Jak vybrat barvu na kov?

Kovové konstrukce, ploty, okapy, radiátory, střechy, regály a jiné je nutné barvou pravidelně ošetřovat. Zabráníte tak jejich rezivění a zajistíte jim delší životnost. Kvalitní barvou je třeba natřít souvisle celou plochu, přičemž větší péči je nutné věnovat spojům, záhybům, otvorům nebo dalším nerovnostem. Právě v těchto místech se může zdržovat voda či srážet vodní pára. Barvu na kov můžete použít i v případě, kdy chcete kovovou plochu opatřit jiným odstínem. Každý tak může mít pro použití barvy jiný důvod.

A právě účel použití je při výběru barvy na kov tím nejdůležitějším. Nabídka barev na trhu je opravdu pestrá, obecně nejoblíbenější jsou barvy syntetické, avšak použít můžete barvu polyuretanovou, vodou ředitelnou či barvu, se speciálními vlastnostmi.

Prohlédnout barvy na kov

Typy

Pro to, abyste se v nabídce barev na kov vyznali, musíte přesně vědět, jak je povrch, který chcete barvou ošetřit namáhaný. Železné konstrukce mohou být mechanicky zatížené, mohou odolávat povětrnostním vlivům, nebo mohou být více náchylné ke korozi.

  • Domácí prostředí – nejvíce namáhaným prostředím je prostředí domácí. V domácnosti se doporučuje používat vodou ředitelné barvy na kov. Důvod je jednoduchý. Vodou ředitelné barvy rychleji zasychají, nebudou nepříjemně zapáchat. Barvu, která vám během natírání ukápne na podlahu nebo jiný povrch, můžete velmi jednoduše odstranit.
  • Venkovní prostředí – ve venkovním prostředí jsou konstrukce ze železa vystaveny povětrnostním vlivům a tím pádem jsou náchylnější ke korozi. V tomto případě je tak lepší sáhnout po barvách syntetických. Tyto barvy jsou mnohem hustější a díky tomu mnohem lépe kryje. Syntetickou barvu je možné nanášet i na rez, je ovšem důležité, abyste povrch nejprve důkladně připravili.
  • Velmi namáhané prostředí – do jímek, nádrží na vodu a podobných míst budete potřebovat barvu, která je schopná odolávat opravdu velké korozi. Tuto schopnost mají barvy epoxidové. Epoxidové barvy se vyznačují vysokým krytím i dlouhou životností. Nový nátěr vám může vydržet cca 10 let.
  • Mechanické prostředí – v případě, kdy budete potřebovat mechanicky odolnou barvu, kterou můžete natřít například vozík, stavební stroj, ale i na milovaného veterána, budete potřebovat dvousložkovou polyuretanovou barvu. Tato barva bude velkým pomocníkem v náročném prostředí, je odolná vůči korozi i různým oděrkám. Polyuretanové barvy poměrně rychle zasychají a použít je můžete v interiéru i exteriéru.

Speciální barvy

Kromě základních jsou na trhu k dostání barvy se speciálními vlastnostmi.

  • Barva na radiátor – při natírání radiátorů budete potřebovat barvu, která dobře snáší teplotní změny a vlivem vysoké teploty nebude měnit svůj odstín. Instalovaný radiátor můžete natřít pomocí barvy ve spreji. Tento postup je poměrně rychlý, avšak nemusí být vždy zcela praktický. Sprejové barvy nejsou na trhu nijak rozšířené, odborníci spíše doporučují používat štětec zárohák. S jeho pomocí natřete jednoduše každý záhyb.
  • Alkydová barva – tyto barvy se volí v případě, kdy nebude natírat nijak rozsáhlé povrchy. Použít je můžete při natírání zábradlí, rámů, mříží, dveří atd. Alkydová barvy velmi dobře kryje, samotný nátěr vydrží delší dobu a bude se dobře omývat.
  • Nitrocelulózová barva – speciální barva s mnoha výhodami. Použít jí můžete v interiéru i exteriéru, nanést jí můžete natíráním i nástřikem. Její největší předností je její rychlé schnutí a vynikající adheze. Na povrchu je barva hladká, díky tomu je také velmi estetická. Pyšnit se může i vysokou odolností vůči oděru a poškrábání.
  • Tepelně odolné barvy – jsou speciální žáruvzdorné bravy, které ustojí opravdu vysoké teploty, které mohou vystoupat nad 700°C. Použít je můžete při natírání grilů, krbů, kamen, ale i výfuků nebo motorů.

Příprava povrchu

Před použitím nátěru je zcela zásadní kovový povrch nejprve důkladně připravit. Omytím ho zbavíte prachu nebo jiných nečistot. Následovat by mělo odmaštění a zdrsnění povrchu. Díky tomu bude moci barva na kov dokonale přilnout.

Více práce budete mít v případě, kdy budete nejprve potřebovat odstranit starý nátěr. Může to být v případě, kdy se barva odlupuje nebo je nějakým způsobem poškozený, objevili se na ní výrazné vrypy atd. V tomto případě je vhodné starý nátěr částečně nebo zcela odstranit, poškozenou plochu zatmelit a obrousit.

K odstranění barvy můžete použít smirek, kovové kartáče, pískovací či horkovzdušnou pistoli nebo třeba brusku. Méně zdatní mohou starý nátěr odstranit chemicky pomocí odstraňovače starých nátěrů. V tomto případě kovovou plochu odstraňovačem natřete a necháte nějakou dobu působit. Poté uvolněnou barvu velmi snadno setřete. Po takovém odstraňování barvy je nutné nechat povrch neutralizovat, aby zbytková chemie nový nátěr nijak neovlivnila.

Značka

Barvu na kov nabízí celá řada výrobců. Každý z nich na trh dodává základové i vrchní barvy. Při výběru je vhodné sáhnout po barvě, která je založena na stejném druhu pojiva. Základní i vrchní nátěr by tak měl být buďto vodou ředitelný nebo syntetický. Pokud byste tento postup nedodržely, nemusí být výsledek nijak dobrý. Kombinace barev je možná spíše při nátěru dřeva. Barvy na kov koupíte například od Detecha, Austis, Eternal, AntiRezin, Barvy a Laky Hostivař, Kittfort, Fest-b a mnoha jiných.

Cena

Cena souvisí s typem barvy, výrobcem i velikostí balení. V závislosti na vašich potřebách a požadavcích tak můžete za barvu zaplatit od 150 – 5 000 Kč.

Prohlédnout barvy na kov

Otázky a odpovědi

Co jsou dvousložkové barvy?

Jedná se o barvu, která ke svému zatvrdnutí potřebuje nějakou další látku. Obvykle se jedná o tmel nebo tužidlo.

Čím natírat pozinkovaný plech?

Barvy na pozink je třeba vybírat podle toho, zda se jedná o čerstvý nebo starší a tím pádem zoxidovaný pozink. Čerstvý pozinkovaný plech je matný a vyžaduje nátěr speciální barvou, která je určena právě na nátěr čerstvého pozinku. Pozinkovaný plech, který je alespoň 1 rok starý, budete ošetřovat stejně jako jiný železný kov. Zde tedy budete potřebovat základní i vrchní barvu, použít můžete i dvousložkovou barvu polyuretanovou.

Jakou barvou natírat hliník nebo měď?

Na tyto materiály budete opět potřebovat speciální barvu, která je přímo určená k nátěru těchto povrchů. Lepších výsledků docílíte při použití základní barvy, na kterou budete aplikovat barvu pružnou. Pružný nátěr je velice odolný a nebude docházet k jeho praskání, které je typické u běžných nátěrů.

Měděné trubky je nutné natírat ostatečně pružnou barvu. Vlivem střídání teplot dochází k jejich roztahování a smršťování a zároveň musí odolat teplotě minimálně 100°C, aniž by došlo ke změně jejího vzhledu nebo barevného odstínu. Měděný plech, který je vystaven přímému slunci lze rovněž natřít pružnou barvou na radiátor popřípadě barvou na plechovou střechu. V případě předmětů, které výrazným teplotním změnám nepodléhají, postačí nátěr barvou universální.

Závěr

Barvy na kov můžete používat v interiéru i exteriéru. Prostředí má na výběr barvy opravdu velký vliv, proto dobře zvažte, kde budete barvu používat. V domácím prostředí jsou nejlepší volbou vodou ředitelné barvy. Venkovní konstrukce, které nejsou nijak zvlášť namáhány, ošetříte pomocí syntetické barvy. Do mechanicky namáhaného prostředí jsou nejlepší volbou polyuretanové barvy, v případě větší koroze zvolte epoxidovou barvu. Před tím než se do nátěru pustíte, je důležité kovový povrch důkladně ošetřit.


Zdroje: www.cyan.cz, www.dumbarev.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (115 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo