Gimbal je příslušenství, které vám pomůže pořídit opravdu kvalitní videa, ať už k jejich pořizování použijete mobilní telefon, fotoaparát nebo kameru. Gimbaly se používají mnoho let, nejčastěji jsou spojovány s filmovým průmyslem.
Pravděpodobně každý viděl záznam, na kterém se velká kamera pohybuje pomocí speciálních vozíků. V současné době však mohou tato stabilizační zařízení používat skutečně všichni, nejčastěji pak ve spojitosti s mobilním telefonem. I v tomto případě můžete za pochodu pořídit skutečně kvalitní a plynulé záběry.
Gimbal je stabilizační zařízení se zabudovaným gyroskopem a soustavou elektromotorů. Každý z elektromotorů vyvažuje uchycené zařízení v jedné ze dvou nebo tří os. Motory mohou pracovat nezávisle na sobě nebo současně a výsledkem jsou ostré a plynulé záběry.
V současné době je na trhu opravdu velké množství gimbalů a vzhledem k popularitě těchto stabilizátorů přichází výrobci stále s novými a vylepšenými modely. Při výběru toho správného typu berte v potaz několik základních parametrů. Z hlediska bezpečnosti je důležitý nosnost. Z hlediska uživatelského komfortu pak kompatibilita a také různé funkce a režimy.
Nejlepší gimbaly
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Zhiyun Smooth Q2 | ⭐ 98 % | 2 690 Kč | Zobrazit | Mironet.cz |
2. | Feiyu Tech G6 | ⭐ 95 % | 3 790 Kč | Zobrazit | Muziker.cz |
3. | Moza Nano MST01 | ⭐ 88 % | 890 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Typy
Videa můžete pořizovat pomocí mobilního telefonu, fotoaparátu nebo kamery. U kamery je důležitá i velikost. Právě velikost a zařízení je tím hlavním, co vás bude při výběru gimbalu zajímat. Podle daného zařízení se totiž liší způsob, jakým lze gimbal upevnit. Menší zařízení lze uchytit do rozevíracích čelistí, v případě těch větších použije závit 1,4´´ či 3,8´´. Na každém balení je uvedeno, ke kterému zařízení lze gimbal uchytit.
Mobilní telefon/akční kamera
Do malých a levnějších gimbalů uchytíte tato malá zařízení. Gimbal je schopen stabilizace ve 2 – 3 osách. Ovládání je možné i prostřednictvím mobilní aplikace nebo dálkového ovládání. K dispozici máte i různý počet funkcí a malé gimbaly lze většinou složit, což usnadní jejich přenášení. Propojení telefonu/kamery umožní bluetooth.
K dostání jsou stabilizátory, které podporují operační systémy iOS i Android. Gimbal vám umožní uchytit prakticky jakýkoliv mobilní telefon. U těchto malých stabilizátorů věnujte pozornost čelistím, mezi které je možné kameru nebo telefon umístit. V jejich případě je důležitá šířka rozevření.
Fotoaparát
Fotoaparáty patří mezi středně velká zařízení a potřebovat tak budete o něco větší a robustnější gimbal, který si poradí s jeho vyšší hmotností. Tyto gimbaly obraz stabilizují ve 3 osách, uchytit ho budete moci nejčastěji pomocí závitu. Na něho fotoaparát jednoduše našroubujete.
Součástí gimbalu by mělo být i další příslušenství, většinou se jedná o pouzdro, ve kterém lze stabilizátor přenášet. Dále to bývají náhradní kabely, klíče, šrouby a baterie. K dispozici máte i možnost různého nastavení stabilizace, ostření nebo pohybu.
Kamera
Ještě větší stabilizátor budete potřebovat při natáčení pomocí videokamery. Samostatnou kapitolou jsou pak velké profesionální kamery, které používají filmaři. Běžný uživatel bude potřebovat gimbal s velkým ramenem, profesionálové kamery umístí do posuvné kolejnice.
Osy
Běžná stabilizátor, kterým je vybaven každý lepší mobilní telefon, se otáčí v 1 ose. Gimbal se však otáčí ve 2 nebo 3 osách. Díky tomu není obraz roztřesený a jeho kvalita je mnohem lepší.
- 2 osy – otáčení ve 2 osách umožňují levnější a méně kvalitní gimbaly. Gimbaly se dvěma osami jsou k dostání v omezeném množství a z trhu již pomalu mizí.
- 3 osy – kvalitnější gimbaly se mohou otáček ve 3 osách, možné je navíc naklápění do stran. Dále můžete vykonávat pohyb dozadu, dopředu, dolů i nahoru. I při větším pohybu bude uchycené zařízení pevně stabilizované na svém místě.
Napájení
Uvnitř gimbalu se nachází elektrické motory, které je nutné napájet. Mnoho stabilizátorů je pro tyto účely vybaveno vestavěnou baterií, kterou můžete dobíjet pomocí USB-C nebo micro-USB konektoru. Obvyklá výdrž akumulátoru se pohybuje v řádu desítek hodin.
Režimy
Hlavním úkolem gimbalu je umožnit pořídit záznamy ve vysoké kvalitě. Kromě toho mají jednotlivá zařízení různé režimy snímání, které však nejsou pro všechny gimbaly stejné. Tyto režimy jsou dané přímo výrobcem a jednotlivý výrobci se pochopitelně chtějí alespoň nějakým způsobem odlišit.
- Ovládání – módy nebo funkce můžete přepínat prostřednictvím ovládacích tlačítek, která se nachází na rukojeti. Běžné je i dálkové ovládání nebo ovládání pomocí mobilní aplikace.
- Sledování pohybu – umožní zafixovat pohybující se postavu, věc nebo zvíře tak, že bude neustále v záběru.
- Časosběr – pořizovat můžete plynulé zrychlené záběry.
- Panorama – tento režim využijete k pořizování dokonalých záběrů krajiny.
- Další programy – výrobci nabízí i různé kreativní funkce. Výsledná videa budete díky nim moci různě sestříhávat, přidat můžete hudby či efekty. Hotové video je možné odeslat na sociální sítě.
Příslušenství
Ke gimbalu můžete pořídit i další praktické příslušenství.
- Aplikace – tím nejdůležitějším je daná aplikace, která vám umožní zařízení ovládat. Ve většině případů lze aplikaci stáhnout zdarma z Googlu nebo App Store.
- Stativ – gimbal budete moci uchytit do stativu. S telefonem potom budete moci dle libosti otáčet, aniž byste ho musely neustále držet v ruce. Stativ lze obvykle uchytit pomocí závitu 1,4“.
- Powerbanka – některé gimbaly mají rovněž funkci poerbanky. Poté, co do něj mobil umístíte, se začne nabíjet.
Kalibrace
Než začnete gimbal používat, je nutné ho nejprve zkalibrovat. Kalibraci provedete jednoduše vložením daného zařízení do držáku. Poté s ním budete posunovat do stran do chvíle, kdy najdete to správné místo vyvážení. Přesný postup kalibrace musí být výrobcem uveden v návodu.
Značka
Výrobců gimbalu není v současné době mnoho. Avšak na trh přichází stále nové a kvalitnější modely a nemusíte se tedy bát, že nebude z čeho vybírat. Na trhu najdete mnoho stabilizátorů Xiaomi, Moza, Hohem, Feiyu Tech, Zhiyun Tech, Sevenoak, Hama a dalších.
Cena
Cenu určuje především velikost a hmotnost zařízení, pro které je gimbal určen. Mobilní telefony a malé akční kamery můžete uchytit do gimbalů s cenou od 800 – 4 000 Kč. Od 3 500 Kč již lze pořídit gimbal určený pro uchycení fotoaparátu nebo menší videokamery. V závislosti na velikosti kamery pak cena šplhá k více než 20 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Kam lze gimbal umístit?
Gimbal je zařízení, které můžete držet po celou dobu natáčení v ruce. Ti, kteří chtějí pořizovat také svoje záběry, snímají sportovní zápasy nebo cokoliv jiného a nechtějí gimbal držet ho mohou umístit do stativu nebo třeba do držáku na helmu či kolo. Další možností kam gimbal umístit nabízí i selfie tyč, ale například i hrudní pás. Najdou se i tací, kteří ho připevní na karoserii automobilu.
V čem je gimbal jiný než stabilizace v telefonu?
Zabudovaný stabilizátor obrazu nabízí každý dražší mobilní telefon. Ale ani pomocí tohoto stabilizátoru nebudete moci pořídit opravdu kvalitní záběry v případě, kdy se budete vy nebo vámi vybraný objekt pohybovat. Pořizované záběry bude zhoršovat rychlý pohyb nebo třeba jízda na kole. Kvalitní záběry tak budete moci pořídit pouze při použití gimbalu.
Jak postupovat při výběru gimbalu?
Hlavní roli hraje zařízení, které budete chtít do stabilizátoru vložit. V případě každého se zaměřte na nosnost, u gimbalů pro mobilní telefony bývají často výrobcem uvedeny i rozměry. Pozornost věnujte i provedení konstrukce.
Ve většině případů se na výrobu používá velmi odolný plast, který není náchylný k mechanickému poškození. Vyzkoušet byste rovněž měli, jakým způsobem lze gimbal složit a zkontrolovat je vhodné i kvalitu kloubů.
Závěr
Gimbal je možné chápat jako otočný bod, jenž vám umožní natáčení ve 2 nebo 3 osách. Využít ho můžete při pořizování videí i fotografií. Úkolem gimbalu je udržet uchycené zařízení ve stabilizované vodorovné poloze, díky čemuž pořídíte ostré a plynulé záběry. Díky tomuto stabilizátoru se vám již nikdy nestane, že záběry nebo fotografie budou roztřesené nebo rozmazané.
Gimbaly můžete nakoupit v těchto e-shopech: Mall.cz a Allegro.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.alza.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?