Jak vybrat čistič pračky?

Z pračky si jistě budete přát vyndávat dokonale čisté, voňavé a v ideálním případě i minimálně pomačkané prádlo. V případě, kdy svoji pračku nezahrnujete pravidelnou údržbou, při které ji zbavíte vodního kamene, usazených zbytků pracího prášku a jiných nečistot, nebudete moci očekávat, že vaše prádlo bude po vyprání čisté a voňavé. V těch nejhorších případech neskončí zanedbaná údržba pouze u prádla, ale řešit můžete opravu pračky. Ta není nijak levnou záležitostí.

Čističe pračky jsou účinné prostředky, které jsou navrženy tak, aby byly schopny odstranit různé nečistoty a vápenaté usazeniny. Pomocí těchto čističů odstraníte i nepříjemný zápach, který se může linout z bubnu pračky. Čističe udrží vaši pračku nejenom čistou, ale také funkční, navíc se postarají o její delší životnost a zajistí optimální výkon při praní.

V obchodech narazíte na celou řadu čističů praček. Vyzkoušet můžete tekuté, práškové i tabletové. Konzistence určuje, jakým způsobem lze čistič používat a jaká bude jeho účinnost. Aplikace každého čističe je však velmi jednoduchá, a to, které variantě dáte nakonec přednost, souvisí s vašimi preferencemi. Účinné však budou spíše dražší, značkové čističe.

Prohlédnout čističe

Typy

Čističe praček jsou dostupné v několika různých podobách. Každý z přípravků se používá trochu jiným způsobem a vy tak můžete vybrat ten, který vám vyhovuje nejvíce.

  • Tekuté čističe praček – aplikace tekutých přípravků je velmi jednoduchá, pohodlná a rychlá. Postačí nalít požadované množství čističe do prázdné pračky a zapnout běžný prací cyklus. Díky tekuté konzistenci se čistit snadno rozpustí a zajistí rovnoměrné a účinné odstranění vápenatých usazenin i jiných nečistot.
  • Práškové čističe praček – jsou velmi oblíbené zejména pro svůj vysoký čistící účinek. Stejně jako tekuté čističe je můžete používat před praním, velmi dobře se rozpustí i při nižší teplotě.
  • Čistící tablety – praktické jsou i pevné tablety. Jejich výhodou je přesné dávkování, díky kterému nebudete při používání plýtvat, jak tomu může být v případě tekutých nebo práškových čističů. Výhodou tablet je i silné složení, díky kterému účinně odstraní nečistoty i zápach z pračky.

Složení

Pračku můžete vyčistit pomocí běžných surovin, které se nachází v každé domácnosti. V jejich případě si však nemůžete být jistí, že je tento postup pro váš spotřebič bezpečný. Naopak při používání speciálních čističů máte jistotu, že volíte správný postup. Čistič praček nabízí složení, které je pro spotřebič optimální a zajistí vám delší životnost pračky.

Aplikace

Způsob aplikace se liší v závislosti na typu čističe. Tekuté a práškové čističe je třeba umístit do přihrádky pro prací prášek nebo aviváž. Čistič ve formě tablety se vkládá přímo do prázdného bubnu pračky. To, jaký prací cyklus budete moci zvolit, se dočtete na obalu každého čisticího prostředku.

Obvykle se doporučuje používat delší prací cyklus a teplotu 60°. Při používání čističe je třeba spustit prací cyklus bez prádla, přičemž není možné používat ani jiný čistící nebo prací prostředek.

Značka

Čističe praček koupíte v každé drogerii, zde můžete koupit přípravky Savo, Sanytol, Lanza, Tako, Dr. Beckmann, Miele, Waldhausen a mnoho dalších. Výběr je opravdu velký a účinnost čističů rozdílná. S výběrem správného přípravku vám však mohou pomoci recenze uživatelů.

Cena

Pořizovací cena čističů není nijak vysoká. Většinu čističů koupíte v rozmezí 30 – 250 Kč. Balení čističe vám pak vydrží hned na několik čistících cyklů. Nákup čističe tak nebudete opakovat nijak často. Při nákupu se vyplatí investice do dražších značkových přípravků, které jsou většinou účinnější než levnější neznačkové přípravky.

Prohlédnout čističe

Otázky a odpovědi

Jak často provádět údržbu pračky?

Drobnou údržbu spotřebiče se doporučuje dělat pravidelně alespoň 1x týdně v závislosti na tom, jak často pračku používáte. V tomto případě je třeba otřít prostor kolem bubnu a vyčistit i těsnění pračky. Právě v těsnění se udržuje nejvíce nečistot. Vyčistit byste měli i prostor pro prací prášek a zásobník na aviváž. Pravidelnou péči vyžaduje i filtr, do kterého se při praní prádla zachytává prach, vlasy, chlupy, ale i drobné předměty.

V případě, kdy dojde k ucpání filtru, může dojít i k poškození pračky. Nečistoty usazené na filtru odstraníte ručně, následně je vhodné filtr propláchnout pod tekoucí vodou. Čas od času se doporučuje vyčistit i vypouštěcí hadici. Hloubkové čištění pomocí speciálních čističů se doporučuje provádět každé 3 měsíce, ačkoliv mnoho výrobců doporučuje čistič použít každý měsíc.

Pomocí jakých jiných přípravků je možné pračku vyčistit?

Při čištění pračky nejste odkázáni pouze na komerční přípravky. Ty se však doporučuje používat v případě, kdy vaše domácnost bojuje s velmi tvrdou vodou a na částech pračky se tvoří vodní kámen.

Čistit pračku můžete také pomoci bílého octa, ten můžete použít k čištění zásobníku na aviváž a nalít ho můžete přímo do bubnu. Pomocí sody vyčistíte prostor pro prací prášek. Poté je třeba zapnout pračku na prázdno na nejdelší prací cyklus a nejvyšší teplotu. Nevýhodou těchto domácích čističů však bývá nižší účinnost při čištění vápenatých i jiných agresivních nečistot.

Je možné zabránit opakovanému tvoření vodního kamene?

Opakovanému tvoření vodního kamene, ale i plísně zabráníte jednoduše. Stačí nechat po každém vyprání otevřená dvířka. Aby se plíseň netvořila v zásobníku na prací prášek, je vhodné nechat otevřený i on. Zásobník je vhodné vytřít do sucha pomocí hadříku. Místnost s pračkou je rovněž vhodné nechat po vyprání vyvětrat.

Závěr

Čističe praček jsou speciální přípravky, které se doporučuje používat při pravidelné údržbě praček. Čističe praček dokáží efektivně odstranit usazené nečistoty, vodní kámen i zápach.

K čištění pračky můžete použít tekuté, práškové i tabletové čističe. V tomto případě není ani tak důležité, jaký čistič zvolíte, ale to, abyste ho používali pravidelně a dle doporučení výrobce. S údržbou pračky vám však mohou pomoci i běžné suroviny, například soda, ocet nebo kyselina citronová.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (116 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo