Granule pro králíky

Králíci jsou striktními býložravci. Hlavní složkou potravy každého králíka by mělo být seno. Kromě sena však králík vyžaduje komplexní krmivo, které můžete koupit ve formě krmných směsí nebo granulí. Králíkům můžete přilepšit i různými doplňky stravy, avšak váš výběr by měl být velmi uvážlivý, protože králíci mají velmi striktní požadavky, co se krmení týká.

Granule jsou pro králíky snadno konzumovatelnou stravou. Kvalitní granule budou králíkům chutnat a zajistí jeho zdravé trávení. Granule nejsou v jídelníčku králíka nepostradatelné, někteří toto krmivo nepodávají vůbec. Pokud se rozhodnete granule přidávat, měly by být v jídelníčku zastoupeny cca 5%. Jedná se tedy pouze o doplnění jídelníčku. Díky granulím dostane králík potřebné vitamíny. Nejdůležitější složkou potravy by mělo být vždy seno.

Jestliže se rozhodnete granule podávat, měli byste při jejich výběru zohlednit několik hledisek. Především je granule vybírat s ohledem na věk králíka. Důležité je pochopitelně i složení. Kvalitní granule by měly obsahovat cca 20% vlákniny. Další důležitou složkou je vápník, fosfor a tuk. Granule se vyrábí různými způsoby, pro králíky jsou mnohem lepší tvrdé granule, o které si budou moci brousit zuby.

Porovnat ceny granulí

Typy

Při výběru granulí hraje velmi důležitou roli věk králíka. Svoje granule mají mladí i dospělí králíky. Podle věku se mění složení. Při krmení granulemi byste to neměli přehánět s dávkováním. Pro králíky nejsou granule nijak zvlášť důležité a vystačí si s opravdu malou dávkou. Někteří chovatelé uvádějí pouze dávku, která se vejde na polévkovou lžíci. Jiní doporučují poradit se s veterinářem.

  • Junior – pod tímto označením najdete granule pro mladé králíky. Složení je uzpůsobeno tak, aby králík dostal vše potřebné, co ke svému správnému vývoji potřebuje. Mladí králíci mohou dostávat neomezené množství granulí. V jejich případě granule obsahují vápník a bílkoviny, což jsou složky, které králíci potřebují pro svůj správný růst.
  • Dospělí králíci – granule pro dospělé králíky obsahují kromě jiného látky, které mohou podporovat obezitu. Granule v některých případech mohou králíka odradit od konzumace sena, které je pro něho žádanější. V případě dospělých se doporučuje granule podávat v mnohem menších dávkách. V tomto případě se dle znalců nedoporučuje řídit se radami výrobců, kteří mnohdy doporučují podávat zbytečně vysoké dávky.
Krmivo pro králíka

Ukázka krmiva pro dospělého králíka

Složení

Granule se liší také svým složením. Podle něho se dělí na ekonomické, prémiové a superprémiové. V kvalitních granulích by měla být obsažena vláknina, a to v podílu alespoň 20% a 14% bílkovin. Poměr vápníku a fosforu by měl být 2:1, tuky a vápník by měly být zastoupeny 1%. Mezi nevhodné složky, které mohou méně kvalitní granule obsahovat, patří škrob, obilniny, hrách a další vedlejší produkty rostlinného původu.

Díky všem potřebným složkám nebudete muset dokupovat žádné další doplňky stravy nebo vitamíny. Teprve ve chvíli, kdy budete pozorovat jakékoliv zhoršení zdravotního stavu, bude vhodné nákup různých doplňků stravy konzultovat s veterinářem.

Granule s léčivy

Koupit můžete i granule, které obsahují léčiva. Obvykle se jedná o účinnou látku, která působí jako prevence proti kokcidióze. Kokcidióza je poměrně časté onemocnějí, které se projevuje různými trávícími obtížemi. Pokud jsou projevy závažnější, může dojít i k úhynu králíků. Granule s léčivy se doporučuje preventivně používat především v letních měsících. Tyto granule jsou bezpečné i pro velmi malé králíky.

Způsob výroby

Granule pro králíky se vyrábí dvěma různými způsoby.

Extrudované granule

Extrudované granule jsou velmi křehké a pro králíky tudíž nevhodné. Během konzumace měkkých granulí si králíci nemohou brousit zuby a ty se pak mohou stát velmi bolestivým problémem. Na trhu však naleznete i velmi kvalitní extrudované granule, pokud se je rozhodnete králíkům podávat, neměli byste zapomenout na pravidelné doplňování sena nebo čerstvé trávy. Králíci si v tomto případě mohou zuby brousit během přežvykování dlouhých stébel čerstvé nebo sušené trávy.

Lisované granule

Naopak dobrou volbou jsou tvrdé granule, které se lisují za studena. Lisované granule jsou velmi tvrdé a pro broušení králičích zubů naprosto ideální. Ani v tomto případě však není možné králíkům odepřít přístup k senu.

Velikost

Granule pro králíky koupíte v různě velkém balení. Velikost balení se odvíjí od počtu chovaných králíků. Při výběru konkrétní velikosti můžete zohlednit doporučení, které říká, že běžná denní dávka pro králíka představuje cca 30 gramů granulí. Kromě granulí je však nutné zajistit i každodenní přístup k senu.

Za menší lze považovat balení do 3 kg, které postačí majitelům zakrslých králíků. Pokud kupujete granule pro chov čítající více zvířat, můžete granule koupit i v pytlích po 10, 20 či 30 kg.

Skladování

Aby granule vydržely co nejdéle, měly by být správným způsobem skladovány. Krmivo pro králíky je třeba skladovat na suchém místě, ideálně při pokojové teplotě. Pokud budete krmivo skladovat ve vlhkém prostředí, mohou se v něm začít tvořit plísně. Při vysokých teplotách pak může rychleji docházet k množení bakterií.

Voda

Důležitou složkou potravy je rovněž voda. K ní by měl mít králík přístup po celý den. Vodu můžete podávat v klasické misce, mnohem lepší je však napáječka, která udrží vodu čistou. Aby králík dostat skutečně tu nejlepší péči, měli byste vodu měnit každý den.

Značka

Granule pro králíky můžete koupit ve zverimexu i specializovaných prodejnách. K dostání jsou granule pro zakrslé i chovné králíky každého věku. Oblíbenými značkami je například Brit, Zolux, Biostan, Beapher, CUNIPIC, Brit, Altercan či Apetit.

Cena

Cena se odvíjí od velikosti balení i složení granulí. Menší balení je možné koupit za cenu nižší než 100 Kč. Za 10 kg balení pak můžete zaplatit okolo 1 000 Kč. Více zaplatíte i za granule s prémiovým složením. Záleží pouze na tom, co vše chcete svému králíkovi dopřát.

Porovnat ceny granulí

Otázky a odpovědi

Proč je důležité krmit králíka senem?

Seno by v kotci králíka nemělo nikdy chybět. Díky senu si bude králík moci obrušovat svoje zadní zuby. Seno navíc obsahuje vlákninu, která má blahodárný vliv na zažívání chovného i zakrslého králíka.

Co dalšího je možné králíkům podávat?

Králíci mají rádi zeleninu. Tu lze podávat až poté, co králík dovrší 7 týdnů života. Pokud budete zeleninu podávat mladšímu králíkovi, můžete mu v některých případech způsobit i poměrně závažné zdravotní problémy.

Králíky se doporučuje krmit pouze nenadýmavou zeleninou, méně vhodná je tedy kedlubna, květák nebo zelí. Vhodnou zeleninou je například mrkev, petržel, okurka či celer. Králíkům se často podává i ovoce, nejčastěji jablka či hrušky. Ani ovoce byste však neměli podávat v nijak velkém množství, protože obsahuje vysoký podíl cukru.

Nevhodné je i krmivo obsahující škroby. V tomto případě se jedná o různá semena nebo pečivo. K dokrmování králíka je možné použít ječmen nebo oves.

Proč upřednostnit granule před krmnou směsí?

Granule obsahují vše, co králík ke svému růstu potřebuje. Díky tomu, že králík nemá na výběr, jednoduše sní vše, co mu podáte. Také krmné směsi obsahují vše potřebné, avšak jednotlivé složky jsou oddělené. Díky tomu si pravděpodobně bude králík vybírat pouze to, co mu chutná nejvíce a může se ochudit o další významné složky potravy.

Závěr

Granule pro králíky mají mnoho podob a koupit je můžete v různých kvalitách, ať už se jedná o granule pro mladé nebo staré králíky. Granule představují pouze jednu složku potravy, kromě nich by měl mít králík neustále k dispozici seno a pitnou vodu. Králíkům můžete přilepšit i nějakým pamlskem. Vhodná je zelenina v podobě mrkve, petržel nebo celer. Králíkům však můžete podstrojovat čerstvou trávu, sušené bylinky a občas také kousek ovoce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.lihneme.cz, www.zakrslykralicek.cz, www.energyshobby.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (120 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Granule s léčivy rozhodně ne. V podstatě králík granule nepotřebuje, stačí mu seno, sem tam třeba kvalitní granule jako pamlsku (samozřejmě bez obilovin, luštěnin apod.). Při nákupu granulí se zaměřit na složení, často zmíněné oblíbené značky obsahují něco, co králíkům spíše škodí a nepotřebují to jíst.

  2. Reply
    Martin Martas 9.6.2024 v 6:37

    Na jednu stranu se mi článek částečně líbí, na stranu druhou nemáte tolik zkušeností za mě nebo se snad pletu a jste letitý chovatel, tak jako já?

    Určitě bych článek doplnil, např. Granule s léčivý jsou naprosto nevhodné, mají specifické krmné nároky, které prostě neumožňují přidat cokoliv jiného, dále rezistence určitých kokcidií (prvoků) na účinnou látku, která se často používá a již delší dobu čili určité druhy kokcidií mají rezistenci.

    Navíc přeléčovat takto preventivně tu rezistenci samo o sobě způsobí,takže je prosím nedoporučujte-je to nesmysl…Berkel TTL 6015 apod..

    Dále čerstvé a zelené, tam je to taky složité a králík se musí řádně předkrmit senem a být zdravý, tráva nesmí být mokrá, plesnivá, zapařená či po rose..

  3. Pro našeho králíčka kupujeme od začátku Versele-Laga Complete Cuni Adult 8 kg a maximální spokojenost. Jsou to opravdu velmi kvalitní granule a hlavně chutné, protože králíčkovi moc chutnají. Pokud někdo neví, jaké granule pro svého králíka pořídit, pak je toto jasná volba, už s ohledem na špičkové složení.

Přidat komentář

Recenzer
Logo