Nejoblíbenější typy postřikovačů
Majitelé zahrad i milovníci rostlin obecně se čas od času nevyhnou nutnosti ošetřit svoje rostliny i plodiny od různých škůdců. Právě k tomuto účelu jsou určené postřikovače, které se postarají o přesné dávkování postřiku i jeho rovnoměrnou aplikaci na rostliny. Postřikovače však neslouží pouze pro aplikaci chemických postřiků, používat můžete samozřejmě i postřiky biologické. Použít je můžete i na dezinfekci, deratizaci či čištění domácnosti.
Ti, kdo budou pomocí postřikovače ošetřovat pouze několik pokojových rostlin, mají podstatně jednodušší práci s výběrem správného postřikovače než majitelé zahrad či dokonce polí. Právě velikost postřikovače hraje při výběru hlavní roli.
Nejlepší postřikovače
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Solo 402 2 litry | ⭐ 92 % | 575 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
2. | Sharks SH 5 | ⭐ 91 % | 456 Kč | Zobrazit | Venda.cz |
3. | Marolex Profession Plus 12 | ⭐ 90 % | 1 590 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
4. | Proteco 10.80-PT-12 Zádový postřikovač 12 L | ⭐ 86 % | 529 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
5. | Hecht 4500 | ⭐ 84 % | 449 Kč | Zobrazit | Vsenazahrady.cz |
Typy
Zahradní postřikovače se dělí podle velikosti, objemu nádoby a způsobu aplikace postřiku. Nejmenší ruční budete po celou dobu držet v ruce, větší je možné při používání zavěsit na rameno a největší pomocí popruhů posadíte na záda.
Ruční
Malé mechanické rozprašovače mají objem do 2 litrů. Jsou vhodné pro ošetřování rostlin v domácnosti, na balkoně a vystačíte si s nimi i na malé zahradě. Také ruční jednoduché postřikovače by vám měly umožnit regulovat množství postřiku vycházejícího z trysky od většího proudu po mlžný opar.
Některé mohou být vybaveny otočnou tryskou, díky které můžete postřik aplikovat i na spodní stranu listu. Dále by měly umožňovat přikoupení různého příslušenství, oblíbené jsou především různé prodlužovací nástavce.
Ramenní
Středně velké postřikovače mají nejčastěji objem v rozmezí 5 – 10 litrů. Mají tedy větší hmotnost a z důvodu většího komfortu jsou doplněny o ramenní popruh. Tyto postřikovače pracují pod tlakem okolo 3 bar a z bezpečnostních důvodů by měly být doplněny o pojistku, která v případě potřeby vypustí přebytečný vzduch.
Snadnější plnění i následnou údržbu vám umožní dostatečně široké hrdlo, které byste měli při výběru preferovat. Ramenní postřikovače již umožňují přikoupení většího množství příslušenství a použít je tak můžete i při stříkání na méně přístupných místech.
Zádové
Největší zádové postřikovače mají objem až 20 litrů a plně je využijí majitelé větších zahrad a pozemků. Tlak u těchto výrobků dosahuje velikosti 6 bar a postřikovač je možné ovládat pomocí pumpy a páky. Kromě mechanických však můžete zakoupit komfortnější akumulátorové nebo motorové postřikovače.
Akumulátorový
Aku postřikovač je poháněn elektrickou pumpou, kterou napájí akumulátor. Tento postřikovač pracuje s tlakem 3 – 6 barů a vyznačuje se tichým chodem a ekologickým provozem. Nevýhodou je však nutnost opakovaného dobíjení, nižší tlak i výkon.
Motorový
Postřikovač je vybaven pístovým čerpadlem, které pohání spalovací motor. Výhodou je velká účinnost, postřik můžete aplikovat až do vzdálenosti 16 metrů, pod tlakem 25 – 30 barů.
Je tedy ideální pro majitele ovocných sadů i velkých zahrad. Nevýhodou je vyšší hluk, nutnost doplňovat palivo a neekologický provoz. Motorové postřikovače jsou nejúčinnější, ale zároveň nejdražší.
Pojízdný
Obdobou zádových postřikovačů jsou postřikovače s přepravními kolečky. I zde se objem nádoby pohybuje do 20 litrů.
Rozdíl je pouze v tom, že postřikovač nenesete na zádech, ale táhnete za sebou pomocí madla. Tyto postřikovače jsou vhodné pro používání na rovném terénu a vybírat byste měli model s co možná největšími kolečky, které se nejlépe vypořádají s každým povrchem.
Tlakování
Mechanické postřikovače je nutné tlakovat ručně pomocí páky, která je umístěna přímo na těle postřikovače. Tlakování je možné provádět přímo během aplikaci roztoku. Některé zádové postřikovače se tlakují pomocí membránového čerpadla.
Čerpadlo pístové
Píst najdete u většiny postřikovačů. Roztok je nasáván a vytlačován pomocí pohybu pístu. Tento princip je typický pro větší modely, v případě menších se tlakuje nádoba celá.
Z bezpečnostních důvodů musí být malé postřikovače vybaveny upouštěcím ventilem. Je vhodné pro zcela rozpustné postřiky a vyžaduje používání pitné vody. Drobné nečistoty by mohly píst čerpadla poškodit.
Čerpadlo membránové
Kapalina je nasávána membránou. Membránové čerpadlo volte v případě, že budete aplikovat hustější postřiky, které často obsahují zcela nerozpustné složky. Tyto postřikovač umožňují používat užitkovou vodu, která může rovněž obsahovat drobné pevné složky jako je písek apod.
Trysky
Jsou tím nejhlavnějším vybavením, bez kterého se žádný větší postřikovač neobejde. Nejkvalitnější trysky jsou vyrobené z mosazi. Trysky mají několik podob a každou využijete jiným způsobem.
- Vířivá tryska – aplikuje roztok v podobě jemné mlhy. Používají se při aplikaci fungicidů a insekticidů.
- Nárazová tryska – používá se při aplikaci kapalných hnojiv a herbicidů. Postřik je rozstřikován vějířově v podobě větších kapek.
- Štěrbinová tryska – je nejběžnějším typem, jsou univerzálnější a roztok je rozptylován pod úhlem 65-120°.
Příslušenství
Postřikovače umožňují využívat řadu různého příslušenství. To může být přímo součástí výrobku a některé značky umožňují příslušenství dokupovat postupně. Pokud tedy ještě nevíte, co všechno byste mohli při péči o zahradu využít, vybírejte takový model, který umožňuje příslušenství dokoupit.
Využít můžete různé nástavce, kryty, náhradní trysky, teleskopické nástavce nebo náhradní těsnění.
Kryt slouží jako ochrana pro rostliny, na které nemá být postřik aplikován.
Teleskopické nástavce a nástavce obecně využijete zejména při stříkání vysokých stromů.
Abyste zvýšili životnost postřikovače, bude se vám hodit také mikrofiltr, který zabrání zanesení postřikovače různými nečistotami. K čištění je možné použít speciální čisticí prostředky.
Bezpečnost
Aplikace chemických prostředků vyžaduje dodržování správného postupu. V zájme svého bezpečí je nutné používat ochranný oděv, brýle, rukavice i správnou obuv. Dýchací cesty byste si měli chránit pomocí kvalitního respirátoru nebo štítu.
Rostliny i stromy je dále nutné ošetřovat při správném počasí. Pohlídat si musíte především bezvětří, které se postará o to, že roztok nepoškodí okolní rostliny. S postřikovačem byste neměli pracovat na přímém slunci, a teplota by neměla přesáhnout25 °C. Ideální je postřik aplikovat brzy ráno nebo naopak v podvečer.
Rostliny by před stříkáním neměly být vlhké, roztok není vhodné aplikovat ani v případě, kdy se blíží déšť. Po práci nezapomeňte postřikovač důkladně vymýt.
Značka
Postřikovače patří mezi bezproblémové zboží, v některých případech však oceníte potřený servis. Ne každý výrobce však servis umožňuje. To, zda vámi vybraný model tuto možnost má, je nutné zjistit ještě před nákupem.
To stejné se týká i možnosti dodatečného zakoupení náhradních dílů. Veškeré tyto služby vám zaručí jedna z nejznámějších a v současné době nejoblíbenější značka Solo. Mezi další oblíbené postřikovače patří výrobky značky Stihl, Hecht, a Gardena.
Cena
Nejmenší ruční postřikovače vyjdou na necelých 100 Kč. Jedná se o jednoduché modely s objemem do 2 litrů. Postřikovače s objemem okolo 5 litrů stojí od 300 – 500 Kč. Velké zádové mechanické postřikovače koupíte okolo 1 000 Kč, za akumulátorové zaplatíte okolo 2 000 Kč a motorové vyjdou na 3 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Vystačím si s jedním postřikovačem?
Jestliže budete o postřikovač vzorně pečovat, bude vám stačit pouze jeden. Do postřikovače je možné nalít prakticky jakýkoliv chemický roztok, pomocí kterého se zbavíte plevelů, plísní nebo různých škůdců.
Postřikovačem můžete aplikovat také různá hnojiva. Každý postřik je vyroben a trochu jiné bázi a po použití každého je tedy nutné tělo postřikovače i veškeré jeho části důkladně vymýt.
Vlastnit však můžete i více různých výrobků, které budou určeny primárně na jeden typ ošetření. Jeden může sloužit například na ošetřování ovocných stromů, jiný na zeleniny ve skleníku a další třeba na plodiny v zahradě. Záleží pochopitelně na potřebách každého.
Je možné použít místo postřikovače zahradní konev?
Zahradní konev se k ošetřování plodin používá poměrně často. Takový způsob ošetřování je však značně neefektivní. Postřikovače k postřiku využívají trysku, s jejíž pomocí je roztok aplikován rovnoměrně na všechny části rostlin v podobě drobných kapiček. Ty na listech dokonale ulpí a postřik tak může ihned působit. Postřik aplikovaný konví se nedostane na všechny části rostliny a po aplikaci téměř okamžitě steče.
Jak se dělí postřiky?
Na likvidaci plevele i nežádoucích rostlin budete potřebovat aplikovat herbicidy. Ty jsou k dostání v několika podobách, selektivní působí pouze na některé rostliny. Širokospektrální i totální zničí vše.
Na choroby způsobené houbami je nutné použít fungicidy. Na slimáky a jiné měkkýše se používají molluskocidy. Mšice zničíte pomocí aficidů. Insekticidy vás zbaví hmyzu, akaricidy působí na roztoče a rodenticidy na hlodavce.
Závěr
Před výběrem postřikovače si nejprve ujasněte, jakým způsobem budete postřikovač používat a jaké postřiky budete převážně aplikovat. Velkou roli hraje i velikost vaší zahrady.
Zaměřte se na značku, která vám umožní dokoupit další vybavení a je schopna poskytnou případný servis. Poté již můžete vybírat mezi množstvím manuálních, akumulátorových nebo motorových postřikovačů.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Zahradní hadice
- Aku postřikovače
- Kapková závlaha
- Zahradní čerpadla
- Smršťovací hadice
- Samozavlažovací truhlíky
- Jak vybrat postřikovač na mšice?
Zdroje: www.kutil.cz, www.bovram.cz, www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Koupil jsem postřikovač Proteco 10.80-PT-16-AKU 16 L a je perfektní. Je fakt, že když ho člověk naplní, tak je to pořádný macek a rozhodně je co nosit, ale jinak je super, funguje báječně, rychle, bezproblémově a neucpává se.
Potřeboval jsem postřikovač na zahradu a podle vašeho článku jsem vybral model od značky Makita a je bezvadný. Pracuje přesně jak má.
Článek mi velice pomohl.