Deskové hry se těší velké oblibě, která ještě více vzrostla v době koronavirové pandemie, kdy převážná část obyvatelstva musela trávit čas doma. Osadníci z Katanu jsou klasickou strategickou deskovou hrou známou po celém světě, přičemž herní základnu tvoří více než 3 miliony hráčů.
Jen ten, kdo vybuduje to nejmocnější osídlení ostrova může zvítězit. Věřte, že to nebude jednoduché, ale pokud budete šikovní, výhra vás nemine. Klíčem této legendární hry je obchodování.
Musíte hlavně nasbírat vhodné suroviny, naučit se s nimi vhodně obchodovat a za finance z nich budovat cesty, vesnice, města a mnohé další. Ten, kdo něco takového zvládne jako první, stane se vůdcem Katanu.
Hra, která zabaví děti i dospělé
Tato moderní desková hra byla poprvé vydána roku 1995 a jejím autorem byl Klaus Teuber. Tento německý tvůrce stolních her sklidil největší úspěchy právě s hrou Osadníci z Katanu. Postupně k základnjí verzi vzniklo několik velmi kvalitních rozšíření.
V celosvětovém měřítku, se prodalo přes 15 milionů kopií této hry a překlad byl proveden do více než 30 jazyků. V roce 1995 dostal dokonce prestižní ocenění Spiel des Jahres. Vydavatelem hry je Franckh-Kosmos Verlags-GmbH& Co. V základní verzi je hra vhodná pro 3–4 hráče.
Minimální věková hranice byla stanovena od 10 let. Co se týká délky hry, trvá cca 45 až 60 minut. Každý hráč si založí svou vlastní osadu a již od počátku hry musí myslet logicky a strategicky, jinak se mu nebude dařit své dílo během hry vylepšovat a zvětšovat.
Princip hry
Základním kamenem je neobydlený ostrov Katan obklopený mořem a vyzývající k tomu, aby jej někdo osídlil. K jeho břehům přijelo pár skupin osadníků, kteří budou vzájemně soupeřit o získání nadvlády a celého bohatství, co se na ostrově ukrývá.
Zakládají se vesničky, které se následně mění v města a místo nich se tvoří zase jiné vesnice. Jednoduše musíte budovat svou ostrovní říši a neustále jí rozvíjet. Cílem je získat celkem 10 bodů za postavení vesnic, měst, vybudování cest atd.
Ostrov skrývá různé zdroje surovin, ať už je to obilí, ruda, cihly, dřevo, vlna a mnohé jiné. Právě tyto suroviny během hry získáváte a snažíte se s nimi obchodovat. Na to, aby se z vesnice mohlo stát město, musí dobře fungovat výměnný obchod.
Jsou suroviny, kterých budete mít hodně, ale také ty, kterých se vám nebude dostávat. No a tehdy přichází ke slovu výměna na základě vaší aktuální potřeby. Podle toho, co zrovna stavíte, budete měnit jednotlivé suroviny, například cihly vyměníte za dřevo, vlnu za rudu a podobně.
Vše musíte promýšlet dopředu, stejně jako zakládat vesnice na strategických místech, aby byl obchod co nejvýhodnější a vy měli potřebný úspěch. Herní plán je variabilní, takže se může sestavit jinak pro každou hru a nemusíte se bát, že by vás příště hra nudila.
Co obsahuje balení hry Osadníci z Katanu
- 19 šestihranných dílů s různými typy krajiny
- 95 karet surovin
- 25 akčních karet
- 4 karty se stavebními náklady
- 2 zvláštní karty
- 2 hrací kostky
- 60 silnic
- 20 vesnic
- 16 měst
- Figurku zloděje
- Pravidla hry v českém jazyce
Stavba, plánování a obchodování
Pro stavbu cest a vesnic je potřeba využít přírodní zdroje, kterých je na Katanu požehnaně. Ta vesnice, která bude mít největší úspěch se povyšuje na město, čímž se značně zvýší výnosy. Kvůli tomu tak potřebujete těžit dřevo, pěstovat obilí, ale také chovat ovce a další.
Při výměně surovin, co vám přebývají za ty, které vám chybí pro úplné ovládnutí ostrova můžete využít možnost obchodování nejen s protihráči, ale také s přístavem. Když budete promýšlet taktiku a plánovat jednotlivé kroky, dejte si záležet, jinak vyhraje protihráč.
Během stavby vesnic a následně i měst sbíráte jednotlivé body. Suroviny zase můžete utráce za akční karty, na nichž jsou bonusy. Jenže i tady je potřeba taktizovat, protože na scéně se může objevit figurka zloděje. Ta je zajímavá tím, že vám může cestu do vítězného cíle zjednodušit, nebo vám jí naopak pěkně zamotat.
Úvodní pravidla hry
Každý hráč si zvolí barvu, dostane 5 vesnic, 4 města a 15 silnic, toť vše. Na začátku musíte postavit 2 vesnice a 2 silnice. Zbývající materiál odložíte před sebe a vezmete si kartu se stavebními náklady. Pokud se hry zúčastní pouze 3 hráči, nechá se materiál červeného hráče v krabici.
Vedle herního plánu si odložíte kartu Nejdelší obchodní cesta a Největší vojsko. Karty se surovinami roztřídíte a pět balíčků odložíte lícem nahoru do připravených přihrádek na karty a ty poté rovněž odložíte vedle herního plánu.
Do poslední přihrádky vložíte lícem dolů promíchané Akční karty. Hráči si poté berou suroviny/výnosy za vesnici s hvězdičkou. Každá jedna karta přísluší za daný jeden díl krajiny, která hraničí s vesnicí. Modrý hráč obdrží za svou vesnici úplně na horní části plánu 1 dřevo, rudu a vlnu. Všechny karty se surovinami si hráč drží tak, aby je ostatní hráči nemohli vidět.
Jak vypadá základní průběh hry
Jako první začíná nejstarší hráč a to tak, že hodí kostkami, které určí výnos surovin v daném tahu. Číslo co na kostkách padne platí pro všechny hráče. Hráč může obchodovat a měnit suroviny s ostatními hráči nebo se zámořím.
Můžete stavět silnice, vesnice, města a kupovat akční harty. Hráč, který je aktuálně na tahu může rovněž v jakékolik fázi svého tahu zahrát akční kartu a to i když nehodí kostkami. Ve chvíli, kdy už hrát nechce dělat nic dalšího, dostává se k tahu jeho soused a ten poté provádí totožné kroky.
Na začátku házíte dvojicí kostek, přičemž součet hozených čísel z obou dvou stanoví výnos. Hráč, který má vesnici na křižovatce u krajiny s hozeným číslem bere 1 kartu s odpovídající surovinou.
Pokud má u této krajiny 2 nebo 3 vesnice, získává surovinu za každou z nich. V případě, že se u této krajiny nachází město, dostává 2 suroviny.
Začínáme obchodovat
Obchodování může probíhat dvěma způsoby. Tím prvním je vnitřní obchod/obchod se spoluhráči. Hráč, který je na tahu hlásí, jaké suroviny potřebuje neb naopak nabízí. Můžete se také poptat co zrovna spoluhráči nabízí a vytvořit jim protinabídku na míru.
Důležité je si zapamatovat, že obchodovat lze jen s tím hráček, který je aktuálně na tahu, jinak mezi sebou ostatní hráči obchodovat nesmí. Druhým způsobem obchodování je obchod se zámořím/obchod s bankem. Dobré je, že se dá v tomto případě obchodovat bez protihráčů.
Hráč, který je na řadě tak může bez problémů vyměňovat jakékoliv suroviny v poměru 4:1, takže odevzdá do banku 4 totožné suroviny a místo nich si vezme 1, která je jiná. V případě, že je vesnice v přístavu, bude kurz pro výměnu 3:1 a ve specializovaném přístavu dokonce 2:1. Tam je surovina pro směňování stanovena obrázkem.
A jde se stavět
Stavění je základem pro navyšování výnosů surovin a také získávání potřebných výherních bodů. Ten, kdo chce stavět, zaplatí nějakou kombinací suroviny, aby mohl na herní plán umístit svou vesnici, město a silnice.
Je dobré zmínit, že postavit může každý jen to, co dostane na začátku, tedy 5 vesnic, 4 města a 15 silnic, to se v průběhu hry nijak nemění. Silnici postavíte na cestu, přičemž na každé cestě se může vybudovat pouze jedna silnice a ta nová musí mít návaznost na vlastní silnici, město nebo vesnici.
Když je silnice souvisle napojena bez přerušení vesnicí nebo městem protihráče, získá tento hráč kartu Nejdelší obchodní cesta. Jestli se jinému hráči podaří postavit bez přerušení delší silnice, získává kartu on.
Tato karta má hodnotu 2 výherních bodů, takže je dobré vymyslet opravdu hodně dobrou strategii, aby byla silnice co nejdelší.
Vesnici musíte stavět vždy na křižovatce, aby k ní vedle nejména jedna vaše vlastní cesta, ale nesmíte opomíjet tzv. pravidlo odstupu.
To ve hře znamená, že vesnice stojí na křižovatce, u které ovšem nesmí být 3 sousedící křižovatky zastavěné, a to ani v případě, že patří stejnému hráči. Každá nová vesnice znamená odpovídající surovinu v podobě karty. Za vesnici je počítán 1 výherní bod.
Město vzniká jen rozšířením z vesnice, nikdy samostatně. Ten, kdo je na tahu a hodlá rozšířit vesnici na město si vezme zpět zásoby za vesnici a na její místo v herním plánu umístí město. Z města jsou výnosy dvojnásobné, takže obdržíte 2 karty se surovinou. Město je hodnoceno 2 výherními body.
Akční karty a mimořádné případy
Ten kdo si akční kartu zaplatí, vezme si tu, která leží na balíčku jako první nahoře. Skrývá jí až dokud ji nepoužije, takže ostatní hráči nemají šanci taktizovat. Hráč, co je zrovna na tahu má možnost zahrát jednu akční kartu v jakékoliv fázi tahu, nikdy to však nesmí být aktuálně zakoupená karta.
K dispozici jsou 3 druhy akčních karet a to Rytíř, Pokrok a Karta s body. O mimořádných případech hovoříme v případě, že padne součet 7, nikdo nebere žádné suroviny a nastupuje tzv. Zloděj.
Konec hry
Jak jsem již zmiňovala na začátku, hra je ukončena ve chvíli, když dokázal jeden z hráčů nastřádat minimálně 10 bodů i více. Vyhraje pouze ten, který je zrovna na tahu a a v něm dosáhl nejméně 10 bodů.
V této fázi je hra ukončena a můžete začít znovu od začátku. Každé balení hry by mělo obsahovat i pravidla hry v českém jazyce, případně je lze dohledat na internetu spolu s almanachem.
Rozšíření Osadníků z Katanu
K základní hře bylo vydáno několik zajímavých rozšíření, které jsou vítaným zpestřením ve hře.
- Rozšíření pro 5 až 6 hráčů – získáte další herní materiál a pravidla pro hru až v 6 hráčích.
- Námořníci – s tímto rozšířením přichází pravidla jak stavět lodní cesty na moři a kolonizace oblastí v zámoří.
- Města a rytíři – vnáší do hry pravidla pro výstavbu měst a boje s barbary. Jsou zde nové akční karty a dokonce je změna v postupu jejich získání. Také jsou k dispozici nové suroviny.
- Atlantis – s tímto rozšířením dostanete 10 nových scénářů, které hravě integrujete do základního herního plánu i do rozšíření Města a rytíři.
- Kupci a barbaři – 4 nová pravidla, z toho 2 z rozšíření Atlantis a k tomu 5 dalších scénářů.
Osadníci z Katanu Junior
Tuto herní klasiku si můžete zahrát v jednodušší verzi také se svými potomky. Juniorská varianta je svým způsobem kopií klasické hry, jen v ní nejsou tak náročné prvky. O ty byla okleštěna, aby byla pravidla pro děti lépe zapamatovatelná a snáze hratelná.
Dětští hráči budou mít za úkol vybudovat pirátská doupata, shromažďovat zásoby, obchodovat s piráty atd. Jejich plány může nečekaně narušit potulný duch černého piráta, který se pohybuje po ostrově.
Co obsahuje herní varianta pro děti:
- Oboustranný herní plán32 lodí
- 28 pirátských doupat
- 1 černého piráta
- 119 karet surovin a karet papouška
- 1 tržiště
- 4 karty stavebních nákladů
- 4 kartičky přístavů 1 kostku
- Pravidla v českém jazyce
Online verze
Osadníci z Katanu je natolik populární hra, že se dočkali i ti fanoušci, kteří si rádi hrají na svém chytrém telefonu. Na své si přijdou jak majitelé telefonů s Androidem, tak iOS. Nově je možné spuštění i v prohlížeči na počítači.
Osadníci z Katanu můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Osadníky z Katanu jsem viděla na internetu jako upoutávku a nedalo mi to, abych tu hru nekoupila. Na deskové hry je naše rodina ujetá, ale většinou jsou to Monopoly, Dostihy a sázky atd., ale tentokrát padla volba na tuto hru. Rozhodně se u ní celá rodina parádně zabavila, takže doporučuji.
Osadníci z Katanu jsou naprosto skvělá hra, kterou si zamilovala celá naše rodina. Objednávala jsem ji přes Heureku hned, jak jsem objevila váš článek, protože do té doby jsem o existenci této hry neměla ani tušení. Nakonec jsem ráda, že máme zase novou hru.
Když jsem kupovala na přání syna osadníky z Katanu myslel jsem si, že to bude nějaká hrůza, ale opak byl pravdou. Tato stolní hra nás mile překvapila a teď každý víkend hrajeme všichni společně.
Naprosto úžasná hra, u které se zabaví celá rodina. Pokud už vás nebaví deskové hry typu dostihy a sázky, tak tohle můžu doporučit, určitě vás to překvapí.