Jak vybrat elektrický kráječ chleba?

Už vás nebaví krájet chleba klasickým nožem, protože věčně řežete nerovné kusy a provádí se vám řez složitě? Skoncujte s tím a pořiďte si elektrický kráječ chleba, který využijete kromě chleba také na zeleninu, sýry či salámy. Ušetří vám spoustu času a vychutnáte si tak jídlo nakrájené na totožné úzké i široké plátky přesně tak, jak to máte rádi.

Porovnat ceny kráječů

Typy

Kráječe chleba můžete pořídit buďto v elektrické nebo ruční verzi. Každá z nich má své pro i proti a bude se hodit odlišným zákazníkům. Zatímco elektrické kráječe jsou skvělé z hlediska praxe a pohodlnosti, ruční vám ušetří výdaje za elektřinu.

Elektrický kráječ chleba

O tomto typu kráječe chleba se v dnešním článku budeme bavit. Poskytuje větší komfort, protože se při práci s ním nemusíte tak namáhat. Stačí, když zapojíte elektrický kráječ do zásuvky a zmáčknete tlačítko. Existuje spoustu modelů, proto si určitě vyberete ten svůj podle vašich představ. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že je na elektřinu, má vyšší spotřebu a také vyšší cenu.

Ruční kráječ chleba

Ruční, nebo také jinak zvaný mechanický, kráječ chleba je levnější a nevyžaduje elektrickou energii. Je ale zapotřebí vyvinout dostatek síly – funguje na základě pootočení kličky. Přesnost krájení ovšem může být nižší. Využijete ho na místech bez připojení k elektřině, jako je například chata.

Výhody a nevýhody

Shodneme se na tom, že ačkoliv je elektrický kráječ chleba v mnoha ohledech lepší, než mechanický, má také své nevýhody. Abyste dokázali porovnat, co pro vás bude nejlepší, pojďme to vše sepsat dohromady.

KLADY
  • praktičnost
  • rychlost krájení
  • preciznost
  • minimální vyvinuté úsilí
ZÁPORY
  • horší skladnost
  • zabírá místo v kuchyni
  • vyšší cena

Tloušťka plátků

Co konkrétně máte v plánu krájet? Nemusí jít pouze o chléb, nebo se budete rozhodovat podle toho, jak silné plátky máte rádi. Dopřejte si tloušťku podle svých preferencí, a to:

Do 15 mm

V této kategorii najdete velké množství zboží, spadá sem klasická tloušťka krajíce chleba. Pokud byste chtěli krájet i jiné potraviny, například sýry nebo salámy, tam budete požadovat co nejužší plátky. Některé stroje dosahují maximální šířky jen 12 mm, proto si vše předem dobře zkontrolujte.

Nad 15 mm

Máte raději tlustší plátky? Pak volte tloušťku nad 15 mm, která může dosahovat až 23 mm a více. Větší maximální šířku plátku ovšem často znamená dražší kráječ, nemusí tomu ale tak nutně být vždy. Využijete kromě chleba také u větší zeleniny, například cukety.

Materiál

Elektrické kráječe chleba můžete najít ve dvou variantách, co se týče materiálu, a to buďto z plastu nebo kovu. Doporučujeme se rozhodnout podle toho, jak často máte v plánu kráječ využívat. V čem jsou mezi jednotlivými variantami zásadní rozdíly?

Plast

Hlavní výhodou plastových kráječů je jejich cena, která je logicky nižší, protože plast není tak kvalitní a odolný jako kov. Mají také nižší hmotnost, což se vám bude hodit, budete-li kráječe často přemisťovat. Často je lze částečně rozebrat a uložit, tudíž jsou i skladné. Hodnoty příkonu jsou také nižší a kotouče menší.

Kov

Celonerezové kráječe na chleba jsou sice dražší, za to ale mají několik skvělých vlastností, mezi které můžeme zařadit delší životnost, vyšší odolnost, příkon a větší velikost kotoučů. Počítejte ovšem s vyšší hmotností, která se může pohybovat kolem 3 kg, ale klidně až 5 kg. Nedají se rozložit.

Kotouče

Standardně se vyrábí dva druhy kotoučů, a to o průměru 170 a 190 mm. U plastových kráječů se nejčastěji setkáme s průměrem nože 170 cm, u kráječů kovových bývá průměr většinou 190-220 mm. Čím větší pecen chleba potřebujete nakrájet, tím větší musíte mít kotouč. Ty se liší nejen velikostí, ale také druhem.

  • Kráječe s hladkým kotoučem – vhodné pro řezání tenčích plátků.
  • Kráječe s ozubeným kotoučem – nemají tak přesný řez, ale hodí se pro více účelů, například pečivo, sýry, uzeniny nebo zeleninu.
  • Kombinované kráječe – lze měnit hladký kotouč za zoubkovaný.
    Pamatujte, že nejkvalitnější kotouče jsou vyrobeny z nerezové oceli, jiné nepořizujte.

Příkon

Velmi důležitý parametr, na který byste se při výběru měli rozhodně zaměřit. Čím vyšší příkon, tím lépe bude kráječ fungovat, což jde ale ruku v ruce s vyšší spotřebou energie. Příkon se pohybuje mezi 100-240 W, vyšší hodnoty mívají kráječe nerezové. Nejdražší modely mohou mít pouze několik desítek wattů. Jejich konstrukce je totiž tak kvalitní, že motor nepotřebuje pro dokonalý řez potraviny žádný výkon navíc.

Hmotnost

Jak už jsme zmínili, plastové kráječe jsou lehčí, celokovové modely těžší. Hmotnost vás bude zajímat tehdy, kdy budete kráječ muset přemisťovat či ho často zvedat – například, když ho nemáte položený na lince, ale uložený někde ve skříňce. Plastové modely budou mít do 3 kg, nerezové zase nad 3 kg. Jsou však vybaveny lepšími stabilizačními prvky a nehrozí u nich proklouznutí na lince.

Funkce

Elektrické kráječe chleba jsou praktické, ušetří vám spoustu času a námahy, které s klasickým nožem máte. Nabízí také různé užitečné funkce, které se vám při používání vyplatí.

  • Regulace otáček – nastavíte si rychlosti krájení podle zvoleného druhu potraviny, nebývá součástí každého kráječe.
  • Momentový (impulzní) provoz – kráječ funguje jen při zapnutí tlačítka, bezpečnostní funkce.
  • Trvalý provoz – přesný opak předchozí funkce, hodí se, pokud nemáte v okolí děti, nemusíte na tlačítku zapnutí držet prst, kráječ bude krájet automaticky, dokud ho nevypnete.
  • Integrovaný brousek – pouze u některých modelů, můžete díky němu nabrousit kotouč.
  • Odnímatelnost kotouče – při čištění spotřebiče nebo výměně kotouče.
  • Dětská pojistka – zabraňuje nechtěnému spuštění kráječe, když jsou v okolí děti.
  • Pogumované nožky – zajišťují stabilitu a zabraňují klouzání kráječe po kuchyňské lince.
  • Bezpečnostní prvky – chrániče prstů a kryty kotoučů pro vaši bezpečnost při používání stroje.
  • Držák krájených potravin – systémy bodců a úchytů, které drží potravinu na místě.
  • Tácek na potraviny – jakmile danou potravinu nakrájíte, můžete ji položit na tácek.
  • Vyměnitelné kotouče – výměna hladkého a ozubeného kotouče podle potřeby a právě krájených potravin.
  • Rozložení – můžete složit jednotlivé části kráječe a pak je zase složit, což vám pomůže usnadnit si skladování.
  • Kryt kotouče – zabrání poškození břitvy během skladování.

Značka

Mezi oblíbené výrobce elektrických kráječů chleba patří Sencor, Graef, Catler, Domo nebo třeba Ritter. Je důležité vybrat kvalitní ověřenou značku, která si dala na výrobě kráječe záležet, aby vám dlouho vydržel a byl funkční. Pokud si nejste výběrem jistí, přečtěte si recenze nebo se zeptejte specializovaného prodejce v obchodě.

Cena

Je jasné, že levnější variantou budou kráječe z plastu. Ty vás vyjdou na cenu do 1 500 Kč. Najdete zde ale i několik kovových modelů, jejichž příkon je nižší a funkce navíc téměř nulové. Pokud plánujete kráječ na chleba používat jednou za čas, tohle je vaše cenová kategorie.

Od 1 500 Kč do 3 000 Kč převažují spíše kovové kráječe. Výkon je zde už vyšší a funkce rozšířenější. Jde o takový zlatý střed, skvělý poměr cena/kvalita.

Nejdražší jsou kráječe na chleba nad 3 000 Kč, které vám ale dopřejí to nejlepší, co můžete mít doma. Samozřejmostí je zde jako materiál kov, ale také funkce typu integrovaného brusného kamene nebo regulace otáček. Kvalitu poznáte již na první pohled, zaujme vás totiž designem.

Porovnat ceny kráječů

Údržba

Co se týče údržby, je třeba se o kráječ starat, aby fungoval tak, jak má. Jestliže ho používáte pouze na krájení chleba, stačí ho zbavit drobků. Pokud na něm krájíte i jiné potraviny, důkladně plochu i kotouč otřete a minimálně jednou týdně omyjte, aby na něm nezaschl tuk nebo šťáva, například ze sýra či zeleniny. Máte-li doma plastové provedení, které lze rozložit a zase složit, můžete jednotlivé části umýt v myčce na nádobí.

Otázky a odpovědi

V čem je elektrický kráječ chleba lepší než ten mechanický?

Elektrický kráječ je zejména praktičtější než mechanický, protože nevyžaduje žádné úsilí, jednoduše jen zmáčknete tlačítko, které za vás požadovanou potravinu nakrájí. Je tak rychlý a precizní, což vám umožní vychutnat si to, co máte rádi, v té nejvyšší kvalitě. Hodí se na každodenní použití, mechanický kráječ se využívá spíše jednou za čas, dá se totiž jednoduše složit a zase rozložit, takže vám nikde nebude překážet, navíc je levnější.

Jaké parametry jsou při výběru kráječe nejdůležitější?

Určitě se zaměřte na výkon, který určuje, za jak dlouho a jak kvalitně budete mít plátky nakrájeny. Dále věnujte pozornost materiálu (plast nebo kov), s ním související hmotnosti, typu kráječů a požadované tloušťce.

Jak na údržbu elektrického kráječe chleba?

Pokud krájíte pouze chléb, stačí odstranit drobky, kráječ totiž není nijak zašpiněn. Jestliže na něm ale krájíte i zeleninu, sýry nebo salámy, mohl by po použití zůstat mastný, proto ho důkladně otřete a minimálně jednou týdně omyjte, Máte-li plastové provedení, můžete ho umístit do myčky na nádobí, a ušetřit si tak práci.

Závěr

Elektrický kráječ chleba je šikovným pomocníkem, který se bude hodit do nejedné domácnosti. Zvládnete s ním rychle a efektivně nakrájet chleba, ale také další potraviny, mezi něž patří například sýr, salám či zelenina. Nyní už víte, na jaké parametry se při jeho výběru zaměřit tak, abyste vyhověli svým požadavkům. Věnujte pozornost kvalitě a dobře se o přístroj starejte, aby vám dělal dlouho radost.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás se nejlépe osvědčil elektrický kráječ od Sencoru. Chleba na něm sice také krájíme, ale hlavně ho používám na uzeniny a podobně, to u nás jede ve velkém.

  2. Elektrický kráječ jsem původně měla od značky Domo, ale když nedávno dosloužil, rozhodla jsem se vyzkoušet značku SilverCrest. Rozhodně to nebyla špatná koupě, protože je to vynikající spotřebič. Používám ho nejen na krájení chleba, ale také na tenké plátky uzenin, různé sýry atd., protože je to úžasný pomocník.

  3. Měli jsme elektrický kráječ chleba od značky Gorenje, ale byl takový trochu líný a manipulace s ním nestála za nic. Byla jsem nakonec ráda, když jsme ho dali pryč a místo něj pořídili Silvercrest SAS 120 D1, se kterým pracuji moc ráda, skvěle krájí, dobře se s ním krájí, plátky si nastavíte úplně bez problémů a má i hezký design, takže perfektně pasuje na kuchyňskou linku.

Přidat komentář

Recenzer
Logo