Hrábě je nářadí, které využijete mnoha způsoby. Majitelé zahrad je používají k hrabání listí, rovnání záhonků. Chovatelé pomocí hrábí obrací seno, shrabují slámu atd. Hrábě však můžete využít i na stavbách jako pomocné nářadí, které se bude hodit nejen k uklízení okolí stavby. Hrábě lze tedy označit za velmi multifunkční nářadí, které může čas od času potřebovat prakticky každý.
Hrábě mají mnoho podob, liší se nejen vzhledem, ale hlavně účelem využití. Pokud budete jednotlivé činnosti provádět tím správným nářadím, bude práce nejen rychlá, ale i méně namáhavá.
Typy
Zahradní hrábě mají mnoho podob. Využívat můžete hrábě určené k hrabání listí, úpravu záhonů nebo obracení sena. Samostatnou kapitolou jsou pak hrábě provzdušňovací nebo kovové hrábě, které využijete i na stavbě.
Universální
Pravděpodobně nejoblíbenější jsou hrábě universální. Tyto hrábě můžete používat prakticky na cokoliv, některé činnosti však budou vyžadovat větší úsilí i delší čas.
Tyto hrábě jsou nejčastěji vyrobené z kovu, násada je dřevěná a samotné hrábě se liší šířkou záběru. Malé hrábě mají pracovní část širokou 25 – 50 cm, střední velikost je v rozmezí 50 – 60, a velké mohou mít 60 a více cm.
Hrábě na listí
Tyto vějířové hrábě jsou speciálně zkonstruované tak, aby bylo hrabání rychlé a účinné. Tyto hrábě jsou lehké a poznáte je i podle doširoka otevřených hrotů, které jsou umístěny blízko u sebe.
Tato konstrukce zamezí zachytávání kamínků nebo větviček mezi hroty. Na hroty by se neměly jednotlivé listy napichovat. Hrábě na listy jsou velmi často vyrobené z plastu nebo kovu. Hroty jsou drátové nebo lamelové a šířka záběru bývá v rozmezí 36 až 58 cm.
Provzdušňovací
Tyto hrábě mají velmi špičaté a ostré hroty. Díky tomu vytaháte během hrabání poměrně snadno veškerý plevel. Provzdušňovací hrábě jsou určené na kypření půdu i údržbu trávníku a koupit je můžete i pod označením vertikulační. Některé hrábě jsou pro snadnější manipulaci opatřeny malými kolečky.
Na bobule
Jedná se o speciální nářadí, díky kterému můžete rychle sklidit drobné ovoce. Tyto hrábě se používají na sklizeň borůvek.
Materiál
Pracovní část a násada je vyrobena z různě kvalitního železa, plastu nebo dřeva. Zakoupit můžete hrábě vyrobené z jednoho typu materiálu, častěji se však jedná o kombinaci více materiálů.
Kov
Kovové hrábě mají různou kvalitu. Levné hrábě nejsou příliš kvalitní a při práci se mohou poměrně rychle deformovat. Kvalitnější hrábě jsou vyrobené z kalené oceli. Tento materiál je velmi odolný, což se odráží na pořizovací ceně a vyšší hmotnosti. Kovové zahradní hrábě mají obvykle 10 – 18 zubů a využijete je na zahradě i na stavbě, vhodné jsou i na hrabání kamenů.
Hliník
Oblíbeným materiálem je hliník, který je lehký a odolný.
Plast
Hrábě vyrobené z plastu jsou lehké, přesto však velmi odolné vůči mechanickému poškození. Přesto se však doporučuje vybírat plastové hrábě výhradně od předních výrobců.
Plastové hrábě mívají zpravidla hliníkovou násadu a ergonomicky tvarovanou poplastovanou rukojeť. Kvalitním hrábím nevadí ani mráz a výhodou tohoto nářadí je i to, že nebudou korodovat. Plastové hrábě se doporučují používat i v místech, kde by mohlo dojít při práci s kovovým nářadím k poškrabání povrchu.
Dřevo
Dřevo je materiál typický pro hrábě určené k hrabání trávy, slámy a sena. U tohoto materiálu si ohlídejte kvalitu konstrukce, často se stává, že jednotlivé zuby mohou u méně kvalitního nářadí postupně vypadávat.
Dřevěné hrábě mohou mít 6 – 20 kolíků, jejich šířka je v rozmezí 21,5 – 80 cm. Nejoblíbenější verze disponuje 14 kolíky a šířka je 49 cm. Délka násady je v rozmezí 100 – 190 cm. Oproti běžným hrábím, je toto nářadí větší a vyžadují i pravidelnou údržbu. Dřevo se doporučuje alespoň 1x ročně ošetřit pomocí speciálních nátěrů.
Násada
Hrábě můžete koupit jako celek nebo vybrat zvlášť pracovní část a násadu. Díky druhé možnosti si můžete nástroj sestavit přesně podle potřeby.
Násadu je vhodné vybírat s ohledem na výšku postavy. Nejvhodnější jsou teleskopické násady, které můžete nastavit přesně podle potřeb, a nástroj bude pohodlný pro více členů domácnosti.
Pro osoby s výškou do 180 cm se doporučuje vybírat násadu s délkou v rozmezí 160 až 170 cm. Osoby vyšší než 180 cm budou potřebovat násadu vysokou více než 170 cm.
Pro úpravu malých vyvýšených záhonů, při práci ve skleníku nebo pařníku můžete využívat hrábě s délkou násady do 30 cm. I tyto hrábě se liší tvarem pracovní části.
Značka
Na výrobu zahradního nářadí se specializují výrobci Fiskars, Wolf-Garten nebo Gardena. Tito výrobci patří k nejkvalitnějším a také nejdražším. Pokud však budete tuto počáteční investici do nářadí vložit, získáte vysoce kvalitní nářadí, které vám bude práci na zahradě usnadňovat řadu let. Kvalitní hrábě koupíte také od značek Levior, M.A.T. , Festa, XTline atd.
Cena
Pracovní část bez násady lze koupit již méně než 100 Kč. Za tuto cenu však pravděpodobně nekoupíte nijak kvalitní výrobek. Pokud chcete hrábě, které opravdu vydrží, zaměřte se raději na cenovou kategorii od 200 – 500 Kč. Zde najdete samostatné pracovní části od kvalitních výrobců a k dostání jsou již celé hrábě s násadou. Nejdražší hrábě jsou k dostání od cca 600 – 1 200 Kč.
Otázky a odpovědi
Co jsou švédské hrábě?
Takto bývají označené hrábě určené k hrabání listí. Jedná se o planžetové hrábě s jakýmsi vějířem, které mají doširoka rozevřené hroty.
Nejkvalitnější hrábě umožňují hroty plynule rozevírat, čímž dochází ke změně záběru. Díky této možnosti se dostane i do užších problémových míst, kam byste se s obyčejnými hráběmi nedostali. Po zúžení dojde i ke zpevnění, což vám umožní hrabat silou a do větší hloubky.
Co umožňuje kombi systém?
Tento systém je opět typický u kvalitnějších výrobců. Umožní vám používat jednu násadu v kombinaci s několika typy nářadí. Specialista na kombi systém je zejména Gardena.
Kombi systém můžete v omezenější míře využít i u nářadí Fiskars. Možnost používat jednu násadu s různým typem pracovních částí má však více výrobců, setkat se však můžete s jiným označením této možnosti. U výrobce Wolf-Garden je například tato možnost označena jako Multi-Star.
Závěr
Hrábě jsou velmi užitečný nástroj, který využijete při běžné práci na zahradě, údržbě pozemku i těžší práci. Dříve bylo nutné všechny tyto činnosti provádět pomocí jednoho typu hrábí, což nebylo příliš efektivní.
V dnešní době můžete vlastnit hned několik typů různých hrábí, které jsou určené vždy na jednu činnost. Díky tomu bude práce rychlejší a efektivnější. Pokud koupíte kvalitní hrábě, může vám tento nástroj sloužit prakticky celý život.
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Nedávno jsem staré hrábě nechtěně zlomila a hledala vhodné nové. Nakonec jsem si vybrala od značky Fiskars a jsou parádní. Moc dobře, se s nimi pracuje a dost vydrží.
Potřebovala jsem hrábě na zahrádku a dlouho hledala, které vybrat. Nakonec mi s tím pomohl váš článek a objednala jsem Fiskars Solid. Jsou naprosto super, moc dobře se s nimi pracuje.
jsem nadšená z článku, jako začínající chalupář toto opravdu oceňuji!
Článek mi hodně usnadnil práci s hledání informací. Děkuji za vaší pomoc.