Jak vybrat čistič myčky?

Myčka nádobí patří ke standardnímu vybavení domácnosti. Abyste však mohli z myčky vytahovat pouze perfektně čisté oblečení, budete o ni muset správným způsobem pečovat. Speciální čističe myčku nejen dokonale vyčistí, zbaví ji zbytku jídla i mastnoty, ale zároveň se postará o její delší životnost a optimální výkon. Čističe myčku jsou schopni spotřebič ochránit před nebezpečným vodním kamenem.

Čističe myček nabízí celá řada výrobců. Při jeho výběru se můžete zaměřit na recenze zákazníků nebo doporučení výrobce. Mezi ty nejoblíbenější patří v současnosti čističe značky FInish a Somat. Oba tito výrobci nabízí čističe v tekuté i tuhé formě. Vybrat můžete ten, který vám bude vyhovovat více.

Prohlédnout čističe

Princip fungování

Proces mytí nádobí v myčce je poměrně složitý. Po zapnutí se nejprve spustí funkce předmývání, kdy se otevře přívodní ventil, dojde k napuštění vody a spuštění oběhového čerpadla a topení. V této fázi je vytvořen tlak, který je potřebný k nahnání vody do ostřikovacích ramen. Právě ramena se postarají o samotné umývání nádobí.

Postup hlavního mytí se odvíjí od programu, který jste si zvolili. V této fázi dochází k otevření zásobníku s mycím prostředkem. Po umytí následuje funkce oplachování, při které je nádobí zbaveno zbytků mycích prostředků. Následuje leštění a poslední je fáze sušení, při které je voda z myčky odčerpána. Do mytí nádobí je zapojeno mnoho různých součástek, které je třeba udržet v co nejlepším stavu. S čištěním vám pomohou komerční čističe i doma vyrobené přípravky.

Typy

Čističe myčky můžete koupit ve formě tablet nebo tekutých přípravků.

Tablety

Čistící tablety nebo kapsle se vyznačují především velmi jednoduchým používáním. V případě těchto přípravků nebudete muset řešit dávkování. Některé čistící tablety navíc můžete používat současně při mytí nádobí. Čistící tabletu je možné vložit přímo do prostoru myčky.

Tekuté čističe

Druhou možností jsou tekuté čistící přípravky. S jejich pomocí velmi efektivně odstraníte nánosy mastnoty i špíny a postarají se i o rozpuštění vodního kamene. Co se týká dávkování, musíte striktně dodržovat doporučení výrobce. Tekuté čističe je však nutné používat samostatně bez nádobí.

Koupit můžete tekuté přípravky umístěné přímo v dávkovači. V tomto případě zavěsíte do prostoru myčky celou lahvičku a spustíte mycí program. Tyto prostředky jsou velmi účinné a u uživatelů velmi oblíbené.

Množství čističe

Čističe myčky lze koupit v různě velkých baleních. Velikost balení souvisí s vašimi potřebami a preferencemi. Co se týká tablet, můžete koupit balení pouze s jedním kusem, při pravidelném používání bude praktičtější balení s více kusy.

Tekuté čističe jsou rovněž k dostání v několika objemech. Nejmenší balení má objem okolo 200 ml, v největším balení může být až 5 000 ml čističe. Velká balení jsou ideální volbou do restaurací i jiných provozů.

Alternativa

Myčku nádobí můžete vyčistit i pomocí běžných surovin, které najdete snad v každé domácnosti. Vyzkoušet můžete prověřenou sodu nebo ocet.

Tyto přísady však nedokáží myčku vyčistit stejně efektivně, jako speciální přípravky. Méně efektivní jsou zejména při odstraňování usazenin a mastnoty. Naopak dobře fungovat budou v případě, kdy budete řešit zapáchající myčku. Zapáchající myčce předejdete i tak, že v jejím prostoru nebudete nechávat špinavé nádobí nijak dlouho. Po umytí je ji vhodné nechat pootevřenou, aby mohla dokonale vyschnout.

  • Ocet – ocet je možné použít v prázdné myčce. Do horní části myčky stačí umístit nádobu s cca 1 litrem octa. Poté myčku zapněte na dlouhý cyklus mytí na nejvyšší teplotu.
  • Soda – ani při používání sody by v myčce nemělo být umístěno žádné nádobí. Větší balení sody nasypejte přímo do prostoru myčky a stejně jako v případě jiného čištění, myčku zapněte na nejvyšší teplotu.

Značka

Mezi nejlepší čističe patří jednoznačně přípravky značky Finish. Tento výrobce vznikl již v roce 1953 a specializuje se právě na přípravky určené k mytí nádobí. Při výrobě čističů a mycích přípravků vyvíjí Finish stále nové technologie. Spolehnout se tak můžete na jejich vysoký výkon i šetrnost k životnímu prostředí.

Finish je navíc společnost, která při vývoji svých přípravků spolupracuje s různými výrobci myček a nabídnout tak může přípravky, které jsou speciálně navržené pro určité značky myček nádobí. Od značky Finish budete moci koupit čističe v podobě tablet i gelu. Na trhu jsou pochopitelně k dostání i tablety a kapsle určené k mytí nádobí.

Expertem na mycí a čistící přípravky je i značka Somat, která je na trhu více než 50 let. Přípravky Somat se vyznačují vysokou účinností a funkčností, spolehnout se na ně můžete i při odstraňování vysoce odolných nečistot a tím efektivně prodloužíte životnost myčky

Další přípravky nabízí například BOSCH, Electrolux, Ecozone, AlmaWIN nebo třeba RM Gastro.

Cena

Čističe myček jsou pro správnou funkčnost přístroje naprosto nezbytné. Výhodou je jejich cenová dostupnost. Cena přípravků se většinou pohybuje v rozmezí 50 – 250 Kč, přičemž cena souvisí s množstvím přípravku. Dražší balení jednoduše obsahuje více čistících tablet nebo větší množství tekutého čističe.

Pokud stále nemáte svého favorita, vyplatí se nejprve koupit spíše menší balení. Ve chvíli, kdy budete přesně vědět, který přípravek vám bude více vyhovovat, bude ekonomičtější zaměřit se na větší balení.

Prohlédnout čističe

Otázky a odpovědi

Jak často čističe myčky používat?

Čistícím cyklem by měla myčka projít alespoň 1x za měsíc. Při spuštění čistícího cyklu je důležité, aby byla myčka prázdná. Spuštěná musí být na nejvyšší možnou teplotu. Nejmodernější myčky jsou vybaveny samostatným čistícím programem. K čištění můžete použít speciální čističe, ale vyzkoušet můžete také sodu a ocet.

Jak poznat, že je myčku třeba vyčistit?

Myčku zanesenou nečistotami poznáte poměrně snadno. Jistě si brzy všimnete, že z myčky nevytahujete dokonale čisté nádobí a potrápit vás může i nepříjemný zápach. Nános nečistot se navíc projeví i na vyšší spotřebě energie.

Kde všude se mohou nečistoty objevovat?

Nejvíce postiženou částí jsou filtry. Filtr se doporučuje čistit ideálně 1x za týden. Filtr lze jednoduše vyndat a opláchnout ho můžete pod tekoucí vodou. S více zaneseným filtrem si poradíte za pomoci houbičky nebo kartáčku. Nečistoty se dále udržují v tryskách, které jsou umístěny v ostřikovacích ramenech. I tyto nečistoty je třeba odstranit, protože budou bránit proudění vody. Na nečistoty je náchylné také těsnění umístěné v dvířkách. Těsnění můžete očistit pomocí saponátu a houbičky.

Závěr

Čističe myčky pomohou při údržbě tohoto mimořádně oblíbeného spotřebiče. Čističe odstraní vodní kámen, zbytky jídla i mastnotu z každé části, čističe se dostanou i na méně dostupná místa.

Čističe myčky jsou k dostání v pevném i tekutém stavu. Výsledná podoba čističe souvisí s vašimi preferencemi. Ať už vyberete jakýkoliv přípravek, je důležité ho používat pravidelně. Doporučení výrobců zní jasně, myčku je vhodné čistit 1x za měsíc.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo