Jak vybrat čistič krbových skel?

Krb je častou součástí mnohých domácností. V některých domácnostech může plnit funkci hlavního topidla, v jiných bude spíše dekoračním prvkem, který bude používán při speciálních příležitostech, nejčastěji pak v adventním období. Živý oheň k vánoční atmosféře jednoduše dokonale ladí. Nevýhodou krbů je poměrně náročné čištění krbových skel. Ušpiněné sklo, za kterým nebudou plameny vidět, ke sváteční atmosféře příliš nepřispěje. Naopak dokonale čisté sklo dokáže vytvořit skutečně sváteční atmosféru.

Při výběru čističe krbových skel by vás neměla zajímat pouze cenovka. Čistič budete vybírat především podle specifických požadavků jednotlivých krbů. Základem je zvolit čistič pro konkrétní typ skla. Krby bývají vyrobeny různými typy skel, přičemž každý vyžaduje jiný čistič. Jednotlivé čističe se liší i chemickým složením. K dostání jsou čističe s čistě chemickým, ale i přírodním složením. Zejména s přípravky s agresivním složením je třeba dbát na vlastní bezpečnost.

Čističe krbových skel obvykle příliš dobře nevoní, pokud je pro vás důležitý i tento aspekt, volte mezi čističi obohacenými vůněmi. Kromě běžných jsou k dostání i specializované čističe, které jsou schopny odstranit saze a mastnotu. S výběrem kvalitního čističe vám mohou být velmi nápomocné i recenze a doporučení uživatelů.

Prohlédnout čističe

Složení

Při výběru konkrétního čističe byste se měli primárně zaměřit na složení jednotlivých výrobků. V základu lze čističe rozdělit na chemické a přírodní čističe. Chemické čističe mohou být účinnější, ty přírodní budou vhodnější do domácností s malými dětmi nebo domácími mazlíčky. Velmi účinné jsou čističe s obsahem hydroxidu draselného nebo sodného. Tyto látky odstraní i velmi odolné nečistoty, dehet i silné nánosy sazí. Při používání takto agresivních čističů je nutné používat ochranné pomůcky.

Chemické čističe jsou velmi agresivní, po jejich použití je vhodné místnost s krbem dobře vyvětrat. Čerstvý vzduch zbaví místnost případných výparů, které mohou být pro lidi i zvířata nepříjemné nebo přímo škodlivé.

Aplikace

Čističe krbových skel se liší také způsobem aplikace. V obchodech najdete čističe ve formě pěny, gelu nebo spreje. Některé čističe mohou navíc obsahovat abrazivní částice. S jejich pomocí můžete snadno odstranit tvrdé nečistoty, ale mohou rovněž zapříčinit poškrábání skla. Proto dobře volte, který typ vám bude vyhovovat více.

  • Gel/pěna – jsou čističe, které ke krbovému sklo dobře přilnou a tím budou schopny vyčistit i silné nečistoty.
  • Sprej – sprejové čističe se vyznačují především velmi jednoduchou aplikací. Tyto čistě však díky vodnaté konzistenci ze skla rychle stékat a tím budou i méně účinné při čistění silných usazenin.

Alternativní způsob čištění

Krbové sklo můžete zkusit vyčistit pomocí běžných domácích surovin. S jejich pomocí můžete sklo vyčistit ale i ušetřit nějaké peníze.

  • Voda a ocet – z těchto dvou surovin vyrobíte směs, kterou budete moci nanést na sklo. Po nějaké době odstraňte ocet za pomoci novin nebo hadříku. Směs můžete snadno nanášet pomocí klasické plastové stěrky.
  • Voda a soda – stejně jako ocet budete moci použít sodu. Postup čištění je v tomto případě naprosto stejný.
  • Citronová šťáva – čerstvě vymačkaná citronová šťáva obsahuje kyseliny, které mohou být v boji proti usazeným nečistotám rovněž účinné. Šťávu nanesete na sklo, necháte nějakou dobu působit a poté vše otřete.
  • Kyselina boritá – smícháním kyseliny s vodou vytvoříte směs, kterou nanesete na sklo. Další postup je stejný jako v předešlých případech.

Značka

Krbové sklo vyčistíte komerčními čističi poměrně snadno. Přípravek stačí nanést na dobře vychladlé sklo, nechat ho nějakou dobu působit a poté setřít hadříkem nebo novinami. Značkové čističe jsou velmi účinné a sklo vyčistí bez zanechání šmouh nebo matného filmu. Pokud budete čistič krbových skel vybírat na základě uživatelských recenzí, zjistíte, že nejlepší čističe koupíte od značky Druchema, Fixinela, Stachema, Caramba nebo SOLO.

Cena

Cena čističů krbových skel začíná na cca 70 Kč a vyšplhat může až k 600 Kč. Cena se odvíjí od složení nebo množství přípravků v balení. Vyšší pořizovací cena nemusí primárně značit kvalitu čističe. Vždy se řiďte instrukcemi výrobce a vlastnostmi vašich krbových skel.

Prohlédnout čističe

Otázky a odpovědi

Jak často je třeba krbové sklo čistit?

Krbové sklo můžete čistit pokaždé, když bude krbové sklo ušpiněné. Čím častěji budete krb používat, tím častěji budete muset sklo čistit. Obecně se doporučuje krbové sklo čistit alespoň 1x měsíčně. Díky pravidelné údržbě vylepšíte vzhled místnosti a zároveň se nebudete ochuzovat o radost z pohledu do plamenů.

Lze zabránit znečištění krbového skla?

Zanesení krbového skla zcela zabránit nelze. Můžete však jeho ušpinění alespoň částečně předcházet. Především je důležité spalovat kvalitní palivo. To tvorbu nečistot a sazí minimalizuje. Pravidelně kontrolovat byste měli i tah komínu. Díky vaší péči zabráníte hromadění sazí, které mohou putovat zpátky do krbu.

Jaké chyby lze při čistění krbového skla udělat?

Krbová skla jsou obecně velmi odolná, přesto je však můžete nesprávným čištěním poškodit. Především byste se měli vyvarovat používání drsných materiálů, které mohou krbové sklo poškrábat. Sklo mohou poškodit i nesprávné čističe. Toto se týká především čističů s velmi agresivním chemickým složením.

Praskliny mohou způsobit i prudké změny teplot. Nikdy byste neměli čistit horké sklo, naopak důležité je počkat, až sklo zcela vystydne. Takto ochráníte nejen samotné sklo, ale i sami sebe.

Závěr

Čističe krbových skel mají různou podobu. Liší se nejen svým složením, ale i účinností. Konkrétní čistič byste měli vybírat podle typu skla, doporučení výrobce, ale i podle toho, jak často a intenzivně krb používáte. Běžným uživatelům mohou stačit čističe s přírodním složením, které bývají o něco méně účinné. Vyzkoušet mohou i alternativní možnosti čištění.

Při intenzivním čištění budou vhodnější agresivnější chemické čističe. Jejich nevýhodou je menší šetrnost k životnímu prostředí. Zvolit můžete i preferovanou formu a způsob aplikace. Aby byl výsledek co nejlepší, měli byste dodržovat pokyny výrobce. Při čištění byste neměli používat žádné drsné materiály, které mohou krbové sklo poškrábat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo