Jak vybrat florbalovou hokejku?

Florbalová hůl je složena ze shaftu a koncovky. Pod označením shaft se ukrývá pouze tyč florbalky. V případě shaftu by vás měla zajímat velikost, tvrdost, tvar i výrobní materiál. Druhou částí florbalky je čepel. U této části by vás měl zajímat především tvar.

Florbalovou hokejku je vhodné vybírat podle několika parametrů. Zvolit musíte správnou délku a hmotnost hole. Hmotnost udává výrobní materiál a i zde máte na výběr hned několik možností. Důležité je provedení čepele i grip shaftu, ten bývá nejčastěji kulatý nebo oválný.

Shafty se liší tvarem a tedy i technologií, kromě rovných můžete zvolit zahnutou nebo zúženou hokejku. A zapomenout nelze ani na tvrdost hokejky. Aby byla kombinace všech těchto parametrů opravdu kvalitní, hraje důležitou roli i výrobce. A pochopitelně vás bude zajímat i cena hole.

Prohlédnout hokejky

Nejlepší florbalové hokejky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Teddies 2ks s pukem plastcm v síťce 98 % 65 Kč Zobrazit Megaknihy.cz
2. Oxdog Fusion 32 95 % 590 Kč Zobrazit Exesport.net
3. Unihoc Cavity Z 32 88 % 1 150 Kč Zobrazit Florbal.com
4. Acra KIDS 82 % 111 Kč Zobrazit Onlineshop.cz
5. Tempish Cross 69 % 260 Kč Zobrazit Flystork.cz

Strana

Florbal můžete hrát na pravou i levou stranu. Právě strana je tím prvním, co budete při výběru vybírat. Jestliže si nejste jistí, na jakou stranu budete vlastně hrát, postačí vám malý provést malý test s obyčejným koštětem. Ruka, kterou při zametání umístíte níž je dominantní, a určuje stranu hry. Ti, kteří mají níž pravou ruku, hrají na pravou stranu. Ti, kteří mají níž ruku levou, hrají na levou stranu.

Výběr strany není automatický a vliv nehraje ani to, kterou rukou píšete. Mnoho praváku hraje s levými florbalkami a právě levá strana je výrazně preferovanější než strana pravá. Dle výzkumů se dokonce udává, že levou hokejku na florbal používá více než 65% hráčů.

Délka

Délku florbalové hokejky je třeba vybírat podle výšky postavy hráče. Obecné pravidlo říká, že florbalová hokejka by vám měla sahat po pupík. Mnoho odborníků i profesionálních hráčů však radí, vybírat florbalku cca o 3 – 5 cm delší. Poté již budete vycházet podle velikostní tabulky, která by měla být uvedena na každém e-shopu a najít byste ji měli i v kamenných prodejnách.

Tvrdost shaftu

Velmi důležitá je i tvrdost florbalky. Tento parametr určuje, jak moc budete schopní florbalovou hůl využívat. Nejčastěji se tvrdost hole pohybuje v rozmezí 26 – 32 mm., ale narazit můžete i na další hodnoty. Florbalka s hodnotou 26 mm je tvrdší než hůl s tvrdostí 32 mm. Hráči, kteří jsou schopni dát do rány velkou sílu, tak budou vybírat hůl s nižší hodnotou tvrdosti. A naopak ti, kteří mají menší sílu, budou potřebovat florbalku s vyšší hodnotou tvrdosti.

  • Tvrdost 23 – 25 je vhodná pro dospělé spíše profesionální hráče s velkou sílou.
  • Tvrdost 26 – 29 mm je určena dospělým nebo pokročilým hráčům. Pro běžně silného hráče je optimální tvrdost 26.
  • Tvrdost 29 – 32 mm je ideální pro dospělé hráče s menší sílou, hobby hráče, začátečníky, ženy nebo větší děti.
  • Tvrdost 32 – 36 mm ideální tvrdost hole pro hráče v juniorské kategorii a děti.

Tvar shaftu

Florbalové hole mají tyč rovnou, zúženou nebo zahnutou. Kromě toho může bát hůl i vyztužená. Vyztužení se postará o ještě lepší podporu použitých technologií. Vyztužená CURVE florbalka ještě více podpoří efekt prohnutí. Stejně je tomu u tvaru KICK.

Zahnutá florbalová hůl je značena CURVE

Díky prohnutí se změní úhel čepele vůči podlaze. Využít to můžete při hře tahem nebo příklepem. Se zahnutou holí se vám však bude hůře nahrávat a slabší bude i zpracování florbalového míčku.

Zúžená florbalová hůl je značena KICK

Pomocí této florbalky budou střely tvrdší a razantnější. Zúžená hůl je však určena profesionálům, abyste plně využili to, co vám může zúžená florbalka nabídnout, musí být vaše střelecká technika hry na vysoké úrovni.

  • Začátečníci – začátečníkům se doporučuje používat rovné hole.
  • Pokročilý – mohou hrát rovněž s rovnou, ale i zahnutou nebo zúženou hokejkou.

Materiál shaftu

Určuje odolnost i hmotnost florbalové hole. Na výrobu se používá karbon, kompozitní materiál a skleněné vlákno.

  • Karbon – karbonové florbalky jsou lehké, ale vydrží toho méně.
  • Kompozit – florbalky vyrobené z kompozitu mají stále dobrou hmotnost a vyznačují se i lepší odolností.
  • Skleněné vlákno – tyto hole vydrží nejvíce, jejich nevýhodou je však vysoká hmotnost.
  • Karbon – kompozit – kombinací materiálů získáte výhody obou těchto materiálů. Hokejka na florbal je lehká a dostatečně odolná. Tyto materiály mají dobrý poměr cena/výkon a v současné době patří k nejoblíbenějším.

Profil

Florbalové hole mají až 3 různé profily.

  • Kulatá hůl – nejčastěji se používají kulaté hole. Kulatý tvar dokonale sedí v dlaních a hra je díky tomu komfortní.
  • Oválná hůl – komu by kulatá hůl nevyhovovala, může koupit hůl s oválným tvarem. Oválný tvar bude vyhovovat zejména hráčům s velkýma rukama a dlouhými prsty. Oválné hole jsou však o něco málo těžší než hole kulaté.
  • Hranaté hole – hranatý tvar je typický pro hokejové hokejky a vyhovovat tak bude především hráčům hokeje, kteří si rádi zahrají také florbal.

Čepel

Také čepele se liší tvarem, tvrdostí a výrobním materiálem. Čepel je standardně součástí hole, koupit ji však můžete i samostatně. Avšak v případě, kdy budete kupovat florbalku kvalitního výrobce, nebudete mít pravděpodobně důvod čepel měnit. Samotný výrobce totiž velmi dobře ví, jakou čepel má na shaft nasadit.

Pokud s florbalem začínáte, bude vás zajímat pouze tvar čepele. Vybírat můžete mezi rovnou a zahnutou čepelí.

  • Rovná čepel – rovná čepel je schopna velmi dobře zpracovat nahrávku. Velmi kvalitní je i střela příklepem nebo backhand. Rovná čepel je vhodná spíše pro zkušené hráče.
  • Zahnutá čepel – tato čepel je ideální pro kontaktu s míčkem, díky tomuto tvaru budete mít nad míčkem lepší kontrolu. Je vhodnější také na střelu tahem. Zahnutá čepel se celkově více hodí pro méně zkušené hráče, protože jim pomůže lépe ovládat míček.

Značka

Mezi jedny z nejoblíbenějších patří florbalové hole značek Zone, Salming, Exel, Unihoc nebo třeba Fat Pipe. Všechny značky nabízí mnoho různých výrobků, které splní nároky dětí, začátečníků, poloprofesionálních i profesionálních hráčů.

Cena

Hokejka na florbal vypadá na první pohled jako velmi jednoduché příslušenství, avšak pořizovací cena může mnohé překvapit. Nejlevnější jsou jednoduché hole určené dětem. Cena těchto holí se pohybuje v rozmezí 600 – 1 000 Kč.

Cena juniorských holí bývá v rozmezí 1 100 – 2 500 Kč, cena florbalek pro dospělé pak může překročit 3 000 Kč. Aby byla vámi vybraná hůl dostatečně kvalitní, neměla by hrát cenu při výběru tu nejhlavnější roli.

Porovnat ceny hokejek

Otázky a odpovědi

Jak moc je důležitá tvrdost čepele?

I čepele jsou rozděleny do skupin podle tvrdosti. Tvrdost jako taková bude zajímat spíše zkušené hráče, které mají na florbalovou hokejku velké nároky. Běžní hráči si vystačí se středně tvrdými čepelemi, které jsou obecně nejoblíbenější.

Proč se čepele nahřívají?

Pomocí tepla je možné čepel ohnout do požadovaného tvaru. Tímto způsobem je možné tvarově upravit i rovnou čepel. Ačkoliv je nahřívání čepele poměrně časté, odborníci a profesionální hráči tento způsob úpravy tvaru čepele nedoporučují. Především začínající hráči nemohou přesně vědět, do jakého tvaru florbalku ohnout a touto úpravou tak mohou čepel spíše znehodnotit.

Postačí dětem plastová hokejka?

Florbalové hokejky pro děti se vyrábí také z plastu. Výhodou plastu je nízká cena i hmotnost. Plastovou hokejku můžete koupit opravdu malým dětem, které ji budou mít spíše pro zábavu při domácím hraní. Jestliže chce váš potomek s florbalem začínat a bude hrát i na školních zápasech, není plastová hokejka dobrou volbou. Dětem se raději doporučuje koupit karbonovou nebo kompozitovou florbalku.

Závěr

Florbalku můžete zakoupit prostřednictvím internetových obchodů nebo si ji vybrat přímo v kamenné prodejně. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob nákupu, měli byste postupovat následovně. Nejprve zvolte, zda vybíráte pravou nebo levou hůl. Poté podle své výšky vyberte správnou délku shaftu.

Za ideální se v začátcích pro běžného dospělého hráče považuje tvrdost 26 nebo 27. Poté vyberte preferovaný tvar hole, zde se doporučuje kulatý, popřípadě i oválný tvar shaftu. Mezi oblíbený materiál patří kombinace karbon – kompozit, ale začátečníci mohou sáhnout i po karbonové holi. Poté již stačí zvolit pouze požadovaný tvar čepele.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.sportisimo.cz, www.mastersport.cz, www.sportobchod.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (56 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Koupila jsem synovi na jeho kroužek tuto hokejku: Unihoc Player + 26 a je spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo