Jak vybrat deodorant?

Nejoblíbenější typy deodorantů

Deodoranty jsou skvělým způsobem, jak zamaskovat pot, který se vytváří nervozitou, sportováním nebo vysokými teplotami. Pocení je pro tělo důležité a zdravé, proto je vhodné mu nezabraňovat, samo o sobě zápach nezpůsobuje. Důvod, proč zápach cítíte, je ten, že se na daném místě nahromadí bakterie, proto je stačí pouze eliminovat a dodat podpaží lehkou vůni. Podle jakých parametrů byste si měli vybrat vy svůj deodorant?

Prohlédnout deodoranty

Deodorant vs. antiperspirant

Deodoranty a antiperspiranty jsou si podobné, ale mají jeden zásadní rozdíl. Deodorant maskuje zápach z pocení, ale samotnému potu nezabraňuje. Antiperspirant využívá hliníkové soli k tomu, aby vytvořil gelové zátky, jež zabraňují průchodu potu. Kromě toho, že voníte, se navíc ještě nepotíte, což může být ideální variantou pro osoby, které se potí nadměrně. Existuje zde ale teorie o škodlivosti antiperspirantů, která ovšem nebyla odborníky prokázaná. Pokud ale chcete svému zdraví jít naproti, sáhněte raději po deodorantech, některé z nich mají dokonce čistě přírodní složení.

Typy

Deodoranty můžeme rozdělit na několik druhů podle toho, v jaké formě se používají. Pro někoho mohou být ideální spreje, jež si nanesete kdekoliv, někomu budou vyhovovat roll-ony pro jednoduchost jejich použití.

Sprej

Velmi oblíbenou formou je deodorant ve spreji, který je cenově dostupný a také praktický. Stačí jej nastříkat do podpaží, chvíli počkat, než se vstřebá a poté se obléct. Jeho vůně je ze všech druhů nejvýraznější, proto se často využívá při sportování.

Tuhý

Tuhé deodoranty se aplikují přímo na kůži, proto zde také mohou zanechávat žmolky. Rychle zasychají, navíc je ve vaší moci, kam přesně je nanesete, na rozdíl od předešlého typu, a tak zamezíte plýtvání.

Roll-on

Mají tekutou konzistenci a aplikují se pomocí kuličky, kterou si nanesete deodorant přesně podle vašich potřeb. Rychle se vstřebávají, jednoduše a rychle se používají.

Krémový

Krémové deodoranty bývají přírodního složení a nanášejí se prsty, což je poněkud nezvyklé. Zároveň však nespotřebujete nadměrné množství deodorantu, protože se o jeho nanášení staráte sami. Hodí se pro osoby s citlivou nebo alergickou pokožkou díky svému jemnému složení.

Přírodní

Posledním typem, který se ovšem netýká formy výrobku, je přírodní deodorant, jež se liší složením. Na rozdíl od klasických deodorantů neobsahuje (nebo jen minimálně) chemické látky a namísto toho disponuje esenciálními oleji a rostlinnými extrakty. Nejenže jsou zdraví prospěšnější, ale jsou také vhodné pro čerstvě oholenou pokožku, protože nedráždí. Jejich cena ovšem může být vyšší, jelikož je výroba nákladnější.

Vůně

Deodoranty mívají buďto neutrální nebo květinové vůně. Svou volbu zvažte podle toho, k jakým účelům chcete produkt využít. Při sportování asi žádný parfém nosit nebudete, a tak se deodorant s lehkou vůní bude hodit. Ovšem pozor, voňavé deodoranty mají vyšší obsah parfémové složky i alkoholu, což nemusí být ideální pro citlivou pokožku. Naopak, pokud plánujete deodorant kombinovat s parfémem, neměli by se mezi sebou bít, proto raději zvolte neutrální vůni.

Složení

Pokud se bavíme o klasických deodorantech, a ne těch přírodních, můžete v nich najít i nějaké chemické látky. Například tyto:

  • Antibakteriální složky – triclosan, alkohol, stříbro, esenciální oleje (slouží k likvidaci bakterií způsobujících zápach)
  • Vonné látky – syntetické parfémy nebo přírodní esenciální oleje (přidávají parfemaci, aby se pach potu lépe přebil)
  • Hydratační a zklidňující složky – glycerin, bambucké máslo, kokosový olej, aloe vera, panthenol (zklidňují pokožku a zabraňují podráždění)
  • Absorpční látky – kukuřičný škrob, jedlá soda, kaolinový jíl (pro pohlcení vlhkosti)
  • Konzervanty – parabeny (např. methylparaben, propylparaben), fenoxyethanol (prodlužují trvanlivost, měli byste se jim vyhnout, nejsou zdraví prospěšné)
  • Zahušťovadla a emulgátory – cetylalkohol, stearylalkohol, cetearylalkohol (zachovávají konzistenci deodorantu a zabraňují oddělování složek, pozor by si měli dát osoby s citlivou pokožkou, které může dráždit)

Použití

Aplikace deodorantu se u jednotlivých typů mírně liší, v každém případě se ale nejedná o nic náročného.

Sprej

  • Na suchou pokožku nastříkejte sprej ze vzdálenosti 15–20 cm od pokožky.

Tuhý

  • Naneste deodorant na lehce vlhkou pokožku, aby se lépe roztíral a aplikujte všude, kde je potřeba.

Roll-on

  • Aplikujte na suchou pokožku tak, že budete kuličkou přejíždět po podpaží, čímž se automaticky nadávkuje.

Krémový

  • Menší množství deodorantu ve formě krému vmažte do podpaží a nechte chvíli zaschnout, než se oblečete, abyste se vyhnuli vzniku skvrn.

Funkce

Deodorant slouží k odstranění zápachu z pocení. Jeho účelem není pot zastavit, ale pouze zabránit nepříjemnému odéru, jež vytváří nahromaděné bakterie. Jeho složení může obsahovat pár chemických látek (ne tolik jako v antiperspirantech), ale k dispozici jsou na trhu i přírodní produkty, jež obsahují chemikálii minimum. Můžete si vybrat z několika forem, každá z nich se aplikuje trochu jiným způsobem, a tak si jistě najdete to, co vám bude vyhovovat nejlépe.

Značka

Mezi oblíbené značky deodorantů patří Wild, Balea, Nivea nebo Fa. a z přírodních deodorantů jsou další jsou Lavera, Urtekram a Weleda

Cena

Deodoranty se nacházejí ve všech cenových kategoriích, proto jsou dostupné pro každého.

Nejlevněji je seženete v supermarketech nebo drogerii, kde jsou k dostání i pod 100 Kč. Nečekejte od nich však extra výdrž nebo lepší složení, nejčastěji se jedná o spreje.

Od 200 Kč do 300 Kč seženete už i další formy deodorantu, jako jsou roll-on nebo tuhé produkty. Slibují delší výdrž bez zápachu, mohou mít vylepšené složení (například bez alkoholu pro citlivou pokožku) a také lehkou parfemaci.

Nad 300 Kč se objevují zejména přírodní deodoranty, popřípadě prestižní značky, jako je YSL nebo Giorgio Armani. Můžete od nich očekávat opravdovou kvalitu.

Prohlédnout deodoranty

Otázky a odpovědi

Mám použít deodorant nebo antiperspirant?

Deodorant se vám bude hodit, pokud se tolik nepotíte nebo vám samotný pot nevadí, jen chcete odstranit či minimalizovat jeho zápach. Antiperspirant zabrání pocení úplně tím, že potní žlázy ucpe, nicméně tento způsob není pro tělo zrovna optimální, jelikož je pocení přirozené. Podle odborníků ale není jeho používání vyloženě škodlivé, takže rozhodnutí je na vás, co preferujete.

Jsou deodoranty s obsahem hliníkových solí pro zdraví nebezpečné?

Hliníkové soli se používají spíše v antiperspirantech, ovšem mohou se objevit i u deodorantů.Kontroverzní jsou kvůli možným zdravotním rizikům, především rakoviny prsu. Studie ovšem doposud nepotvrdily, zda je toto tvrzení pravdivé, nicméně se obecně doporučuje jim vyhýbat.

Můžu používat deodorant ihned po holení?

Pokud deodorant neobsahuje alkohol ani hliník, neměl by vyvolat dráždivou reakci. I tak se ale doporučuje po holení vyčkat alespoň pár minut, než produkt nanesete.

Závěr

Navzdory tomu, že je antiperspirant tak kontroverzní, v určitých případech je určitě vhodnějším produktem. Nicméně, zdravotní nezávadnost deodorantu je dalším důvodem, proč byste jej měli upřednostnit. Jestliže máte citlivou pokožku nebo si chcete být jistí, že si neškodíte, vyberte přírodní deodorant, jež vám poskytne stejnou práci, navíc s ohledem na zdraví.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.syncare.cz, www.tetadrogerie.cz, www.kosmetikabezvody.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (130 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo