Nejoblíbenější typy hodinek
Hodinky patří k běžnému vybavení všech věkových skupin. Dnešní klasické hodinky jsou z velké míry vytlačeny chytrými hodinkami, avšak i ty klasické se těší stále velké oblibě zejména díky svému reprezentativnímu vzhledu. Kromě praktické funkce tak představují mnohdy luxusní módní doplněk.
Při výběru hodinek se samozřejmě nejdříve zaměříte na to, komu budete hodinky kupovat. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a na výběr máte obrovské množství pánských, dámských i dětských hodinek. Pánské hodinky mají působit především reprezentativně a jsou spojovány se stylem i postavením muže.
Dámské hodinky plní spíše roli šperku a budete je chtít sladit s dalšími doplňky, jako jsou náušnice, náhrdelníky, náramky nebo třeba kabelka. Kromě klasického rozdělení je však možné koupit modely, které mohou nosit muži i ženy, do této skupiny patří především sportovní hodinky, pro které je důležitější odolnost.
Při výběru hodinek vás bude pravděpodobně nejvíce zajímat vzhled a cena. Ačkoliv se bezesporu jedná o důležité parametry, neměly by být tím jediným, co vás bude při výběru zajímat.
Zaměřit byste se měli i na výrobní materiál řemínku i sklíčka. Vybrat můžete hodinky s klasickým ručičkovým ciferníkem, upřednostnit můžete hodinky digitální a při výběru vás mohou ovlivnit i jednotlivé funkce, kterými jsou moderní hodinky vybaveny.
Nejlepší hodinky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Emporio Armani AR 2448 | ⭐ 99 % | 5 790 Kč | Zobrazit | Timestore.cz |
2. | Zeppelin 7680-1 | ⭐ 98 % | 5 899 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
3. | Citizen CA0690-88L | ⭐ 98 % | 4 571 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
4. | Casio A-168G-9 | ⭐ 97 % | 910 Kč | Zobrazit | Timestore.cz |
5. | Diesel DZ7395 | ⭐ 95 % | 12 165 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Typ
Podle toho, kdy a kde budete hodinky nosit a jaký styl života vyznáváte, budete vybírat mezi jednotlivými typy. Ty se neliší pouze vzhledem a velikostí, ale také různými vlastnostmi.
Klasické
Pod pojmem klasické si můžete představit i hodinky vhodné do společnosti nebo také business hodinky. U těchto hodinek budete preferovat vzhled před odolností a životností materiálů.
Universální
Jsou vhodné pro celodenní nošení a důležitější je tak jejich odolnost. U těchto typů oceníte kvalitní řemínek i odolné sklíčko a k zahození není ani vysoký stupeň voděodolnosti.
Sportovní
Pro sportovce jsou určené sportovní hodinky, které by měly být vysoce odolné vůči vodě i prachu. U těchto hodinek budete zvažovat i velikost a váhu a zaměříte se i na praktické funkce, které můžete při sportu využít.
Designové
Jsou určeny především ženám, které ocení možnost kombinovat barvy, ale zaujmout mohou i netradiční tvary nebo velká velikost ciferníku. Tyto hodinky nejsou určeny k běžnému celodennímu nošení a nemusíte se tak zaměřovat tolik na odolnost.
Limitované
Pokud chcete opravdu něco neotřelého, můžete vybírat designové hodinky z limitované edice. Nevýhodou je však jejich vysoká cena.
Kapesní
Hodinky jako ze starých filmů jsou stylové kapesní hodinky, které mají místo klasického řemínku pouze očko, díky kterému můžete hodinky připevnit k oblečení. Takové hodinky jsou určeny pouze do společnosti, pro běžné nošení nejsou nijak praktické.
Smart
Samostatnou kapitolou jsou takzvané chytré hodinky, které je možné pomocí mobilní aplikace spárovat s mobilním telefonem. Díky tomu disponují velkým množstvím více či méně praktických funkcí.
Ciferník
- Analogový – klasický ručičkový ciferník, který byl vytlačen digitálním ciferníkem. Dnes se však analogový ciferník těší opět velké oblibě zejména díky reprezentativnějšímu vzhledu.
- Digitální – je oblíbený zejména pro lepší a rychlejší čitelnost časového údaje. Digitální hodinky bývají často podsvícené, což jim dává i punc praktičnosti. Jsou určené spíše pro běžné nošení a příliš se nehodí na různé společenské akce.
- Kombinovaný – v tomto případě jsou hodinky vybaveny hodinovými ručičkami i digitálním displejem. I tyto hodinky jsou vhodné pro běžné nošení a sport.
- Binární – milovníkům schémat a znaků jsou určeny binární hodinky. Přečíst část na těchto hodinkách není na začátku jednoduché a budete se muset nejdříve naučit správný postup.
Sklo
Ciferník hodinek chrání sklo, které je vyrobeno z několika materiálů. Materiál skla byste měli vybírat podle způsobu používání. Pokud budete nosit hodinky nepřetržitě, měla by být jasnou volbou především odolnost materiálů.
- Antireflexní – toto sklo vám umožní přečíst čas z hodinek v jakémkoliv počasí
- Hardlex – jedná se o minerální tvrzené sklo, povrch je ošetřen proti poškrábání.
Minerální – sklo obsahuje příměs křemene, díky tomu je sklo tvrdé, stupeň tvrdosti je 4 – 5, a odolné. Minerální sklo je při výrobě hodinek používáno nejčastěji. - Plastové – nebo také akrylátové najdete především u hodinek pro děti
- Safírové – patří k nejodolnějšímu a nejtvrdšímu sklu, na stupnici tvrdosti mu patří 9 příčka z 10, které je používáno. I toto sklo je však možné poškrábat, oproti ostatním sklům vydrží nejvíce.
- Sférické – Sklo je vypouklé do podoby tvaru čočky. Tato úprava zajistí lepší čitelnost.
Vodotěsnost
Každé hodinky by měly označovat, zda se mohou dostat do kontaktu s vodou. Často narazíte na označení water resistant. Samotné toto označení však není informací o tom, že kupujete voděodolné hodinky, takto označené hodinky jsou odolné pouze vůči vlhkosti.
Míru voděodolnosti určují až další parametry vyznačené za water resistant. Zde najdete informaci o tlaku nebo hloubce. Vodotěsnost je udávána v různých jednotkách, a to barech, atmosférách nebo metrech, které označují působení tlaku vodního sloupce.
Informace o metrech však neznačí hloubku, do které se můžete s hodinkami ponořit.
Zde je třeba vycházet z následujícího obecného předpokladu:
- Označení 0m značí, že hodinky jsou odolné vůči vlhkosti, avšak neměly by přijít do přímého kontaktu s vodou.
- Označení 30 m/3BAR/3ATM znamená, že hodinky můžete postříkat vodou, například při oplachování rukou nebo jiné běžné činnosti. Rozhodně však nejsou určeny ke koupání nebo sprchování.
- Označení 100m/10BAR/10ATM vám říká, že hodinky zvládnou běžné koupání.
- Označení 200m/20BAR/20ATM značí, že hodinky zvládnou potápění s potápěčským vybavením.
- Pokud patříte k profesionálním potápěčům a budete tuto činnost provozovat s hodinkami, měla být hodnota voděodolnosti 1 000m/100BAR/100ATM.
Materiály
Výrobní materiál určuje kvalitu, vzhled i výdrž hodinek a má pochopitelně vliv i na cenu. V současné době se nejčastěji setkáte se třemi výrobními materiály a to plastem, kovem a keramikou.
Plast
Plastové hodinky patří často do kategorie sportovních nebo chytrých náramků. Výhodou plastu je malá hmotnost, nízká cena. Plast patří mezi antialergenní materiály a je tak vhodný pro všechny.
Silikon a pryž
Tyto materiály jsou voděodolné a pružné. I s těmito materiály se nejčastěji setkáte u sportovních nebo dětských hodinek.
Textil
Levnější hodinky mohou mít pásek vyrobený z pletené tkaniny. Kromě nízké ceny vás zaujme malá hmotnost a snadná údržba.
Karbon
Sportovní, ale také armádní hodinky mohou být vyrobeny z karbonu. Mezi jeho přednosti patří pevnost, lehkost, ale také se jedná o nehořlavý materiál.
Ocel
Mezi kvalitní a nejpoužívanější materiály patří také nerezová ocel. Nevýhodou tohoto materiálu je vyšší hmotnost. Nerezovou ocel je možné dále povrchově upravovat a koupit můžete hodinky pozlacené, postříbřené, chromované i jiné.
Pozlacená ocel
Pokud chcete odolné hodinky a klasická ocel vám nevyhovuje, můžete vybírat mezi modely vyrobené z pozlacené oceli. Povrchová vrstva má většinou tloušťku v rozmezí 5-10 μm.
Kůže
Kůže patří mezi nejpoužívanější materiál. Řemínky jsou vyráběny z vepřové, hovězí i telecí kůže.
Titan
Titan patří k odolným a přesto lehkým materiálům, který mohou volit i osoby s alergiemi. Titanové hodinky odolají i působení mořské vody, patří však k dražším materiálům.
Keramika
Keramické hodinky jsou odolné i krásné
Mosaz
O atraktivní vzhled se postará tento materiál. Mosazné hodinky jsou odolné vůči korozi, nemají však takovou pevnost jako třeba ocel.
Zlato
Zlato patří k nejluxusnějšímu materiálu. Nákup zlatých hodinek je vzhledem k výrobnímu materiálu i výhodnou investicí. Zlato je antialergenní materiál, odolává korozi, k nevýhodám patří kromě vysoké ceny měkkost tohoto materiálu.
Strojky
Natahovací hodinky byly typické pro minulé modely. V dnešní době je drtivá většina hodinek vybavena baterií, která má poměrně dlouhou životnost. Avšak ani klasickému mechanickému strojku ještě neodzvonilo, naopak se postupně vrací do módy.
Mechanický
Největší předností mechanických hodinek je mnohonásobně delší životnost, než je tomu u digitálních kousků. Kromě toho představují tyto hodinky originální kousky, které podtrhnou vzhled každého nositele.
Součástí mechanických hodinek je pero, které vyžaduje pravidelné natahování. Mechanické strojky tak budete natahovat pomocí ručního nátahu, který budete muset dělat pravidelně. Kromě mechanického natahování můžete využít automatického natahování, které ovládáte pouhým pohybem ruky.
Při výběru mechanických strojků se budete muset zabývat několika parametry. Mezi ně patří doba, za kterou budete muset hodinky natáhnout. Ta se pohybuje nejčastěji od 35 – 42 hodin.
Přesnost hodinek je dána frekvencí oscilátoru. Zde platí, že čím je číslo frekvence vyšší, tím jsou hodinky přesnější. Frekvence bývá v rozmezí 3 – 5 Hz.
Bateriové strojky Quartz
V tomto případě se o chod hodinek nemusíte starat, vše za vás obstará baterie. Tu budete muset pouze jednou za několik let vyměnit. Nevýhodou je však právě tato výměna, během které dochází k porušení pouzdra a tím i menší životnosti.
Osvětlení
Aby bylo možné čas odečítat v jakékoliv denní době, neobejdou se hodinky bez osvětlení. Osvětlení je u dnešních hodinek řešeno dvěma způsoby:
- Elektrické podsvícení – LED světlo se zapíná automaticky pouhým pohybem ruky nebo stiskem tlačítka a po několika vteřinách opět zhasne.
- Luminiscenční vrstva – díky speciální vrstvě je displej čitelný po několik hodin
Funkce
Velkým množstvím funkcí nejsou vybaveny pouze smart hodinky. Také u klasických hodinek narazíte na některé funkce, které se vám mohou hodit. Ke klasickým funkcím patří ukazatel dnů v týdnu, alarm nebo budík. Kromě toho můžete využít funkcí kompasu, stopek nebo barometru.
Sportovní hodinky mohou využívat funkci výškoměru nebo tachometru. U všech hodinek oceníte funkci měření teploty nebo monitor srdečního tepu. A vlastnit můžete i rádiově řízené hodinky, hodinky zobrazující světový čas, nebo hodinky s funkcí kalendáře.
Značka
Nákup hodinek by měl probíhat podle přesných pravidel a měl by být něčím výjimečným. Hodinky by měly být stejně jako šperky nakupovány přímo od autorizovaných prodejců. V klasickém kamenném obchodě si budete moci jednotlivé modely prohlédnout i potěžkat ale hlavně vyzkoušet na ruce.
Samozřejmě je vhodné při výběru upřednostnit hodinky věhlasných značek, mezi které patří Tissot, Q&Q, Seiko, Royal London, Swatch, Prim, Boccia, Calvin Klein, Titanum, Citizen, Festina a další.
Cena
Cenové rozpětí hodinek je poměrně velmi široké, dětské a nejjednodušší sportovní nebo chytré náramky koupíte za necelých 1 000 Kč. Většinu levnějších digitálních koupíte od 1 – 3 000 Kč.
Cena analogových začíná na cca 1 500 Kč a může šplhat až ke 20 000 Kč. Vše záleží na stylu a tedy i materiálu hodinek. Významnou roli na rostoucí ceně mají také přídavné funkce.
Otázky a odpovědi
Jak vybrat dětské hodinky?
Dětské hodinky je možné koupit už 6 letým dětem, záleží na jejich šikovnosti. I v případě dětí máte poměrně velký výběr všech možných stylů i barev, které děti ocení. Dospělí by se však při výběru hodinek měli zaměřit především na výdrž a odolnost.
Ciferník je celkem běžně ukryt pod odolným minerálním sklem, pouzdro je s ohledem na váhu nejčastěji hliníkové. Dětské řemínky bývají nejčastěji kožené, textilní nebo plastové a o bezproblémový chod se postará baterie.
Postačí koupit jedny hodinky?
To jestli si během života vystačíte s jedním modelem hodinek, záleží především na vašem stylu života. Často se však setkáte s názorem, že hodinky jsou jako oblečení a není vhodné brát jeden styl hodinek na různé akce. Ti, kdo patří mezi sportovce a provozují i společenský život, by měli vlastnit oba styly hodinek.
Při správném výběru je však možné narazit i na modely, které mohou plnit více funkcí. Reprezentativní je jejich vzhled, ale díky odolnosti i dalším funkcím, je můžete využívat i během sportu nebo při běžném nošení. U takových hodinek se zaměřte na velikost a odolnost. Často je pro ně specifická vyšší pořizovací cena.
Jaké jsou rozměry hodinek?
Rozměr hodinek není při výběru jedním z hlavních parametrů. Velikost je z velké míry dána stylem a tvarem hodinek. Obecně je však můžeme rozdělit do několika skupin.
- Průměr ciferníku 34 – 36 mm označuje velikost S a najdete zde většinu dámských a menší pánské hodinky.
- Průměr ciferníku 38 – 42 mm spadá do velikosti M tedy středně velkých hodinek. Zde najdete několik dámským a většinu pánských hodinek.
- Průměr ciferníku 44 a více mm je označen jako velikost XL a tvoří ji většinou masivní sportovní ciferníky. Nevýhodou této velikosti je i poměrně velká tloušťka i váha hodinek.
Závěr
Hodinky patří mezi doplňky, které nebudete nakupovat nijak často. Správný výběr je tedy zásadní. V tomto případě by o koupi neměla rozhodovat cena, ale spíše vkus. Hodinky prostě musí zaujmout na první pohled. Při nošení by neměly překážet ani tlačit. Z tohoto důvodu je vhodné hodinky nakupovat přímo od výrobce.
Před výběrem můžete navštívit i jeden z mnoha internetových obchodů, kde se můžete s různými modely alespoň vizuálně seznámit a pročíst i možné recenze majitelů. Vždy však preferujte známého výrobce, kteří vám zaručí kvalitu. I známé značky nabízí velký výběr modelů určený všem cenovým kategoriím.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Chytré hodinky
- Značky hodinek
- Chytré náramky
- Sportovní hodinky
- Recenze Garmin Venu 2
- Apple Watch Ultra 49 mm
Zdroje: www.alza.cz, www.helveti.cz, www.nejpanskehodinky.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Pořizoval jsem hodinky pro manželku a jasnou volbou byla značka Micharl Kors, kterou zbožňuje. Já teda nosím hodinky Tissot a nemohu si je vynachválit.
Hodinky jsem kupovala jako dárek a dlouho jsem váhala, které vybrat. Nakonec jsem zvolila Michael Kors MK5354 za necelá dva tisíce a jsou opravdu úchvatné.