Bouldering

Bouldering je sportovní disciplína, která se stává v poslední době víc populární. Jde o sportovní lezení krátkých cest po menších kamenech, nebo nižších skal do výšky tří až čtyř metrů, bez jištění lanem.

Díky tomu byl také tento sport pojmenován – boulder (v překladu kámen, balvan). Při této disciplíně můžete objevovat své lezecké hranice, jediné omezení je vaše vlastní tělo, jak po stránce fyzické, tak i psychické.

Původně byl bouldering používán pouze jako část tréninkového plánu pro horolezce.
Nyní už si sportovní lezení užívá opravdu každý, kdy si může určit dle svých schopností i úroveň obtížnosti.

Při tomto sportovním lezení Bouldristi hrají nekonečnou hru s neuvěřitelným množství pohybů, používají kroky silové gymnastiky, musí precizně přesouvat těžiště do nejnemožnějších poloh. Jakákoliv sebemenší chyba při nedostatečném soustředění je při Boulderingu opravdu znát.

Obtížnosti

Úroveň obtížnosti se u nás v Evropě nejčastěji označuje pomocí francouzské klasifikační stupnice.
Je to složení čísel a písmen (A, B nebo C), někdy se pro upřesnění používá znaménko +. Značení obtížnosti pak může vypadat takto: 6B+, 7A… až po 8C+.

Kde bouldering provozovat?

Boulderové oblasti se nachází po celém světě. Vznikají díky zkušeným lezcům, kteří ve skalních oblastech s dostatkem vhodného terénu, přelézají své cesty na vrcholy boulderů a dávají jim jména a určují stupeň obtížnosti.

Každá taková oblast má i své průvodce, kde se nachází rozkreslení umístěných balvanů, název boulderu, jméno jeho autora a klasifikace obtížnosti a případně poznámky. Tento průvodce má několik stovek stran, ale čím dál víc se objevují i průvodci, které lze vyhledat na internetu.

V Čechách je spoustu míst k boulderování, lze je vyhledat na internetu. Nejznámější oblasti jsou Petrohrad, Děčínský Sněžník, Labské údolí nebo Adršpach či Ostaš.

Protože je tato disciplína stále populárnější, vznikli i vnitřní lezecké stěny – bouldrovky. Zdatní lezci je využívají zejména v zimních přípravách. Také se zde pořádají boulderové závody ve všech úrovních, ale hlavně je to ideální místo pro seznámení s tímto sportem.

Potřebné vybavení

  • Základním vybavením jsou tzv. lezečky: je to speciální obuv, která má tenkou gumovou podrážku, má dobrou přilnavost ke skále a díky ní je možné se na skálách pohybovat po malých nebo nerovných stupech.
  • V případě pádu vám od vážnějších zranění zabrání měkká přenosná žíněnka – bouldermatka.
  • Díky pytlíku s magnéziem zamezíte pocení rukou a budou tak mít lepší přilnavost.
  • Vhodné je zvolit pohodlné sportovní oblečení, které poskytuje volnost pohybu. Kombinace materiálu bavlna a Lycra je ideální.
  • Také je vhodný menší kartáček s kančími štětinami, který slouží k očištění skály pro lepší tření.
  • Bunda je ideální při odpočinku mezi pokusy, kdy bouldristu udržuje stále v teple.
  • Před nástupem na boulder je potřeba očistit lezečky od nečistot, hlíny a kamení. Proto je ideální sebou nosit i menší kobereček.

Bezpečnost

Jediné bezpečnostní opatření je jištění druhou osobou a to tak, že jistící v případě potřeby zasahuje pouze svýma rukama. Osoba, která vás jistí se musí zaměřit na těžiště lezce, nejlépe v úrovni pasu. Cílem je usměrnit pád lezce tak, aby trefil bouldermatku, nepřetočil se na záda a netrefil vyčnívající kořen, kámen atd.


Zdroje: www.decathlon.cz, www.hudy.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (55 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Bouldering provozujeme s partou kamarádů asi dva roky a je to naprostá pecka. Fakt u toho člověk přijde na jiné myšlenky.

Přidat komentář

Recenzer
Logo