Běžecké vázání se postará o kontakt lyže a boty. Kvalita vázání je pro bezpečnou lyžovačku velmi důležitá. Běžecké vázání má několik podob, kromě universálního můžete koupit vázání určené přímo na skate či klasický běh. Běžecké vázání je dále odlišuje tvrdostí gumového flexoru, který se nachází v přední části. Gumový flexor je důležitý pro bezpečný návrat boty do svojí výchozí pozice a zabrání i většímu pohybu boty směrem dopředu.
Běžecké vázání má více podob, jednotlivé typy jsou vyznačeny pomocí zkratek, což není pro laika úplně přehledné. Důležité je hlavně to, aby bylo vámi vybrané vázání kompatibilní s běžeckou botou. Boty se nejvíce liší počtem výstupků na podrážce. Tyto výstupky musí přesně zapadat do drážek vázání. Kromě konkrétního druhu je při výběru vázání nutné zohlednit i preferovanou techniku běhu. Rozdílný je i způsob upnutí boty. Zde můžete volit mezi manuálním nebo automatickým upínáním. Posledním parametrem je způsob montáže. Některé vázání je třeba navrtat, jiné je možné pouze na běžku nalepit.
Typy
Při výběru běžeckého vázání budete muset řešit jeho kompatibilitu s běžeckou botou. Co se týká samotného vázání, nabízí jednotliví výrobci dva různé typy, volit budete mezi SNS a NNN vázáním. Tyto dva typy jsou dnes standardem, který koupíte od všech předních výrobců.
Systém NNN
New Nordic Norm je vázání společnosti Rottefella. Toto vázání má 2 podélné lišty, podle kterých musí být upravená i bota, která má rovněž dvě drážky. Tyto drážky přesně zapadnou do vázání a udržují velmi dobrý kontakt mezi lyží a botou. NNN vázání nabízí značka Rossignol, Alpina, Fischer a Madshus. Namontovat ho lze na NIS nebo IFP desku.
Výhodou NIS desky je šetrné spojení vázání s lyží a snadná montáž, která se obejde bez vrtání. Dále máte možnost dle potřeby posunovat těžiště, a to směrem dopředu i dozadu. Tuto možnost nejvíce oceníte u lyží typu kombi, které je možné využít na klasiku i bruslení.
NIS desku byste měli používat pouze s vázáním typu NNN. Lze ji však instalovat i na vázání typu SNS, jedná se však o nestandardní, avšak možnou montáž, která se již neobejde bez vrtání. Systém NNN je v současnosti rozšířenějším druhem běžeckého vázání.
Sytém SNS
Salomon Nordic Systém je vázání vytvořené firmou Salomon. Pro toto vázání je typická jedna velká lišta nacházející s uprostřed vázání. Jednu velkou drážku má i podrážka boty. SNS vázání koupíte především od značky Salomon, ale i Atomic. V současné době se však vázání z důvodu složitější montáže, při které je třeba vázání navrtat, nepoužívá. Na tuto skutečnost společnost Salomon zareagovala a přišla na trh s novou verzí vázání NNN známou jako Prolink.
Pilot systém
Vázání typu SNS nabízí pro náročnější běžkaře speciální Pilot systém, se kterým přišla společnost Salomon. Tento systém fixuje boty pomocí dvou kovových hrazdiček, které jsou umístěny v pření části boty na podrážce. Výhodou je zejména lepší spojení lyže a boty a tím i lepší kontrola nad běžkami.
Nevýhodou systému Pilot je skutečnost, že je kompatibilní jen s některými botami stejné značku. Vázání typu Pilot bude tedy kompatibilní s botou nesoucí označení Pilot.
Technika běhu
Běžecké vázání můžete vybírat také v závislosti na technice běhu. Zde můžete volit jeden ze 3 typů běžeckého vázání. První typ je vhodný na klasiku, druhý na bruslení a třetí na kombinaci obou předešlých variant. Největší rozdíl mezi jednotlivými vázání se nachází v přední části na tzv. flexoru. Úkolem flexoru je kontrolovat a udržovat pohyb běžky vzhledem k botě. Pro každou z technik je vhodná trochu odlišná tuhost flexoru.
- Klasika – vyznačuje se měkčím flexorem
- Skate – tato technika vyžaduje tvrdší flexor. Vázání vhodné pro bruslení je obecně odolnější a robustnější
- Kombi – zde se doporučuje volit spíše měkčí flexor
Způsob upínání
Rozdílný je i způsob, kterým se do vázání upínají boty. Pohodlnější upnutí nabízí automatické vázání, avšak za bezpečnější je považováno vázání manuální.
- Automatické upnutí – je v současnosti méně časté a vhodné je spíše pro rekreační jízdu. Pro uchycení musíte pouze hrazdičku umístěnou na špičce boty zacvaknout na místo určené k uchycení boty. K uvolnění je pak třeba pouze zatlačit na tlačítko, vypomoci si můžete například hůlkou. Po jeho stisknutí se noha uvolní. Nevýhodou automatického upnutí je vyšší riziko nechtěného odepnutí lyže.
- Manuální upnutí – nevýhodou manuálního upínání je složitější způsob manipulace. Nutné je rukou uvolnit páčku, poté vložit hrazdičku boty do systému a poté páčku znovu zaklapnout. Tento způsob zamezuje nechtěnému odepnutí lyže. Manuální upínání je lepší volbou pro závodní lyžaře.
Materiál
Běžecké vázání se obecně dělí na rekreační a závodní. V závislosti na určení se mění i výrobní materiál. Rekreační vázání je vyrobeno převážně z plastu. Na výrobu závodního vázání se používá kombinace kov a plast. Díky této kombinaci je závodní vázání odolnější, ale i dražší. Nejvíce pak zaplatíte za vázání, které obsahuje karbonové komponenty. Výhodou karbonu je zejména nižší hmotnost.
Značka
Jednotlivý výrobci běžeckého vázání již byli několikrát zmiňování. Pro přesnost si je však můžeme ještě jednou zopakovat. Mezi přední výrobce patří Salomon, Fischer, Rossignol, Atomic a Rottefella.
Cena
Běžecké vázání lze koupit již za 600 Kč. V tomto případě se jedná o rekreační podobu dětského vázání. Za rekreační vázání pro dospělé zaplatíte cca 700 – 1 500 Kč. Náročnější lyžaři mohou vázání koupit za cenu od 1 600 – 2 500 Kč.
Otázky a odpovědi
Co je NNN BC vázání?
Jedná se o speciální podobu NNN vázání, které je speciálně vyrobené pro backcountry běžky, které je možné využít v těžším terénu. S tímto typem vázání jsou kompatibilní pouze boty s výraznou backsountry podešví. Tato obuv je vhodná i pro chůzi ve sněhu. Naopak klasické NNN boty s tímto typem vázání kompatibilní nejsou.
Jaký je rozdíl mezi SNS a NNN systémem běžeckého vázání?
Tyto dva systémy nejsou vzájemně kompatibilní. Proto musíte přesně vědět, jaký systém vám bude vyhovovat více. Každý ze systému totiž vyžaduje koupit vlastní typ bot.
Lze ještě koupit jiný typ vázání?
V největším zastoupení jsou v obchodech vázání typu SNS a NNN. Kromě těchto systémů je možné narazit i na vázání typu 75. Jedná se o starší typ, který není úplně bezpečný a doporučuje se mu raději vyhnout.
Závěr
Běžecké vázání je v obchodech zastoupeno systémem NNN a SNS. To, kterému vázání dáte nakonec přednost, je spíše subjektivní záležitostí. Oba tyto systémy jsou srovnatelné v každé výkonnostní úrovni a není tedy možné říct, že jeden systém je lepší než ten druhý. Před tím než se do výběru běžeckého vázání pustíte, byste měli mít vybrané běžecké boty a vázání vybírat s ohledem na jejich podobu. Boty a vázání musí být vzájemně kompatibilní.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.mall.cz, www.lyze-radotin.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Objednal jsem vázání Atomic SNS PROPULSE CARBON RC 2019/20 a docela spokojenost. Rozhodně si to vysoké hodnocení, co jsem našel na Heurece zaslouží.