Jak vybrat housle?

Housle patří k nejoblíbenějším smyčcovým nástrojům. Historie houslí spadá do 1. poloviny 16. století a první nástroj se objevil v Itálii. I dnešní nejznámější značky houslí, mezi které patří Stradivari a Amani spadají právě do Itálie.

Ti, kteří na housle hrají, nebudou mít pravděpodobně s výběrem tohoto nástroje žádné potíže. Pokud o hře na housle uvažujete, nebo je chcete pořídit svým dětem, mohou pro vás být následující řádky užitečné.

Při výběru houslí hraje důležitou roli jejich velikost. Vybírat budete mezi klasickými a elektrickými houslemi, díky kterým vzrostla ještě více jejich obliba. K houslím je možné dokoupit další příslušenství, které si také představíme. A jako u každého výrobku i zde není vhodné podcenit kvalitního výrobce, od kterého se odvíjí nejen jejich kvalita, ale také pořizovací cena.

Porovnat ceny houslí

Nejlepší housle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Dimavery 1/8 100 % 2 740 Kč Zobrazit Euroking.cz
2. Stagg VN 4/4 84 % 2 690 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Valencia V400 4/4 78 % 3 150 Kč Zobrazit Muziker.cz

Typy

Vybírat budete mezi klasickými a elektrickými houslemi. To, jaké housle upřednostníte, závisí z velké části na tom, jako moc to se hrou na housle myslíte vážně.

Klasické

Tyto housle vyluzují zvuk tělem nástroje, které reaguje na strunové vibrace. Klasické housle se s ohledem na vzhled od svého vzniku příliš nezměnily a častěji se pořizují dětem a začátečníkům. Akustické housle mají 4 struny, u elektrických můžete mít strun více.

Elektrické

Elektrické housle mají rezonanční desku, která zvuk houslí přenáší do zesilovače nebo sluchátek. Zvuk můžete vyšperkovat nebo oživit mnohými efekty. Elektrické housle se velmi liší vzhledem, koupit můžete housle běžného tvaru i velice designové výrobky, vhodné zejména pro profesionály.

Stavba

Ač jsou housle na první pohled jednoduché, skládají se z mnoha částí, které je dobré znát. Největší část houslí tvoří trup, na který navazuje krk, opatřený strunami a hmatníkem. Ve spodní části jsou strunu upevnění díky struníku a v horní části se o jejich upevnění stará kouličník s kolíčky, pomocí kterých je můžete napnout.

Trup

Bývá označovaný také jako ozvučná skříň a představuje největší část houslí. Výrobním materiálem skříně je smrkové a javorové dřevo. Smrkové tvoří horní a javorové spodní část trupu. Bočním stranám se říká luby. Horní část je opatřena dvěma otvory, které mají podobu písmene f, ty se starají o výstup zvuku.

Struny jsou vedeny přes kobylku, což je hlavní část, která se stará o správné držení strun. V této části dochází také k přenosu vibrací, a je často označována jako akustický filtr. Na spodní části trupu by neměl chybět podbradek a častým doplňkem je i ramenní opěrka. Ta bývá označována také jako pavouk a zabraňuje bolestivým otlakům klíční kosti.

Co při výběru houslí zaujme na první pohled i laiky je barevné provedení. O to se stará z velké části lak. Jeho funkce není pouze estetická, lak zastává především funkci ochrannou. Trup houslí chrání nejen před různým mechanickým, ale také chemickým poškozením.

Krk

Je spojen s trupem a opatřen strunami. Na svrchní části krku najdete hmatník. Na konci krku se nachází struník, o napnutí strun se stará žalud nebo také kolíček. Krk je vyroben ze stejného materiálu jako spodní část houslí.

V případě hmatníku se používá u dražších nástrojů dřevo ebenové. Levnější housle mají hmatník vyroben z tvrdého dřeva, nejčastěji javoru, ale používají se i jiné druhy. Struník bývá vyroben ze dřeva, kovu, kostí nebo plastu.

Struny

Housle nebudou hrát bez strun. Ty byly dříve vyráběny z ovčích střev, dnes se na jejich výrobu používaní syntetická nebo kovová vlákna. Vybírat můžete mezi strunami vyrobenými z hliníku, chromu, oceli i titanu. Dražší a kvalitnější struny se budou méně opotřebovávat a méně rozlaďovat.

Smyčec

Žádný smyčcový nástroj nebude hrát bez smyčce. Smyčec je vyroben ze dřeva a jeho součástí jsou i žíně.

Velikost

Aby bylo možné housle bez problémů používat, bude nutné zvolit správnou velikost. Housle jsou určeny dětem i dospělým a najdete je hned v několika velikostech. Zvolit můžete housle ve velikostech ¼ – čtvrťové, ½ – půlové, 3/4 – tříčtvrťové a 4/4 – čtyřčtvrťové.

To, jaká velikost je určena právě pro vás je možné jednoduše změřit. Postačí jen změřit délku natáhnuté paže od krku po střed dlaně. Podle naměřených hodnot budete vybírat následovně:

  • Čtvrťové housle ¼ mají délku 47 cm a jsou vhodné pro děti ve věku od 5 – 7 let.
  • Půlové housle ½ mají délku 51 cm a vyhovovat budou dětem od 7 – 9 let.
  • Tříčtvrťové housle mají délku 56 cm a určené jsou pro věkovou hranici 9 – 12 let.
  • Čtyřčtvrťové housle mají délku 58,5 cm a koupit je můžete hráčům starším 12 let a dospělým.

Housle je vždy vhodné kupovat ve specializované prodejně, nákupu by se měla zúčastnit osoba, která bude housle používat. Pokud si velikostí houslí nebudete jistí, využijte rady zodpovědné osoby.

Příslušenství

K houslím je možné dokoupit poměrně velké množství příslušenství. Bez něčeho se neobejde nikdo, a nákup jiného je pak na potřebách a požadavcích každého jednotlivce.

K houslím budete pravidelně dokupovat struny, které se vybírají podle velikosti houslí.

Koupit musíte také kalafunu, což je destilovaná pryskyřice získaná z borovic. Nanášet ji budete na žíně smyčce.

Praktické jsou obaly na housle. I ty patří mezi hlavní vybavení, které by nemělo chybět žádnému houslistovi.

Mezi náhradní součásti patří smyčec, který je k dostání na všechny velikosti houslí.

K dalšímu příslušenství patří:

  • Ramenní opěrka
  • Snímač pro housle
  • Stojan
  • Dusítko
  • Garnituru
  • Ladící kolíček a další díly

Značka

Při výběru houslí nepodceňujte ani výrobce. U začínajících hráčů je předpoklad, že budou mít svého učitele. Ten vám může poradit, kterou značku houslí preferovat. Mnohdy vám může s jejich výběrem pomoci. Pokud budete housle kupovat sami, zaměřte se na kvalitní značky.

Klasické housle vyrábí Antoni, Gewa, Soundsation, Stentor, Martin W. Placht nebo Palatino. Elektrické koupíte opět od značky Yamaha nebo Gewa, dále pak Stagg, Glasser, NS Design a další.

Cena

Cena houslí je různá. Pokud pořizujete housle pro malé děti, kdy se nevyhnete koupi většího nástroje, není nutné pořizovat ten nejdražší nástroj. Na druhou stranu však není nikdy vhodné kupovat podezřele levné housle.

Na dražší a kvalitnější nástroje se zaměřte zejména v případě, že kupujete velké housle, které chcete používat řadu let. Do nejlevnější cenové skupiny můžeme zařadit nástroje s cenou do 3 000 Kč. Najdete zde všechny velikosti a zastoupeni jsou i kvalitní výrobci, které byste měli při výběru preferovat.

Střední cenovou kategorii tvoří housle s cenou do 6 000 Kč. Vyhovovat budou začátečníkům i pokročilejším hráčům. Výhodou vyšší ceny jsou kvalitnější materiály. Nejdražší housle určené profesionálům pak mohou stát od 20 – 50 a více tisíc korun.

Porovnat ceny houslí

Údržba

Housle při správném zacházení nevyžadují žádnou velkou péči. Housle by měly být uložené v ochranném pouzdře. Starat se budete především o žíně smyčce, které je třeba potírat kalafunou. Zbytky kalafuny, které často ulpívají na laku mezi kobylkou a hmatníkem, je nutné pravidelně stírat. Kalafunu vám pomůže odstranit líh, který však nesmí přijít do kontaktu s ochranným lakem.

Smyčec je vhodné po ukončení hraní povolit. Struny na houslích se doporučuje vyměňovat po 3 měsících. Kontrolovat je nutné také kobylku, která se může začít posunovat nebo různě vychylovat.

Takto namáhána kobylka má omezenou životnost a na její vychýlení vás upozorní i horší zvuk houslí. Uvolněné kolíčky je možné mazat bílou křídou, ale k dostání jsou i speciální tyčinky určené k jejich promazávání.

Prasklé žíně na smyčci je nutné odstřihnout, konce však musí zůstat dále upevněné, vytrhávání totiž může vést k jejich většímu uvolňování. Dražší housle jsou náchylné na změny teplot a více jim vadí i vlhkost. Z tohoto důvodu by měly být ukládány do termoizolačního pouzdra.

Otázky a odpovědi

Co vše je možné hrát na housle?

Hra na housle umožňuje používat různé techniky. Naučit se můžete dvojhmat, trojhmat a čtyřhmat. Vybrnkávání rukou se říká Pizzicato, výšku tónů ovlivníte technikou Vibrato. K dalším technikám patří Flažolety, Legato, Staccato, Marteté a mnohé další.

Co je snímač pro housle?

Toto příslušenství se používá k lepšímu ozvučení klasických houslí. Housle můžete ozvučit i mikrofonem, který je umístěn před nástrojem na stativu, nevýhodou je však také snímání okolních zvuků.

Právě tomu předejdete pomocí snímače. Snímač se umísťuje přímo na housle pomocí šetrných držáků. Na výběr máte dva typy snímačů, prvním je kontaktní snímač, druhým elektromagnetický.

Proč je nutné používat kalafunu?

Úkolem kalafuny je vylepšení tření mezi strunou a smyčcem. Kalafuna se získává při výrobě buničiny, ale také se jedná o zbytek pryskyřice borovic.

Ačkoliv se můžete dočíst, že je třeba používat určitý druh kalafuny na určitý typ houslí, dlouholetí hráči na housle se shodují, že je možné používat jeden typ. Kalafuna totiž nijak neovlivňuje zvuk houslí.

Závěr

Housle je nástroj používaný v sólové , orchestrální i komorní hudbě. Housle však využijete i při hraní popu, black metalu, tanga, rocku, jazzu a dalších stylů. Právě jejich široké využití dělá tento nástroj velmi atraktivním.

Při výběru houslí máte k dispozici dva typy, začátečníkům jsou všeobecně doporučovány klasické housle, pokročilejší hráči již mohou sáhnout po těch elektrických.

Při výběru houslí je nejdůležitější jejich velikost, kterou však velmi snadno zjistíte. Na kvalitu má vliv výrobní materiál, který ovlivňuje i cenu houslí. Při pořízení houslí budete muset zohlednit i nákup dalšího příslušenství. Mnoho houslí je však prodáváno přímo se smyčcem, pouzdrem i kalafunou.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.chn.cz, www.cmias.cz, www.housle.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Manžel si dal novoroční předsevzetí, že se naučí za letošní rok hrát na housle. No já sice asi ohluchnu, ale přesto jsem mu koupila Akord Kvint Herald Lorenz 3. Byl z nich nadšený a cvičí každý den.

  2. Váš článek mi hodně pomohl s výběrem houslí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo