Piano je velmi populární hudební nástroj, který se může pyšnit dlouhou historií, a moderní piana nabízí širokou škálu dalších aplikací. Hraní na hudební nástroj má v raném věku pro dítě mnoho výhod. Hudební nástroje obecně zlepšují kognitivní funkce, koordinaci motorických schopností i trpělivost. Hraní na hudební nástroj může zlepšit i sociální schopnosti a posílit dětské sebevědomí.
Dětské piano je klavírní nástroj, který je navržený tak, aby umožnil pohodlně a kvalitně hrát různě starým dětem. Dětský klavír může nejmenším dětem pomoci rozvinout sluchové schopnosti, pomůže zlepšovat koncentraci a koordinaci rukou. Dětské piano může mít na některé děti rovněž terapeutické účinky a může pomoci se snížením stresu.
Před nákupem dětského piana byste si měli položit několik otázek. Dopředu byste měli vědět, co přesně od piana očekáváte a kolik jste ochotni do jeho nákupu investovat. Dítě by mělo mít alespoň nějakou představu, kam by chtělo v budoucnu směřovat. Na trhu je hned několik podob klávesových nástrojů, které se liší způsobem hraní, velikostí i možnostmi. V případě dětí hraje pochopitelně důležitou roli i věk dítěte a jeho schopnosti.
Typy
Piana jsou na trhu dostupná v několika podobách. Jednotlivé varianty nabízí jinou formu hraní a typ piana souvisí i s pořizovací cenou. Začátečníkům, kteří si na piano zahrají spíše pro zábavu, bude stačit levnější a jednoduší klávesy. V případě, kdy máte opravdový zájem hrát a preferujete klasický klavírní zvuk, měli byste preferovat nákup piana digitálního. Digitální piano je schopno poskytnout dokonalý požitek ze hry, protože je zpravidla vybaveno kladívkovým mechanismem.
V základu se piana dělí na akustická a elektrická. Hlavním rozdílem je způsob, jakým piano vytváří zvuk. Akustická piana produkují zvuk pomocí kladívek a strun, digitální piana využívají elektroniku, která dokáže akustický zvuk v různé kvalitě napodobit. Zejména levnější digitální piana nejsou schopna poskytnout tak plný a bohatý zvuk ve srovnání se zvukem akustických pian.
Akustická piana
Akustické piano přinese větší požitek ze hry. Zvuk je zde tvořen akusticky. Nevýhodou akustických pian je větší náročnost na prostor. Akustické piano je velké a těžké a pravděpodobně ho nebude možné přenášet z místa na místo. Zvuk akustického piana nelze nijak příliš regulovat, piano je hlučné a od jeho nákupu vás může odradit i vyšší pořizovací cena.
Akustická piana se dále dělí na pianina a křídla.
- Pianino – struny jsou vertikálně a piano tak zabírá mnohem méně místa, postavit ho můžete přímo ke zdi. Výhodou je nižší pořizovací cena, pianino je tišší a pořídit ho můžete i do panelového domu. Vyplatí se však tento krok nejdříve prodiskutovat se sousedy.
- Křídlo – struny jsou nataženy horizontálně. Křídlo je vůbec největším typem piana a vejde se spíše do větších místností. Zvuk křídla je velmi výrazný, nevýhodou je však vysoká pořizovací cena.
Elektrická piana
Pravým opakem elektrických pian jsou piana elektrická. Elektrická piana jsou méně náročná na prostor, výhodou je i lehčí manipulace s pianem a potěší i nižší pořizovací cena. Zvuk je zde tvořen digitálně, vystačit si tak musíte s menším požitkem ze hry.
Elektrická piana mají mnoho podob:
- Klávesy – známé jsou i pod označením keyboard. Tato piana jsou vhodná pro menší děti i úplné začátečníky. Klávesy mívají menší počet kláves, plný rozsah však není v začátcích nijak nutný. Klávesy se malým dětem mačkají velmi jednoduše, protože keybordy nemívají kladívkovou mechaniku. Pakliže pořizujete klávesy pokročilejšímu hráči, zvolte nástroj s kladívkovou mechanikou, které umožní posilování prstových svalů.
- Stage piana – neboli pódiová piana patří váhově a rozměrově mezi zlatou střední cestu. Jejich hmotnost bývá v rozmezí 15 – 20 kg. Díky tomu bude možné piano poměrně snadno přenášet z místa na místo. Stage piana nabízí kladívkovou mechaniku, pocit ze hraní se tak podobá akustickému pianu. Pro stage piana je typická spíše větší pořizovací cena.
- Digitální piana – prostorově větší a těžká piana, která budou potřebovat svoje pevné místo. Hmotnost a cena piana je výrazně vyšší, součástí piana je i podstavec, díky kterému piano připomíná klasické akustické piano.
Digitální piano spojit s různým elektronickým zařízením v podobě počítače, tabletu nebo mobilu. Připojit můžete i sluchátka, díky čemuž nebudete při hře rušit svoje okolí. Využívat můžete i různé výukové programy, díky nim bude učení zábavnější, snazší i efektivnější.
Věk
Mnozí rodiče si pokládají otázku, kdy začít s klavírní výukou. Dle odborníků je možné vést k hudbě různé věkové skupiny dětí. Na klasickou výuku začínají děti obvykle docházet mezi 4 – 7 rokem, avšak dítě můžete s klavírem seznámit dříve nebo naopak později.
Děti ve věku 3 – 4 let
V batolecím věku by se měli hudební dovednosti vyvíjet spíše přirozeně. Hra na první piano by měla probíhat v domácím prostředí. U takto malých dětí není příliš žádoucí časové náročný a pevný režim, který je spjatý s návštěvou hudebních škol. Takto malé děti se dokáží na jednu činnost soustředit pouze velmi omezenou dobu. Přesto je však vhodné malé děti k umělecké činnosti podněcovat a jejich hudební sluch rozvíjet a možná je na budoucí hudební nástroj přirozeně připravit.
Děti ve věku 5 – 6 let
Velká skupina dětí začíná hudební školu navštěvovat ve věku 5 – 6 let, tedy ještě v předškolním období. Toto období je pro výuku hudebního nástroje ideální i z pohledu mnoha odborníků zejména proto, že v tomto věku již většina dětí dokáže udržet pozornost. V 6 letech se dítě naučí základy klavíru velmi rychle a nebere výuku jako nepříjemnou povinnost. Ačkoliv můžete dítě přihlásit do ZUŠ, měli byste se hodin osobně zúčastnit. Díky přítomnosti rodiče se bude dítě cítit jistěji a bezpečněji.
Děti ve věku 6 – 7 let
Největší skupinu dětí navštěvujících ZUŠ tvoří právě malý školáci. V první třídě se dítě naplno seznamuje se světem úkolů a povinností, naučit se navíc musí velké množství věcí najednou. Zároveň s návštěvou školy přichází i první opravdové kroužky, přičemž jedním z nich je i hra na hudební nástroj. Školní i mimoškolní aktivity by měly mít svůj pevný řád, a výuka musí probíhat pravidelně ve škole i doma.
Děti ve věku 8 a více let
S výukou na hudební nástroj je možné začínat i později. Za adekvátní se považuje věk 8 – 10 let. Takto staré děti dokáží udržet pozornost většinou bez problémů po celou délku lekce. S nastupující pubertou může být studium klavíru i vhodnou terapeutickou funkcí.
Funkce
Výhodou elektrických nástrojů je možnost využívat různé funkce. Právě ty je vhodné při výběru konkrétního nástroje zohlednit. Klávesy některých nástrojů mohou být velmi citlivé na dotek, díky tomu může hrát dítě s různou intenzitou. Piana pro nejmenší děti nabízí i mnoho zvukových efektů, díky kterým bude nástroj pro malé děti ještě atraktivnější.
Dražší digitální piana nabízí širokou škálu efektů a zvuků. Každý dražší nástroj by měl být vybaven vstupem pro sluchátka, která umožní tiché hraní. Využít můžete i funkci nahrávání.
Značka
Na trhu najdete celou řadu modelů dětských pian. Piana pro malé děti mají spíše podobu hračky a vypravit se pro něho můžete do běžného hračkářství. K dostání jsou piana značky WIky, Classic World, Baby Mix, Legler nebo třeba Clementoni. Plnohodnotné nástroje koupíte ve specializovaných obchodech. Mezi přední značky patří Yamaha, Casio, Schubert, KORG, Fox Instruments či Iso Trade.
Cena
Cena z velké části ovlivňuje i kvalitu zvuku. Levné nástroje mívají většinou špatnou kvalitu zvuku, díky které může dítě ztratit zájem o hru. V tomto případě se tak vyplatí spíše investice do kvalitnějšího nástroje s výrazným a jasným zvukem. Cena dětských pian se v závislosti na typu pohybuje od 200 – 50 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaké otázky si před nákupem dětského piana položit?
Dětem můžete pořídit piano v podobě mini klavíru, klasického nebo elektronického klavíru, který je již vybaven plnohodnotnou klaviaturou. Při výběru toho správného typu si položte otázku, jak starému dítěti piano pořizujete, nejmenším dětem budou svojí velikostí vyhovovat mini klavíry, které jsou přizpůsobeny malým dětským rukám.
Zohlednit byste měli i svoje priority. Dětské piano můžete pořídit pouze pro zábavu, ale koupit můžete i piano s plnohodnotnou klaviaturou. Takové to piano dítě připraví na hru na akustickém klavíru. Pakliže budete vědět, jaký typ piana svému dítěti pořídit, měli byste se zaměřit především na kvalitu zvuku, velikost klaviatury, celkovou konstrukci a pochopitelně i cenový rozsah.
Jakou roli hraje velikost klavíru?
Při výběru dětského piana byste měli velikost piana zohlednit. Zajímat by vás měla velikost i hmotnost nástroje. Příliš velké a těžké piano neumožní dítěti komfortní hru, u velkého nástroje nebude snadné udržet ani správnou pozici těla. Proto je vždy žádoucí zvolit spíše menší piano, které je pro dítě vhodnější.
Jaký počet kláves mají dětská piana?
Počet kláves je dalším parametrem, který byste měli při výběru klavíru zvážit. Standardní piano má 88 kláves. Piana pro děti však mívají poměrně běžně menší počet kláves. Zejména pro mladší děti je menší počet kláves vhodnější. Důležitější, než počet kláves je pro děti možnost měnit dle libosti tempo hry nebo hlasitost.
Závěr
Dětské piano podpoří zájem vašeho dítěte o hudbu. Tento nástroj je velmi oblíbený a k dostání je hned v mnoha podobách. Při výběru ideálního piana byste měli zohlednit věk dítěte. K dostání jsou piana, která jsou speciálně navržená pro nejmenší děti. Tato piano pomohou rozvíjet hudební smysly pomocí zvuků zvířat, přírody atd.
Nástroje pro starší děti lze využít při klasické hře, avšak v souvislosti s typem a pořizovací cenou se mění zvuk a způsob hraní na piano. Pakliže upřednostňujete klasický nástroj, měli byste věnovat pozornost provedení klaviatury. Ta by měla být dostatečně kvalitní, aby bylo dítě schopno hrát s lehkostí a při učení se cítilo pohodlně. V případě dětí je více než jindy věnovat pozornost vzhledu nástroje. Pro děti má design opravdu velký význam a dokonce může pomoci s výukou.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?