli vysokému obsahu fruktózy, která má podíl cca 70 až 95 procent, může konzumace agávového sirupu zapříčinit nadýmání, průjem či dokonce cukrovku. Sladí sice stejně jako cukr a má neutrální chuť, ale pokud je to možné, raději upřednostněte jiné alternativy, které zmiňujeme výše.
Čekankový sirup
Další oblíbenou záležitostí je čekankový sirup, který vlastně není vůbec špatný, ale je důležité, aby měl kvalitní složení. Na trhu totiž můžete narazit na směs sladidel + čekanky, ideálně by ale sirup měl být vyroben pouze z této suroviny. Pokud si tedy prostudujete složení a ujistíte se, že tomu tak je, pak se není čeho bát.
Funkce
Přírodní sladidla jsou alternativou k běžnému cukru a mají mnoho výhod i použití v různých oblastech. Mnoho z nich má nižší glykemický index než běžný cukr, což znamená, že způsobují menší zvýšení hladiny glukózy v krvi, jsou tak ideální pro diabetiky. Některá přírodní sladidla, jako je erythritol nebo stévie, mají velmi nízký nebo žádný kalorický obsah, což pomáhá snižovat celkový příjem kalorií a podporuje hubnutí. Obsahují vitamíny, minerály a antioxidanty, které pozitivně ovlivňují zdraví. Na rozdíl od umělých sladidel jsou přírodní sladidla získávána z rostlin nebo ovoce, tudíž se tak vyhnete chemii, která se tolik přidává do potravin ve velkém množství.
Značka
Mezi oblíbené výrobce přírodních sladidel patří například Country Life, Vilgain, 4Slim nebo Grizly.
Cena
Přírodní sladidla se sice pohybují v různých cenových kategoriích, nicméně vás nevyjdou na velké množství peněz. Nejlevněji je seženete do 100 Kč, v rámci množství je seženete od 250 g do 1 kg, záleží na tom, co kupujete. Nejčastěji zde objevíte džemy, datle, rýžový sirup, datlový sirup, kokosový sirup či melasu.
Od 100 Kč do 300 Kč seženete veškeré druhy o různém množství, například stévii, xylitol, javorový sirup či erythritol. Většina produktů váží 350 g až 1 kg, obecně jde o větší balení.
Nad 300 Kč seženete ta největší balení, která se vám budou hodit, pokud jde o váš oblíbený typ přírodního sladidla a chcete si udělat zásoby.
Otázky a odpovědi
Proč sladit přírodními sladidly?
Mnoho přírodních sladidel má nižší glykemický index než běžný cukr, což znamená, že nezpůsobují rychlé zvýšení hladiny cukru v krvi. Obsahují navíc různé vitamíny, minerály a antioxidanty, které mohou přispět k celkovému zdraví. Díky tomu, že se nezpracovávají stejně jako běžný cukr, obsahují méně chemických přísad, neobsahují umělá barviva a konzervanty. Sice některá sladidla nemusí být tak sladká, ale najdete i taková, která se sladkosti cukru vyrovnají – pozor však na množství kalorií a jejich glykemický index. Vyberte také druh, jenž pro vás bude mít největší množství využití.
Která přírodní sladidla jsou vhodná pro diabetiky?
Pro diabetiky jsou vhodná zejména přírodní sladidla, která mají nízký glykemický index a nevyvolávají výrazné zvýšení hladiny cukru v krvi. Jedná se o stévii, erythritol, xylitol, yacon sirup nebo kokosový cukr.
Podpoří přírodní sladidla mé hubnutí?
Použití přírodních sladidel může podpořit vaše snahy o hubnutí, ale volte takové, které obsahují minimální či žádný počet kalorií. Určité náhražky cukru se totiž obsahem kalorií příliš neliší, i když mohou mít nějakou přidanou hodnotu. Zvolte například stévii nebo erythritol.
Závěr
Ať už často pečete, sladíte si nápoje nebo prostě používáte cukr v receptech, vyzkoušet zdravější alternativu vám může jedině prospět. Přírodních sladidel je na trhu opravdu dostatečné množství, proto není pochyb, že si vyberete to nejlepší pro vás. Jednotlivé druhy se liší nejen svou formou (některé jsou v tekuté, jiné v práškové), ale také chutí a sladkostí. Jestliže jste zvyklí na chuť cukru, volte takové náhražky, které mají podobné složení či chutnají podobně. Jestliže vám nevadí, že vaše pokrmy nebudou už tolik sladké, hledejte nejčistší složení s co největším množstvím prospěšných látek.
Zdroje: www.drmax.cz, www.healthlink.cz, www.doplnvitamin.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?