Voda v uchu není nic příjemného. Nemluvě o tom, že může zadělat na bolestivý zánět zevního zvukovodu, což je ještě nepříjemnější. Byli jste si zaplavat, zůstala vám voda v uchu a teď ho máte zalehlé? Pak byste ji měli co nejrychleji dostat ven.
Jak nám může voda v uchu uškodit?
Hned z kraje je důležité vysvětlit, že voda jako taková není pro naše ucho žádný problém. Jiné je to ale v případě, kdy je voda špinavá, pak můžeme onemocnět. Příčinou jsou bakterie odolávající chlóru i soli. Vyskytují se totiž v téměř všech vodách, obzvláště pak v bazénech.
Za normálních okolností jsou tyto bakterie pro naše ucho bezproblémové. Přítomná voda ale může narušit ochrannou funkci ucha a pak už to může být velký problém. Voda se nám po koupání nahromadí v přední části bubínku v malé dutině a krásně tak usnadňuje bakteriím přístup. Je tedy důležité, dostat jí ven co nejrychleji.
Varování hned na začátek: zapomeňte na vatové tyčinky
Ještě než se společně podíváme na všechny možné i nemožné způsoby, jak dostat vodu z ucha, zakážeme vám používat vatové tyčinky nebo jiné podobné předměty. Hrozí poškození bubínku, ale můžete si také zatlačit ušní maz dále do ucha, čímž vodě cestu ven znepřístupníte.
Tipy jak dostat vodu z ucha
Nyní už se konečně dostáváme ke všem způsobům, které vám mohou pomoci odstranit vodu z ucha a případně také zlikvidovat nepříjemný pocit zalehlosti. Vyzkoušet jich můžete klidně několik, dokud některý nezabere.
Vytvořte podtlak
Přiložte si k uchu dlaň a několikrát zatlačte. Velmi snadno tak vytvoříte jemný podtlak, který vodu vytáhne. Rozhodně tento způsob nepraktikujte vleže s uchem vzhůru, protože pak byste vodu naopak zatlačili hlouběji do ucha.
Použijte fén
Každý z nás má doma fén určený na vysoušení vlasů. Dobře také víme, že nám může zachránit krk i v jiných případech – třeba když na sedačku v obýváku nerozverné dítko vyleje kelímek s pitím. Nicméně i ve chvíli, kdy potřebujete dostat vodu z ucha, můžete použít fén na vlasy. Nastavte tohoto pomocníka na co možná nejnižší teplotu a držte ho asi 30 cm od ucha. Během chvíle byste měli ucítit, jak voda vytéká ven.
Skákejte
Možná nejrozšířenější rada, kterou by vám poradila i nejedna babička. Postavte se na jednu nohu, hlavu nakloňte ke straně a začněte skákat. Pomoci může také tahání za ušní lalůček, protože tím dojde k rozšíření zvukovodu, což může průchod vody ven z ucha usnadnit.
Žvýkejte
Možná to nevíte, ale jedním z tipů, jak dostat vodu z ucha, je žvýkání. V tomto případě pomůže, pokud hlavu nakloníte na stranu uchem dolů. Je jen na vás, jestli budete žvýkání pouze předstírat, nebo rovnou žvýkat žvýkačku. Obdobně může zafungovat i zívání.
Kapky pro uvolnění vody z uší
V každé lékárně jsou k dostání speciální klapky určené pro uvolnění vody z uší. Tyto kapičky obsahují alkohol urychlující odpařování. Pokud se vám nechce do lékárny, nebo budete zalehlé ucho řešit o víkendu, kdy lékárna ve vašem městě bude mimo provoz, můžete si podobné kapky vyrobit i podomácku.
Smíchejte 50% líh s 50% vinným octem – vinný ocet je možné nahradit jablečným octem. Kyselina odstraní ušní mast zadržující vodu a alkohol se postará o její rychlejší odpaření. Nakloňte hlavu na stranu a několik kapek této směsi nakapejte do ucha.
Vysušte ucho ručníkem
Vezměte si na pomoc měkký ručník nebo jakýkoli čistý hadřík a zbavte se vytékající vody. Efekt této metody, že budete hlavu naklánět směrem k ručníku. Jen si dejte pozor, abyste ručníkem či hadříkem nezasahovali příliš dovnitř ucha, abyste tím vodu nezatlačili ještě hlouběji.
Vodě v uchu se dá předejít
Mnohem lepší, nežli nastalý problém řešit, je danému problému efektivně předejít. Pokud se chystáte plavat, můžete použít speciální plavecké špunty. Těmi své uši ochráníte. Používat dvě ale neměli ti z vás, kdo máte uši náchylné ke vzniku zánětů.
Co když ucho začne bolet?
Nepodařilo se vám vodu z ucha odstranit a ucho teď začíná nepříjemně bolet? V takovém případě neváhejte a co možná nejdříve navštivte ušního lékaře – ORL. Pokud došlo k zánětu, žádná z výše zmíněných rad už nepomůže a je potřeba nasadit odbornou léčbu, kdy jsou zpravidla předepsána antibiotika. S návštěvou lékaře určitě neotálejte, protože čím dříve léčbu zahájíte, tím menší bolesti vás potrápí.
Závěr
Pokud je to jen trochu možné, snažte se průchodu vody do ucha zabránit – lze použít speciální špunty nebo třeba koupací čepici. Pakliže se voda do ucha přeci jen dostane, můžete zkusit některý z výše zmíněných tipů. Ve chvíli, kdy se dostaví bolest, neváhejte co nejdříve navštívit ušního lékaře.
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?