Jak vybrat povrchové zahradní čerpadlo?

Potřebujete odčerpat vodu na vaší zahradě, například z bazénu, nebo zavlažit úrodu vodou ze studně? K těmto účelům slouží povrchová zahradní čerpadla, jež se dělí na několik druhů, abyste vybrali takové, které přesně vyhovuje vašim požadavkům. Na jaké parametry se soustředit a jak poznat, že se vyplatí daný model zakoupit?

Prohlédnout čerpadla

Tlaková vs. netlaková čerpadla

Kromě mnoha dalších dělení se budete muset při nákupu rozhodnout, zda chcete tlakové či netlakové čerpadlo. Tlakové nabízí vysoký výtlak, avšak jeho průtok je nízký. Dokáže tudíž převést vodu z velké hloubky, ale za minutu nedokáže přečerpat velké množství kapaliny. Využijete hlavně k zalévání a jiným pracím v domácnosti.

Netlaková čerpadla slouží k přečerpávání vody ze zatopených sklepů, bazénů a jiných vodních ploch. Mají nízký výtlak, proto nedokáží kapalinu přečerpat z velké hloubky. Naopak stoupá míra průtoku, proto budou dobře a efektivně pracovat v nízkých hladinách.

Typy

Povrchová zahradní čerpadla se dělí na několik druhů, přičemž každé se liší hned v několika bodech. Vybírejte na základě účelu používání mezi následujícími typy:

Odstředivá čerpadla

Vůbec nejrozšířenějším druhem jsou čerpadla odstředivá, která při přečerpávání využívají odstředivou sílu. Aby fungovala, využívají kolo s lopatkami, otáčející se ve spirálovité komoře. U některých modelů natrefíte také na statický difuzor, jež snižuje ztráty elektrické energie. Oceníte na nich rovnoměrný tok, snadnou regulaci průtoku ve výtlačném potrubí i to, že při ucpání potrubí nedojde k poruše. Naopak, mezi nevýhody patří podstatně nižší pracovní výška i efektivita práce. Dále se dělí na:

  • Samonasávací odstředivá čerpadla – nasávají tekutinu sami od sebe.
  • Samonasávací odstředivá čerpadla s ejektorem – pro provoz tohoto čerpadla je třeba jej zalít vodou.
  • Odstředivá čerpadla bez samonasávacího mechanismu – pro provoz čerpadla je třeba zalít vodou nejen čerpadlo, ale také sací potrubí.

Vřetenová čerpadla

Používají se k přečerpávání čisté a mírně zakalené vody, popřípadě vysoce viskózních kapalin. Dají se použít také při čerpání suspenzí s obsahem menších částic. Vhodné do velkých hloubek, například do studně nebo vrtu s velkým převýšením. Můžete je mít neustále ponořené ve vodě, nesmí však na suché prostředí. Ideální je vybrat taková čerpadla, která mají pojistku proti chodu na sucho.

Vibrační čerpadla

Nemají vlastní elektromotor, namísto toho disponují elektromagnetem pracujícím na principu vibrací, proto také dokáží pracovat ve vodě s vysokým obsahem minerálních solí, alkálií i velkým rozsahem teplot. Budete je ale muset často čistit, písčitý podklad je totiž zanáší. Nepočítejte s velkou hloubkou ponoření, zvládnou maximálně 3 metry. Často může dojít k přerušení činnosti, vibrační čerpadlo nezvládne pracovat nepřetržitě po delší dobu.

Kvalita vody

Stejně jako účel může být různorodý, liší se i kvalita vody, kterou chcete přečerpat. Ne každé čerpadlo je vhodné pro danou kvalitu vody, proto se při výběru řiďte také následujícími pokyny:

Čerpadla na pitnou vodu

Na přečerpání vody z kopaných či vrtaných studní. Musí mít mezinárodní certifikaci, vhodným typem jsou povrchová i ponorná čerpadla. Při výběru se zaměřte na hloubku, z jaké potřebujete vodu přečerpat.

Čerpadla na užitkovou vodu

Jinak také „čerpadla na dešťovou vodu”, využijete k přečerpávání vody ze sudů, kapalin z jezera či rybníka. Ve své výbavě by měla mít filtr v podobě sacího koše, který bezpečně odfiltruje hrubé nečistoty, jež by mohly zařízení poškodit.

Čerpadla na výrazně znečištěnou vodu

Pokud potřebujete odčerpat vodu ze záplav a povodní, budete pořizovat čerpadla, která disponují řezacím systémem, případně mělničem, jež přečerpá nečistoty tak, aby nepoškodily čerpadlo. Využijete také při čištění septiku.

Pohon

Dalším rozhodujícím faktorem bude pohon, který může být buďto na elektřinu nebo na benzín.

Elektřina

Věnujte pozornost příkonu a napětí, přičemž čím vyšší příkon bude čerpadlo mít, tím efektivnější jeho provoz bude. Ve většině případů se nachází v rozmezí stovek až tisíců wattů. U tohoto typu pohonu vám však může překážet kabel a máte omezený celkový dosah od zásuvky.

Benzín

S benzínem můžete čerpadlo jednoduše přenášet, uvědomte si však také to, že náklady na provoz budou o něco vyšší. Počítejte s vyšším hlukem i ekologickou stopou.

Materiál

Tento parametr určuje, nakolik bude čerpadlo kvalitní a bytelné, odvíjí se od něj také cena.

Plast

Levnější variantou bude rozhodně plast, se kterým si vystačíte v rámci běžného použití v domácnosti a zahradě. Neměl by se používat k přečerpávání nadměrně znečištěných tekutin, aby nedošlo k poškození. Při dlouhodobém provozu se může stát, že se může přehřát.

Ocel

Pro náročnější uživatele, kteří chtějí mít jistotu, se doporučuje pořídit ocelové čerpadlo, které zvládne i náročnější podmínky. Je možné s ním přečerpat i znečištěnou vodu, i tak je ale třeba dát si pozor na to, o jakou míru se jedná.

Maximální množství přečerpané vody

Podle toho, nakolik výkonné čerpadlo potřebujete, vybírejte jeho maximální množství přečerpané vody, které určuje, kolik vody se přečerpá za hodinu nepřetržitého provozu.

Pod 4 000 l/h

Bude stačit pro domácí využití, například na zahradě na přečerpání vody ze studny či na zalévání úrody.

Od 4 000 do 7 500 l/h

Kromě prací na zahradě zvládnete s takovým množstvím i čerpání z větších vodních ploch, jezírek, nádrží nebo bazénů.

Nad 7 500 l/h

Vhodné zejména na záplavy, větší vodní plochy, odčerpávání septiku a podobné.

Prohlédnout čerpadla

Délka hadice

Zde je třeba být pozorný a zaměřit se na výtlak daného čerpadla. Délka hadice totiž ovlivňuje sací sílu. Čím delší je, tím je ztráta sací síly větší. U velkého výtlaku počítejte se ztrátou jednoho metru na každých deset metrů hadice. Zvolte tedy vyšší hodnoty výtlaku, aby se ztráty způsobené délkou hadice vykompenzovaly.

Napětí

Výběr vhodného napětí se odvíjí od výkonu a počtu otáček elektrického motoru, stejně tak jako od konstrukce daného modelu. Ve většině případů se napětí pohybuje okolo 230 V, což odpovídá jednofázovému zásuvkovému připojení. Narazit můžete také na 400 V vodní čerpadlo s principem třífázového připojení.

Funkce

S povrchovými zahradními čerpadly přečerpete pitnou i užitkovou vodu z různých zdrojů podle toho, o jaký typ se jedná. Nejčastěji se používají pro práce na zahradě, jako je zavlažování rostlin, trávníků nebo k doplňování zahradních jezírek. Jsou umístěna na povrchu a nasávají vodu přes sací hadici. Poradí si i s mírně znečištěnou vodou, ovšem je třeba dát pozor na to, do jaké míry je voda znečištěna, aby negativně neovlivnila výkon a stroj neopotřebila.

Značka

Mezi oblíbené značky povrchových zahradních čerpadel patří Elpumps, Güde, Elpumps nebo Gardena.

Cena

Nejlevnější povrchová zahradní čerpadla seženete do 1 500 Kč, která disponují nižším maximálním množstvím přečerpané vody, materiálem k výrobě je plast, tudíž není čerpadlo tak odolné.

Od 1 500 Kč do 3 000 Kč jsou čerpadla výkonnější, a tak je využijete i za náročnějších podmínek. Také materiál je kvalitnější, nemusíte se proto bát přečerpávat ani lehce znečištěnou vodu.

Nad 3 000 Kč zvládnete efektivně přečerpat i větší množství vody z hloubek pod 8 m. Chod čerpadla je navíc tichý, takže vás nebude rušit. Získáte tak to nejlepší do vaší domácnosti.

Údržba

Aby čerpadlo správně fungovalo, je třeba, abyste se o něj dobře starali. Vyhnete se tak budoucím potížím či dokonce poškození. Stačí, abyste následovaly tyto pokyny:

Filtry

  • Zanesené filtry snižují výkon a mohou způsobit poškození motoru, proto je důležité je kontrolovat a pravidelně čistit a vyměňovat.

Bezpečnostní opatření

  • Zahradní čerpadlo by nemělo pracovat naprázdno bez přítomnosti tekutiny, aby se jeho pumpa nepoškodila.
  • V zimě celý systém čerpadla vypusťte, abyste tak předešli zamrznutí kapaliny a poškození potrubí.

Otázky a odpovědi

K jakým činnostem se bude povrchové zahradní čerpadlo hodit?

Povrchové zahradní čerpadlo využijete k zalévání zahrady, například čerpáním dešťové vody ze sudů, zásobování domácnosti užitkovou vodou, vypouštění a napouštění bazénů, jezírek, nádrží, v případě záplav a povodní.

Jaký je rozdíl mezi povrchovým a ponorným čerpadlem?

Povrchové čerpadlo je určeno k provozu na souši, ponorné se umisťuje v hloubce několika desítek metrů. Zatímco povrchové modely mají vysoký průtok, ale menší sací hloubku, ponorné naopak disponují větší sací hloubkou a nižším využitelným průtokem.

Jaké příslušenství potřebuji k povrchovému čerpadlu?

K povrchovému čerpadlu mějte k dispozici také sací hadici, která je odolná vůči podtlaku. Kromě toho pořiďte také zpětný ventil, filtr na nečistoty a tlakovou nádobu, aby se v systému udržel stabilní tlak.

Závěr

S povrchovým zahradním čerpadlem zvládnete spoustu zahradních úkonů, jako je zavlažování úrody, čerpání dešťové vody i odčerpávání vody z bazénů či sklepů. Na výběr máte z mnoha druhů, které se liší svým způsobem fungování i jednotlivými parametry, které vypovídají o tom, nakolik jsou čerpadla odolná a jak efektivně pracují. Vyberte model, který bude přesně odpovídat tomu, co potřebujete a usnadněte si práci s tímto multifunkčním pomocníkem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.svarecky-obchod.cz, www.cerpadlabezstarosti.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo