Disperzní lepidla

Disperzní lepidla jsou známými tradičními tekutými nebo pastovitými lepidly, bez kterých se v mnohých domácnostech neobejdou. Jsou velmi oblíbená u kutilů, ručních pracích či výrobě dekorací. Použít je můžete při opravě dřevěných hraček i nábytku.

Nejznámějším disperzním lepidlem je Herkules, avšak výrobou se zabývají i několik dalších výrobců. Výběr konkrétního lepidla není nijak složitý, stačí vědět, při jakých příležitostech budete chtít lepidlo používat a jaké vlastnosti od lepidla očekáváte.

Prohlédnout lepidla

Typy

Disperzní i jiná lepidla na dřevo, MDF, lamino a další materiály se rozdělují podle normy ČSN EN 204 do několika skupin podle odolnosti proti vlhkosti.

D2

Lepidla s označením D2 jsou vhodná pouze pro použití v interiéru. Tato lepidla nejsou odolná vůči vlhkosti ani vodě.

D3

Lepidlo bude možné používat v interiéru i exteriéru. Lepený spoj je schopen do jisté míry odolávat dlouhodobému působení vlhkosti a vodě. Spoj však není schopen odolat stálému působení vody. Tato lepidla je možné používat v interiéru, a to i ve vlhkých prostorách. Použít je tedy můžete například v koupelně, sklepě, garáži i na jiných místech. Obecně jsou tato lepidla vhodná k lepení papíru, kartonu i dřeva. Použít je můžete všude tam, kde budete potřebovat vytvořit pevný spoj.

D4

Opravdu vysoký spoj a permanentní odolnost vůči vodě zaručují lepidla s označením D4. Použít je můžete v exteriéru při lepení zahradního nábytku, opravě pergoly a jiných dřevěných zahradních staveb. Tato lepidla spadají do kategorie reaktivních lepidel, která jsou známá tím, že se při jejich vytvrzování nebude rozpouštědlo odpařovat. K odpařování dochází působením vzdušné vlhkosti. Při kontaktu s vodou zvyšují svůj objem, spoj se vytvrzuje do pevné hmoty.

Lepidla můžete používat pro spoje, které jsou vystaveny povětrnostním vlivům. Použít je můžete i pro spoje, které budou vystaveny extrémní námaze. Tato lepidla koupíte v tekuté i gelové podobě. Tekutá lepidla jsou vhodná při opravách nábytku, gelová se používají při konstrukčním lepení.

Složení

Disperzní lepidla jsou tvořena polymery rozptýlenými ve vodě. Ta se po nanesení lepidla odpařuje. Tato lepidla jsou ekologická a jejich složku netvoří organická rozpouštědla.

Lepené materiály

Aby bylo možné lepidlo použít, je nutné, aby byl alespoň jedem materiál savý. Lepidla pracují na principu, kdy se musí vodní složky vsakovat do jedné. Teprve poté dochází k pevnému spojení materiálů. Z tohoto důvodu není možné disperzní lepidlo používat při lepení plastů, skla nebo kovů.

Naopak velmi dobře bude lepidlo fungovat při lepení papíru, kartonu, lepenky i dřeva. Použít je můžete i při lepení plovoucí podlahy.

Značka

Pravděpodobně nejznámější jsou disperzní lepidla značky Herkules. Použít je můžete při lepení mnoha materiálů. Lepidla značky Herkules najdou své uplatnění v domácnostech, dílnách i školách. Pomocí tohoto lepidla slepíte papír, dřevo, dřevovlákno, korek i kůži.

Disperzní lepidlo koupíte i od značky Pattex. Tento výrobce nabízí lepidla v několika variantách. To správné vyberete podle toho, jaký konkrétní materiál budete chtít lepit. V interiéru i exteriéru budete moci používat lepidla Dispercoll, Den Braven, Prity, Ponaly, Tenyl nebo Mapei.

Cena

Disperzní lepidlo můžete koupit za 50 Kč i 500 Kč. Cenu určují vlastnosti i velikost balení. V domácnostech bude možné použít tekutá i tuhá lepidla, jejich cena nebývá vyšší než 100 Kč. Za velké balení nebo speciální složení zaplatíte od 300 – 500 Kč.

Prohlédnout lepidla

Otázky a odpovědi

Kdy se bude disperzní lepidlo hodit?

Disperzní lepidlo je ideální při lepení papíru i dřeva. Pomocí lepidla vytvoříte dokonale pevné a přitom pružné spoje, které nebudou zapáchat a navíc budou vodě odolné. Výhodou lepidel je i skutečnost, že špatně slepený spoj je možné po nahřátí nebo napaření rozebrat.

Jaké jsou nevýhody disperzních lepidel?

Za nevýhodu lze považovat delší dobu, kterou lepidlo potřebuje ke svému vyzrávání. Ve srovnání s lepidly vteřinovými budete potřebovat dokonce několik hodin. Proto je vhodné si dopředu nachystat i pomůcky, kterými budete moci slepený spoj zatížit popřípadě zafixovat. V dílně vám mohou velmi dobře posloužit truhlářské svorky nebo třeba svěrák.

Jak je možné disperzní lepidlo nanášet?

Používání lepidla je velmi jednoduché. K nanášení lepidla můžete použít štětec nebo dřívko. Koupit můžete lepidlo s praktickým aplikačním nástavcem. Tekutá lepidla se doporučuje nanášet ve větších vrstvách.

Závěr

Disperzní lepidla jsou velmi universální a vhodná při lepení mnoha materiálů. Používat je můžete v interiéru i exteriéru. Při výběru lepidla je nejdůležitější vědět, kde přesně budete chtít lepidlo používat. V závislosti na tom se mění složení a vlastnosti lepidel.

Při výběru konkrétního lepidla se orientujte označením, které určuje, v jaké míře dokáže lepidlo odolávat vodě a celkově vlhkosti. Běžné materiály, které se nacházejí v interiéru, můžete lepit lepidlem D2. Větší odolnost nabízí lepidla s označením D3. Používat je můžete v interiéru i exteriéru. Tato lepidla již v určité míře vodě i vlhkosti odolávají. Vysoce odolné spoje vytvoříte pomocí lepidla D4. Tato lepidla jsou určena pro lepení namáhaných spojů v exteriéru.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (140 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo