Jak vybrat aku ráčnu?

Pro pohodlné utahování i v těžko dostupných místech se vám bude skvěle hodit akumulátorová ráčna. Pomocí stisknutí jejího tlačítka se šroub automaticky utáhne nebo povolí. Díky tomu, že aku ráčna nepotřebuje ke svému provozu kabel, ji můžete snadno přenášet a práce s ní bude jednoduchá. Vyberte si tu svou na základě následujících parametrů.

Prohlédnout aku račny

Velikost hlavy

Ráčna by měla mít úzkou hlavu a štíhlé tělo, aby se vám s ní jednoduše manipulovalo. Obvykle platí, že menší aku ráčny mají nižší výkon a ty větší zase vyšší výkon. Velikost hlavy určuje, jaký druh nástrčných klíčů na ráčnu nasadit a na jaký typ práce se bude hodit.

1/4″ (6,3 mm)

Malé aku ráčny se hodí pro jemné práce s malými šrouby a maticemi, nejčastěji se používají při opravách elektroniky, v modelářství nebo při montáži menších zařízení. Jelikož jsou lehčí, dobře se s nimi manipuluje.

3/8″ (9,5 mm)

Univerzální velikost, hodí se pro širokou škálu prací, jako například v automechanice, při opravách motocyklů nebo pro běžné údržbářské práce. Má dostatečný výkon, obtížně se jí však bude pracovat s velmi malými nebo velmi velkými šrouby.

1/2″ (12,7 mm)

Pro těžší práce a větší šrouby je tu velikost 1/2″, která se často využívá v automobilovém a stavebním průmyslu, který vyžaduje vyšší točivý moment. Kvůli své velikosti však může být horší na manipulaci.

Hmotnost

Když už se bavíme o manipulaci, hmotnost hraje velkou roli. Většina bezdrátových ráčen je dostatečně lehká pro použití jednou rukou, záleží však na zvoleném druhu. Po delší době můžete například pociťovat křeče v rukou, proto je důležité myslet při výběru i na tento parametr. Obvykle se hmotnost pohybuje mezi 0,5 kg až 2,5 kg.

Maximální krouticí moment

Výkon akumulátorového ráčnového motoru se udává točivým momentem a rychlostí otáček. Maximální krouticí moment (jinak také točivý moment) má vliv na to, jak silné utahování nebo povolování šroubů a matic je ráčna schopna zvládnout. Měří se v Newton-metrech (Nm) a odvíjí se od velikosti hlavy.

1/4″ (6,3 mm)

Jelikož tento typ pracuje s jemnou mechanikou, není ani jeho maximální točivý moment příliš vysoký. Dosahuje 15–40 Nm, čímž zamezuje možnému poškození menších závitů a součástek.

3/8″ (9,5 mm)

Poskytuje dostatečný točivý moment pro opravy automobilů, montáže nábytku nebo mechanické práce, tedy středně těžké úkoly. Maximální krouticí moment se pohybuje od 40 do 70 Nm.

1/2″ (12,7 mm)

Takové aku ráčny pracují s většími šrouby a maticemi, proto je třeba, aby měly vyšší krouticí moment, a to 80–110 Nm. Často se využívají v automobilovém průmyslu, stavebnictví nebo při těžší údržbě.

Rychlost otáček

Podle tohoto parametru poznáte, jak rychle se hlava ráčny otáčí při utahování nebo povolování šroubů. Vaše práce tak může být mnohem efektivnější a rychleji hotova.

1/4″ (6,3 mm)

Zde je rychlost otáček vyšší, jelikož je zapotřebí pro jemnější a precizní práci. Pohybuje se od 200 do 300 ot./min.

3/8″ (9,5 mm)

Protože má tato aku ráčna vyšší krouticí moment, její rychlost otáček by se dala popsat jako zlatá střední cesta. Nabízí ideální kompromis mezi rychlostí a silou. Dosahuje 150 až 250 ot./min.

1/2″ (12,7 mm)

Zde je rychlost otáček nejnižší kvůli vyššímu krouticímu momentu. Vhodná je tak pro náročnější úkoly, kde je zapotřebí větší síla. Nemusíte se ale bát, že by nebyly aku ráčny s 1/2″ dostatečně efektivní, i když mají nižší rychlost.

Kapacita akumulátoru

Protože akumulátorové ráčny nepracují na elektrickou energii, ale jsou napájeny akumulátorem, tedy baterií, je důležité vědět, jak dlouho vydrží na jedno nabití, abyste stihli odvést zamýšlenou práci. Kapacita se měří v ampérhodinách (Ah) a samozřejmě platí, že čím vyšší je, tím déle aku ráčna vydrží být v provozu. S vyšší kapacitou akumulátoru se také pojí větší hmotnost i velikost baterie.

1,5 Ah – 2,0 Ah

Nejčastěji při výběru narazíte na 2 Ah, které znamenají kratší až střední dobu práce, nižší váhu a lepší kompaktnost. Hodí se pro jemnější práce nebo tam, kde není třeba mít ráčnu v provozu po delší dobu. Mezi výhody patří rychlé nabití.

2,5 Ah – 3,0 Ah

Pro běžné úkoly postačí středně dlouhá provozní doba, která bude vhodná například při opravách automobilů, montáži nábytku nebo strojů – jednoduše tam, kde bude třeba pracovat s ráčnou delší dobu.

Napětí akumulátoru

Výše napětí akumulátoru souvisí s výkonem aku ráčny. Stejně jako u kapacity platí, že čím vyšší je, tím silnější je také motor, a dosáhne tak vyššího krouticího momentu i větší pracovní kapacity. Měří se ve voltech (V) a pro každou práci se bude hodit něco jiného.

10,8 V – 12 V

Pro lehčí a jemnější práci postačí napětí 10,8 V až 12 V, které mívají nižší krouticí moment, ale jsou lehké a dobře se s nimi manipuluje. Ideální pro domácí kutily. Využijete při montáži nábytku, menších mechanických opravách nebo pracích v elektrotechnice.

14,4 V – 18 V

Ideálním kompromisem mezi výkonem a velikostí je 14,4 V až 18 V. Dají se použít univerzálně a mají dostatečný krouticí moment. Hodí se pro středně náročné aplikace, jako jsou třeba automobilové opravy, montáže strojů nebo práce v dílně.

18 V – 20 V

Většina modelů dosahuje maximálně 20 V, což znamená vysoký výkon poskytující vyšší krouticí moment. Protože jsou ideální pro náročné úkoly, hodí se pro profesionály. Mají vyšší napětí a delší výdrž.

Funkce

Aku ráčny využívají ke svému provozu akumulátor, tudíž není potřeba je připojovat k elektřině. Díky tomu máte možnost se s ní pohybovat a ulehčit si tak práci. Slouží k rychlému a efektivnímu utahování nebo povolování šroubů a matic. Oproti klasické ruční ráčně je práce s aku ráčnou jednodušší a méně namáhavá, protože otáčení hlavy zkracuje čas potřebný k dokončení úkolů. Využívá se při opravách aut, motocyklů, při montáži strojů, zařízení nebo nábytku, na stavbách, při opravách v domácnosti, montáži nábytku, údržbě kol a dalších pracích. Umožňuje navíc práci v úzkých a těsných prostorech, jelikož nevyžaduje připojení kabelu, se kterým by mohlo být obtížné v takovém prostředí pracovat.

Aku ráčny mohou nabízet ještě přídavné funkce, mezi které patří:

  • Osvětlení LED – hodí se při práci v tmavém prostředí.
  • Regulace rychlosti – poskytuje lepší kontrolu nad prací.
  • Reverzní chod – pro snadné přepínání mezi utahováním a povolováním.

Značka

Mezi oblíbené značky aku ráčen patří Parkside, Milwaukee, Dewalt nebo Makita.

Cena

Nejlevnější aku ráčny vás vyjdou na maximálně 5 000 Kč, přičemž se jedná o 1/4″, které se hodí pro jemnější práce. Tomu odpovídají také následující parametry, jako je maximální krouticí moment, rychlost otáček či napětí a kapacita akumulátoru.

Od 5 000 Kč do 10 000 Kč najdete kromě 1/4″ také 3/8″ akumulátorový utahovák, který může nabízet více rychlostí nebo třeba LED osvětlení pro lepší výkon práce.

Nad 10 000 Kč se už dá sehnat i 1/2″ utahovák, který se bude hodit zejména profesionálům.

Prohlédnout aku račny

Údržba

Aby aku ráčna vydržela dlouho, je třeba se o ni řádně starat. Jaké kroky byste měli v rámci údržby dodržovat?

Pravidelné čištění

  • Po každém použití očistěte aku ráčnu od nečistot, které se na ní při práci usadily a mohly by se dostat do mechanismu. Bude stačit suchý hadřík nebo jemný kartáč. Nachází-li se prach na těžko dostupných místech, použijte stlačený vzduch.

Baterie

  • Zamezte úplnému vybití baterie, namísto toho ji nabijte tehdy, kdy její kapacita klesá.

Mazání mechanických částí

  • Použijte silikonový nebo strojní olej na promazání pohyblivých částí ráčny.

Bezpečnost

Aku ráčna může obsahovat různé bezpečnostní prvky, které slouží jako prevence vůči poranění.

  • Bezpečnostní zámky spouště – znemožňují omylem stisknout spoušť a způsobit tak otočení bezdrátové ráčny.
  • Indikátor baterie – ukazuje, kolik energie zbývá, než se baterie musí dobít, díky čemuž víte, kdy se vaše práce chýlí ke konci.
  • Přepínač vpřed-vzad – umožňuje utahovat nebo povolovat upevňovací prvky. Rychlým otočením přepínáte mezi dvěma směry.
  • Elektrická brzda – automaticky zastaví provoz ráčny, jakmile uživatel uvolní spoušť.

Otázky a odpovědi

Jak funguje bezdrátová ráčna?

Akumulátorová ráčna používá baterii k pohonu motoru, který otáčí hlavou ráčny. Odstraňuje tak matice a šrouby pouhým stisknutím tlačítka. Práce je tak efektivní, ale zároveň jednoduchá.

Jak dlouho vydrží aku ráčna na jedno nabití?

Doba provozu se odvíjí od kapacity baterie, přičemž obvykle vydrží aku ráčna 30 minut až několik hodin nepřetržitého používání na jedno nabití. Pokud plánujete využít ji na delší práce, hledejte ráčnu s vyšší kapacitou (2,5 Ah až 3 Ah). Na klasické domácí práce ovšem postačí nižší kapacita.

Jaký je rozdíl mezi aku ráčnou a klasickou ráčnou?

Akumulátorová ráčna se nezapojuje do elektřiny, je poháněna akumulátorem, tedy baterií. Při práci s ní se můžete volně pohybovat a dostat se i do míst, kam s klasickou ráčnou ne.

Ruční ráčna funguje manuálně a spoléhá na sílu uživatele, pro utažení či povolení šroubu je třeba s ní ručně otáčet, proto může být obtížnější na manipulaci. Celkově je tak práce pomalejší a může být i méně efektivní, než s aku ráčnou.

Závěr

Pro ulehčení práce se šrouby a maticemi si pořiďte aku ráčnu, která splní těžký úkol za vás pomocí jednoho jediného tlačítka. Může navíc disponovat funkcemi, které její použití dělají praktičtějším. Podle druhu práce zvolte takový model, který jí odpovídá svými parametry.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.svarecky-obchod.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (116 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo