Jak vybrat bederní pás?

Bederní pás je zdravotní pomůcka, která vám může pomoci při potížích s bolavými zády. Bederní pás je jednoduchý fixační pás, který je navržen tak aby poskytoval podporu zad. Správně zvolený pás by měl obepínat kříže a také spodní část zad. Hlavním úkolem těchto pásů je snížit tlak na páteř a poskytnout jí potřebnou stabilitu.

Bederních pásů je na trhu celá řada a vybrat ten správný tak nemusí být úplně jednoduché. Bederní pásy totiž nejsou určeny výhradně osobám s chronickým onemocněním zad, ale velmi často ho používají sportovci a ti, kteří často v posilovnách zvedají těžké činky a jiná břemena. V jejich případě má pás zabránit možnému poranění zádové části.

Při výběru správného bederního pásu je nejdůležitější zohlednit vaše potřeby. Podle toho budete vybírat podobu pásu. Následně přichází na řadu výběr správné velikosti, protože ta nesprávná může způsobovat více škody než užitku. Bederní pásy se vyrábí z různých materiálů. Příjemně se vám bude nosit pás, který je vyroben z prodyšných materiálů. Pro jiného má větší význam delší životnost. Ať už nakonec vyberete jakýkoliv materiál, měli byste se zaměřit na pohodlné používání. O to se postará i způsob, kterým můžete pás nastavovat a důležitý je i stupeň podpory, kterou je vám pás schopen poskytnout.

Prohlédnout bederní pásy

Nejlepší bederní pásy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Mueller 4581 Adjustable Back Brace bederní pás 96 % 839 Kč Zobrazit Gigalekarna.cz
2. Sanomed 401 bederní pás nízký 92 % 681 Kč Zobrazit Sanomed.cz
3. Power System WT Pro zeštíhlovací bederní pás 90 % 165 Kč Zobrazit Aktin.cz
4. Power System Waist Shaper 90 % 379 Kč Zobrazit Aktin.cz
5. GymBeam Simple bedrový neoprénový pás 88 % 175 Kč Zobrazit Pilulka.cz
6. Lumbamed Basic bederní pás pánský 82 % 1 089 Kč Zobrazit Allegro.cz
7. Klimatex Alergo bederní pás 81 % 449 Kč Zobrazit Sportisimo.cz

Bederní vs. ledvinový pás

Bederní pásy jsou velmi často zaměňovány s pásy ledvinovými a naopak. Vědět bystě však měli, že bederní pásy tvoří jednu skupinu a ledvinové zase skupinu druhou. Obě varianty se liší způsobem používání a nosit byste je měli v různých situacích.

Bederní pásy

Tyto pásy jsou určeny všem, kteří řeší různé potíže s bederní páteří. Pomoci mohou při degenerativním onemocnění a doporučeny mohou být i při vyhřezlých plotýnkách. Rovněž se používají jako podpůrný prostředek po operacích zad a páteře.

Ledvinové pásy

Tyto pásy se nosí spíše jako ochrana před nastydnutím ledvin. Úkolem pásu je přehřát ledviny a spodní část zad. Velmi často je nosí ti, kteří musí pracovat v zimě venku. Ledvinové pásy se vyrábí z hřejivých materiálů, nejčastěji je to vlna, ale používají se i jiné materiály, které jsou schopné udržet teplo.

Tyto pásy jsou opatřeny šňůrkami, suchými zipy, ale koupit můžete i pás navlékací. Ledvinové pásy jsou stejně jako bederní k dostání v různých velikostech a pro výběr toho správného vám stačí znát svůj obvod pasu.

Ukázka ledvinového pásu Babička Ovečková – Uleví od bolesti zad, menstruačních bolestí a zabraňuje prochladnutí. Je vyroben z ovčí vlny a přírodních materiálů.

Typy

Na trhu jsou bederní pásy rozděleny do skupin podle toho, jaká je jejich hlavní funkce. Dražší pásy však mohou mít i více unikátních vlastností.

  • Fixační pásy – jsou určeny všem, kteří trpí bolestí spodní části zad. Mnoho fixačních pásů má i výhřevnou schopnost a zabraňují tak možnému profouknutí. Fixační pásy jsou vhodné pro denní nošení a k dostání jsou i ve variantě pro sportovce. Koupit můžete neoprenové a textilní pásy v různých velikostech.
  • Vyhřívané pásy – dražší pásy mají podobu elektricky vyhřívaných deček. Jejich úkolem je prohřát záda a ledviny a uvolnit bolavé či zatuhlé svaly. Mnoho pásu umožňuje teplotu nastavit v několika stupních a používat je můžete i při zánětu močového měchýře, bolestivé menstruaci, bolesti žlučníku a jater.
  • Samozahřívací pásy – levnější variantou jsou pásy, které mají samozahřívací funkci. Tyto pásy obvykle umožňují měnit vložky. K dostání jsou pásy s magnety i turmalínem. Úkolem vložek je poskytnout rychlou úlevu od bolesti. Samozahřívací pásy jsou vhodné pro běžné nošení a oceníte je i v chladnějších dnech. Nosit ho můžete i při provádění sportovních aktivit.

Velikost

Aby mohl bederní pás plnit svoji funkci správně, musí na těle dokonale sedět. Při výběru správné velikosti je nutné znát svůj obvod pasu a boků. Poté se již budete řídit velikostními tabulkami jednotlivých výrobců. Bederní pásy lze běžně pořídit ve velikostech XS – XXL.

Materiál

Bederní pásy se vyrábí z různých materiálů. Nejčastěji se jedná o kombinaci elastických a textilních materiálů jako je elastomer, polyamid, neopren, latex, bavlna, polyester, polyetylen a jiné.

Kombinace těchto materiálů zajistí, že pás dokonale přilne a udrží páteř ve fixované pozici. Pásy, které vás mají zahřát a je u nich větší požadavek na prodyšnost se vyrábí spíše z přírodních materiálů. S výběrem správného materiálu vám mohou pomoci i recenze uživatelů.

Dle materiálu se pásy dělí na dvouvrstvé a jednovrstvé:

  • Jednovrstvé – tyto pásy jsou levnější a jsou ušité pouze z jednoho materiálu. Pás není možné nosit oboustranně a většinou nemívá výhřevnou funkci.
  • Dvouvrstvé – dražší pásy s delší životností můžete nosit celoročně. Používat můžete obě strany pásu, přičemž jedna bývá běžně vyrobena ze zatepleného materiálů.

Vyztužení

Bederní pásy se dále liší svojí tvrdostí, nebo též vyztužením. Tvrdost určuje míru podpory, kterou je vám pás schopen poskytnout. I zde se provedení liší v závislosti na účelu používání. Menší vyztužení ocení osoby, které používají pás jako zdravotní pomůcky. Ti si mohou vystačit s oblíbenými neoprenovými pásy, které obecně nabídnou nejmenší stupeň podpory. Sportovci pak sází spíše na pásy s kovovou výztuží. Pásy a kovovými výztužemi však mohou vyhovovat větší skupině uživatelů, tyto pásy totiž velmi často nabízí funkci vyhřívání.

  • Epoxidové kostice – jsou vhodné pro běžné nošení
  • Kovové kostice – poskytnou silnou podporu bederní části

Správné používání

Bederní páteř tvoří klíčovou část těla. Tato část udržuje stabilitu a umožňuje pohyb. Bederní pás má za úkol bederní páteř ochránit, ale také snižuje tlak v dolní části zad a oblasti beder. Tím poskytne extra oporu pro svaly a sníží bolest zad.

Bederní pás byste však neměli používat v přehnané míře. Jeho úkolem není nahradit správnou pozici a držení těla, kterou z velké míry způsobuje nedostatečná aktivita a špatné návyky. Jedná se spíše o doplněk ke správnému držení těla a pravidelnému cvičení. Při časté bolesti zad je vhodnější vyhledat lékaře, který vám používání pásu schválí nebo naopak zakáže.

Kdy nosit?

Bederní pás můžete nosit při běžných pracovních aktivitách i sportu, kdy dochází k většímu namáhání spodní části zad. Pokud však nebudete pás používat správně, mohou se vaše potíže ještě zhoršit.

  • Nadměrné utažení – nejčastější chybou je nadměrně utažený pás, který může omezovat správnou dechovou funkci a narušit cirkulaci krve.
  • Nesprávná pozice – pás musí být umístěn na správném místě, nesmí být pod spodní částí zad ani pod břichem.
  • Velikost – mnoho pásů je universálních nebo nastavitelných. Na správnou funkčnost má velký vliv správně zvolená velikost.
  • Nadměrné používání – častým problémem je i nadměrné používání.

Značka

Bederní pásy mají mnoho podob a na trhu jsou zastoupeny celou řadou výrobců. Velké oblibě se těší například bederní pásy značek InnovaGoods, HMS, W-Tech, inSPORTline, AGAMA, Iso Trade nebo Wellife.

Cena

Bederní pásy nepředstavují pro rodinný rozpočet žádný velký zásah. Jejich cena se pohybuje nejčastěji v rozmezí 200 – 2 500 Kč. Určitou část pak může hradit i zdravotní pojišťovna, protože pásy spadají do kategorie zdravotních pomůcek.

Porovnat ceny pásů

Údržba

Při výběru bederního pásu byste měli zohlednit i způsob údržby. Koupit lze pásy, které můžete vyprat na šetrný prací program v pračce, jiné lze však pouze omývat. Způsob údržby by měl být uveden u každého výrobku a z hlediska životnosti je vhodné doporučený postup výrobce dodržovat. V opačném případě hrozí, že pás přijde o svoje unikátní vlastnosti.

Otázky a odpovědi

Jak přesně bederní pás funguje?

Bederní pás rovnoměrně rozděluje zátěž, kterou musí nést páteř. Díky pásu se rovněž zvyšuje nitrobřišní tlak. Díky tomu dojde ke snížení tlaku na spodní část zad a tím i ke snížení bolesti. Toto vše vám následně usnadní pohyb.

Jaké jsou další výhody bederních pásů?

Bederní pás vás může zbavit bolesti zad a s jeho pomocí se budete více soustředit na správné držení těla. Toto vše může podporovat dlouhodobý dobrý zdravotní stav páteře a odstranit, nebo alespoň snížit bolesti zad.

Je bederní pás vhodný pro každého?

Bederní pásy mají řadu zdravotních benefitů, přesto ani tyto pásy nejsou vhodné pro každého. V některých případech se používání bederního pásu nedoporučuje.

S lékařem by se měli poradit například ti, kteří řeší potíže s břišní kýlou či různými kožními infekcemi. Ani zdraví jedinci by to však neměli s používáním bederního pásu přehánět. Dlouhodobé nošení pásu může vést ke sníženému využívání svalů, a tudíž k jejich ochabování.

Závěr

Bederní pás je zdravotní a rehabilitační pomůcka, která může být lékařem doporučena všem, kdo si léči zranění nebo jsou po operaci zad. Úkolem bederního pásu je poskytnout zádům potřebnou stabilitu a oporu při hojení. Sportovci pásy nosí jako prevenci před možným zraněním zad.

Výběr bederního pásu byste neměli v žádném případě podceňovat. K dostání jsou pásy v podobě korzetů, úzké či širší pásy nebo pásy s přídavným vyztužením. O tom, jak by měl bederní pás vhodný pro vaši osobu vypadat, byste se měli před nákupem poradit s odborným lékařem nebo fyzioterapeutem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.stretchfit.cz, www.nicebelly.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (92 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo