Ve sportovním kočárku stráví miminko nejvíce času. Používat ho můžete od cca 8. měsíce do 2 – 3 let věku. Výběr toho správného modelu je tak velmi důležitý a z důvodu velké nabídky na trhu ani nijak snadný.
Sportovní kočárek by měl být vybírán na základě několika kritérií. Důležitá je především velikost koleček a pevnost rámu a pevnost kloubů. Sportovní kočárek je možné vybírat podle celkového vzhledu, možnosti polohování, výrobce a ceny. Nejdůležitější je však váš vlastní pocit. Vhodné je sportovní kočárek před nákupem vyzkoušet. Jenom tak poznáte, jak se s kočárkem jede a jak složité je jeho ovládání.
Nejlepší sportovní kočárky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Lionelo Annet Blue Denim 2021 | ⭐ 100 % | 4 213 Kč | Zobrazit | Patro.cz |
2. | Thule Urban Glide 2 Grey Melange on Black 2021 | ⭐ 100 % | 16 990 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
3. | Thule Urban Glide 2 Dark Shadow 2021 | ⭐ 99 % | 16 990 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
4. | Hauck Sport Runner 2 black nafukovací kola 2022 | ⭐ 90 % | 6 399 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
5. | Kinderkraft Sport All Road Imperial Blue 2020 | ⭐ 78 % | 7 499 Kč | Zobrazit | Malvik.cz |
Typy
Sportovní kočárky mají více podob. Stačí pouze vědět, kde všude budete chtít kočárek používat.
Do terénu
Pokud plánujete pravidelně vyrážet do terénu, budete potřebovat kočárek s většími koly a pevnou a odolnou konstrukcí. Kočárek do terénu by měl mít kola i celou konstrukci odpruženou, aby bylo jeho používání pro miminko příjemné.
Do města
Do města jsou ideální sportovní kočárky s menšími koly. U těchto modelů se více zaměřte na hmotnost a skladnost.
Golfky
Jedná se o velmi jednoduchý sportovní kočárek, který je vhodný spíše pro starší děti, které již chodí, ale nezvládnou delší přesuny. Golfky jsou rovněž ideální na výlety či obecně cestování. Jejich největší předností je mimořádná skladnost a velmi nízká hmotnost. Golfky se však nehodí pro jízdu terénem. Spíše si neporadí ani v lehčím terénu.
Na běh
Pro sportovně založené rodiče jsou na trhu tříkolové kočárky s velkými koly. Tyto kočárky jsou navíc doplněny o ruční brzdu.
Konstrukce
Konstrukce tvoří nosnou část každého kočárku. U sportovní verze je však opravdu důležité zvolit velmi odolnou konstrukci. Před tím si však ujasněte, kde všude budete kočárek používat, protože společně s robustností konstrukce roste i hmotnost kočárku. Ti, kteří budou kočárek používat v běžném terénu, tak nebudou potřebovat ty nejrobustnější kočárky, které obstojí i ve velmi náročném terénu.
Systém skládání
U rámu si všímejte i toho, jakým způsobem můžete kočárek složit. V případě některých modelů vám ke složení rámu postačí zmáčknout jeden knoflík. Dále zvažte, zda preferuje kočárek, který lze složit současně s korbou, nebo vám nevadí korbičku před každým složením demontovat.
Rozdíly mezi výslednou podobou složeného kočárku ať už s korbičkou nebo bez ní jsou poměrně značné. Zatímco některé modely mohou být i po složení hůře skladné, jiné naopak složíte do poměrně malé podoby. Zde se systém skládání liší v souvislosti s výrobcem.
Kolečka
Zvolit správnou velikost koleček je klíčové. S velikostí kol se rozšiřují možnosti jeho využívání, avšak kolečka ovlivňují také hmotnost nebo skladnost. Proto není rozumné sáhnout po kočárku s velkými koly i v případě, kde se budete častěji pohybovat po městě nebo v mírném terénu.
U koleček je nutné zvolit nejen správnou velikosti, ale i vhodná typ.
Typ koleček
Sportovní kočárky mohou disponovat dvěma typy koleček:
- Nafukovací – běžnější jsou nafukovací kolečka s duší. Tyto kole lépe tlumí nárazy, vyžadují však pravidelné dofukování a v náročném terénu je můžete prasknout.
- Bezúdržbová – druhým typem jsou tvrdší kolečka, kde duši nahrazuje polyuretan. Tato kolečka se označují jako gumová nebo gelová. Tlumení vibrací je zde o něco málo horší, avšak o kola se nebudete muset starat a nemusíte se bát, že se při pobytu venku kola nějakým způsobem poškodí.
Velikost koleček
Při výběru správné velikosti kol stačí vycházet z jednoduchého pravidla. Čím větší kola jsou, tím náročnější terén budete moci s kočárkem zdolat. Malá kola jsou ideální na zpevněnou komunikaci, ale jejich výhodou je i velká skladnost kočárku. Záleží tedy i na tom, jak často a jakým způsobem budete kočárek přemísťovat.
Rukojeť
Další částí kočárku je rukojeť. Sportovní i klasické kočárky mohou mít pevnou nebo výškově nastavitelnou rukojeť. Nastavitelná rukojeť umožní pohodlné ovládání kočárku menším i větším osobám. Nastavit výšku rukojeti můžete dvěma způsoby. Oba způsoby nabízí velmi jednoduchý a praktický způsob nastavení a volba té správné možnosti je spíše otázkou vkusu.
- Kloubová rukojeť – nastavit velikost rukojeti můžete díky kloubům, které stačí pouze zmáčknout. Pak už zvolíte jednu z poloh, kterou vám kočárek nabízí. Rukojeť s kloubovým nastavením je starším typem a najdete ji u cenově dostupnějších kočárků.
- Teleskopická rukojeť – tyto rukojeti jsou doplněny o knoflík, který stačí zmáčknout a poté rukojeť vysunout do výšky, která vám bude vyhovovat nejvíce. Současně s výškou budete měnit i vzdálenost rukojeti od kočárku. Čím bude rukojeť výše, tím větší bude i vzdálenost. Teleskopická rukojeť je tak ideální zejména pro vyšší osoby, které tak nebudou při tlačení kočárku kopat do jeho spodní části.
Stříška
Prakticky každý kočárek má stříšku nastavitelnou. Rozdíl je však v rozsahu, v jakém můžete stříšku nastavit. Některé kočárky mají na stříšce zip, který po rozepnutí rozsah nastavení výrazně prodlouží. I zde je dobré zvážit jak dlouho a v jakém počasí budete kočárek používat. Dlouhá stříška vaše miminko ochrání před sluncem, deštěm i větrem.
U stříšky kočárku si rovněž nezapomeňte všímat ventilační části. Ventilační okýnko je doplněno o síťovinu, kterou proudí vzduch. Tato část vám navíc umožní lépe odvětrávat prostor pod stříškou a navíc ho využijete při kontrolování dítěte. I zde můžete volit mezi více způsoby:
- Magnetky – ventilační část opatřená magnety je velmi komfortní. Díl k odvětrávání můžete odepnout naprosto neslyšně, což ocení většina rodičů.
- Suché zipy – známější jsou verze se suchými zipy. I tento způsob je jednoduchý, ale při odepínání suchých zipů musíte počítat s větším hlukem, který může některé děti budit.
- Klasické zipy – klasické zipy najdete u kočárků s větším ventilačním prostorem. Odvětrávání je tak velmi efektivní ale odepínání je v tomto případě o něco složitější. I zde je nutné počítat s nějakým hlukem.
Sedačka
Sedačky sportovních kočárků by měly umožnit měnit výšku i směr jízdy.
Sklápění sedačky
Velmi důležité je, v jakých polohách sedačka umožňuje měnit pozici zad a nohou dítěte. Praktické bude, pokud vám kočárek umožní sedačku sklopit do úplného lehu. Snadné polohování sedačky zajistí páčka. Většina kočárků vám umožní využívat několik poloh v oblasti zad i nohou.
Otáčení sedačky
U sedačky si všímejte, zda a jakým způsobem vám kočárek umožňuje otáčení sedačky. Možnost otočení sedačky není u sportovních kočárků samozřejmostí. Otočení sedačky umožní dítěti sledovat krajinu, ale zároveň zajistí i dokonalý kontakt s rodiči. Některé kočárky nedisponují otočnou sedačkou, ale změnu směru umožní otočná rukojeť. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, vždy se vyplatí pořídit kočárek, který tuto změnu směru jízdy umožňuje.
Značka
Výrobců kočárků je celá řada. Mezi ty nejoblíbenější patří Thule, Hauck, Cybex nebo Petite&Mars. Další modely nabízí Valco Baby, Lionelo, Graco či Britax Römer.
Cena
Cenové rozpětí sportovních kočárků je poměrně značné. Nejlevnější modely s podobou jednoduchých golfek lze pořídit za méně než 1 500 Kč. Tyto kočárky jsou velmi jednoduché a umožňují vám zejména snadný přesun ve městě. Pro jízdu terénem se však nehodí. Plnohodnotný sportovní kočárek koupíte od cca 3 000 Kč. Větší možnosti nabízí kočárky s cenou okolo 5 000 Kč. Nejdražší sportovní kočárky stojí okolo 20 000 Kč. Na trhu se objevují i první elektronické kočárky, jejichž cena překračuje 50 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaké další parametry je vhodné při výběru zvážit?
Důležitá je i nosnost a hmotnost kočárku. Hmotnost je parametr, který určuje, jak snadno se vám bude s kočárkem manipulovat. Sportovní kočárky jsou však konstruovány pro jízdu terénem, čemuž odpovídá i větší a robustnější konstrukce. V porovnání s kombinovanými kočárky jsou ty sportovní přece jenom o něco těžší. Co se nosnosti týká, bývají sportovní zpravidla zkonstruované na 15 kg nosnost. V menším množství jsou k dostání kočárky s nosností 22 kg.
Jak staré dítě patří do sportovního kočárku?
Nejčastěji se setkáte s názorem, že sportovní verzi lze využívat u 6 – 8 měsíčního dítěte. Tuto informaci je však nutné brát s rezervou. Přecházení na sportovní verzi je spíše individuální a záleží pouze na šikovnosti dítěte. Do sportovního kočárku můžete umístit dítě, které je schopné dlouhodobého samostatného sedu.
Kdy je možné používat sportovní kočárek dřív?
Velmi často nastává situace, kdy miminko v hlubokém kočárku nechce zůstat, ale pro sportovní verzi je ještě příliš malé. V tomto případě můžete zakoupit tzv. novorozeneckou vložku, kterou do sportovního kočárku vložíte a vytvoříte tak dítěti vhodný a bezpečný prostor pro pobyt venku.
Závěr
Do sportovní verze kočárku přechází miminko v rozmezí 6. – 12. měsíce. Sportovní kočárky poskytnou dítěti větší pohodlí a zajistí mu i správný rozvoj při pozorování okolního světa. Sportovní kočárky mají mnoho podob a ten správný byste měli vždy vybírat s ohledem na způsob vašeho života. Některé sportovní kočárky jsou vhodnější do města nebo na zpevněné komunikace. Aktivní rodiče více ocení kočárek, který si poradí i ve velmi náročném terénu.
Sportovní kočárky můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Kočárky Moon
- Kočárky Cybex
- Jak vybrat kočárek?
- Organizéry na kočárky
- Kombinované kočárky
- Jak vybrat hluboký kočárek?
- Nejlepší podložky do kočárku
- Korby a sedačky ke kočárkům
Zdroje: www.wikipedia.org, www.malvik.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Dostala jsem k narozeninám od manžela sportovní kočárek Thule Urban Glide 3 Mid blue 2024. Je velmi pěkný, pevný, skvěle se s ním jezdí a celkově se mi zdá velmi vhodný, jsem z něj opravdu nadšená.
Manžel mi udělal obrovskou radost a pořídil krásný sportovní kočárek Thule Urban Glide 2 Dark Shadow 2021. Když mi tedy řekl, že stál více než sedmnáct tisíc korun, málem to se mnou seklo, ale je naprosto úžasný a jsem za něj moc ráda. Má skvělou kvalitu, parádní materiál a je značně odolný, navíc moc pěkný, takže mohu vřele doporučit.