Rýže je skvělou přílohou, která dokonale doplní celou řadu pokrmů. Její příprava nepředstavuje nic složitého, s čím by si nedokázala poradit i začínající hospodyňka. Když rýži správně uvaříte, proměníte každé jídlo v lahůdku – ne nadarmo se rýže řadí mezi nejoblíbenější pokrmy napříč celým světem.
Jak dlouho vařit rýži? To záleží na jejím druhu a samozřejmě také na způsobu, který si pro její přípravu vyberete. Pojďme si je teď společně probrat.
Jaké existují druhy rýže?
Že „není rýže, jako rýže“ zjistíte hned poté, co se v obchodě postavíte před vybraný regál. Možná se budete cítit jako Alenka v Říši divů. Rýže totiž není jen bílá a i mezi jednotlivými barvami pak natrefíte na rozdíly a různé druhy. Každá rýže je pak vhodná na něco jiného (nebo se oproti jiným druhům k dané věci hodí minimálně o špetku více) a je tedy určitě dobré vědět, jaké druhy máme k mání a k čemu jsou ideální.
Rýži dělíme do tří základních skupin:
- Krátkozrnná rýže
- Dlouhozrnná rýže
- Kulatozrnná rýže
V každé kategorii pak najdeme další druhy rýží. Aby pro vás byla orientace alespoň trochu jednodušší, uvedeme si rozdělení na názorných příkladech.
Krátkozrnná rýže
V porovnání s dalšími dvěma typy rýží je krátkozrnná rýče bohatá na vyšší množství škrobu. Proto vás už nemůže překvapit, že je po uvaření silně lepivá (což je někdy k vzteku). Máme ale tip, jak její lepivost alespoň trochu zmírnit: před vařením ji několikrát důkladně propláchněte. Je to sice krok navíc, ale ve finále se pak nebudete muset tolik rozčilovat, že se rýže lepí na naběračku.
Krátkozrnná rýže je napříč obchody velmi často prodávaná a označovaná jako „sushi rýže“ a to právě proto, že tak lepí a práce s ní je při přípravě tohoto oblíbeného pokrmu velmi jednoduchá. Musíme také zmínit, že tento druh rýže v sobě obsahuje nejvíce sacharidů a zároveň nejméně tuků, je proto vhodná například na přípravu rýžových kaší nebo rýžových pudinků.
Dlouhozrnná rýže
V české kuchyni na ni sázíme asi nejčastěji (a dopustit na ni nedají ani v Číně). Dlouhozrnná rýže je dlouhá a tenká, při správné technice vaření zůstává i poté krásně oddělená a nelepí, což je určitě její velká výhoda. Mezi nejoblíbenější druhy dlouhozrnné rýže patří:
- Basmati rýže
- Jasmínová rýže
Basmati rýže
Basmati rýže je známá a oblíbená pro svou příjemně oříškovou chuť. Po uvaření je sypká, má nelepivou konzistenci, což je určitě velké plus. Původ basmati rýže je Panžáb v Pákistánu a za její další velké plus určitě označíme fakt, že se vaří jen velmi krátce. Ze všech druhů rýže má nejnižší glykemický index, což znamená, že vás dokáže zasytit na delší dobu – proto je oblíbená zejména mezi sportovci.
Jasmínová rýže
S jasmínovou rýží se setkáme zejména v thajské kuchyně, kde bychom si tradiční pokrmy bez této přílohy snad ani nedokázali představit. Jasmínová rýže je po uvaření lepivá, což je ale v jejím případě žádoucí – nejčastěji se totiž jí hůlkami, což by v sypkém stavu šlo opravdu horko těžko (a možná vůbec). U nás je k dostání jasmínová rýže parboiled, což znamená, že prošla procesem předpařování. Na trhu se dá sehnat také jasmínová rýže neloupaná nesoucí název hnědá rýže.
Kulatozrnná rýže
Do třetice tu máme kulatozrnou rýži, která se v naší kuchyni až tak často nepoužívá. Důvodem je její typická lepkavost a tekutá konzistence, která nemusí být každému po chuti. Oblíbená je zejména v italské kuchyni, kde se používá při přípravě tradičního italského rizota, ale doporučit bychom ji mohli i pro přípravu rýžového nákypu.
Další druhy rýže, se kterými se můžete setkat
Pokud jste někdy byli v obchodě a stáli před regálem s rýží, určitě jste si museli všimnout, že těch druhů, které jsou k dostání, je opravdu hodně. Proto tak na našem trhu můžete natrefit i na další druhy rýže, které rozhodně stojí za pozornost. Proč se omezovat jen na jeden či dva druhy, když jich je k mání několik?
Celozrnná rýže
Velmi často se označuje jako „natural rýže“ a velmi často se na pultech obchodů vyskytuje také pod názvem „přírodní rýže“. Jde o zdravou alternativu, která ale není po chuťové stránce kdovíjakým zázrakem. Nemluvě o tom, že při jejím vaření strávíte u plotny o něco více času. Celozrnná rýže obsahuje obalovou část zrna, která se jinak odstraňuje.
Hnědá rýže
Ani hnědá rýže není nic, co by vás po chuťové stránce tzv. dostalo do kolen. Její výhodou je fakt, že po uvaření nezůstává tak tvrdá, jako třeba rýže červená. Hnědá rýže je loupaná jen částečně a mezi její přednosti patří obsah velkého množství antioxidantů a vlákniny – je proto pro naše tělo zdravější nežli klasická bílá rýže.
Červená rýže
Domovinou červené rýže je Thajsko a za červenou rýži označujeme krátkozrnnou neloupanou rýži. Uchovává si v sobě spoustu vitamínů a také zdraví prospěšné vlákniny. Nutno podotknout, že si i po dlouhém vaření zachovává svou tvrdost, což může být otravné – proto se červená rýže používá jako dodatek v kombinaci s jinými druhy rýže třeba do salátů.
Černá rýže
O černé rýži jste možná neslyšeli a rozhodně nejste jediní. Je to totiž výjimečný druh rýže, který je považován spíše za lahůdku, nežli za obyčejnou přílohu ke kusu masa nebo jednoduché omáčce. Černá rýže je finančně nákladnější položkou na seznamu a nejčastěji se používá na přípravu dezertů.
Jak dlouho vařit rýži? Záleží na způsobu i typu
Vaření rýže není věda, nicméně je třeba brát v potaz, že každý způsob je trochu jiný a délka vaření se liší také v závislosti na použitém druhu rýže. Možností, jak uvařit rýži, je přitom hned několik. Proto si je teď společně projdeme, detailněji si je probereme a vy už budete mít jasno, který způsob vaření je vhodný pro který typ rýže.
Vaření ve vodě
Asi ten nejjednodušší možný způsob přípravy rýže je uvařit ji ve vodě. Do hrnce vložte rýži, zalijte vodou v poměru 2:1 (2 šálky vody na 1 šálek rýže), přidejte trochu soli a přiveďte k varu. Jakmile se voda začne vařit, snižte teplotu na sporáku a rýži vařte cca 18-20 minut.
Vaření v troubě
Dalším způsobem, jak uvařit rýži, je vložit ji do trouby – předejdete tak nejen případnému připálení v hrnci, ale i tomu, že z rýže budete mít kašovitou hmotu nevhodnou ke konzumaci. Ani tady nečekejte postup hodný raketové vědy, vlastně na tom nic až tak složitého není. Troubu rozehřejte na 220 °C (máte-li troubu horkovzdušnou, nastavte teplotu na 200 °C) a rýži propláchněte. Poté ji vložte do pekáče, zalijte horkou vodou v poměru 2:1 (2 šálky vody na 1 šálek rýže), lehce osolte a zakapejte 1 lžící oleje. Přiklopte víkem, vložte do trouby a duste cca 30-35 minut.
Vaření v rýžovaru
Do třetice se zmíníme o způsobu vaření s pomocí rýžovaru. Na ten nedá mnoho lidí dopustit a možná i vy jeho kouzlo oceníte. Díky rýžovaru je totiž velmi snadné uvařit rýži přesně tak, jak si představujete a navíc lze použít i různé koření nebo třeba bylinky na ozvláštnění chuti. Postup je opět snadný. Do rýžovaru dejte takové množství rýže, které je uvedené na vašem konkrétním pomocníkovi. Přidejte vodu, zapněte rýžovar a nechte ho odvádět svou práci.
Vaření v mikrovlnné troubě
Mikrovlnnou troubu má dneska doma asi úplně každý. Věřte nebo ne, ale i s její pomocí můžete připravit rýži a opět se nejedná o nic složitého, k čemu byste potřebovali dlouhý návod nebo letité zkušenosti v kuchyni. Důležité je použít vhodnou nádobu do mikrovlnky – to je základ, který nepodceňujte. Předejdete tak nepříjemnostem (například prasklé nádobě a podobně). Do nádoby nasypte rýži, přidejte vodu v poměru 2:1 (2 šálky vody na 1 šálek rýže), zakryjte víkem a vložte do mikrovlnné trouby. Rýži vařte na vysokém stupni výkonu cca 12-15 minut.
Vaření v pytlíku
Uvařit rýži v pytlíku zvládne snad úplně každý – tento způsob můžeme doporučit naprostým začátečníkům. Sáček s rýží nejdříve důkladně propláchněte a poté jej vložte do vroucí osolené vody (na 1 sáček rýže připadá 1 litr vody). Vařte pod pokličkou na středním stupni cca 14-17 minut.
Závěr
Na vaření rýže není nic složitého. Rýže je navíc skvělou a vděčnou surovinou, která se hodí nejen jako příloha, ale hravě zastane i roli hlavního jídla. Délka vaření rýže závisí na použitém druhu, ale zejména na způsobu, který se pro její přípravu rozhodnete využít.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Test rýžovarů
- Nejlepší trouby
- Nejlepší rýžovary
- Jak vybrat hrnec?
- Jak vybrat rýžovar?
- Nejlepší mikrovlnné trouby
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?