Jak vybrat hybridní gril?

Grilování je velmi oblíbený způsob připravování pokrmů. Na trhu proto najdete celou řadu různých grilů, které se liší nejen svým vzhledem a velikostí, ale i způsobem, jakým můžete grilované pochoutky připravovat. O přední místa se stále perou plynové grily a grily na černé uhlí. Možná i z tohoto důvodu přišlo hned několik výrobců s grily hybridními. V jejich případě budete moci pokrmy připravovat oběma způsoby. Tyto grily jsou díky tomu poměrně rozměrná zařízení a vyhovovat budou i těm nejnáročnějším uživatelům.

Při výběru hybridního i jiného grilu je nejdůležitější vědět, kdo všechno bude gril používat. Gril by měl mít dostatečně velkou grilovací plochu, aby mohl splnit nároky všech členů domácnosti. V případě hybridních grilů budete sledovat parametry týkající se počtu hořáků a zajímat by vás měl i velikost prostoru určeného ke grilování na briketách nebo uhlí. Důležitá je i kvalita materiálů, ze kterých je gril vyroben. Z hlediska efektivity grilování byste měli sledovat i výkon plynových hořáků a hodit se mohou také různé funkce. Hybridní gril poznáte podle robustní konstrukce, zajímat by vás měla i jeho mobilita. Na první pohled by vás měl gril oslovit i svým vzhledem a zajímat vás bude pochopitelně jeho pořizovací cena.

Prohlédnout grily

Typ paliva

Hybridní grily umožňují využívat dva typy paliva. Tento gril tak bude vyhovovat vyznavačům klasického grilování na dřevěném uhlí i těm, kteří preferují grilování na plynu.

  • Pevné palivo – v části na pevné palivo můžete spalovat dřevěné brikety, uhlí, pelety i dřevo. Tento způsob přípravy bude vyhovovat všem, kdo si neumí představit grilování bez typického kouřového aroma. Nevýhodou tohoto způsobu grilování je delší doba, kterou budete potřebovat k roztopení grilu. První kousky surovin budete moci na rošt pokládat po cca 20 – 30 minutách. Začátečníkům může dělat potíže i regulace výkonu, avšak obecně je tento gril dostatečně výkonný a použít ho můžete i za chladnějšího počasí.
  • Plyn – grilování na plynu je rychlejší, efektivnější i pro mnohé i praktičtější. V tomto případě nemusíte čekat, až dojde k rozpálení grilu a s přípravou pokrmů můžete začít prakticky ihned. Plynové grily jsou zcela závislé na přívodu plynu. Ten bude možné dodávat z propan-butanové lahve. Plynové grily jsou dostatečně výkonné a jejich obsluhu zvládnou i méně zkušení kuchaři.

Velikost

Hybridní grily nabízí dvě nezávislé grilovací plochy, každá plocha je určena ke konkrétnímu druhu paliva. Ve všech případech jsou však hybridní grily dostatečně velké a umožní vám ugrilovat až 8 – 10 porcí najednou. Velikost grilovacích ploch se odvíjí především od preferencí spotřebitelů, vědět byste však měli, že s velikostí roste i velikost a rozměry konstrukce. Šířka grilu může být v rozmezí 180 – 200 cm, tyto grily jsou tak ideální do velkých rodin a vhodné mohou být i ke komerčnímu využití.

Počet a výkon hořáků

Hořáky jsou pro přípravu pokrmů na plynu nezbytné. Hybridní grily zpravidla disponují 2 – 3 plynovými hořáky. Součástí větších grilů může být navíc i boční vařič. Kromě počtu hořáků by vás měl zajímat i výkon. Obvykle se výkon pohybuje v rozmezí 5 – 20 kW.

Materiál

Zajímat by vás měla i kvalita použitých materiálů. Pravděpodobně nejpoužívanější je smaltová ocel. Pro větší odolnost je ocel navíc ošetřena ohnivzdornou barvou.

Kromě pláště je důležitý výrobní materiál roštů. Mimořádně kvalitní jsou litinové rošty, které mohou disponovat další povrchovou úpravou. Zpravidla se jedná o ošetření chromem, niklem a nejkvalitnější rošty nabídnou porcelánovou vrstvu. Litina je materiál, který velmi efektivně akumuluje teplo, nevýhodou je však složitější čištění.

Funkce a možnosti

Hybridní grily toho mohou z hlediska výbavy nabídnout skutečně mnoho. Záleží pouze na tom, kolik jste do grilu ochotní investovat.

  • Odkapávací miska – k základnímu vybavení patří odkapávací miska, do níž stékají šťávy a tuk z připravovaného masa. Tímto jednoduchým způsobem eliminuje zápach a kouř. Po skončení grilování můžete misku vyjmout a umýt pod tekoucí vodou nebo, v případě, kdy to výrobce umožní, můžete použít myčku na nádobí.
  • Integrovaný popelník – praktickým doplňkem je i popelník, do kterého padá popel a jiné nečistoty. Také popelník by mělo být možné vyjmout a snadno vyprázdnit.
  • Nastavitelné topeniště – díky možnosti výškově polohovat topeniště, budete moci v grilu spalovat nejen dřevěné uhlí, ale i pelety nebo dřevo. Nastavitelné topeniště však může samotný proces grilování ještě více zefektivnit.
  • Elektrické zapalování – u plynové části oceníte možnost elektrického zapalování, které je velmi komfortní a urychlí přípravu pokrmů. K zapálení hořáku postačí pouze zmáčknout jeden knoflík.
  • Teploměr – součástí grilu může být integrovaný teploměr. Obvykle ho najdete v poklopu, tento vítaný doplněk vám umožní sledovat teplotu, při které jsou pokrmy připravovány. V případě některých grilů je teploměr nahrazen termosondou.
  • Uzení – kromě grilovaných budete moci připravit i uzené pochoutky. Udit budete moci v části grilu na pevné palivo. Udit budete moci teplým i studeným kouřem.
  • Odkládací plocha – může být v podobě zásuvek, přihrádek i bočního stolku. Na toto místo umístíte vše, co budete při grilování potřebovat.

Značka

Hybridní grily nejsou v současnosti příliš populární, na trhu je tak najdete v mnohem menším zastoupení. Koupit můžete hybridní grily značky Pit, Boss Grills, Tepro, Cattara, ACTIVA-GRILLS, Jamestown, Pit Boss. S výběrem konkrétního grilu vám mohou pomoci osobní zkušenosti a hodnocení zákazníků.

Cena

Hybridní grily umožňují využívat dva různé typy paliva. Tato možnost z nich dělá jedinečná zařízení, což se pochopitelně projeví na vyšší pořizovací ceně. Za jednodušší a menší gril zaplatíte méně než 10 000 Kč. Do domácnosti můžete pořídit gril za cenu od 10 – 20 000 Kč Více funkcí a možností nabízí grily v cenovém rozmezí 20 – 50 000 Kč.

Prohlédnout grily

Otázky a odpovědi

Jaká je hmotnost hybridních grilů?

Jak již bylo řečeno, hybridní grily jsou velmi rozměrná zařízení. S ohledem na velikost se hmotnost běžně pohybuje okolo 50 kg, avšak můžete koupit i gril, jehož hmotnost vystoupá ke 100 kg. Z tohoto důvodu by měly být součástí grilu přepravní kolečka, které vám usnadní jeho přesouvání z místa na místo.

Jaký typ paliva je pro grilování nejvhodnější?

V části na tuhá paliva budete moci spalovat dřevo, pelety, dřevěné uhlí nebo brikety. Právě brikety jsou považovány za jednu z nejlepších možností. Brikety budou hořet delší dobu a mohou nabídnout i větší výhřevnosti.

Mají hybridní grily nějaké nevýhody?

Hybridní grily jsou jedněmi považovány za revoluční řešení, protože vám umožní grilovat na plynu i uhlí. Nabídka na trhu však není příliš vysoká a podle různých testů nemusí obě grilovací plochy fungovat stejně efektivně. Zpravidla lépe funguje část umožňující spalovat uhlí. Proto si před výběrem grilu projděte uživatelské recenze, které vás mohou na nedostatky grilu dopředu upozornit.

Závěr

Hybridní gril může být dobrá volba pro ty, kteří se nemohou rozhodnout, zda je pro ně nejlepší možností klasický gril na uhlí nebo spíše moderní a komfortní gril plynový. Hybridní gril jednoduše umožňuje využívat obě tyto možnosti. Při výběru konkrétního grilu byste měli zohlednit především velikost grilovací plochy, výrobní materiál roštů i celé konstrukce a hodit se vám mohou i funkce navíc. Kombinované grily jsou velmi moderní záležitostí, avšak počítat byste neměli s tím, že pokrmy, které na grilu připravíte, budou chutnější. I tomto případě je nejdůležitější um a zkušenosti kuchaře.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (131 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo