Variant, jak se doma připojit k internetu je více, nicméně záleží na tom, jaké má člověk doma pokrytí. Ideálním řešením je optický internet (případně jiné připojení přes kabel), na některých místech to ale možné není. Tam, kde pevné připojení není dostupné, je řešením bezdrátový internet, jenž má svoje místo zejména ve vesnicích a malých obcích, kde nemají tak rozvinutou infrastrukturu.
Co je bezdrátový internet?
Jedná se o připojení bez jakýchkoli kabelů přes Wi-Fi router a bezdrátovou jednotku (nebo LTE router). Takový internet je dostupný na drtivé většina území České republiky, hodí se tak nejen pro menší sídla, ale třeba jako připojení pro chatu nebo chalupu. Dostupnost je jeho velkým plusem, nižší rychlost a mnohdy i horší stabilita naopak nevýhodou.
Jak funguje bezdrátový internet?
Toto připojení funguje díky přenosu vzduchem z vysílače, na domě je pak třeba mít přijímač (třeba na střeše nebo na okně). Bezdrátový internet přes Wi-Fi funguje na dvou frekvencích – 2,4 GHz a novější 5 GHz.
Bezdrátově lze ale samozřejmě používat i takový internet, který si objednáte např. jako optický – např. do bytu máte přiveden optický kabel, na něm je připojený např. stolní počítač a další zařízení (mobil, televize atd.) jsou připojeny bezdrátově přes Wi-Fi.
Rychlosti bezdrátového internetu
Oproti pevnému – a zejména optickému – připojení je u toho bezdrátového třeba počítat s mnohem nižšími rychlostmi. Zatímco přes pevné připojení se dá dosáhnout rychlostí v řádech několika tisíců Mb/s, bezdrátový internet často nabízí rychlost jen v řádu desítek Mb/s.
Poskytovatelé
O2
Pokud potřebujete připojení na doma a není u vás dostupný optický internet, sázka na O2 určitě není špatným řešením. Jejich bezdrátový internet je nabízený ve čtyřech tarifech (20/2, 50/5, 100/10 a 250/25 Mb/s). Výhodou je mimo jiné i to, že se nemusí nikde nic vrtat, nesou potřeba žádné kabely ani návštěva technika. Alternativou např. na cesty je pak přenosný bezdrátový internet OPTIMAL Air, u něj je ale omezení na 30 GB dat za měsíc.
T-Mobile
Jako pevný internet vzduchem (nebo internet bez drátu) nabízí bezdrátové připojení i společnost T-Mobile. Rychlosti jsou ale pouze 20/5, 50/15 (nebo 40/10) a 100/25 Mb/s. Pro větší domácnosti nebo pro uživatele, kteří používají internet i pro sledování televize apod. se tak nejedná o úplně vhodné řešení. Přes optiku už ale T-Mobile nabízí rychlost až 1 Gb/s, ve vybraných lokalitách dokonce testuje až 8 Gb/s.
Vodafone
Bezdrátový internet samozřejmě nemůže chybět ani v nabídce třetího velkého operátora. Vodafone poskytuje dvě varianty (60 GB dat s rychlostí 20/4 a 300 GB dat s rychlostí 150/30 Mb/s). Alternativou je pak ještě mobilní internet (s 10, 20 nebo 40 GB dat). Pro běžné domácí využití je ale lepší klasické pevné připojení, Vodafone má navíc velmi širokou síť přípojek (bývalé UPC).
PODA
Oproti výše zmíněné trojce PODA tak široké pokrytí nemá, nicméně i ona nabízí bezdrátový internet, který se hodí zejména pro rodinné domy nebo chaty. Rychlost u tohoto připojení ale není moc vysoká, maximum je 80 Mb/s. Za instalaci ale neplatíte nic a za zvýhodněnou cenu si k internetu můžete objednat i digitální internetovou televizi.
Starnet
Méně známá společnost, která ale nabízí pokrytí svými službami po celé ČR (s výjimkou Moravskoslezského kraje). Starnet poskytuje jak optický, tak i bezdrátový internet, bez drátů je maximální rychlost až 300 Mb/s. Instalaci je ale třeba zaplatit (lze to i na splátky). K internetu si můžete objednat i televizní služby – digitální televize od Starnetu se jmenuje Mazaná TV a má trochu odlišnou nabídku od většiny konkurence (zejména v kategorii hudebních stanic).
Wia
U společnosti Wia stojí za úvahu spíše jejich levná nabídka optického připojení, ale ve vybraných lokalitách je dostupný i jejich bezdrátový internet. Ten ale dosahuje maximální rychlosti jen 50 Mb/s a je poměrně drahý. Každopádně i Wia k němu nabízí televizní programy a jako mnoho dalších, tak i ona spolupracuje s poskytovatelem SledováníTv.cz.
JON.CZ
Hned tři druhy připojení má v nabídce společnost JON.CZ, u níž lze získat xDSL, bezdrátový i optický internet. U toho bezdrátového jsou tři tarify – 60/6, 100/20 a 300/100 Mb/s. Ke všem třem je v ceně na první tři měsíce základní balíček televizních stanic od SledováníTV.cz. JON.CZ kromě internetu a televize nabízí také mobilní tarif a samostatnou nabídku má pro firemní klientelu.
To je ale jen stručný výběr několik předních poskytovatelů bezdrátového internetu. V celé České republice jsou stovky různých společností a pokrývají prakticky celé území naší země.
Otázky a odpovědi
Jaké jsou výhody bezdrátového internetu?
Hlavní výhodou je široká dostupnost – k bezdrátovému internetu se můžete připojit prakticky všude, i tam, kde jiné operátoři nemají natažené svoje kabely. Plusem je také snadná instalace a to, že nejsou potřeba kabely. Cenově ale není výhodnější než pevné připojení.
Kolik se měsíčně platí za bezdrátový internet?
Každý poskytovatel má jiný ceník, takže záleží na tom, u koho si připojení sjednáte. Ideální je zjistit si, kdo všechno na vaší adrese internet poskytuje a pak si vybrat nejen s ohledem na cenu, ale i na rychlost. Obecně ale ceny začínají už kolem 250 Kč za měsíc.
Jaké zařízení budu potřebovat k bezdrátovému připojení na internet?
Budete potřebovat Wi-Fi router – ten si můžete koupit, ale obvykle vám ho dodá přímo poskytovatel internetu. Samozřejmě musíte mít zařízení, které umožňuje bezdrátové připojení k síti (u mobilů a většiny notebooků je to samozřejmost, u stolních počítačů může být potřeba např. externí síťová karta).
Závěr
Bezdrátový internet je stále nejpoužívanějším způsobem připojení k internetu v České republice. To ale není zdaleka tak rychlé a ani stabilní, jako pevné připojení přes kabel, takže tam, kde to jde, je určitě lepší zvolit optický internet (nebo DSL). Při výběru poskytovatele bezdrátového internetu se určitě vyplatí porovnat mezi sebou různé nabídky, zejména pokud máte zájem i o jiné služby (IPTV nebo mobilní tarif).
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.starnet.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?