Tapety jsou oblíbenou součástí bytů, v minulosti se používaly spíše celoplošné tapety, který nebyly příliš výrazné. Díky svému nudnému vzhledu přišel poměrně velký ústup, protože obliba tapet výrazně klesla. Moderní tapety vás však svým vzhledem doslova okouzlí a dokáží výrazným způsobem změnit vzhled celého interiéru. Díky tomu zájem o tapety opětovně vzrostl a koupit můžete tapety vyrobené z několika materiálů, k dostání jsou v mnoha rozměrech, liší se svými vzory i motivy. Poté, co vyberete svoje ideální tapety, budete stát před rozhodnutím, jaké lepidlo při jejich instalaci použít.
Výběr konkrétního lepidla souvisí právě s materiálem, ze kterého jsou tapety vyrobeny. Svoji roli hraje i typ zdiva či další faktory například složení a způsob aplikace. Pakliže zvolíte správnou podobu lepidla, může být instalace tapet docela příjemnou prací a těšit se můžete na kvalitní a trvanlivý výsledek.
Materiál tapet
Při výběru lepidla hraje nejdůležitější roli materiál, ze kterého jsou tapety vyrobeny. Mezi ty nejlevnější patří papírové tapety, které vás však neokouzlí svojí životností. Mnohem populárnější jsou tapety vliesové, které jsou dostatečně odolné a často i omyvatelné. Jejich pokládka je ve srovnání s tapetami papírovými mnohem jednodušší. Nejkvalitnější jsou tapety vinylové, které jsou omyvatelné a velmi odolné.
Papírové tapety
Jsou poměrně nekvalitní i nepraktické, proto dnes nejsou příliš oblíbené. Jejich výhodou je však nízká cena, proto jsou k dostání v mnoha dekorech. Nevýhodou papírových tapet je však i náročná pokládka. Lepidlo je nutné nanášet přímo na tapety, poté budete muset počkat, až se lepidlo vsákne a teprve poté je můžete aplikovat na stěnu. Nevyhovující tapety se budou poměrně složitě strhávat. Papírové tapety přilepíte pomocí universálních a běžných lepidel na tapety.
Vliesové tapety
Na jejich výrobu se využívá materiál na bázi textilu, koupit je můžete v mnoha dekorech i v podobě fototapet. Jejich pokládka je velmi jednoduchá, lepidlo je v tomto případě možné nanášet přímo na stěnu. Vliesové tapety můžete nanášet pomocí speciálních lepidel, které jsou určeny právě pro tento typ tapet. Staré vliesové tapety pak budete moci poměrně snadno sundat.
Vinylové tapety
Vinylové tapety vynikají svojí odolností, tyto tapety velmi dobře skrývají nerovnosti či různé trhlinky. Jejich nevýhodou je vysoká pořizovací cena a nízká prodyšnosti. Tyto tapety nejsou vhodné do všech místností, nehodí se především do míst s vyšší vlhkostí. Vinylovou tapetu můžete aplikovat na omítku, beton, dřevo i sádrokarton. Lepení vinylových tapet je náročnější, protože lepidlo musí být nanášeno přímo na tapetu.
Forma
Lepidla na tapety jsou dostupné v několika různých formách, koupit je můžete v podobě suchého prášku, k dostání jsou i lepidla tekutá. Práškové lepidlo je nutné před aplikací nejprve připravit, lepidla tekutá lze používat okamžitě.
Prášková lepidla na tapety
Jedná se za studena rozpustné prášky, které je nutné před použitím nejprve smíchat se potřebným množstvím vody. Tato lepidla mají omezené složení a aplikovat je můžete pouze v tekuté podobě, tedy po důkladném rozmíchání s vodou.
Tekutá lepidla na tapeta
Tekutá lepidla se vyznačují dokonalejším složením a nabízí tak pokročilejší techniku lepení. Do těchto lepidel budete moci přidávat další složky, které zlepší jejich přilnavost a tapety tak budete moci přilepit i ke skleněným, plastovým nebo dokonce kovovým podkladům. Po otevření nádoby budete moci lepidlo ihned používat, nanášet je můžete pouze na čistou a suchou zeď. Před nanášením je vhodné zeď nejprve penetrovat. Samotné lepidlo můžete nanášet pomocí válečku nebo štětce.
Složení
Lepidla na tapety se liší i svým složením. Oblíbená jsou lepidla na bázi methyl-celulózy. Tato lepidla jsou k dostání v práškové formě. Další možností jsou karboxylát-methyl-celulózová lepidla (CMC)
- Methyl-celulóza – jsou k dostání v práškové formě. Jedná se o lepidla bez zápachu a barvy, která budou připravena k použití během poměrně krátkého času, většinou se jedná o 20 – 30 minut. Tato lepidla vynikají vysokou lepicí silou a aplikovány mohou být i na velmi savé povrchy. Tato lepidla jsou odolná vůči vlhkosti i UV záření, nevadí jim ani větší změny teplot. Obecně se jedná o velice kvalitní lepidla.
- Karboxylát-methyl-celulózová lepidla (CMC) – tato lepidla mají velmi obdobné vlastnosti jako methyl-celulózová lepidla. I v tomto případě se jedná o lepidlo v práškové podobě, které je třeba před aplikací nejprve připravit. Lepidlo však bude potřebovat mnohem více času ke své přípravě. CMC lepidla špatně snáší vlhkost i UV záření, vyhovovat ji nebudou ani vysoké teploty. Jejich výhodou je proto nižší cena.
- Disperzní lepidla – použít je můžete při lepení těžkých textilních tapet.
Příslušenství
Při lepení tapet se neobejdete bez nějakého příslušenství. Při nanášení lepidla můžete používat váleček nebo štětec. Tapety na zeď přitlačíte pomocí měkké stěrky nebo přítlačného válečku.
Značka
Lepidla na tapety nabízí celá řada výrobců, koupit je můžete ve specializovaných prodejnách i internetových e-shopech. V nabídce jsou lepidla značky Bison, Den Braven, Metylan, Pattex, Ceresit, Metylan, Mapei a mnoha dalších. Jednotlivý výrobci nabízí universální i specifická lepidla, která můžete pořídit v různě velkých baleních.
Cena
Pořizovací cena souvisí s typem, vlastnostmi i velikostí balení lepidla na tapety. Obecně lze říci, že cena lepidel není nijak vysoká a koupit je můžete v cenovém rozpětí 130 – 500 Kč. Dražší mohou být pouze opravdu velká balení.
Otázky a odpovědi
Jak povrch před pokládkou tapet připravit?
Tapety bude možné lepit na čistý, rovný a suchý povrch. Před aplikací tapet je tak třeba seškrábat starou omítku, opravit drobné trhlinky či nerovnosti. V případě potřeby je nutné odstranit staré tapety. Samotnou zeď je pak třeba zbavit prachu, případné mastnoty nebo plísně. Před aplikací lepidla se dále doporučuje zeď nejprve penetrovat. K tomuto účelu můžete použít speciální penetraci i samotné více rozředění lepidlo. Po penetraci je nutné počkat k dokonalému vyschnutí zdi.
Při jakých teplotách je nejvhodnější tapetovat?
Tapety se doporučuje pokládat kdykoliv mimo letní měsíce. Při vysokých teplotách bude tapetování méně komfortní. V místnosti by pak nemělo být ani příliš vlhko, či chladno, nežádoucí je i průvan. Obecné doporučení radí lepit tapety při teplotě v rozmezí 19 – 21°C.
Jakým způsobem je možné odstranit staré tapety?
Staré tapety bude možné odstranit za sucha i mokra, svoji roli hraje především materiál, ze kterého jsou tapety vyrobeny. Papírové tapety se odstraňují za mokra. Před odstraněním je potřeba staré tapety navlhčit pomocí teplé vody, použít můžete i vodu s octem nebo speciální roztok. K navlhčení tapet bude vhodné použít váleček. Případné zbytky tapet je potřeba oškrábat, což nebude nijak snadné. Odstraňování papírových tapet je celkové složité, v mnoha případech půjde společně s tapetami odstraněna i stará omítka. Mnohem méně práce budete mít při odstraňování vliesových nebo vinylových tapet. Tyto tapety můžete jednoduše sloupnout za sucha.
Závěr
Lepidlo na tapety budete vybírat podle materiálu, ze kterého je tapeta vyrobená. Papírové tapety budete lepit pomocí universálních lepidel. V jejich případě se připravte na složitější aplikaci, protože lepidlo se nanáší přímo na tapetu. Vinylové tapety budete moci nalepit pomocí universálních i specifických lepidel. Aplikace je jednodušší, lepidlo budete nanášet přímo na zeď. Při výběru vinylových tapet myslete na to, že tento materiál není prodyšný a tapety se tak nedoporučuje lepit do dětských pokojů nebo ložnic. Vliesové tapety jsou prodyšné, mají dobré izolační vlastnosti, snadno se aplikují a sundávají. K jejich aplikaci budete potřebovat speciální lepidla, která se používají přímo k lepení tohoto druhu tapet. Většina lepidel na tapety je k dostání v práškové formě, ale koupit můžete i vysoce účinná tekutá lepidla.
Zdroje: www.kupsi-tapety.cz, www.dovido.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?