Při vrtání do různých materiálů se neobejdete bez dokonale nabroušeného vrtáku. Díky němu budou otvory vyvrtány opravdu precizně. S broušením tupých vrtáků vám pomůže speciální bruska na vrtáky, tento přístroj je doplněn o brusný kámen, který je schopen vrtáky brousit pod různými úhly, které si můžete dle potřeby navolit.
Pomocí nabrousíte vrtáky určené k vrtání kovu i dřeva, dále pak můžete brousit prakticky jakkoliv spirálové vrtáky. Brusku je nutné před broušení na pevno přichytit k pracovnímu stolu. Při výběru se pak musíte zaměřit především na kompatibilitu brusky s vrtáky, které jsou určeny k broušení. Mezi další důležité parametry patří i materiál, průměr i typ brusných kotoučů. Velmi důležitým parametrem je i příkon brusky.
Nejlepší brusky na vrtáky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Holzmann BSG 13E | ⭐ 86 % | 1 555 Kč | Zobrazit | Peddy.cz |
2. | GÜDE GBS 80 94066 | ⭐ 81 % | 1 137 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
3. | GÜDE GBS 95 | ⭐ 69 % | 596 Kč | Zobrazit | Datart.cz |
Průměr vrtáku
Nejdůležitějším parametrem je průměr vrtáku, které si budete přát naostřit. Jednotlivé přístroje vám umožní ostřit vrtáky jen v určitém rozpětí. Pořídit můžete brusky určené k broušení nástrojů s průměrem 3 – 18 mm, druhou variantou jsou pak vrtáky s průměrem 15 – 36 mm. Nejdražší přístroje jsou schopny nabrousit vrtáky prakticky jakékoliv velikosti.
Kromě průměru se zaměřte i na typ vrtáků, který bruska podporuje. K dostání jsou brusky, které umožňují ostřit stupňovité či ploché vrtáky. Pouze některé brusky zvládnou naostřit oba typy vrtáků.
Brusný kotouč
Dalším důležitým parametrem je výrobní materiál brusného kotouče. Právě ten totiž ovlivňuje jeho životnost. Mezi velmi kvalitní patří brusné kotouče vyrobené z karbidu křemíku nebo litého hliníku. U těchto materiál si můžete být jistí dlouhou výdrží a vysokou kvalitou. Velmi dlouhou odolnost mají brusné kotouče pokryté diamanty.
Jemnost brusného kotouče
Jemnost brusných kotoučů pak určuje, které vrtáky budete moci na brusce brousit:
- Jemné brusné kotouče – jsou určeny pro vrtáky vyrobené z oceli, které mají nižší obsah uhlíku. Při broušení je nutné kovový vrták neustále ochlazovat, vystačit si můžete pouze s nádobou se studenou vodou.
- Hrubé brusné kotouče – mohou nabrousit vrtáky vyrobené z různých tvrdokovů. Jedná se o vrtáky vyrobené z kobaltu či rychlořezné oceli HSS. Vrtáky z HSS se dělí na dva typy. Levnější jsou HSS-R vrtáky, které mají jednoduché ostří. Dražší jsou pak HSS-G vrtáky, které mají dvojitý broušený hrot.
Příkon
Bruska patří mezi elektrické přístroje, proto je stěžejním parametrem její výkon. Výkon určuje rychlost broušení i kvalitu brusky. Příkon se běžně pohybuje v rozmezí 50 – 350 W. Dle příkonu se brusky rozdělují na hobby a profi nástroje, přičemž platí, že výkonnější bruska dokáže nabrousit i vrtáky z tvrdých kovů a to kvalitně a bez zbytečného přehřívání.
- Brusky s příkonem méně než 150 W – patří mezi hobby přístroj, který postačí spíše příležitostným a méně náročným kutilům.
- Brusky s příkonem více než 150 W – jsou vhodné pro každodenní používání. Tyto brusky již patří mezi profesionální nástroje.
Otáčky
S příkonem úzce souvisí i počet otáček. Čím je hodnota počtu otáček vyšší, tím rychleji dokáže bruska vrtáky naostřit. Většina přístrojů však umožňuje počet otáček dle potřeby nastavit.
Úhel břitu
Úhel hřbetu, musí být nabroušen na kuželových plochách a se liší s výrobním materiálem vrtáků.
- Tvrdé materiály – úhel je v rozmezí 6 – 9°
- Středně tvrdé materiály – úhel je v rozmezí 9 – 12°
- Měkké materiály – úhel je v rozmezí 12 – 18°
Funkce
Brusky na vrtáky nabízí i různé funkce, které vám její používání ještě více usnadní.
- Dvojitý kotouč – umožní vám využívat drsné i jemné broušení
- Odsávání – díky odsávacímu adaptéru automaticky vysajete veškerý prach i úlomky, které při broušení vznikají.
- Držák na nože – s jeho pomocí využijete brusku k broušení nožů
- Nastavování úhlů – jednotlivé brusky by měly umožnit nastavit rozmanité úhly
- Nastavení brusného kotouče – výškově nastavit můžete i brusný kotouč
Příslušenství
K brusce je možné přikoupit i řadu příslušenství. Potřebovat můžete například různé brusné kotouče, dále lze přikoupit adaptéry, sady kleštin a brusné hrníčky.
Značka
Brusku na vrtáky koupíte od mnoha předních výrobců dílenských nástrojů. Mezi kvalitní patří například brusky značku XTline, Güde, Procraft, Holzmann, Proteco, Metallkraft, Proma či Bernardo.
Cena
Pořizovací cena brusky na vrtáky není nijak vysoká. Do kutilské dílny můžete brusku pořídit již za cenu do 600 Kč. Výkonnější přístroje pak mohou stát od 1 500 – 2 000 Kč. Záleží pouze na tom, jak často a k čemu přesně budete chtít brusku používat. Cena profesionálních brusek však může vyšplhat k 5 i více tisícům Kč.
Otázky a odpovědi
Komu se bruska na vrtáky skutečně vyplatí?
Bruska na vrtáky představuje investici na několik let dopředu. Pořízení brusky má však smysl pouze pro ty, kteří patří mezi pravidelné domácí kutily, kteří by v opačném případě museli často investovat do nákupu nových vrtáků. Díky brusce můžete ztupený vrták naostřit kdykoliv budete potřebovat. Poté můžete ihned pokračovat v práci. Pomocí brusky na vrtáky pak můžete nabrousit i nože, nůžky nebo sekyry.
Je broušení pomocí brusky bezpečné?
Při broušení nástrojů vylétají z brusky nejen kovové úlomky, ale i jiskry. Proto se doporučuje používat alespoň adekvátní ochranu očí. Volit můžete mezi ochrannými brýlemi či speciálním štítem.
Jak zajistit dlouhou životnost vrtáků?
Aby byl vrták dokonale a dlouho ostrý, měli byste o ně patřičně pečovat. Základním pravidlem je, používat vrták pouze v kombinaci s materiálem, pro který je vrták určen. K dostání jsou vrtáky vhodné pro vrtání do dřeva, kovu, do skla i dlaždic. Jestliže budete vrták používat v kombinaci s nevhodným materiálem, dojde velmi rychle k jeho ztupení.
Závěr
Brusky na vrtáky jsou přístroje určené pro ty, kteří potřebují často vrtat do různých materiálů. S pomocí brusky můžete v případě potřeby naostřit tupé vrtáky a vyhnete se tak nezbytnému nákupu vrtáků nových. Při výběru se zaměřte na výkon, podle kterého jsou brusky rozděleny na hobby i profi brusky. S výkonem pak souvisí i počet otáček. Nedílnou součástí brusky jsou brusné kotouče, které jsou k dostání v mnoha podobách.
Brusky na vrtáky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org, www.hornbach.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Když brusku na vrtáky, tak jedině Güde, protože na tuto zajímavou značku nedám dopustit. Určitě rád doporučím.