Bivakovací pytle jsou nezbytné pro ty, kteří se čas od času nevyhnou bivakování. Před tím, než se pustíme do výběru bivakovacího pytle, je třeba vysvětlit co vlastně bivakování je. Bivakování je nouzové jednorázové přespání pod širým nebem, které má stejně jako táboření svoje přesně stanovená pravidla. Pokud budete v přírodě bivakovat, nesmíte rozdělat oheň ani postavit stan. Jednoduše si pouze rozbalíte žďárský vak, jak se také bivakovacím pytlům běžně říká, přespíte, ráno vše uklidíte a pokračujete v cestě.
Bivakování tak není to stejné jako táboření. Tábořit můžete pouze na určitých místech, nouzové přespávání je možné prakticky kdekoliv. Samozřejmě ani při bivakování není možné vstoupit na soukromý pozemek nebo přespávat v chráněných krajinných oblastech.
Bivakovací vak by měl být dostatečně kvalitní, aby vám nahradil stan, spacák a podložku na spaní. Proto nutné si před výběrem bivakovacího vaku položit několik otázek. Základní otázka je, jak často a v jakých podmínkách budete bivak používat. Od toho se odvíjí výrobní materiál a funkčnost. V případě každého výrobku je nutné zvolit správnou velikost a zajímat by vás měla i nepromokavost.
Porovnat ceny bivakovacích pytlů
Nejlepší bivakovací pytle
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Lifesystems Heatshield Bag | ⭐ 100 % | 329 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
2. | High Point Super Light 2.0 Cover | ⭐ 95 % | 4 490 Kč | Zobrazit | Hanibal.cz |
3. | Yate Bivak Bag | ⭐ 88 % | 1 320 Kč | Zobrazit | Husky.cz |
4. | Mountain Equipment Ultralight Bivi | ⭐ 81 % | 458 Kč | Zobrazit | 4camping.cz |
5. | Sir Joseph Bivac Sack K2 | ⭐ 78 % | 4 230 Kč | Zobrazit | Hudy.cz |
Typy
K nouzovému přespávání můžete použít 2 různé podoby výrobků. První možností jsou žďárské vaky a druhou bivakovací celty.
Bivakovací pytel/žďárský vak
Na první pohled se příliš neliší od klasického spacího pytle. Je však vyroben z mnohem kvalitnějších a odolnějších materiálů. Některé menší pytle můžete používat samostatně, do těch větších lze vložit karimatku i spací pytel. Největší předností bivakovacích pytlů je malý rozměr ve sbaleném stavu a nízká hmotnost.
Bivakovací celta
Je nepropustná velmi fleibilní plachta. Některé celty jsou dodávány bez tyčí, šňůr i kolíků, u jiných můžete některé příslušenství najít. Pokud koupíte plachtu bez příslušenství, pomohou vám při stavění celty například větve, nebo teleskopické hůlky. Stejně jako bivakovací vaky, jsou i celty nepropustné. Zvolit můžete rozměr plachty i výrobní materiál.
Materiál
Na výrobu žďárského vaku se používají velmi odolné textilie. Díky tomu vak obstojí i ve velmi náročných podmínkách.
Polyester
Syntetický materiál, který se vyznačuje velkou odolností vůči UV záření a oděru. Polyester nežmolkovatí, nemačká se, jeho údržba je snadní a výhodou je i tvarová stabilita. Při nocování v přírodě oceníte i to, že tento materiál velmi dobře odvede veškerou vlhkost.
Gore-Tex
Tato pórovitá membrána, která se používá při výrobě spacáků, ale také bot a oblečení. Membrána vás spolehlivě ochrání před větrem i deštěm. Gerotexová membrána je opravdu velmi tenká, vyrábí se z polytetrafluoretylenu ePTFE, neboli teflonu. Tento materiál velmi dobře odvádí vlhkost i pot a bivakovací vak vás tak spolehlivě ochrání před každým počasím. Tento materiál vás však neochrání před zimou, proto se u bivakovacích vaků kombinuje s dalšími materiály.
BlocVent
Je mnoho let používaný dvouvrstvý laminát se vyznačuje zcela mimořádnými schopnostmi a používá se na výrobu mnoha outdoorových výrobků. Své uplatnění má ve skialpinismu, cykloturistice, zimních sportů atd. BlocVent je velmi flexibilní, vyznačuje se dlouhou životností, odolný je i při velmi nízkých teplotách. Materiály této značky jsou výjimečné i vysokým vodním sloupcem, materiál je schopen velmi dlouho odolávat vodě a velmi snadno se udržuje.
Nepromokavost
Tento parametr se udává v milimetrech a určuje výšku vodního sloupce.
- Žďárské vaky s vodním sloupcem od 3 – 4 000 mm jsou spíše vhodné do méně náročných podmínek.
- Vaky s vodním sloupcem od 5 – 15 000 mm využijete ve středně náročných podmínkách.
- Pytle s vodním sloupcem od 15 – 20 000 mm obstojí i v extrémních podmínkách.
Vlastnosti
U bivakovacích pytlů oceníte i následující vlastnosti.
- Odolnost – bivakovací vaky budete používat v různých venkovních podmínkách, vaky by tak měli být především odolné proti oděru.
- Prodyšnost – díky prodyšnosti se budete moci do pytle zabalit a budete moci normálně dýchat. Díky tomu, že jsou pytle prodyšné, může odcházet i vlhkost. Prodyšnost u bivakovacích pytlů bývá v rozmezí 3 000 – 30 000 g/m²/24 hodin. Čím je prodyšnost větší, tím je vak dražší.
- Tepelný komfort – žďárský vak velmi pomůže zvýšit tepelný komfort při spaní ve spacáku. Díky tomu si můžete nocování pod širým nebem i v zimním období. Do jakého počasí můžete s bivakovacím pytlem vyrazit, určuje pořizovací cena a kvalita materiálu.
Možnosti
Bivakovací pytle se vyrábí v mnoha podobách, díky tomu je může používat každý.
- Kombinace materiálů – mnoho pytlů se vyrábí z různých materiálů. Spodní strana vaku je díky tomu velmi odolná, horní část je pak vyrobena z nepromokavého materiálu.
Moskytiéra – ochrání vás před obtížným hmyzem. - Zapnutí přes hlavu – některé pytle můžete zcela uzavřít. Jedná se o dražší výrobky vyrobené z velmi prodyšných materiálů.
- Oka – díky nim můžete vak napevno uchytit k zemi. To se hodí zejména těm, kteří jsou zvyklí nocovat v extrémních podmínkách.
Značka
Bivakovací pytle jsou k dostání od mnoha výrobců. Nejoblíbenější jsou vaky značky High point, Yate, Lifesystems, Ortovox, Salewa, TrekMates UK. Sir Joseph a další. Nabídka je opravdu velká a vybrat můžete vaky v mnoha různých barvách, velikostech i hmotnostech.
Cena
Cenové rozpětí je poměrně velké, to, kolik budete muset za pytel zaplatit, závisí na tom, v jakých podmínkách budete chtít vak používat. Do nenáročného terénu můžete vyrazit s pytlem, který pořídíte od 600 – 1 000 Kč. Pro náročnější jsou určené pytle s cenou od 1 – 2 000 Kč. A nejnáročnější budou potřebovat vak s cenou od 2 – 4 000 Kč.
Porovnat ceny bivakovacích pytlů
Údržba
Údržba bivakovacích pytlů není nijak složitá, většinou k vám očištění postačí namočený hadřík nebo houbička. Čas od času je samozřejmě nutné vak vyprat. Prát je možné v pračce, avšak používat byste měli pouze speciální prací prostředky, které jsou šetrné k impregnaci. Impregnací by měl být opatřen každý kvalitní vak, avšak impregnace rychleji či pomaleji ztrácí svoje vlastnosti. Z tohoto důvodu je nutné za pomoci speciálních přípravků impregnaci obnovit.
Otázky a odpovědi
Jak vybrat bivakovací pytel?
Bivakovací pytel vybírejte podle toho, jak často a kde budete vak používat. Levnější vaky nemají membránu a jsou vhodné spíše pro občasné použití do méně náročných podmínek. Dražší vaky mají goretexovou membránu, která jim zaručuje vysokou prodyšnost. Tyto vaky jsou vhodné pro častější používání v náročných podmínkách. Do extrémních podmínek můžete vyrazit s bivakovacím pytlem, kterému nechybí membrána ani aluminiová termoizolační vrstva.
Mají bivakovací vaky nějaké nevýhody?
Tyto vaky jsou vhodné pouze na tzv. nouzové přespání. Na rozdíl od nocování ve stanu vám neposkytnou nijak velké pohodlí. Do vaku se vejdete pouze vy, nikoliv vaše oblečení či zavazadlo, které při pobytu venku používáte. Před deštěm tak svoje věci neochráníte. Vhodné tak je koupit současně s vakem i bivakovací plachtu.
Je možné bivakovat v CHKO?
V chráněné krajinné oblasti lze bivakovat. Přespávat však nemůžete úplně všude. Pokud tedy znáte přesný plán vaší výpravy, informujte se dopředu na možnost přespávání v přírodě. Podobné potíže mohou mít i rybáři, kteří se rozhodnou přespat u vodních ploch. Zde se ujistěte, že neplánujete přespávat na soukromém pozemku.
Závěr
Žďárský pytel, bivakovací vak, žďárák nebo žďárský bivakovací vak je označení pro jeden a ten samý výrobek, který využijete při nouzovém přespávání v přírodě. Použít ho mohou všichni, kdo se nebojí přespávat pod širým nebem. Na výrobu vaků se používají kvalitní materiály a vak tak můžete používat i při chladnějších dnech. Hmotnost vaků bývá od 0,25 do 0,50 kg a sbalený vak je tak malý, že ho můžete strčit do kapsy.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Sháněl jsem vhodný bivakovací pytel, tak jsem objednal Mountain Equipment Ultralight Bivi. No není špatný, ale čekal jsem tedy mnohem lepší kvalitu.
Objednal jsem si High Point super light 2.0 cover a to hodnocení, které má na Heuréce si fakt zaslouží. Perfektně drží, má super materiál a parádní kvalitu. Ta cena skoro tři tisíce taky není žádná tragédie, pokud chcete mít fakt kvalitní vybavení a tenhle bivakovací pytel je bomba.
Chystám se za takovým menším dobrodružstvím, takže jsem investoval i do bivakovacího pytle. Je velmi kvalitní, praktický a je v něm pěkně teplo.
Mám High Point Bivak 3.0 cover a jsem spokojený. Svůj účel plní na jedničku, takže určitě rád doporučuji.
Bivakovací pytle jsme s kámoši nabalili na takovou výletní tour co jsme naplánovali. I když máme i klasický stan, spacáky atd., ale vybavení není nikdy dost.
Bivakovací pytel jsem koupila jako takovou nouzovou zálohu, kdyby člověk potřeboval někde složit nečekaně hlavu.