Jak vybrat podpalovač?

Pod termínem podpalovač jsou uvedeny různé substance, které se používají k urychlení a usnadnění rozdělávání ohně. Podpalovače, které jsou volně dostupné na trhu, můžete používat při rozdělávání ohně ve venkovním prostředí, ale i krbu nebo kamnech.

Výběr podpalovačů je poměrně velký, v základu jsou rozdělena na tekuté a tuhé. Vyzkoušet můžete lihovou klasiku i moderní ekologický podpalovač. Při výběru vhodného podpalovače tak hrají nejdůležitější roli vaše vlastní preference. Vybírat můžete mezi různými výrobci, kteří na trh dodávají podpalovače v různě velkých baleních.

Prohlédnout podpalovače

Typy

V základu se podpalovače rozdělují na dva typy. První možností jsou tekuté a druhou pak pevné podpalovače. Každá varianty má své vlastní výhody a nevýhody a každá je vhodnější v trochu jiných situacích.

Tekuté podpalovače

Oblíbené jsou především moderní gelové podpalovače, které se pyšní hustější konzistencí v podobě gelu. Tyto podpalovače se aplikují přímo na dřevo nebo brikety a následně se zapálí. Výhodou gelu je skutečnost, že hoří dlouho a pomalu. S pomocí gelových podpalovačů tak můžete zapálit velké množství paliva zaráz.

Druhou možností jsou tekuté podpalovače ve formě spreje nebo rozprašovače. Ve složení těchto přípravků obvykle najdete petrolej nebo naftu, kterou je možné na palivo rovnoměrně rozprášit. Sprejový rozprašovač urychlí a usnadní zapálení většího množství paliva.

Pevné podpalovače

Do skupiny pevných podpalovačů patří podpalovače na bázi skelných vat, dále se jedná o dřevěné podpalovače či podpalovače papírové. Poslední možností jsou hnědé pyropasty, což jsou pevné, viskózní látky, které je možné aplikovat na palivo. Vyznačují se vysokou hořlavostí, velmi dobře přilnou k povrchu a jejich podpálení je díky tomu jednoduché.
Dřevěné podpalovače jsou vyrobeny z dřevěných pilin nebo speciálně vybraného dřeva, které je nasyceno hořlavou látkou. Podpalovače vyrobené ze skelné vaty jsou rovněž nasyceny hořlavou látkou, což zajistí silné a rychlé hoření.

Složení

Dle složení je možné podpalovače rozdělit na chemické a přírodní. Každé složení nabízí trochu jiné vlastnosti.

Chemické podpalovače

Klasikou jsou podpalovače na petrolejové bázi. Použít je můžete k podpalování uhlí, briket, dřeva i jiného paliva. Petrolejové podpalovače se vyznačují nejintenzivnějším a nejsilnějším žárem. Manipulace s petrolejovým podpalovačem je pak poměrně snadná, je však na místě počínat si co nejbezpečněji.

Přírodní podpalovače

Přírodní podpalovače jsou známé i pod označením podpalovače parafínové. Přírodní podpalovače jsou šetrnější k životnímu prostředí i ke zdrojům tepla. Použít je můžete v domácím i venkovním prostředí. Ekologické podpalovače lze koupit v několika variantách.

  • Dřevěné svitky – jedná se o svitky vyrobené z dřevěné vlny, které se vyznačují dlouhou dobou hoření. Tyto ekologické podpalovače jsou napuštěny parafínem a jsou zcela bez zápachu. Využít je můžete i při zapalování vlhkého dřeva. Jsou zcela bezpečné a použít je můžete i při rozdělávání ohně v krbu nebo kamnech.
  • Hřebenové zápalky – speciální zápalky vyrobené z dřevovláknité desky se zápalkovou hmotou na své špičce. Stejně jako klasické zápalky je zapálíte pomocí škrtátka, které je umístěno na krabičce, ve které zápalky koupíte. Hřebenové zápalky však na rozdíl od klasických sirek hoří mnohem déle a jsou ideální zejména při rozdělávání ohně v kubu. Díky tomu jsou známé i jako krbové zápalky. Koupit je můžete v klasické podobě, někteří výrobci na trh dodávají zápalky impregnované parafínem.
  • Zapalovače z lisovaných pilin – patří mezi nejúčinnější ekologické podpalovače. Mají podobu kostky vyrobené z dřevěných lisovaných pilin, které jsou napuštěny parafínem. Tyto zapalovače mohou hořet více než 15 minut. S jejich pomocí můžete snadno zapálit velká případně vlhká polena.

Používání

Používání podpalovačů není nijak náročné, z hlediska bezpečnosti je však nutné dodržovat doporučený postup. Doporučení zní umístit podpalovač na kus dřeva a okolo tohoto dřeva můžete vyrobit stříšku, která začne velmi rychle hořet. Postupovat však můžete i jiným způsobem, ať už zvolíte jakýkoliv postup, mělo by být rozdělání ohně pomocí podpalovače velmi snadné a rychlé.

Značka

Podpalovače na trh dodává hned několik výrobců. Mezi velmi oblíbené patří podpalovače značky Pepo, tyto podpalovače se na našem trhu objevily již v roce 1964 a stále se těší velké oblibě. Pepo nabízí podpalovače vyrobené na chemické bázi, které můžete použít při rozdělávání ohně v krbech, kamnech i grilech. Podpalovače koupíte i od značky Waldera, Solo, Weber a mnoha jiných.

Cena

Cena podpalovačů je velmi příznivá. Záleží na tom, zda koupíte podpalovač na tekuté nebo pevné bázi. Tekuté podpalovače jsou k dostání v různých objemech. Pevné se pak liší počtem kusů v balení. Obvykle se cena pohybuje v rozmezí 50 – 400 Kč.

Prohlédnout podpalovače

Otázky a odpovědi

Kde všude je možné podpalovače používat?

Úkolem podpalovačů je usnadnit vám rozdělávání ohně ať už budete kdekoliv. Využít je můžete při rozdělávání ohně ve venkovních grilech, ohništích nebo třeba campingových vařičích. V domácnosti se vám budou hodit při rozdělávání ohně kamnech, krbech i kotlech. Ať už budete podpalovač používat kdekoliv, měli byste především myslet na svoji bezpečnost.

Jaké jsou přednosti ekologických podpalovačů?

Největší výhodou je bezesporu skutečnost, že ekologické podpalovače nijak nezapáchají a bez obav je tak můžete používat i v domácím prostředí. Ekologické podpalovače jsou vyrobeny z obnovitelných zdrojů, jsou zcela bezpečné a šetrné. S jejich pomocí můžete podpálit i mokré dřevo.

Jak podpalovač vyrobit doma?

Podpalovač můžete získat dokonalým usušením šišek. Použít můžete šišky jakéhokoliv jehličnanu. Šišky obecně hoří velmi kvalitně a vhodné jsou jako palivo do krbu i kotle. Kvalitním podpalovačem bude i suché klestí nebo dokonale usušené větvě jehličnanů. S jejich pomocí rozděláte oheň snadno, rychle a zcela zdarma.

Závěr

Podpalovače se vám budou hodit při táboření, grilování i rozdělávání ohně v kamnech nebo krbu. Jejich úkolem je zapálit oheň rychle a jednoduše bez zbytečných nervů. Podpalovačů je více druhů, v základu se dělí na podpalovače pevné a tekuté. Tekuté podpalovače jsou k dostání v podobě jednoduchých rozprašovačů nebo moderních gelových podpalovačů. Tekuté podpalovače obsahují petrolej nebo naftu, což jsou látky, které se postarají o rychlé vzplanutí topiva.

Výhodou gelových podpalovačů je pomalé a dlouhé hoření a jsou ideální při rozdělávání většího množství paliva. Pevné podpalovače jsou zpravidla ekologické, velmi oblíbené jsou dřevěné nebo papírové podpalovače. Další možností mohou být podpalovače na bázi skelné vaty. Používání podpalovačů je snadné, je však velmi důležité používat je v souladu s bezpečnostními pokynu výrobce. V opačném případě můžete způsobit různě vážné nehody nebo dokonce požáry.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (156 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo