Jak vybrat domeček pro hlodavce?

Hlodavci jsou od přírody zvířata, která velmi často vyhledávají úkryty. V přírodě žijí drobní i větší hlodavci norách. Zde jsou chráněni před přirozenými predátory, mohou klidně odpočívat i vychovávat svoje mláďata. I v případě, kdy chováte hlodavce doma a jeho život není nijak ohrožen, neměl by domeček v kleci chybět. Králík, morče, křeček, myš i jiná zvířata si jednoduše budou potřebovat někde v klidu odpočívat.

Domeček budete vybírat s ohledem na druh, velikost i počet zvířat. Největší domečky jsou určeny králíkům a činčilám, v nejmenších se schovají myši nebo křečci. Z hlediska bezpečnosti si nejlépe vedou domečky vyrobené z přírodních materiálů. A oku budou nejvíce lahodit designové a netradiční provedení.

Prohlédnout domečky

Typy

Do skupiny hlodavců patří myši, křečci, potkani, osmáci, morčata i králíci. Každá skupina zvířat bude potřebovat domeček jiné velikosti.

  • Domeček pro křečka, potkana nebo osmáka – v této kategorii najdete celou řadu spíše menších domečků. K dostání jsou domečky patrové i domečky s různými zábavnými prvky.
  • Domeček pro morčata – morčata budou potřebovat domeček větší velikosti. Morčata jsou navíc společenská zvířata, která by měla být chována ve více kusech. Většímu počtu zvířat můžete koupit nejen velké, ale i patrové domečky. Zábavu zajistí domeček, jehož součástí je i prolézačka.
  • Domeček pro králíka nebo činčilu – největší domečky jsou určeny králíkům. Králíček by měl mít domeček v domácím i venkovním výběhu. Toto pravidlo platí pochopitelně pro zakrslé králíky, králíci chovní se obejdou i bez domečku.

Materiál

Domečky pro hlodavce se v základu rozdělují podle výrobního materiálu. Každý z materiálů má své výhody i nevýhody.

  • Dřevěné domečky – tyto domečky patří k těm nejoblíbenějším. Dřevo je bezpečný, odolný a na dotek teplý materiál. Pro hlodavce, kteří vše s oblibou okusují, bude domeček ze dřeva ideální volbou, musíte však ohlídat, abyste koupily domeček, jehož dřevo není nijak chemicky ošetřeno.
  • Plastové domečky – domečky z plastu jsou lehké a cenové dostupné. Plast je však méně odolný, méně prodyšný o komfortní. Plastové domečky vašemu mazlíčkovi neposkytnou tolik tepla, jako domeček vyrobený ze dřeva. Pokud má zvíře tendenci domeček okusovat, může pro něho být plast velmi nebezpečný. Velkou výhodou plastu je snadná údržba domečku.
  • Textilní domečky – v textilním domečku se budou hlodavci cítit příjemně a útulně. Tyto domečky bývají menší a v kleci nezaberou tolik místa. Nevýhodou je jejich menší odolnost vůči okusování. Speciální skupinou jsou plyšové domečky nebo pelíšky, ve kterých si mohou zvířátka dopřát opravdové pohodlí.
  • Domečky ze sena – domeček je vyroben z ručně sušené trávy, součástí domečku nejsou dráty ani jiné nebezpečné části, která by mohla zvířátko poranit. Tyto domečky plní funkci chutného úkrytu, nevýhodou je však jeho nižší životnost. Domečky ze sena jsou vzduchotěsné a zajistí přirozenou regulaci teploty, v létě domeček ochladí, v zimě dokonale zahřeje.

Velikost

Vybrat správnou velikost domečku není zase tak složité. Spolehnout se můžete na svůj selský rozum a k dispozici vám bude i doporučení výrobce. Nejdůležitější je, aby velikosti zvířátka odpovídal vchod. Větší okna mohou posloužit jako prolézačka.

Domečky pro hlodavce se liší i svým tvarem. Klasikou jsou obdélníkové domečky, oblíbené jsou i rohové varianty, které šetří prostor v kleci. Zvolit můžete i domeček atypického tvaru.

Značka

Domeček pro hlodavce koupíte v každé prodejně, která se specializuje na prodej zvířecích potřeb. U zákazníků jsou velmi oblíbené domečky značky Trixie, Zolux, Kerbl nebo Nobby.

Další modely nabízí Fernplast, JK Animals, Tommi či Savic. U značkových výrobců máte jistotu, že na výrobu domečku použili bezpečné materiály. Přesto ani značkové domečky nejsou schopny dlouhodobě ustát ataky ostrých hlodavčích zubů. Po čase tak budete muset nákup domečku zopakovat.

Cena

Cenu domečku určuje především jeho velikost, design a výrobní materiál. Těmi nejkvalitnějšími a zároveň nejodolnějšími jsou domečky dřevěné. Oblíbené jsou domečky hladké i domečky, jejichž součástí je kůra. Domeček ze slámy může stát od 180 – 500 Kč. Podobná je i cena textilních a plyšových domečků. Cena plastových domečků začíná na cca 60 Kč a vyšplhat může ke 200 Kč.

Prohlédnout domečky

Otázky a odpovědi

Je vhodnou volbou závěsný domeček pro hlodavce?

Hlodavec může najít úkryt i v závěsném domečku. Tuto variantu využije rovněž ke svojí zábavě. V závěsném domečku nebo hamace bude mít zvíře lepší přehled i o tom, co se děje v jeho okolí. Tyto domečky najdete v mnoha variantách a koupit je tak můžete prakticky jakémukoliv zvířeti. V kleci navíc nebudou závěsné domečky zabírat žádné místo.

Jaký domeček pořídit králíkovi?

Králíkovi byste měli koupit dostatečně odolný domeček. Nejlepší variantou jsou tak dřevěné domečky, které delší dobu ustojí náročné okusování. Kvalitu dřevěných domečků určuje především tloušťka stěn. Čím bude stěna silnější, tím odolnější bude i samotný domeček. Kromě dřevěných budou dobou volbou i modely vyrobené ze spletené trávy.

Tyto domečky jsou přímo určeny ke konzumaci a počítat tak musíte s tím, že domeček budete pravidelně dokupovat. Domeček ze sena však můžete pomocí návodů vyrobit i doma. Nevhodné jsou domečky plastové, které mohou být pro silné králičí zuby nebezpečné.

Je nutné pořídit domeček i ochočenému morčeti?

Morče je zvířátko, které se dá velmi dobře ochočit a žit s vámi na volno stejně jako kočka nebo pes. Přesto i v tomto případě by mělo mít místo, kam se může ukrýt před stresem nebo nebezpečím. Morčatům je vhodné pořídit spíše jednodušší domečky, vyhnout byste se měli variantám s okénky. V takových to domečcích mohou zvířata snadno uvíznout.

Pokud si potrpíte na design, preferujte domečky opatřené okénky s mřížkami. I v tomto případě byste měli dát přednost domečkům vyrobených z přírodních, chemicky neošetřených materiálů, které mohou bezpečně okusovat.

Závěr

Domeček patří k základnímu vybavení každé klece pro hlodavce. V domečku bude hlodavec spát, odpočívat nebo ji využijete jako úkryt ve stresových situacích. Domeček však může posloužit i jako prolézačka, na rovné střeše si může zvířátko rovněž pohodlně poležet.

V obchodech najdete celou řadu různých variant, při výběru byste se měli řídit velikostí chovaného zvířátka. Ve větších domečcích se může ubytovat i větší počet zvířat. Za nejlepší volbu jsou považovány domečky ze dřeva. Tyto domečky patří k těm nejkvalitnějším a pro zvířátko budou i zdravotně nezávadné.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo