Nejoblíbenější typy filtrací
Bazénová filtrace patří k tomu nejdůležitějšímu příslušenství, které budete k bazénu potřebovat. Jejím úkolem je udržet vodu v bazénu v co možná největší čistotě. Některé levnější bazény je možné koupit přímo s filtrací, její výkon však nemusí být dostačující a nevyhnete se tam nákupu filtrace nové a výkonnější.
Výkonnost bazénové filtrace má vliv na kvalitu vody i množství chemie, kterou budete používat. Při výběru filtrace se budete řídit pouze velikostí bazénu. Od ní se pak odvíjí typ i výkon filtrace.
Nejlepší bazénové filtrace
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Intex Krystal Clear QS500 do 26m3 26668 | ⭐ 95 % | 3 829 Kč | Zobrazit | Allegro.cz |
2. | Intex 28604 Eco kartušová filtrace 2 m3/h | ⭐ 93 % | 739 Kč | Zobrazit | Bambule.cz |
3. | Marimex 10620005 M1 Kartušová filtrace | ⭐ 88 % | 879 Kč | Zobrazit | Marimex.cz |
4. | Marimex 10600015 ProStar 6 | ⭐ 85 % | 4 740 Kč | Zobrazit | Datart.cz |
5. | Marimex 10600003 ProStar 4 | ⭐ 79 % | 3 490 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
Typy
V současné době jsou k dostání dva typy filtrace. Méně výkonná kartušová vhodná pro malé bazény a výkonnější písková, kterou využijete prakticky u každého typu. Vhodně zvolená filtrace by měla celý obsah bazénu přefiltrovat za 6 – 8 hodin.
Kartušová filtrace
Kartušová filtrace je díky své menší výkonnosti určená pro malé bazény. Využijete ji tedy u menších nafukovacích bazénů. K nevýhodám patří i její složitější čištění a nutnost pravidelně měnit filtry. Tyto filtrace také neumožňují připojit žádné další příslušenství, ať už se jedná o bazénový vysavač nebo třeba solární panel.
Součástí kartušové filtrace je filtrační válec, který zachytává nečistoty. Válec je třeba pravidelně čistit a poměrně brzy měnit. Kartušová filtrace by měla vodu filtrovat alespoň 10 hodin denně, ani tak však nedosáhnete ideální kvality vody. Zejména v případě levných filtrací se nevyhnete častému používání bazénové chemie, která naopak zvýší cenu za údržbu vody.
Písková filtrace
Tato filtrace se skládá z různě výkonného čerpadla, nádoby, která obsahuje křemičitý písek a šesticestného nebo čtyřcestného ventilu. Písková filtrace vodu filtruje přes křemičitou náplň. Ta zachytí veškeré nečistoty a přefiltrovaná čistá voda se opět vrací zpět do bazénu.
Tato filtrace je výkonnější, lze ji tak použít prakticky pro jakoukoliv velikost bazénu. Umožňuje připojit další vybavení jako je solární panel nebo vysavač. Písková filtrace je i méně náročná na údržbu. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
Solinátor
Pokud upřednostňuje slanou vodu, budete potřebovat speciální zařízení dostupné pod názvem solinátor. Solinátor produkuje chlór, který tak nebudete muset do vody přidávat v podobě bazénové chemie. Voda, kterou budete ošetřovat pomocí solinátoru nezapáchá a ani nemá tendenci k zakalování.
Solinátory je možné koupit pro různé velikosti bazénů. Jejich používání se nedoporučuje u bazénů s kovovou konstrukcí nebo tam, kde se nachází kovové nebo ocelové části, což bývají většinou zapuštěné schůdky.
Výkon
Výkon je bezesporu tím nejdůležitějším, co budete u bazénové filtrace řešit. Potřebný výkon zjistíte tak, že vydělíte číslicí 4 objem vašeho bazénu. Výsledkem je číslo, kterému se říká Kubíkový výkon.
Výkon vašeho čerpadla by měl být minimálně stejné hodnoty jako výsledné číslo, ideální je však počítat s nějakou rezervou. Díky ní pak budete moci k pískové filtraci připojit také vysavač nebo nainstalovat solární panel.
Pokud si potřebným výkonem nebude jistí, není nic jednoduššího než obrátit se na kvalifikovaného pracovníka, který vám ochotně poradí.
Filtrační písek
Jestliže při výběru upřednostníte pískovou filtraci, nevyhnete se nákupu filtračního písku. Ani jeho výběr není možné podcenit, protože má vliv nejen na kvalitu vody, ale také na množství chemie, kterou budete muset používat.
Zrnitost písku je v rozmezí 0,4 – 2,5 mm, přičemž za ideální zrnitost se považuje rozmezí 0,6 – 1,2 mm. Nejlevněji koupíte ty nejjemnější písky, je však vhodné vědět, že způsobují příliš velké namáhání čerpadla a jemný písek může také unikat do bazénu. A v případě větší zrnitosti písek většinou nezachytí veškeré nečistoty a budete muset investovat do bazénové chemie.
Kromě křemičitého písku můžete koupit písek zeolitový. Tento písek zachytí i ty nejmenší nečistoty, které mohou přes křemičitý projít. Jedná se o dražší písek, kterého však můžete použít menší množství a jeho výhodou i menší náročnost na výměnu. Měnit ho můžete cca 1x za 5 let.
Kromě písku je možné koupit filtrační sklo, které se vyrábí z recyklovaného skla. Přednostní skla je výrazně delší životnost i skutečnost, že zachytí více nečistot než oba typy písků. Této náplně je možné dát o cca 15% méně než písku. V neprospěch skla hraje vyšší pořizovací cena.
Značka
K nejznámějším výrobcům filtrací patří bezesporu Marimax a Bestway. Filtraci však koupíte také od značek jako Vágner Pool, Intex, Clean Pool, Mountfield, Hecht, Astralpool a další.
Cena
Méně zastoupenou kartušovou filtraci je možné koupit od 500 – 1 500 Kč. Jak již bylo řečeno, tuto filtraci využijete k údržbě malých nafukovacích bazénů.
Ve větší míře jsou zastoupeny filtrace pískové. V závislosti na výkonu se jejich cena pohybuje od cca 3 – 100 a více tisíc Kč. V běžné domácnosti si však vystačíte s cenovým rozpětím 3 – 10 000 Kč, v případě větších rodinných bazénů můžete vybírat i výkonnější filtrace, jejichž cena se pohybuje do 20 000 Kč.
Porovnat ceny bazénových filtrací
Údržba
Jednodušší údržba vás čeká v případě pískové filtrace. U tohoto typu je třeba alespoň 1 x za týden, v závislosti na znečištění vody, vyčistit pískovou náplň.
Tu propláchnete za pomocí zpětného proplachu, kdy dojde k odstranění veškerých nečistot. Zpětný chod uvedete do chodu pomocí ovládacího ventilu. Samotný písek pak budete měnit cca 1 x za 2 – 3 roky vyměnit.
V případě kartušové filtrace budete pravidelně proplachovat kartušovou vložku. Tuto údržbu se doporučuje provádět cca 2x do týdne, opět závisí na četnosti využívání bazénu a kvalitě vody. Proudem vody z vložky spláchnete veškeré nečistoty a bude možné ji dále používat.
Ani při pravidelném čištění se však nevyhnete častější výměně vložky a to i několikrát během sezóny. Na zimu je třeba oba typy filtrace odpojit, vypustit veškerou vodu, filtraci propláchnout a uschovat na suché místo.
Otázky a odpovědi
Kam umístit filtraci?
Filtraci je třeba umístit poblíž bazénu, čím blíže bude, tím vyšší bude sací výkon čerpadla. Dle bezpečnostní vyhlášky by však měla být filtrace umístěná cca 3 metry od bazénu. Ideální je, pokud je možné filtraci ochránit před vlivem počasí. Filtrace by měla být umístěna tak, aby byl motor pod úrovní vodní hladiny.
Díky tomuto umístění bude možné, aby voda stékala do čerpadla. Kartušovou filtraci můžete umístit prakticky na jakýkoliv vodorovný povrch.
V případě pískové filtrace je však vhodné, aby byl podklad betonový, tvořený venkovní dlažbou nebo alespoň štěrkový. Chybět by neměl ani odtokový kanál nebo připojení k odpadu.
Jak je řešena filtrace u vířivek?
Jestliže zvažujete nákup vířivky, nebudete muset filtraci řešit. Vířivky jsou dodávány přímo s filtrací. I zde můžete vybírat mezi pískovou, kartušovou nebo tzv. skimmerem. Skimmer je speciální filtr, může být přímo zabudovaný do stěny vířivky, ale i volně zavěšený. Skimmer sbírá nečistoty přímo z vodní hladiny. Ty se tak nedostanou na dno vířivky.
Je možné použít filtraci v kombinaci se slanou vodou?
Jestliže kupujete novou filtraci a víte, že váš bazén bude obsahovat slanou vodu, volte přímo filtrace vhodné pro slanou vodu. Liší se pouze ve výrobním materiálu čerpadla. Čerpadla vhodná pro filtraci slané vody jsou ve většině případů vyrobené ze speciální nerezy.
Nádoba na písek i hadice se od běžných filtrací neliší. Pokud již bazén i filtraci vlastníte a chcete přejít ze sladké vody na slanou, je vhodné koupit nové odolnější čerpadlo, popřípadě počítat s nižší životností vaší současné filtrace a poté s nákupem nové filtrace. Zde už samozřejmě budete počítat s tím, že budete potřebovat filtraci určenou pro slanou vodu.
Závěr
Téměř ve většině případů se vyplatí investice do pískové filtrace, která zvládne kvalitně ošetřit vodu z jakéhokoliv bazénu. Písková filtrace vyžaduje pouze dostatečně pevný podklad k umístění. Její provoz je ekologický, nenáročný na údržbu a vyznačuje se i delší životností.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Filtrační náplně
- Jak vybrat bazén?
- Bazénová chemie
- Nejlepší vločkovače
- Zelená voda v bazénu
- Jak snížit/zvýšit pH vody?
- Jak vybrat teploměr do bazénu?
Zdroje: www.mastersport.cz, www.marimex.cz, www.mountfield.cz, www.hornbach.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Používáme bazénovou filtraci Bestway a spokojenost. Funguje skvěle, nebyl zatím žádný problém.
Děkuji za váš článek, s jehož pomocí jsem pořídil Intex 26668 Krystal Clear Solinátor QS500 a musím uznat, že je to velmi slušná bazénová filtrace. Pracuje jak má, má kvalitní zpracování a nebyl s ní zatím ani jediný problém.
Mojí manželce se podařilo bazénovou filtraci zcela odrovnat, takže jsem musel kupovat novou. Naštěstí jsem sehnal vhodnou rychlostí blesku a nic závažného se tak nestalo, ale byly to v jednu chvíli opravdu nervy.
Objednala jsem kartušovou filtraci Intex a jsem spokojená. Pracuje jak má a nebyla vůbec drahá.
Bez bazénové filtrace by se snad ani nedalo v bazénu existovat, momentálně máme pískovou filtraci a pracuje senzačně.
Máme filtraci od Marimexu a super. Možná je trochu hlučnější, ale jinak naprostá pohodička.
Tak bez bazénové filtrace, by náš bazén vypadal jako jedna velká bažina. Nedávno nám odešla a musel jsem rychle pořídit novou, ale naštěstí jsem to zvládl poměrně rychle.
Tento článek hodnotím 5 hvězdiček z 5ti, je fakt dobrý.
Dobrý den.Zajímalo by mě kolik Kč stojí filtrování pískovou filtrací za 1 hodinu?To nikde nepíšete.Děkuji Jana
Nikdy jsem nečetla tak kvalitně zpracovaný článek. Hodně mi pomohl s výběrem. Děkuji moc.
Děkujeme. Jsme rádi že článek pomohl.