Posilovací hrazda je cvičební prvek, který má mnoho podob a dovolit si ho může prakticky každý. Jednoduché hrazdy do bytu jsou poměrně levné a nenáročné na prostor. Na zahradu lze pořídit velkou hrazdu, která může posloužit i jako prolézačka pro děti. Cvičením na hrazdě posílíte především horní polovinu těla, konktrétně ramena, ruce břišní nebo zádové svaly. K některým hrazdám lze přikoupit další prvky a cvičení tak ještě rozšířit.
Před tím, než se do výběru vhodné hrazdy pustíte, promyslete, kde ji budete chtít umístit a jak přesně ji budete chtít využívat. Poté je nutné zaměřit se na způsob kotvení. Materiál hrazdy napoví mnohé o její nosnosti.
Nejlepší hrazdy
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | InSPORTline RK130 | ⭐ 91 % | 1 930 Kč | Zobrazit | Insportline.cz |
2. | Merco Extreme | ⭐ 87 % | 890 Kč | Zobrazit | Sport365.cz |
3. | Spokey Shaper 1 | ⭐ 85 % | 229 Kč | Zobrazit | Fitness007.cz |
Typy
Hrazdy na cvičení mohou být namontovány v bytě, nebo je můžete postavit na zahradu. Každá z variant má svoje přednosti, ale i zápory. Hrazdu do dveří není například vhodné montovat na dřevěné zárubně, protože by se mohly poškodit. Nástěnnou hrazdu budete muset napevno navrtat do zdi. Závěsnou hrazdu snadno připevníte na žebřiny a kdykoliv ji jednoduše odstraníte.
Vnitřní hrazda
Tyto hrazdy jsou k mání hned v několika různých podobách. Jedná se o hrazdy malých rozměrů, které pohodlně vejdou do velkého rodinného domu i malého bytu.
Hrazda do dveří
Hrazdu do dveří můžete připevnit dvěma způsoby. První možností je hrazdu zavěsit, druhou pak roztáhnout za zárubně. Od toho, jakým způsobem hrazdu přichytíte, se odvíjí její vzhled. Hrazda do dveří může být teleskopická nebo s úchyty. Teleskopická hrazda by neměla být používána s dřevěnými zárubněmi.
Výhodou dveřní hrazdy je jednoduchá a rychlá montáž i demontáž. Při instalaci nebudete muset vrtat do zdi, což ocení zejména studenti na kolejích nebo ti, kdo bydlí v nájemních bytech.
- Teleskopická – jednodušší varianta, kterou můžete upevnit pomocí držáků za dveřní rám. Druhou možností je hrazdu umístit mezi rám a poté šroubovat tak dlouho, dokud nebude opravdu pevně držet. Teleskopická hrazda vám umožní využít pouze 2 úchopy a zacvičit si tak budete moci jenom přítahy. Výhodou je velmi nízká pořizovací cena.
- Samovzpěrná – v případě této hrazdy upevnění příliš řešit nemusíte. Hrazdu pouze opřete o horní zárubeň a ona se pak sama na pevno zaklíní o rám. Vše se děje pouze vlivem hmotnosti uživatele. Po cvičení pak hrazdu opět odstraníte. Tyto hrazdy nabídnou i více možných úchopů a cvičení je tak pestřejší.
Jediné, co budete muset ohlídat je šířka průchodu, která bývá většinou 70 – 80 cm. Dalším důležitým údajem je šířka zárubní. Tyto rozměry by měly být uvedeny u každé hrazdy.
Hrazda nástěnná
Hrazdu budete moci připevnit na pevno pomocí šroubů. Veškeré potřebné kotevní prvky musí obsahovat každý model. Vhodné je však vše před nákupem raději zkontrolovat. U těchto hrazd se zaměřte i na vzdálenost a šířku mezi jednotlivými úchopy. Na výběr máte několik možností a zvolit tak můžete tu vzdálenost, která vám bude vyhovovat nejvíce.
Výhodou je i to, že můžete hrazdu zavěsit do výšky, která vám bude vyhovovat. Doporučuje se zavěsit ji ve výšce, která vám umožní dokonale natáhnout nohy. Hrazda by měla být umístěna v potřebné vzdálenosti od zdi, hrazda by vás neměla při cvičení nijak omezovat. Tyto hrazdy jsou oproti dveřním typům robustnější a vyznačují se vyšší nosností.
Mezi nástěnnými hrazdami obvykle najdete i závěsné hrazdy, které lze umístit na žebřiny. Jedná se o hrazdy, které nemusíte šroubovat, na žebřiny se jednoduše zavěsí pomocí závěsů. Je však nutné zkontrolovat průřez příček.
Hrazda stropní
Hrazdy lze připevnit ke stropu, je však nutné, aby byl strop dostatečně vysoký. Stropní hrazdu využijete při posilování, i v tomto případě budete moci posilovat záda, ruce a hrudní. Také v případě těchto typů můžete využívat větší množství úchopů. Stropní hrazda může také sloužit i jako prvek, na který zavěsíte další cvičební pomůcky, například závěsný posilovací systém nebo boxovací pytel.
Také zde hraje hlavní roli nosnost hrazdy, která může být až 200 kg. Hrazdu do stropu připevníte pomocí šroubů. Před tím, než se pustíte do vrtání, zkontrolujte, kudy vede elektrické vedení. Při montáži myslete na bezpečné používání, za stabilní jsou považovány hrazdy, které připevníte pomocí 6 šroubů.
Hrazda volně stojící
Tyto hrazdy se od ostatních modelů trochu odlišují. Konstrukce hrazdy je robustní a hrazdu využijete nejen k posilování horní poloviny těla. V závislosti na typu hrazdy můžete posilovat i dolní polovinu. Za pomoci hrazdy si tak můžete zacvičit také kliky a mnoho dalších cviků, které umožňují využívat hmotnost. Tyto hrazdy většinou umožňují nastavit výšku, díky čemuž si mohou zacvičit i další členové domácnosti.
Nevýhodou tohoto typu je však větší prostorová náročnost a pochopitelně i vyšší pořizovací cena. Volně stojící hrazdu není vhodné stavět na choulostivý podklad. Podlaha zůstane v dobré kondici díky ochranné podložce, kterou se doporučuje zakoupit přímo s hrazdou.
Volně stojící hrazda však nemusí být umístěna pouze v interiéru, postavit ji můžete i na zahradu. U venkovní hrazdy si vždy ověřte, že je vyrobena z antikorozního kovu. Pokud budete chtít hrazdu využívat celoročně a nehodláte cvičit v zimě, bude vás zajímat i způsob manipulace či hmotnost hrazdy.
Venkovní hrazda
Mnohem větší rozměry mají některé venkovní hrazdy. Koupit můžete jednoduchou hrazdu, nebo hrazdu, která umožní přikoupit další prvky. Díky druhé možnosti si na zahradě postavíte workoutové hřiště, nebo jednoduše zakoupíte jen prvky, které skutečně využijete, například bradla, žebřiny, boxovací pytel atd.
- Venkovní tyč – nejlevnější a nejjednodušší je pořídit pouze jednoduchou hrazdu, která vypadá jako kovová tyč. Tu pak můžete namontovat mezi 2 jakékoliv pevné sloupy nebo jiné prvky.
- Zábavné hřiště – jestliže máte doma děti, můžete koupit hrazdu s podobou prolézačky. Na ni lze přikoupit i další prvky, jako oblíbený provazový žebřík, lano atd. Na konstrukci můžete zavěsit houpačku pro děti, houpací křeslo nebo třeba kruhy.
Materiál
V drtivé většině se hrazdy vyrábí z oceli, ale k dostání jsou i hrazdy vyrobené z lehkého hliníku.
- Ocel – hrazdy jsou stabilnější a mají vysokou nosnost, která může být až 250 kg.
- Hliník – u tohoto materiálu oceníte nižší hmotnost a tím i jednodušší manipulaci. Počítat však musíte s menší nosností, která bývá okolo 120 kg.
Na výrobu úchytů se běžně používá guma, která zajistí pohodlný úchop a zabrání klouzání v případě, kdy budete mít zpocené dlaně. Druhou možností jsou pěnová madla. Součástí volně stojící hrazdy jsou i polstrované opěrky.
Konstrukce
Volit budete mezi hrazdou se šroubovými nebo svařenými spoji.
- Šroubové spoje – hrazda je při dodání rozmontovaná a doma ji tak budete muset sestavit. U tohoto typu se doporučuje více zaměřit na výrobce. V případě nekvalitních výrobků totiž nemusí díly sedět a montáž je opravdu náročná a někdy i nemožná. Před každým cvičením je nutné spoje zkontrolovat a v případě potřeby dotáhnout. Hrazda může začít časem vrzat.
- Svařované spoje – konstrukce je celosvařovaná, při koupi tak musíte počítat s větším rozměrem a horším přenášením. Tyto hrazdy jsou však mnohem kvalitnější a především bezúdržbové.
Úchop
Hrazdy se liší svým tvarem, který umožňuje využívat různé styly úchopu.
- Rovná hrazda – tato hrazda se považuje za univerzální a umožní vám provádět základní úchop.
- Zahnutá hrazda – je vhodná pro široký úchop, cvičit můžete široké shyby.
Značka
Ačkoliv je hrazda na první pohled jednoduché zařízení, neměli byste ani zde podcenit kvalitního výrobce. Mezi oblíbené patří hrazdy značky inSPORTline, FITHAM, Gorillasport nebo MAGNUS POWER.
Cena
Posilovací hrazda je cenově dostupnou záležitostí. Nejlevnější jsou jednoduché hrazdy do dveří, které lze koupit již za méně než 500 Kč. Okolo 1 000 Kč stojí první jednodušší hrazdy do zdi nebo stropu. Hrazda s více úchyty vyjde na 2 000 – 4 000 Kč. Za tuto cenu lze koupit i jednodušší volně stojící hrazdy. Za multifukční hrazdu zaplatíte 7 – 10 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Co vše zvážit při nákupu venkovní hrazdy?
V první řadě si ujasněte, jak velký prostor můžete hrazdě vymezit a kolik jste ochotni investovat. Poté je vhodné vědět, kdo všechno bude hrazdu využívat. Venkovní hrazdy nejsou primárně určeny pouze sportovcům, ale poslouží i jako zábavní centrum pro děti, nebo posilovací prvek pro teenagery i dospělé. Část hrazdy můžete využít i jako prvek relaxační.
Proč mít doma hrazdu?
Hrazdu využijete k posilování. Posilováním na hrazdě posílíte především horní část těla, zejména ruce, zádové a prsní svaly. Cvičit budete pouze s vlastní vahou, pohyb je tedy velmi přirozený. Na hrazdě budete moci cvičit především shyby a přítahy.
Pomocí multifunkční hrazdy však budete moci posílit i dolní polovinu těla. Na některé hrazdy lze zavěsit další cvičební náčiní. To, jakým způsobem budete moci využívat, záleží na množství úchytů, které vám hrazda nabídne.
Na co ještě nezapomenout?
Kromě rozměru je velmi důležitá nosnost hrazdy. Ta by vás měla zajímat vždy, ale velmi důležitá je především u vnitřních typů. Dveřní hrazdy mají například nižší nosnost než hrazdy navrtané do zdi. Nosnost byste pak neměli v žádném případě překračovat.
Závěr
Hrazdy jsou oblíbeným a cenově dostupným cvičebním náčiním. Při výběru hrazdy hraje roli i četnost používání. Pro ty, kdo hrazdu využijí spíše k občasnému cvičení, postačí nákup jednoduché hrazdy do dveří. Tu můžete jednoduše namontovat i odmontovat. Ti, kdo si rádi zacvičí street workout, nebo se chtějí udržet v kondici, mohou sáhnout spíše po hrazdě do zdi, která má vyšší nosnost a je ideální pro provádění dynamických cviků.
Ještě více možností nabízí hrazda do stropu, v jejím případě můžete využít až 3 styly úchopů. Nejvíce možností, jak tělo posílit, nabízí volně stojící multifunkční hrazda. Na některé vnitřní nebo venkovní hrazdy můžete zavěsit různé cvičební pomůcky. Oblíbené jsou boxovací pytle, TRX nebo závěsy na kruhy.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.insportline.cz, www.zacvic.cz, www.fubo.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Cvičím ráda a hledala jsem něco nového, co jsem ještě nezkoušela a čemu bych se mohla věnovat doma, aniž bych musela kamkoliv do tělocvičny nebo fitness centra. Rozhodla jsem se, že vyzkouším docela obyčejnou hrazdu do dveří a jsem nadšená. Trochu mi sice dalo zabrat, než jsem jí připevnila, ale nakonec se to podařilo a drží pevně na svém místě, navíc se na ní člověk parádně protáhne, je to super.
Koupila jsem si na cvičení hrazdu do dveří od InSportline a je dostačující. Hledala jsem něco jednoduchého, obyčejného, ale praktického a přesně to jsem našla, navíc byla za dobrou cenu.