Jak vybrat dětské běžky?

Běžecké lyžování je ideálním sportem nejen pro dospělé, ale i pro děti. Při běžkování je pata volná a pohyb se tak více podobá přirozené chůzi. Výhodou běžkování je i cenová dostupnost v porovnání s lyžováním sjezdovým. Abyste mohli na běžky vyrazit, nebude nutné podnikat cesty na hory, na běžkách si můžete zasportovat i na polní nebo lesní cestě. Pohyb na běžkách rozvíjí sílu, rovnováhu i koordinaci. Aby se děti běžkování skutečně užily, stačí pouze vybrat správné běžky.

Při výběru dětských běžek je nejdůležitější zohlednit věk a zkušenosti malého běžkaře. V případě nejmenších dětí není nutné zohledňovat styl, avšak u dětí zkušenějších již budete běžky vybírat především podle běžkařské techniky.

Prohlédnout běžky

Typy

Dětské běžky se dělí do několika skupin v závislosti na technice lyžování. Volit budete mezi běžkami vhodnými pro klasickou techniku, běžkami na bruslení a posledním typem jsou běžky vhodné pro kombinovaný styl. Všechny tyto běžky se pak dělí dle úrovně běžkaře na rekreační, sportovní a závodní běžky.

  • Běžky na běh – jsou vhodné na jízdu v upravené stopě a patří k těm vůbec nejoblíbenějším u dětských i dospělých lyžařů. Běžky na klasiku mívají výraznější špičku a charakteristické je pro ně i větší klenutí v oblasti mazací komory. Běžky pro nejmenší děti mají v místě mazací komory šupiny, u běžek pro děti starší se nachází mazací komora. Do této oblasti je nutné pravidelně nanášet stoupací vosk.
  • Běžky na bruslení – jsou běžky na volný sty, které poznáte podle nevýrazné špičky, menšího prohnutí a zpevněné hrany. Jejich součástí již není mazací komora. Technika bruslení je poměrně rychlá a běžky jsou tak vhodné pro zkušenější lyžaře. Využít je můžete v dobře upravené hladké trati. Skatové běžky bývají spíše kratší, menší délka souvisí s lepší ovladatelností.
  • Kombi běžky – rekreačním běžkařům nejvíce vyhovují kombi lyže, které jim dovolí vyzkoušet obě dvě techniky. Myslet však musíte i na to, že universální řešení vám není schopno nabídnout plnohodnotnou jízdu.

Délka

Nejdůležitější je dítěti pořídit běžky správné délky. V opačném případě nebude dítě schopné běžky řádně ovládat. Délku lyží budete vybírat podle výšky dítěte. Zejména začínající běžkaři by měli jezdit na lyžích, které jsou jen o několik centimetrů delší, než je výška dítěte.

Dětské běžky se většinou vyrábí od délky 60 cm, avšak narazit můžete i na první běžky s délkou pouhých 42 cm. S výběrem správné délky vám pomohou velikostní tabulky výrobců.

Jednotlivý výrobci mají běžky rozděleny v závislosti na výšce a hmotnosti.

Mnoho rodiče svému dítěti pořizuje delší lyže, v domnění, že do nich doroste a oni se tak vyhnou nové investici. Toto řešení však odborníci nedoporučují, protože jízda na příliš dlouhých lyží bude pro dítě příliš těžká a může je od dalšího lyžování spíše odradit.

Délka se rovněž odvíjí od úrovně lyžaře a běžkařského stylu, který dítě preferuje:

  • Začátečníci – začínající a nejmenší děti budou potřebovat lyže, které jsou maximálně o 5 – 10 cm delší, než je výška lyžaře. Kratší běžky se budou malým dětem mnohem lépe ovládat. Pro nejmenší děti jsou k dispozici pouze universální běžky.
  • Pokročilí – pokročilí nebo starší lyžaři již mohou vyzkoušet běžkování na lyžích, které jsou o 15 – 20 cm delší, než je délka postavy. Od délky 130 cm jsou na trhu k dostání běžky na bruslení, klasickou techniku i universální běžky, které umožňují oba styly střídat.

Druh vázání

Při výběru dětských lyží můžete přihlédnout k typu vázání. U začínajících lyžařů bývá vázání zpravidla součástí lyže, vázání pro pokročilejší lyžaře pak budete pořizovat samostatně. Důležité je, aby bylo vázání kompatibilní s typem bot.

Dětské běžky můžete doplnit dvěma typy vázání:

  • SNS – je vázání s jedním výstupkem pro boty. Vázání má pouze jednu vodící drážku.
  • NNN – vázání má dva výstupky a jdou vhodné pro dvoudrážkové boty.

Tvrdost lyží

Dětské běžky jsou měkčí než běžky pro dospělé. Měkčí lyže budou potřebovat zejména malí začínající běžkaři. S přibývající zkušenostmi se tvrdost lyží postupně zvyšuje. Přesto i juniorský závodník bude vždy jezdit na měkčích lyžích, než budou lyže pro dospělého. Se svojí fyzickou kondicí děti jednoduše nejsou schopny tvrdé lyže ovládat.

Příslušenství

K základní výbavě běžkaře patří kromě lyží i běžkařské hůlky a obuv.

  • Běžkařské hole – stejně jako v případě samotných lyží je v případě holí nejdůležitější zvolit správnou délku. Hole pro děti by měly být o cca 25 – 35 cm kratší, než je výška postavy dítěte. V případě dětí bude nejrozumnější zvolit kovové hole, které jsou sice těžší, ale velmi odolné a ustojí celou řadu dětských pádů. Nižší odolnost a menší hmotnost mohou nabídnout hole kompoziové.
  • Běžecké boty – při výběru dětských bot hraje nejdůležitější roli komfort. Děti by měly jezdit v dostatečně hřejivých botách, kterým nechybí voděodolná povrchová úprava. Ta zabrání průniku vody, a tak i promrzání nohou.

Značka

Dětské běžky nabídnou celou řadu dětských designů. To potěší zejména nejmladší děti. Starší lyžaři více ocení běžky, které napodobují vzhled dospěláckých lyží. Běžky pro děti byste neměli kupovat v nekvalitních obchodech, i když dítě z lyží rychleji vyroste, mělo by se učit jezdit na dostatečně kvalitních lyžích. Značkové lyže pro děti koupíte od LEKI, Rossignol, Sulov, Fischer Sports, Craft, Asics či Peltonen.

Cena

Cenové rozpětí je v případě běžek pro děti opravdu značné. Běžky pro nejmenší děti můžete pořídit za méně než 500 Kč. Tyto běžky budou vyhovovat lyžařům ve věku 2 – 5 let. Běžky pro starší a zkušenější běžkaře však mohou stát i více než 6 000 Kč. V tomto případě bude o ceně běžek rozhodovat úroveň běžkaře.

Prohlédnout běžky

Otázky a odpovědi

Proč dětem koupit běžecké lyže?

Běžky jsou cenově dostupnější než sjezdové lyže. Samotné pořízení výbavy je cenově prakticky totožné, avšak v případě sjezdových lyží musíte počítat s financemi navíc, které musíte investovat do skipasu. Počítat musíte i s dalšími výdaji v podobě parkování a občerstvení. Naproti tomu za běžecké trasy platit nemusíte a při dobrých podmínkách můžete na běžky vyrazit prakticky kamkoliv do přírody.

Kdy je možné děti na běžky poprvé postavit?

Na běžky můžete postavit i velmi malé děti, první běžky můžete pořídit dětem ve věku okolo 2 let. Ideální věk prakticky nelze určit, záleží především na vývoji, ale i temperamentu každého dítěte. Běžkování je pro děti ideálním sportem i proto, že lyžování s volnou patou se velmi blíží přirozené chůzi.

V čem se liší běžky pro děti od běžek pro dospělé?

Dětské běžky jsou v porovnání s běžkami pro dospělé lehčí, širší a měkčí. Je to dáno tím, že děti nemají tolik síly jako dospělí. Širší lyže jim pomohou udržet rovnováhu. Měkčí lyže pomohou dítěti se snazším odrazem. Většina běžek pro děti je rovněž vybavena protiskluzem. Protiskluz má podobu šupin, které děti dokáží udržet na kopcích, aniž by lyže prokluzovaly.

Závěr

Při výběru dětských běžek byste měli zohlednit lyžařskou techniku, a to zejména v případě, kdy kupujete běžky starším dětem. U dvouletých dětí se však tímto pravidlem striktně řídit nemusíte. Konkrétní podobu běžek je dále vhodné volit dle výkonnostní úrovně dítěte. Základem je dále zohlednit hmotnost a výšku dítěte.

Tyto parametry vám pomohou vybrat správnou délku běžek. Běžky pro nejmenší děti bývají vybaveny protismykem, ten má podobu šupin umístěných ve střední části skluznice zvané odrazová komora. Šupiny brání prokluzování běžek směrem dozadu a navíc zcela nahrazují stoupací vosk. Běžky určeny starším dětem se již svými vlastnostmi blíží běžkám pro dospělé, vybírat navíc můžete z více různých kategorií běžek.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sporticus.cz, www.skibi.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (130 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo