Říká se, že pečivo patří k potravinám, které se nám nikdy nepřejí. S touto myšlenkou se dá souhlasit, protože chléb a ostatní pečivo skutečně nesmí v kuchyni chybět. Jak však pečivo skladovat, aby vydrželo co nejdéle?
Jak uskladnit pečivo?
Optimální teplota při skladování pečiva se pohybuje mezi 20 – 25°C. Při vyšších teplotách se na něm mohou začít tvořit plísně. Pečivo je dále nutné chránit také před světlem a vzduchem.
V dřívějších dobách se chléb uchovával v čisté utěrce, to umožňovala, aby tzv. dýchal. Tento způsob funguje a lze ho používat i dnešní době. Další možností je balení chleba do čistého papíru. Někteří výrobci kuchyňských linek pak právě na uskladnění pečiva uzpůsobili kuchyňské linky a chléb tak můžete schovat do speciální zásuvky.
Tento způsob není ideální, protože tak nedochází k cirkulaci vzduchu. A pak jsou tu chlebníky, kde je pečivo chráněno před vlhkem a světlem.
Rohlíky je možné skladovat v bavlněných nebo papírových sáčcích. Sladké třené nebo kynuté pečivo můžete uchovávat například v keramické nádobě, která udržuje stálou teplotu a vlhkost.
Pečivo je také možné zamrazit. To vám umožňuje nakoupit pečivo do zásoby. Zamrazit můžete chléb, rohlíky, ale také koláče. Pečivo můžete mrazit přímo v sáčcích nebo s použitím plastových nádob. Po vytažení z mrazáku je vhodné nechat chléb a i jiné druhy pečiva rozmrazit při pokojové teplotě. Není doporučováno používat k rozmrazení mikrovlnnou troubu.
Jak pečivo neskladovat?
Často se setkáváte s názorem, že chléb vydrží déle čerství v případě, že ho dáte do ledničky. Opak je ale pravdou. Díky chladu dojde k jeho vyschnutí a ztuhnutí, což ho znehodnotí ještě před uplynutím obvyklé trvanlivosti. Dále není vhodné uchovávat chléb v mikrotenových sáčcích, kde může rychleji zvlhnout a zplesnivět.
Funkce chlebníku
Pomocí chlebníku by mělo pečivo zůstat déle čerstvé. Chlebníky běžně umožňují skladovat pečivo asi 3 – 4 dny. Pokud se chlebník opravdu dobře propracovaný, můžete v něm chléb uchovávat i 7 dní.
Ať už vyberete jakoukoliv velikost, tvar a materiál, základem je to, aby chlebník umožňoval pečivu dýchat. Díky tomu se zabrání vzniku plísní. Kvalitní provedení chlebníku má vliv na cirkulaci vzduchu a kvalitní chlebník by měl být vybaven otvory pro přívod vzduchu.
Materiál chlebníku
Pokud si myslíte, že v případě chlebníku je volba materiálu, ze kterého je vyroben jasná, budete možná překvapení, kolik různých materiálů máte k dispozici. Dříve byly chlebníky vyráběny zejména z plastu nebo dřeva. Dnes máte k dispozici mnohem více materiálů a chlebníky jsou také krásně designově řešeny, takže zapadnou do jakéhokoliv stylu kuchyně.
Dřevěný chlebník
Dřevěné chlebníky patří k oblíbené klasice. Dřevěné chlebníky jsou vyrobeny z jednoho druhu materiálu, ale často je také najdete v kombinaci s jiným materiálem například nerezem a plastem. Co se týká použitých dřevin, nejčastěji je buk, dub. Dřevo se hodí ho většiny domácností, jeho nevýhodou je však horší údržba.
Nelze ho mýt pod tekoucí vodou, doporučuje se pouze otírání vlhkým hadříkem. Někdy se stane, že dřevěný chlebník změní barvu nebo se zdeformuje. Je to dáno vlhkostí, kterou dřevo absorbuje z okolního prostředí.
Bambusový chlebník
Bambus patří k nejlepším materiálům. Jeho výhodou je, že nepropouští vlhkost jako dřevěné chlebníky a nereaguje na změny teplot v kuchyni, což je zase nevýhoda výrobků z nerezu. Bambus se dále vyznačuje dlouhou životností a je odolný proti poškrábání. Také údržba je v tomto případě snadná, protože se nemusíte obávat koroze ani deformování.
Nerezový chlebník
Nerezové chlebníky mají dlouhou životnost a jsou vhodné i do moderních kuchyní. I v případě nerezu můžete najít chlebníky v kombinaci s jiným materiálem, často s plastovým víkem.
Nevýhodou nerezu je náročnější údržba, pokud si tento materiál vyberete, můžete se tak často potýkat s nevzhlednými otisky prstů. Výrobci nerezových výrobků však tuto skutečnost ví a proto jsou nerezové chlebníky často doplněny o rukojeť.
Nerezová chlebníky nejsou vyráběny pouze pro tento materiál typické stříbrné barvě. Můžete vybírat také z bílé, černé a mnoha dalších barevných kombinacích. Nerezové a kovové chlebníky obvykle reagují na výkyvy teplot a proto je není vhodné umísťovat blízko trouby.
Plastový chlebník
Plast obecně patří k nejlevnější materiál, ale v případě chlebníků to nemusí být tak úplně pravda. Samozřejmě můžete sehnat chlebníky doslova za pár korun, ale pak také výrobky, jejichž cena se šplhá k 1 500 Kč. Tyto chlebníky mají zaoblený tvar a jsou vyrobené z termoplastické pryskyřice, která zaručuje, že pečivo vydrží déle čerstvé.
Keramický chlebník
Oblíbeným materiálem je i keramika. Keramické chlebníky nejsou tak časté a výběr je v tomto případě oproti jiným materiálům značně omezený. Karmické chlebníky bývají opatřeny dřevěným víkem, které vám zároveň poslouží i jako prkénko na krájení.
Keramické chlebníky se pyšní originálním designem a poslouží tak jako praktická dekorace. Jejich nevýhodou je křehkost a vyžadují tak opatrné zacházení.
Vakuované dózy
Vakuované dózy jsou určené pro všechny typy pečiva. Jedná se o uzavřené nádoby, ze kterých se pomocí pumpičky odsaje vzduch, což zamezí výskytu plísní. Vakuované dózy lze koupit v různých velikostech a umožňují uskladnit všechny typy potravin od pečiva, přes ovoce, zeleninu nebo bylinky. Jsou levné a praktické, ale ne tak propracované jako chlebníky.
Typy víka
Nejčastěji jsou k dostání modely, které jsou opatřeny rolovacím mechanismem, což znamená, že víko zajede dovnitř chlebníku. Toto řešení vyžaduje ponechání prostoru před chlebníkem. To může být v případě menších kuchyňských linek problém. V tomto případě spíše sáhněte po výrobcích s oddělávacím nebo odklápěcím víkem.
Víka jsou ve většině případů opatřená nějakým typem madla nebo úchytu pro pohodlné otevření. Moderní chlebníky otevřete pomocí dotykového mechanismu jedním dotykem.
Chlebníky mají ve většině případů rovné dno, lepší cirkulaci vzduchu vám poskytnou modely, které jsou pro lepší ventilaci vybaveny vroubkovaným dnem.
Výrobci
Chlebníky nabízí mnoho značek, jmenovat můžeme například Banquet, Typhoon, Brabantia, Drewmax, Orion, Tescoma a další.
Cena
Cena chlebníků se pohybuje od cca 200 – 2 000 Kč. Vše záleží na velikosti a provedení. Obyčejné chlebníky jsou vyrobené nejčastěji z plastu, k dostání jsou i levnější nerezové typy. Chlebníky, které koupíte kolem 500 Kč, nabízí již také kombinaci více druhů materiálů a pěkný design.
Nejdražší jsou pak opatřeny vroubkovaným dnem, důmyslnými větracími otvory, tichým a praktickým zavíracím mechanismem a v neposlední řadě nadčasovým designem.
Závěr
Chlebník uchová vaše pečivo déle čerstvé. Je však vhodný hlavně pro ukládání chleba, Co se týká rohlíků a ostatního pečiva, ty je možné uchovávat zejména v papírových sáčcích, nicméně ani tím jejich trvanlivost příliš neprodloužíte.
Proto je vhodné kupovat je v množství, které jste schopní konzumovat, popřípadě je zamrazit. Co se týká chlebníků je třeba je vybírat s ohledem na uspořádání a možnosti vaší kuchyňské linky. Z materiálů se pak jako nejvhodnější jeví bambus.
Chlebníky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Tescoma.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.tescoma.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Dřív jsme měli dřevěný chlebník, ale pak se manželka zbláznila do všeho co je teď jak ona říká IN a máme bambusový, rozdíl osobně nevidím.
Tak já bych uvítala, kdybych tady našla informaci, které z chlebníků mají tu důmyslnou ventilaci. U chlebníků tento popis chybí, já zrovna mám chlebník, kde za tři dny chleba zplesniví.
Díky vašeho článku, už vím na co si dávat pozor při výběru správného chlebníku. Děkuji.
Tento článek mi pomohl vybrat kvalitní chlebník. Děkuji.
Děkujeme. Jsme rádi že článek pomohl.
Díky chlebníku mi vydrží pečivo déle čerstvé.