Jak vybrat lepidlo na boty?

S odchlípnutou podrážkou, žralokem na botě nebo jiným poškozením se při nošení bot setkal snad každý. V těchto případech stojíme před rozhodnutím, zda poškozené boty vyhodit nebo se pokusit o jejich záchranu. Některá obuv za opravu stojí, proto jsou v obchodech k dostání různé typy lepidel na boty.

Lepidla na boty si dokáží obstojně poradit snad s každým problémem, je však třeba přistupovat k jejich výběru správně. Při výběru konkrétního lepidla na boty tak budete muset zvážit druh a rozsah poškození. S typem obuvi se pak liší i pracovní postup při lepení. Jinou péči vyžaduje turistická obuv, jinou pak páskové boty nebo plesové lodičky.

Prohlédnout lepidla

Typy

Lepidel na boty je více druhů. Správný typ lepidla byste měli vybírat podle toho, jak velké poškození a na které části boty budete chtít opravovat.

Kontaktní lepidlo

Kontaktní lepidlo přilepí částečně nebo zcela upadlou podrážku. Aby bylo použití kontaktního lepidla spolehlivé, měla by být podrážka celá, popřípadě její části na sebe musí dokonale přiléhat. Pomocí kontaktního lepidla budete moci opravit pouze drobné nerovnosti.

Při výběru kontaktního lepidla si všímejte i výrobního materiálu. Umělé materiály složíte universálním kontaktním lepidlem. Na přírodní materiály jako je kůže nebo semiš se doporučuje používat lepidlo na bázi chloroprenového kaučuku. Jedná se o lepidlo řidší konzistence, které bude možné jednoduše nanášet. Pomocí chloroprenového kaučuku vytvoříte velice flexibilní spoj.

Universální lepidlo

Universální lepidlo je ideální na rychlé opravy. S jeho pomocí přilepíte menší kousek odchlípnuté podrážky či vytržený pásek z boty. I zde je důležité, aby na sebe jednotlivé části přesně dosedaly. Součástí universálních lepidel je složka kyanoakrylátu, která se postará o potřebou rychlost lepení, díky ní se při lepení místo speciálních universálních lepidel na boty často nesprávně používají běžná sekundová lepidla.

V universálních lepidlech na boty je však kyanoakrylát obsažen pouze částečně, proto tato lepidla neztrácí potřebnou pružnost a voděodolnost. Universální lepidlo stačí nanést na jeden lepení povrch a menším množstvím a pevně zajistit po dobu cca 1 minuty. Již za takto krátkou dobu dokáže lepidlo vytvořit dostatečně pevný spoj.

Lepidlo s vyplňující schopností

Používá se v případech, kdy na sebe materiál boty přesně napasuje. Vhodné bude při lepení podrážky i různých rozevřených spojů s větší spárou, tedy v případech, kdy je materiál značně opotřebovaný nebo zcela chybí. Lepidla s vyplňující schopností nijak nenabývají na svém objemu, ale mohou vytvořit ve spáře velmi pevnou a pružnou hmotu. Poškozenou obuv tedy slepí a chybějící části vyplní.

Tato speciální lepidla se vyznačují delší dobou schnutí, neobsahují kyanoakrylát a vytvrzují vzdušnou vlhkostí. Doporučuje se tak nechat boty zatížené přes noc, k používání budou připraveny následující den.

PVC lepidlo

PVC lepidla obsahují pryskyřici, díky které vytvoří velice flexibilní spoj. Pomocí těchto lepidel tak můžete lepit i ohybové části boty. Zároveň se tato lepidla vyznačují i svojí vysokou odolností vůči vodě.

Tekutá gumu

Speciálním přípravkem je tekutá guma, kterou můžete použít na opravu velmi namáhané obuvi. Pomocí tekuté gumy, což je hmota, která dokáže vytvořit velmi pružnou a pevnou záplatu, opravíte různé díry a trhliny. Tekutá guma se často používá na opravu prasklé podrážky, dokáže nahradit chybějící materiál a ideální je i opravě extrémně namáhané sportovní obuvi. Tekutá guma je velmi universální hmota, kterou můžete použít například při opravě zahradního bazénů nebo jiných předmětů.

Doba schnutí

Doba schnutí souvisí přímo s typem lepidla. K dostání jsou lepidla, která vytvoří pevný spoj velmi rychle. Tato lepidla však budete moci použít spíše na drobnější opravy. V případě rozsáhlejších oprav bude nutné sáhnout po lepidle, která ke svému vytvrdnutí potřebuje mnohem více času. Některým lepidlům postačí desítky minut, jiná budou potřebovat i několik hodin. Čas, který lepidlo ke svému vytvrdnutí potřebuje, by měl být vždy uveden přímo na obale.

Voděodolnost

U lepidel na boty je důležité, aby měly schopnost odolávat vodě. Boty budete používat za každého počasí a lepidlo tak musí ustát déšť, sníh a jeho lepící schopnost by neměla snížit ani případná kaluž. Lepidla na boty nejčastěji obsahují neoprenový cement, kyanoakrylát a uretan, což jsou voděodolné složky, jejichž účinnost ovlivňuje pouze další složení, cena a značka lepidla.

Značka

Z hlediska obliby si velmi dobře vedou lepidla značky Bison. Tento výrobce na trh dodává různé podoby lepidel, která jsou schopna vytvořit velice silný spoj. Lepidla Bison jsou oblíbená i díky svojí cenové dostupnosti. Kaučuková lepidla na trh dodává značka Pattex. Lepidla Pattex jsou velmi známá a oblíbená a použít je můžete i při různých opravách v domácnosti. Svoji obuv můžete opravit i pomocí lepidel značky Mamut, vyzkoušet můžete lepidla UHU, Den Braven, Henkel, Ceys, Stachema, Divemarine a mnoho jiných.

Cena

Kvalitní lepidlo koupíte za několik desítek korun. Oprava poškozené obuvi je tak mnohonásobně levnější, než nákup obuvi nové. I z tohoto důvodů jsou tato speciální lepidla velmi oblíbená. Cena lepidla souvisí se složením i velikostí balení. Universální lepidla jsou k dostání již za cenu okolo 50 Kč, za speciální lepidla zpravidla nezaplatíte více než 150 Kč.

Prohlédnout lepidla

Otázky a odpovědi

Co udělat před použitím lepidla na boty?

Pro každou opravu obuvi platí základní pravidlo. Lepidlo by mělo být vždy nanášeno pouze na čistou a dokonale suchou obuv. V některých případech bude třeba povrch boty před použitím lepidla odmastit. Svou roli hraje i to, kterou část budete potřebovat opravit.

Jak postupovat při kontaktním lepení obuvi?

Kontaktní lepidla zpravidla obsahují pružný kaučuk, který je rozpuštěný v rozpouštědle. Konečný spoj tedy vzniká v důsledku odpaření rozpouštědla. Kontaktním lepidlem budete moci spojovat různé nesavé materiály, a ve výsledku byste měli dosáhnout vysoce kvalitního a pevného spoje. Kontaktní lepidlo je třeba nanášet rovnoměrně na každý lepený povrch a následně se obě části boty spojí. Spoj je třeba zajistit do doby, než dojde k odpaření rozpouštědla, což může trvat 15 – 30 minut.

Je možné na lepení bot používat sekundové lepidlo?

Použití sekundového lepidla obvykle není možné. Sekundová lepidla nebývají pružná a nejsou ani odolná vůči vlhkosti a vodě. K lepení bot proto vždy používejte lepidla, která jsou schopná vytvořit pružný spoj a spadají do kategorie voděodolných.

Závěr

Pomocí speciálních lepidel na boty budete moci svoji oblíbenou obuv opravit doma bez cizí pomoci. Ať už máte méně kvalitní nebo značkovou obuv, můžete po čase používání řešit potíže s roztrhlou, zlomenou či odchlíplou podrážkou, vytrženým páskem, upadnutým podpatkem atd. V případě menších oprav, bude možné použít rychle schnoucí lepidla. Tato lepidla jsou vhodná pro většinu druhů poškození, avšak jeho nanášení se nedoporučuje na pružnější oblasti boty.

Rychlá lepidla nebývají tak flexibilní jako lepidla s kaučukem nebo neoprenovým cementem. Jeho výhodou je velmi rychlé schnutí, nevýhodou je krátká doba použitelnosti. Tato lepidla však můžete použít i k lepení různých předmětů v domácnosti. K větším opravám při dobře dosedajících částí můžete použít kontaktní lepidla, naopak v případě, kdy jednotlivé části nebudou dosedat dokonale, bude možné použít speciální vyplňující lepidla na boty.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.lepidla.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (165 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo