Hoblovka s protahem je základ každé truhlářské i kutilské dílny. Pomocí tohoto stroje snadno a rychle srovnáte čelní plochy hranolů i desek. Hoblovka s protahem upraví přesně a rovnoměrně hrany dřevěného materiálu díky rotujícím nožům. Do dílny můžete pořídit malou stolní hoblovku, kterou využijete na menší dřevěné desky, profesionálové budou ke každodenní práci potřebovat hoblovku stacionární.
Na trhu jsou dostupné hoblovky, těmto strojům se říká také srovnávací frézky. Frézka je schopná materiál opracovat pouze na spodní straně. Využít ji můžete ke srovnání hran i ploch. Protahovačka nebo také tloušť kovací fréza materiál odebírá z horní strany. Využít ji můžete na úpravu tloušťky. Hoblovka s protahem je kombinací obou těchto strojů, materiál odepírá ze spodní i horní strany.
Oba typy hoblovek jsou funkčně srovnatelné a vybírat je budete na základě stejných parametrů. Tím nejdůležitějším, co určuje kvalitu výrobku, je v tomto případě výkon. Z hlediska uživatelského komfortu vás bude zajímat počet otáček, výška záběru a šířka protahu, úběr materiálu a příslušenství. Důležitým parametrem je také hmotnost a způsob napájení. O kvalitu a bezproblémový chod stroje se postará spolehlivý výrobce a velmi důležitá je také pořizovací cena.
Typy
Protahovačky se dělí do dvou základních skupin podle velikosti stroje.
Stolní hoblovka s protahem
Stolní nebo také přenosná hoblovka je stroj, který bude dobře sloužit hobby i poloprofesionálním truhlářům a kutilům. Z funkčního hlediska není stolní hoblovka o nic horší než velká stacionární protahovačka.
Vzhledem k její mnohem menší velikosti ji však využijete pouze pro opracování menších dřevěných hranolů či prken. Výhodou hoblovky je menší hmotnost, která vám umožní hoblovku podle potřeby přenášet a potěší i její cenová dostupnost.
Stacionární hoblovka s protahem
Velká a těžká hoblovka, kterou využívají profesionálové při každodenní práci. Jedná se o velmi výkonné a těžké stroje vyrobené z vysoce kvalitních materiálů.
Součástí hoblovky je velký robustní litinový stůl, který vám umožní opracovávat i velké dřevěné hranoly a desky. Hmotnost těchto hoblovek může být vyšší než 200 kg, tomuto stroji budete také muset vyčlenit dostatečně velký prostor a počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou.
Otáčky
Počet otáček se odvíjí také od velikosti stroje. Menší hobby a poloprofesionální hoblovky mají zpravidla cca 8 000 ot/min. Velké profesionální protahovačky mají nižší počet otáček a to cca 5 000 ot/min.
Úběr materiálu
Tento parametr udává, jak velké materiálu je protahovačka schopná ubrat na jeden protah. Úběr materiálu by mělo být možné u každé kvalitní protahovačky v určitém rozmezí nastavit. V tomto případě se úběr pohybuje mezi 1 – 3 mm a to jak v případě hobby, tak i profi strojů. Ve většině případů je však úběr materiálu maximálně 2 mm.
Šířka záběru
Velmi důležitý parametr, který vám řekne, jak široký hranol můžete pomocí hoblovky s protahem opracovat. Na tento parametr se při výběru zaměřte obzvlášť pozorně. Už dopředu musíte vědět, k čemu přesně budete chtít hoblovku využít.
- Hobby – menší hoblovky vám zpravidla umožní opracovávat menší materiál, šířka hoblovacích válců bývá okolo 20 cm.
- Profesionální – velké hoblovky zvládnou opracovat velké konstrukce vhodné například pro dřevostavbu a šířka záběru je tak mnohem větší.
Výška protahu
Opět se jedná o nastavitelný parametr, který udává maximální výšku opracovaného materiálu. Protah můžete většinou nastavit od 10 do 120 mm v případě menších stolních hoblovek. Profesionální hoblovky s protahem mají výšku protahu 200 a více mm.
Výkon
Součástí každé hoblovky je různě výkonný elektromotor. Méně výkonné jsou pochopitelně malé stolní hoblovky s protahem, mnohem výkonnější jsou profesionální stacionární protahovačky.
- Hobby – stolní hoblovky s hmotností do 30 kg mají výkon zpravidla od 1 200 – 1 800 W. Takové hoblovky jsou dostatečně výkonné na to, aby dokonale opracovaly jakýkoliv menší materiál.
- Profesionální – stacionární protahovačky mají výkon 2 000 a více W. Za kvalitní jsou v tomto případě považovány stroje s výkonem alespoň 2 500 W.
Napájení
Jak již bylo řečeno, součástí hoblovky s protahem je elektromotor. Způsob napájení je u obou typů odlišný:
Stolní hoblovka s protahem – tyto malé hoblovky disponují jednofázovým motorem a napětím 230 V. U méně výkonných hoblovek můžete očekávat:
- Jednoduchou a snadno přenosnou konstrukci, která není náročná na skladnost
- Nižší startovací moment a účinnost
- Nižší je i faktor síly
Profesionální – hoblovky s větším výkonem mají třífázový motor a disponují napětím 400 V. Výkonnější hoblovky nabídnou:
- Vysokou účinnost a faktor síly
- Vysoký startovací moment
- Robustnější a komplexní konstrukci
Nože
Materiál je ubírán pomocí hoblovacích nožů. Hobby stroje mají zpravidla 2 – 3 nože, větší hoblovky disponují 3 – 4 noži. Nože jsou vyrobené z různých materiálů, které udávají kvalitu opracování i samotnou životnost nože.
- TCT/HM – tyto nože lze využít k opracování tvrdého dřeva. Jsou vyrobeny ze slinutého karbidu. U těchto nožů můžete počítat s dlouhou životností.
- HLS, DS – jsou vhodné pro práci s měkkým dřevem, vyrobené jsou z rychlořezné oceli.
- HSS – nejkvalitnější nože jsou ideální i pro opracování surového dřeva nebo exotických dřevin. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitní oceli a jsou velmi odolné vůči otupení.
Příslušenství
K malým i velkým hoblovkám můžete dokoupit i další potřebné příslušenství:
- Hoblovací nože – běžně k dostání jsou hoblovací nože. Jejich cena není malá a v případě, kdy nůž nepoškodíte při práci, můžete ho po správném nabroušení používat opakovaně.
- Řemen – jedná se o velmi namáhavý spotřební materiál, který budete muset dokupovat podle potřeby pravidelně. Řemen posuvu se stará nejen o samotný protah, ale i pohon válce.
- Ustavovač nožů – pomocí magnetického ustavovače můžete nastavit hoblovací nože do požadované polohy.
- Polohovací pravítko – umožní vám nastavit potřebný úhel hrany opracovávaného materiálu.
Značka
Mezi přední výrobce patří značka Scheppach, Holzstar, Roxta, Proma, Holzmann, DeWalt nebo Triton.
Cena
Pořízení hoblovky představuje větší investici. U tohoto stroje se však nevyplatí šetřit, za kvalitní hoblovku s protahem si raději připlaťte. Nejlevnější hoblovky s protahem lze koupit již za méně než 10 000 Kč. V případě těchto strojů se zaměřte na výkon a kvalitního výrobce.
Stolní hoblovku s protahem můžete koupit za 10 – 15 000 Kč. Dražší stroje lze již považovat za poloprofesionální nebo profesionální. Cena stacionárních hoblovek s protahem začíná na cca 30 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaká je hmotnost hoblovky s protahem?
Hmotnost pochopitelně souvisí s velikostí stroje. Menší hoblovky mají hmotnost nejčastěji od 30 – 50 kg. Velké stacionární hoblovky mohou naopak vážit i několik stovek kilogramů.
Lze hoblovku používat s odsáváním?
Odsávání je považováno za klíčové příslušenství, které se postará o delší životnost a bezproblémový chod stroje. V případě, že nebude odsávání součástí stroje, může dojít k jejímu velmi rychlému zanesení.
Odsavač bude mít pozitivní dopad i na vaše zdraví, díky němu nebudete drobný prach a odpad vdechovat. Proto vždy vybírejte takovou hoblovku, která vám umožní odsávání využívat.
Jak výkonnou hoblovačku zvolit?
Výkon je jedním z nejdůležitějších parametrů. K základním patří stroje s výkonem do 1 200 W. Pomocí těchto hoblovek s protahem můžete opracovat menší kusy měkkého dřeva. Mnohem kvalitnější jsou stroje s výkonem 1 500 W a více. Profesionální stroje mají výkon nad 2 000 W.
Závěr
Do domácí dílny můžete pořídit stolní hoblovku s protahem, jejíž výkon by měl být okolo 1 500 W. Vybírejte takový stroj, který vám umožní připojit odsávání hoblin a prachu. K tomuto účelu mají hoblovky většinou odsávací nástavce a dokoupit tak budete muset externí odsávání.
Hoblovky s protahem jsou poměrně hlučná zařízení, hlučnost je i 100 dB, což je srovnatelné s hlukem, který vydává motorová pila. I na to je tedy třeba myslet v případě, kdy pořizujete hoblovku například do prostor činžovního domu. Při práci s hoblovkou nezapomeňte ani na ochranné pomůcky jako jsou brýle nebo protihluková sluchátka.
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Hoblovku jsem si pořídil od značky DeWalt a je dobrá. Dělá, to co má, cena taky byla slušná, takže jsem spokojen.
Já tedy pořídil DeWalt DW733 a pracuje se s ní moc dobře. Trochu hlučná na můj vkus, ale jinak naprostá pohoda.
Hoblovku s protahem jsem kupoval do dílny. Nebyla to zrovna levná záležitost, ale svoje si odpracuje. Vzal jsem Scheppach HMS 1070 a paráda.