Vysouvací digestoře

Výsuvnou digestoř nejvíce oceníte v malých kuchyních. Právě zde přivítáte možnost ušetřit každý centimetr místa. Součástí digestoře je výsuvný panel, který budete využívat pouze ve chvílích, kdy bude digestoř v provozu. Pokud nebudete digestoř využívat, může být panel zasunutý a digestoř se stane prakticky nenápadnou.

Výsuvné digestoře mají své klady i zápory. Tím největším kladem je bezesporu úspora místa a decentní vzhled. Největší nevýhodou je poměrně malý výkon, díky kterému lze digestoře využívat pouze v menších nebo středních kuchyních. Pro někoho pak může být jejich méně výrazný design jistou nevýhodou.

Výsuvnou digestoř je třeba vybírat podle několika hlavních parametrů. Tím nejdůležitějším je zvolit potřebný výkon digestoře. Mezi další důležité parametry patří účinnost, způsob ovládání či hlučnost. V závislosti na pořizovací ceně se liší i počet funkcí, které můžete mít k dispozici. Na kvalitu a životnost má velký vliv i výrobce.

Porovnat ceny digestoří

Nejlepší vysouvací digestoře

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Concept OPV 3260 89 % 2 499 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Cata TF 2003 600 Černé sklo 88 % 4 401 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Beko CTB 6407 X 87 % 1 789 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Cata TF 5260 86 % 3 273 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Mora OT 651 X 83 % 2 173 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Vysouvací digestoře je možné rozdělit na dva různé typy podle druhu odtahu.

  • S odtahem – digestoře s odtahem je třeba napojit na odtahové potrubí. Instalace těchto digestoří je složitější a je třeba vše před nákupem připravit. Vzduch může odcházet z boční části domu ale i střechou. Délka odtahového potrubí by však neměla být delší než 3 metry.
  • Bez odtahu – instalace digestoře je jednodušší, připevnit je můžete na vhodné místo a poté ji jen zapojíte do elektrické zásuvky. Tyto digestoře vzduch vyměňují za pomoci pachového filtru, který obsahuje aktivní uhlí. Životnost uhlíkových filtrů je cca půl roku. Na výměnu vás může filtr upozornit. Další možností jsou digestoře s tukovým filtrem, který může být textilní nebo kovový. Odtah těchto digestoří bývá nižší a ovlivňuje ho především kvalita filtru.

Výkon

Aby byla digestoř účinná, je nutné při jejím výběru správně vypočítat výkon. V ideálním případě by měla digestoř vzduch v kuchyni vyměnit alespoň 3 x za hodinu. Výhodou však je výměna ještě častější. Ty nejkvalitnější modely to mohou zvládnout až 10 x.

Potřebný výkon si můžete vypočítat, důležité je správně určit objem prostoru. K tomu musíte vynásobit šířku, délku a výšku místnosti.

Energetický štítek

Veškeré potřebné údaje vyčtete z energetického štítku. Na něm je uvedena informace o energetické třídě, energetické účinnosti, roční spotřebě, účinnosti odsávání, osvětlení a tukových filtrů. Posledním uvedeným údajem je hodnota hluku.
Třída energetické náročnosti – udává výkon i spotřebu a je označena písmeny A – G.

Velikost

Vysouvací digestoře se prodávají ve stejné velikosti, jako je velikost varné desky. Standardem jsou digestoře s šířkou 60 a 90 cm. Mezi atypické patří digestoře s šířkou 50 a 56 cm.

Hlučnost

Aby bylo používání digestoře komfortní, měli byste se zaměřit i na její hlučnost. Za komfortní se považují digestoře s hlučností okolo 50 dB, ty nejhlučnější pak produkují hluk až 70 dB. Takto hlučné digestoře jsou v malých kuchyních opravdu nekomfortní. Za ideální volbu se považují digestoře, jejichž hlučnost nepřekročí 58 dB.

Možnosti

U vysouvacích digestoří si můžete všímat i dalších prvků. Mezi ně patří způsob ovládání nebo typ osvětlení.

  • Ovládání – k ovládání můžete použít tlačítka nebo displej doplněný elektronickým ovládáním. Pomocí ovládání můžete měnit výkon digestoře. Obvykle máte k dispozici 2 nebo 3 výkonnostní stupně.
  • Osvětlení – výsuvné digestoře mohou být vybaveny LED diodami nebo halogenovými žárovkami. LED diody jsou v tomto případě lepší volbou, jejich výhodou je delší životnost a větší úspora energie. LED diody jsou rovněž odolnější vůči častějšímu zhasínání a rozsvěcování.
  • Automatické odsávání – moderní digestoře mohou ve svém okolí detekovat zbylé množství par. V závislosti na detekci se mohou do chodu uvést zcela sami.
  • Dálkové ovládání – digestoř můžete ovládat pomocí dálkového ovládání, v moderních domácnostech lze využívat i ovládání prostřednictvím Wi-Fi.

Značka

Výsuvné digestoře koupíte v mnoha provedeních. V současnosti jsou těmi nejoblíbenějšími digestoře vyrobené z nerezu. Tento materiál je velmi odolný a snadno se čistí. Lze však narazit i na další provedení a vy tak můžete vybavit svoji kuchyň digestoří v bílé, černé, šedé i béžové barvě. Vybírat můžete mezi mnoha výrobci, k těm nejoblíbenějším patří Electrolux, Whirlpool, Beko, Mora, Concept, Cata i FABER.

Cena

Pořizovací cena výsuvných digestoří bývá v rozmezí 2 – 10 000 Kč. Narazit pochopitelně můžete i na dražší velmi výkonné modely, které najdou své místo především v profesionálních kuchyních. Cena digestoře je závislá na více parametrech. Svoji roli hraje provedení, výkon, způsob ovládání, typ odtahu i možné funkce.

Porovnat ceny digestoří

Údržba

V průběhu používání je třeba digestoř pravidelně čistit. Špinavá digestoř nebude správně táhnout a její funkčnost bude klesat. To poznáte jednoduše tak, že v prostoru kuchyně se budou stále držet pachy a výpary. Čistit je třeba vnější plášť i filtry.

  • Plášť – je třeba čistit cca 1 x měsíčně. K čištění se nedoporučuje používat agresivní čističe, a rovněž není třeba používat žádné ostré předměty, kterými byste se mohli pokoušet odstranit zaschlou špínu.
  • Filtr – každá digestoř je doplněná o tukový filtr, nejčastěji je tento filtr vyroben z kovu, méně často je to filtr textilní. Součástí recirkulační digestoře je i uhlíkový filtr. Uhlíkový filtr vyčistíte i ručně, postačí ho omýt v teplé vodě, nebo v myčce, tuto údržbu je třeba opakovat cca 1x za 3 měsíce.

Otázky a odpovědi

Jak správně vypočítat výkon odsávání?

Při výpočtu výkonu se počítá s velikostí prostoru k prvním uzavíratelným dveřím. Pokud je vaše kuchyň spojená s obývací částí, musíte spočítat objem celého tohoto prostoru. Vynásobit budete muset šířku, délku a výšku místnosti. Při výpočtu dále počítejte s tím, že digestoř by měla vyměnit vzduch alespoň 3 x za hodinu.

V případě místnosti s velikostí 4 x 5 x 2,9 by měla mít digestoř výkon minimálně 174 m3/hod. Lepší však bude sáhnout po ještě výkonnějším modelu, za ideální se považuje digestoř, která vzduch vymění až 10 x za hodinu.

Do jaké výšky digestoř umístit?

S funkčností souvisí i správná instalace. Optimální účinnost bude mít digestoř umístěná cca 65 – 75 cm nad varnou deskou. V případě plynových varných desek se doporučuje udržovat vzdálenost 75 cm, v případě elektrických je to alespoň 65 cm. Digestoř by měla mít stejnou šířku jako varná plocha. Použít můžete i širší digestoř, nevhodná je naopak digestoř užší.

Co je kombinovaná digestoř?

Kombinované digestoře nabízí oba možné typy odtahu tedy recirkulace i komínový tah. K jejich instalaci je nutné vybudovat odtahové potrubí a řešit musíte i nákup nových filtrů. Komínový odtah se v tomto případě využívá především v teplých dnech, recirkulaci pak využijete v zimních měsících, kdy nebude chtít z místnosti vyhánět teplý vzduch.

Závěr

Vysouvací digestoře mohou najít své uplatnění v malých až středně velkých kuchyní. Toto provedení nejvíce uvítáte v minimalistických kuchyních, kde se bude hodit nenápadný vzhled digestoře. Největšími nevýhodami digestoří je menší výkon a náročnější instalace.

Digestoř je třeba zabudovat do kuchyňské skříňky, což je práce pro zodpovědnou osobu. Levnější digestoře můžete ovládat pomocí tlačítek, dražší modely mohou disponovat ovládacím panelem a k dispozici můžete mít i různé funkce. Na trhu jsou tyto digestoře zastoupeny ve velkém počtu a tu správnou si mohou vybrat méně i více nároční uživatelé.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já objednala digestoř podle hodnocení na Heurece. Tam mi to jako top jedničku ukázalo Electrolux LFP326S a musím uznat, že si to hodnocení opravdu zaslouží, protože je naprosto skvělá. Jsem moc spokojená, a nakonec jsem ráda, že jsem koupila právě tento model.

  2. Manžel pořídil digestoř CANDY CBT6130/3X, což je zrovna značka, kterou já moc nemusím. Nakonec, ale není špatná své si odpracuje, vzhledově nevypadá nejhůř, tak snad dlouho vydrží.

Přidat komentář

Recenzer
Logo