Rádi jezdíte na kole, ale kvůli nepřízni počasí nebo zimním měsícům se musíte svého koníčku vzdát? Cyklotrenažér za vás tento problém vyřeší! V pohodlí domova si na „kole” můžete zajezdit kdykoliv, pustit si k tomu příjemnou muziku a spálit množství kalorií. Můžete si nastavit vysoké zatížení, několik odporových režimů a dočkáte se také tichého chodu (v některých případech). Od rotopedů se liší tím, že kopírují jízdu na kole, díky čemuž jsou vhodné jak pro rekreační, tak pro profesionální účely. Na co se při výběru soustředit?
Nejlepší cyklotrenažéry
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Tacx NEO Bike | ⭐ 98 % | 97 990 Kč | Zobrazit | Pulsmetry.cz |
2. | inSPORTline Agneto | ⭐ 96 % | 9 290 Kč | Zobrazit | Insportline.cz |
3. | HouseFit Astra | ⭐ 94 % | 14 990 Kč | Zobrazit | Mastersport.cz |
4. | inSPORTline Airin | ⭐ 90 % | 18 690 Kč | Zobrazit | Insportline.cz |
5. | HouseFit Indiana | ⭐ 85 % | 10 990 Kč | Zobrazit | Fitham.cz |
Typy
Cyklotrenažéry můžete dělit podle dvou kritérií, a to brzdového systému a odporu. Tyto vlastnosti je dobré před koupí zvážit, abyste našli model, který bude vyhovovat vašim představám. Některé z trenažérů se totiž hodí spíše pro začátečníky, jiné jsou jako dělané pro profesionální využití.
Typy cyklotrenažeru podle brzdového systému
Abyste mohli bezpečně zabrzdit, je třeba brzdového systému, který je zabezpečen jedním ze tří způsobů – kotoučové, magnetické nebo indukční brzdy.
Kotoučové brzdy
Kotoučové, jinak také čelisťové či přítlačné brzdy mají nejnižší cenu, neomezenou vysokou zátěž, vyšší hlučnost a při pravidelném tréninku je nutné po několika letech vyměnit destičky. Destičky tlačí na setrvačník, a tím trenažér mechanicky brzdí.
Magnetické brzdy
Odpor zde vytváří permanentní magnet, který se přibližuje nebo oddaluje od setrvačníku. Jejich chod je tichý, neopotřebovávají se, proto je také pořídíte za vyšší cenu. Nastavení zátěže je omezené.
Indukční brzdy
Nejlepší, ale také nejdražší volbou, jsou cyklotrenažéry s indukční brzdou. U setrvačníku najdete cívku s elektromagnetem, jejíž provoz řídí počítač. Opět je zaručen tichý chod, zátěž může být opravdu vysoká, přesnost je maximální. Hodí se především pro profesionály, pro domácí použití si bohatě vystačíte s jednou z předchozích možností.
Typy cyklotrenažéru podle odporu
Další dělení je podle technologie odporu, která má vliv na konečnou cenu.
Magnetické kotouče
Pro začátečníky a hobby jezdce ideální varianta, která je navíc nejlevnější.
Elektromagnetická brzda
Nejrozšířenější technologie cyklotrenažérů s různými vychytávkami a nastavitelným odporem.
Olejové a trenažéry s lékařským silikonem
Profesionální stroje, při zvýšené zátěži se nezahřívají a nesnižují svou účinnost.
Funkce
Cyklotrenažér slouží jako náhrada klasického kola, pokud není zrovna možnost vyjet na výlet. Hodí se v zimních měsících nebo při nepříznivém počasí. Vzhledem k tomu, že přesně kopíruje jízdu na kole, ani nepoznáte, že nejedete doopravdy a pořádně si máknete. Jaké další funkce vás u tohoto stroje čekají?
Měření tepové frekvence
Abyste viděli, jak vaše tělo zátěž zvládá, máte k dispozici senzor tepové frekvence, který dokonce může podle nastaveného režimu automaticky měnit fázi tréninku. Méně přesné snímače jsou ušní a ruční, nejpřesnější hrudní pásy.
Měření kalorií
K dispozici jsou také informace o tom, kolik kalorií jste za jízdu spálili.
Možnost připojení k PC
Pokud si chcete zaznamenané tréninky ukládat, u některých modelů je možné trenažér připojit k počítači.
Možnost jízdy ve stoje
Díky patentovanému uchycení, které umožňuje náklon do stran, můžete jezdit ve stoje.
Projekce cesty a přírody
Abyste si jízdu ještě o něco více užili, lze pomocí moderní obrazovky projektovat průjezd konkrétním městem nebo zvolenou krajinou. Propojíte tak například Google Maps.
Profilové tréninky
Předpřipravené programy pro adekvátní zátěž, kterou si nastavíte.
Bluetooth
Stahování různých aplikací s grafy o průběhu tréninku, Google Maps a další.
Setrvačník
Středové kolo a jeho hmotnost rozhodují o tom, jak náročné cvičení bude a jak dlouho stroj vydrží. Hmotnost se pohybuje od 13 do 30 kg – čím vyšší hmotnost, tím těžší šlapání. Rozlišujeme dvě provedení setrvačníku:
- Setrvačník bez volnoběhu – šlapky pevně spojené se setrvačníkem, neustále se točí, nutnost postupného zpomalování, pro milovníky spinningu
- Setrvačník s volnoběhem – po ustání šlapání se šlapky zastaví, pro nadšence klasické cyklistiky
Šlapací střed
Spojení šlapek s kolem převádějícím energii z vašich nohou do pohybu kola je důležité kvůli životnosti cyklotrenažéru i ovlivnění hlučnosti.
- Miskový střed – jednodílná ohnutá klika procházející středem, levnější varianta, potřeba pravidelně seřizovat, hlučnost během provozu, časté poruchy
- Střed s klikami nasazenými na čtyřhran – samostatné kliky stejně jako na jízdních kolech, bez nutnosti seřizování, tichý chod
Vzhledem k popsaným vlastnostem je jasnou volbou střed nasazený na čtyřhran, u kterého odpadá povinnost údržby, výměny a také má tichý provoz.
Sedlo a pedály
Aby se vám na cyklotrenažéru dobře sedělo, mělo by být sedlo spíše tvrdší než měkčí, jedině tak správně formuje páteř. Součástí trenažéru by měl být také standardní trn, abyste si sedlo v případě potřeby mohli vyměnit.
U levnějších modelů najdete pedály z plastu, lepším materiálem je kov nebo hliník. Vychytávkou, která zamezí vyklouzávání nohy je klipsna pro cyklistické boty. Pokud si na trenažér chcete připevnit vlastní pedály, zkontrolujte, zda odpovídají závity standardním 14 mm.
Způsob ovládání zátěže
Abyste si během tréninku sami dokázali regulovat zátěž, existují dva způsoby, jak tak učinit:
- Manuální regulace zátěže – jednoduché ovládání, levnější, chybí doplňkové funkce, změna zátěže pomocí mechanického kolečka
- Elektronická regulace zátěže – velký výběr programů, vyšší cena, nastavení pomocí tlačítek či volba z nabídky programů
Značka
Ty nejlepší cyklotrenažéry nabízejí značky jako Elite, inSPORTline, BH Fitness či Tacx. Ať už začínáte nebo jste pokročilí, jistě si najdete svůj model – každá ze značek se snaží vytvořit několik provedení, která se od sebe liší, a tak se zaměřuje na každého zákazníka podle jeho preferencí.
Cena
Cyklotrenažér určitě není levnou záležitostí. Nejlevněji ho seženete do 10 000 Kč – v takovém případě se hodí pro domácí použití, nosnost je od 100 do 150 kg a brzdy převažují kotoučové. Sem tam se může objevit i magnetický systém, nečekejte ale nic profi.
Pro začátečníky je to ideální volba, je ale dost možné, že vám v mnoha ohledech nebude stačit. Pokud to s cvičením myslíte vážně, budete potřebovat 10 000 až 25 000 Kč na pořádný trenažér. Co do něho očekávat? Magnetické brzdy, u dražších modelů i indukce, střed s klikami nasazenými na čtyřhran, rozsáhlá nabídka hmotnosti u setrvačníku.
V některých případech se dočkáte i elektrického ovládání zátěže a mnoho předpřipravených tréninkových profilů a programů. Pro nejnáročnější uživatele jsou na trhu ty nejdražší modely, které šplhají přes cenovku 25 000 Kč. Samozřejmostí jsou indukční brzdy, plně nastavitelná řídítka, elektronické ovládání zátěže a možnost připojení k počítači, televizi nebo aplikacím.
Údržba
Stejně, jako je tomu u jiných přístrojů, které využíváte, i v tomto případě je zapotřebí trenažér udržovat. Protože na něm budete čas od času nebo pravidelně jezdit, potit se, vyžaduje vaši péči.
- Před samotným cvičením je třeba na filcovou plochu brzdové destičky aplikovat 3-5 kapek oleje (olej cyklistický, silikonový, nebo na šicí stroje).
- Po dokončení cvičení setřete pot – použijte suchý až lehce navlhčený hadr.
- U strojů s řetězovým pohonem nezapomínejte na mazání. Vhodný je olej na cyklistická kola, olej na šicí stroje, nebo také olej hydraulický či silikonový.
Otázky a odpovědi
Jaký je rozdíl mezi cyklotrenažérem a rotopedem?
Zatímco rotoped je vhodný spíše pro začátečníky, často pro vyšší a hmotnější jedince, cyklotrenažér je určen pro náročnější tréninky, k tomu je také uzpůsoben – tvrdší sedlo, nižší náklon, volný běh, různé úchopy řídítek.
Který typ cyklotrenažéru je nejlepší?
Ideální kombinací na ten nejlepší model jsou indukční brzdy, technologie odporu na bázi oleje a lékařského silikonu, šlapací střed s klikami nasazenými na čtyřhran, tvrdší sedadlo, pedály vyrobené z kovu či hliníku a elektronická regulace zátěže. Díky tomuto kombu získáte z trenažéru to nejlepší. Jasné ale je, že si za takovou kvalitu připlatíte, a to nemalé peníze.
Jak na údržbu cyklotrenažéru?
V případě, že cyklotrenažér má filcovou plochu brzdové destičky, aplikujte na ni 3-5 kapek oleje. Může jít o olej cyklistický, silikonový, nebo na šicí stroje. Po dokončení cvičení setřete pot – použijte suchý až lehce navlhčený hadr. U strojů s řetězovým pohonem je pravidelně mažte, opět platí ty stejné druhy olejů. Využít můžete také hydraulický.
Závěr
Pokud máte v plánu „projet se na kole” víckrát, než jednou týdně, nebo si chcete dát pořádně do těla, určitě volte cyklotrenažér namísto rotopedu. Profesionálové si přijdou na své pomocí mnoha funkcí, které jim aktivitu obohatí a umožní dosáhnout stejných výsledků, jako by jeli na kole v realitě. Nyní už vás nic nezastaví.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.alza.cz, www.insportline.cz, www.fitham.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?